Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mark2468

Płyty główne temperatury VRM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam pytanie odnośnie testów płyt (x470) które przeprowadza Actually Hardcore Overclocking na swoim kanale.

W tym filmiku:

widać że płyty osiągają wysoki temperatury vrm <80 stopni.

 

Jak te testy mają się do normalnego codziennego użytkowania? Mówię tu o sytuacji kiedy na podanych płytach zamontujemy R7 2700/2700x i również będziemy podkręcać. Oczywiście mówimy tu o warunkach dobrej wentylacji w obudowie oraz temperaturze w pomieszczeniu do 24 C.

Sam testujący przyznaje nawet że płyty nie osiągały takich wyników w 3d mark fire strike combine więc używa prime95.

 

Podobne wyniki uzyskał inny testujący na płytach B450 z procesorem 2700x:

 

Czy powyższe testy maja odniesienie do codziennego użytkowania? Czy może sa one miarodajne tylko dla ekstremalnego podkręcania?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie odnośnie testów płyt (x470) które przeprowadza Actually Hardcore Overclocking na swoim kanale.

W tym filmiku:

widać że płyty osiągają wysoki temperatury vrm <80 stopni.

 

80 stopni to jest bardzo niska temperatura jak na VRM, do około 120C VRM może pracować, potem wyskakują zabezpieczenia termiczne jeśli płyta je posiada, jedynie kondensatory muszą pracować poniżej 110C- jak sekcja się nie przegrzewa to i one też nie powinny.

 

Jak te testy mają się do normalnego codziennego użytkowania? Mówię tu o sytuacji kiedy na podanych płytach zamontujemy R7 2700/2700x i również będziemy podkręcać. Oczywiście mówimy tu o warunkach dobrej wentylacji w obudowie oraz temperaturze w pomieszczeniu do 24 C.

Sam testujący przyznaje nawet że płyty nie osiągały takich wyników w 3d mark fire strike combine więc używa prime95.

 

Pozdrawiam

Zależy co robisz z procesorem, jak tylko grasz to będzie chłodniej, jak wykorzystujesz procesor do pracy, np. renderowanie itd. to będziesz miał zbliżone wyniki jak na teście.

Przy ekstremalnym podkręcaniu będzie jeszcze goręcej bo mówimy tu o OC na ciekłym azocie :E, wtedy VRM będzie pompował jeszcze więcej amperów.

Każdy komputer jest inny, jak płyta ma blok aluminiowy, zamiast radiatora z finami, to może pomóc wtedy tylko nawiew na sekcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

80 stopni to jest bardzo niska temperatura jak na VRM, do około 120C VRM może pracować, potem wyskakują zabezpieczenia termiczne jeśli płyta je posiada, jedynie kondensatory muszą pracować poniżej 110C- jak sekcja się nie przegrzewa to i one też nie powinny.

 

Zależy co robisz z procesorem, jak tylko grasz to będzie chłodniej, jak wykorzystujesz procesor do pracy, np. renderowanie itd. to będziesz miał zbliżone wyniki jak na teście.

Przy ekstremalnym podkręcaniu będzie jeszcze goręcej bo mówimy tu o OC na ciekłym azocie :E, wtedy VRM będzie pompował jeszcze więcej amperów.

Każdy komputer jest inny, jak płyta ma blok aluminiowy, zamiast radiatora z finami, to może pomóc wtedy tylko nawiew na sekcję.

 

 

Komputera używam do grania, internetu, słuchania muzyki.

 

Szukałem płyty która by miała offset, bclk oraz pbo. Jak proc by kiedyś nie domagał to go podkręcę, dlatego też pytam o sekcję zasilania.

 

Ogólnie bardzo dobra płytą na b450 jest B450 tomahawk tylko że ma mało portów usb z tyłu.

Zainteresowałem się też płytą X470 AORUS ULTRA GAMING ale te temperatury; bios też podobno słaby.

 

Nie muszę mieć ledów. Miło by było mieć tych usb z tyłu kilka więcej bo 4-5 mam już na starcie zajęte.

 

Kusi żeby kupić 2600 a za rok zmienić na coś lepszego tylko żeby płyta nie ograniczała.

 

Niestety szukanie płyty już mnie trochę męczy; dodatkowo obecny proc już niedomaga i już sypie trochę błędami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukałem płyty która by miała offset, bclk oraz pbo. Jak proc by kiedyś nie domagał to go podkręcę, dlatego też pytam o sekcję zasilania.

Płyty MSI nie mają offsetu, więc pozostaje ASRock lub ASUS.

Pomyśl nad ASRock Gaming K4 B450 lub X470

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym offsetem to fakt, brakuje tego czasem, a jeszcze bardziej brakuje mi opcji jaka jest na intelu z Adaptive mode, bo tutaj przy oc w idle niestety nie chce zrzucać ani napięcia, ani zegarów. Mimo tego w idlu temperatury procka poniżej 30 i niski pobór energii porównywany ze stockiem, więc może działają jakieś inne stany energetyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o OC poprzez PBO, to aktualnie jedyni sensowni producenci to Gigabyte&ASUS (x470), ponieważ mają najlepszą implementację OC tego typu, u ASRocka OC poprzez PBO podobno leży, a offset voltage jeśli nie zmyślam, mają chyba tylko ich topowe płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o OC poprzez PBO, to aktualnie jedyni sensowni producenci to Gigabyte&ASUS (x470), ponieważ mają najlepszą implementację OC tego typu, u ASRocka OC poprzez PBO podobno leży, a offset voltage jeśli nie zmyślam, mają chyba tylko ich topowe płyty.

