Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

freq86

Uszkodzenie RAM od za dużej częstotliwości?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mam pamięć Goodram IRDM DDR4 2400MHz 15-15-15-39-54-1T w dwóch kościach po 8GB każda. Napięcie domyślne to 1,2V.

Na początku miałem je podkręcone do 2800MHz i 1,36V, timingów nie pamiętam.

Ze dwa miechy temu udało mi się podkręcić do 3066MHz na tym samym napięciu 1,36V i timingach 18-18-18-38-69-1T.

Ostatnio zaczęły się problemy:

- zawieszanie się systemu w niektórych grach

- zawiasy przy używaniu handbrake lub wyłączanie się programu(po prostu znikał bez żadnego errora)

- prime95 czasem działał całą noc, czasem zawieszał kompa po 20-30min.

 

Więc przywróciłem domyślne ustawienia pamięci ale nic to nie dało - w.w. problemy dalej występują.

Zresetowałem bios do ustawień fabrycznych i nie podkręcałem procka - efekt ten sam.

uruchamiałem system na pojedynczych kościach w różnych slotach - bez zmian.

 

Teraz pytanie - czy 1,36V to za dużo dla tych kości i juz na początku uwaliłem je czy przesadziłem z częstotliwością i to ona uszkodziła pamięci?

 

Dodam jeszcze jedną dziwną rzecz jaką zauważyłem - jak miałem 2800MHz i 1,36V to hwinfo zawsze pokazywał 1,36 na sztywno a jak dałem 3066MHz to napięcie skakało od 1,34 w idle do 1,36V w stresie.

Procek był cały czas podkręcony do 3,8GHz i 1,2875V. Prawie wszystkie ustawienia OC w uefi były na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno DDR4 przyjmują nawet 1,5V więc nie sądze, że markowym pamięciom z radiatorkami zaszkodziło 1,36V, sprawdź je memtestem, puść na noc niech przerobi kilka cykli, jak nie ma błędów to winy szukaj w czym innym. Poza tym Goodram daje wieczystą gwarancję więc jakby co odsyłaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na 2T nie pomogła - handbrake zawiesił kompa(bez BSODa).

Wrzuciłem memtest 86 na noc ale rano komp był zawieszony(brak sygnału z monitora, hdd wyłączone tylko wentylatory i diody na płycie działały).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...