Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mich7

Instalowanie Windowsa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, otóż mam dysk HDD na którym mam Windowsa i niedawno kupiłem dysk SSD 120GB i chciałbym na nim zainstalować Windowsa przez pendrive, nie chcę przenosić, ponieważ podobno lepiej zainstalować na nowo. I nie chcę tracić wszystkich danych z tego HDD.

 

I moje pytanie jest takie: czy mogę odpiąć HDD od komputera, zainstalować Win na SSD i ustawić bootowanie z SSD i potem jakoś usunąć tego Windowsa z HDD? Jeśli tak to jak usunąć go z HDD?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem noobem trochę :/.

 

I podobno jak się klonuje to SSD traci trochę szybkość...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zainstalujesz na ssd usuń partycję z 10 z hdd, albo sformatuj - w 10 na ssd cmd w trybie administratora, wpisz diskpart

 

list disk

 

select disk 1

 

list partition

 

select partition numer

 

format quick

 

tak sformatujesz; jeśli chcesz usunąć wpisz

 

delete partition

 

jeśli usuniesz musisz utworzyć nową, ale to już w 10 na ssd w zarządzaniu dyskami - prawym na nieprzydzielonym miejscu, i utwórz

 

uwaga - numery dysku hdd i partycji hdd z 10 musisz wziąć z poprzedniego polecenia, czyli list .. 1 tylko przykład, może być 0 (jesli podpięty do sata 0, itp)

 

uwaga2 - nawet jeśli odepniesz hdd i ustawisz ssd jako 1 w priorytecie bootowania może startować 10 z hdd - a to dlatego, że jest zapisany w tzw nvram w uefi, a start z nvram ma chyba? pierwszeństwo przed np priorytetem w uefi - gdyby tak było musisz wybrać ekran bootowania i na nim ewentualnie wybrać windows bootloader z ssd; gdyby na tym ekranie były opcje konfiguracji ustaw windows z ssd jako domyślny start, i ok - jeśliby nie było musisz usunąć hdd z nvram, bo inaczej będziesz musiał zawsze startować z wyboru na ekranie bootowania - usunąć można np easy bcd albo easy uefi; z tego punktu widzenia lepsze chyba? klonowanie, bo program nadpisze wpis w nvram wpisem dla ssd

 

gdyby były problemy ze startem możesz sprawdzić wpisy w nvram z 10 - cmd w trybie administratora, i wpisz

 

bcdedit /enum firmware

 

chyba w bcdedit można także usunąć wpis, ale jak musiałbyś poszukać w sieci

 

ale możliwe, że instalator 10 nadpisze wpis 10 z hdd swoim, wtedy będzie ok

 

co do utraty szybkości chyba przesąd - jedynym problemem mógłby być trim, ale 10 przy 1 starcie rozpozna ssd i włączy trim; ewentualnie można włączyć ręcznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem noobem trochę :/.

 

I podobno jak się klonuje to SSD traci trochę szybkość...

Podobno to na placu czerwonym rozdają mercedesy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jestem noobem trochę :/.

 

I podobno jak się klonuje to SSD traci trochę szybkość...

 

Na szybkosci mozna jedynie stracic klonujac z HDD na HDD nieposektorowo (a i wtedy defragmentacja dysku rozwiazuje problem)

W Twoim przypadku, przy SSD nie ma o tym mowy - fragmentacja plików przy SSD nie występuje (a dokladnie - nie wplywa na szybkosc dzialania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...