 

Naczytałem się sporo opinii o płytach na forum, itp. Wiele osób poleca B350 mate albo B450 tomahawk. Z x470 nie ma nic ciekawego w normalnym budżecie.

 

 

W wielu tematach czytam praktycznie tą samą twoją wypowiedz. Mógłbyś podać chociaż kilka płyt z tymi ficzerami które są warte uwagi.

Ciężko znaleźć płytę która będzie miała sporo usb z tyłu (usb c na front panel na laminacie), dobre pbo, offset, z vrm który osiąga dobre temperatury oraz biosem który nie straszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to sa wedlu Ciebie ficzery warte uwagi? Ja przedewszystkim patrze pod wzgledem OC i tego, czy plyta uciagnie dany procesor na ustawienia stockowych, czy ma zbugowany Bios, czyli jak najbardziej praktycznie. Dla mnie fajny ficzer na plycie AM4 to bclk, wyswietlacz bledow, dual BIOS, flashowanie BIosu bez procka itd. I musisz troche rozgraniczyc. Bo jesli szukasz taniej plyty do OC tylko 2600 poprzez offset, pbo no to Asus b350/b450 z radiatorem na VRM bedzie ok, poniewaz ma offset voltage tylko. Msi tomahawk/pcmate to solidne plyty do statycznego OC R5. Natomiast jesli chcesz podkrecac np. 2700x no to juz zostaje do tego celu tylko porzadna plyta z dobra implementacja PBO. ASrocka odradzm ze wzgledu na kiepiski jakosciowo BIOs. Odnosnie portow USB, musisz samemu zadecydowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie "ficzery" to bclk, offset oraz pbo. Dual bios też przydatny (jest w wielu płytach). Wyświetlacz błędów oraz flashowanie bez procesora nie musi być.

Gdyby nie to że b450 tomahawk ma mało portów usb z tyłu to bym go brał.

 

Mam wrażenie że jest pewna przepaść w płytach między dobrą płytą na b450 a dobrą płytą na x470. Nie ma nic godnego polecenia w kwocie 600 - 700 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tania płyta do OC to po roku same problemy ,sekcja nie wyrabia tanie kondziory puchną albo co gorzej się wysuszają czego nie widać potem spada jakość prundu na CPU i zaczynają się jaja że trzeba podbijać Vcore o pare setek.

Potem Janusz overclockingu nażeka że mu sprzedali słabego proca co mu OC po roku spadło i jak tu takiemu członowi wytłumaczyć że jest w błędzie ?

 

Podałem ten przykład z własnego doświadczenia ,gość po niecałym roku zaczął nażekać na sprzedane mu i7 4770k , powiedziałem przynieś sprzęt to posprawdzamy.

Szczęśćie że miałem jeszcze w drugim kompie : Asusa Maximus VI Hero zapodałem proca ze screenaa którego wcześniej zrobiłem ustawienia biosu

i proc chulał jak rok wcześniej na 4.4GHz bez żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie rozumiem producentów płyt.

 

Podane przez Ciebie płyty lepiej wypadają w testach vrm temp. niż obecne (x470, b450) chociaż mają 4 fazy (gigabyte ) i 6 faz ( asus). Niestety mało kto wtedy testował płyty pod katem vrm temp.

Producenci nieźle to zepsuli.

 

Tania płyta do OC to po roku same problemy ,sekcja nie wyrabia tanie kondziory puchną albo co gorzej się wysuszają czego nie widać potem spada jakość prundu na CPU i zaczynają się jaja że trzeba podbijać Vcore o pare setek.

Potem Janusz overclockingu nażeka że mu sprzedali słabego proca co mu OC po roku spadło i jak tu takiemu członowi wytłumaczyć że jest w błędzie ?

 

Podałem ten przykład z własnego doświadczenia ,gość po niecałym roku zaczął nażekać na sprzedane mu i7 4770k , powiedziałem przynieś sprzęt to posprawdzamy.

Szczęśćie że miałem jeszcze w drugim kompie : Asusa Maximus VI Hero zapodałem proca ze screenaa którego wcześniej zrobiłem ustawienia biosu

i proc chulał jak rok wcześniej na 4.4GHz bez żadnych problemów.

 

 

Sam się raz naciąłem jak polecali na innym forum polecili mi obecną płytę. Najpierw pisali że płyta ok. starczy nawet do oc mocniejszego proca. Po jakim czasie wszyscy odradzali tą płytę którą sami polecali. Niesmak pozostał.

 

Wolę dołożyć bo później cudowanie; szczególnie że przy moim użytkowaniu komputera płata może wystarczy na klika lat jeśli procek będzie mocny.

 

Bardzo podoba mi się aorus ultra gaming 7,jakby był za 800 zł bym brał od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...