Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

TrollekZ77

Chłodzenie do Threadripper 2950x

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Od dłuższego czasu zastanawiam się nad chłodzeniem do procesora Threadripper 2950x.

Płyta główna: Asrock Taichi X399

8 zapełnionych slotów pamięci Trident Z 3200 CL14

Niestety wybór jest tutaj ograniczony i rozważam opcję zakupu:

1.Deepcool Fryzen)

2.Noctua NH-U14S

 

Czy mogliby Państwo doradzić mi w wyborze, lub ewentualnie zasugerować inny model dostępny do zakupu?

Procesor ma pracować bez OC na chwilę obecną.

Pragnę dodać, że wstępnie zainteresowany byłem Enermaxem Liqtech TR4 jednakże po przeglądnięciu forów OC dostałem informację, że dany model jest wadliwy fabrycznie - rdzewieje od środka i występują wycieki.

 

Pozdrawiam Serdecznie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście brałbym NH-U14S TR4, to wydajniejsze chłodzenie. Montowałem je na 1950X i radziło sobie z tym prockiem bez najmniejszych problemów. Fryzen też wypada całkiem spoko, ale to jednak trochę gorsze chłodzenie. Z NH-U14S dostajesz na prawdę świetny wentylator w zestawie, w zasadzie najlepsze co jest do dostania na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze mam pytanie, czy wybrałbyś:

1. Noctua NH-U14S

czy

2. Thermalright Silver Arrow TR4 (Link)

 

Dostępność tego drugiego jest słaba, ale znalazłem na niemieckim sklepie.

Czy orientujecie się jak się sprawa ma z chłodzeniem wodnym dedykowanym pod tą podstawkę?

Niestety przeszukałem ogromną ilość internetów :D, ale żadnych ofert nie znalazłem, które by pokrywały cały procek i nie korodowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga, montowałem NH-U14S TR4 na płycie Asus X399 Prime-A i tam nie było problemów z przesłanianiem slotów na RAM, a teraz widzę, że w przypadku Asrock Taichi X399 pierwszy slot jest przesłonięty, co stanowi problem jak masz obsadzone wszystkie banki.

 

noctua_nh-u14s-tr4-sp3-installation06.jpg

 

Silver Arrow TR4 ma podobną wydajność, ale jest głośniejszy od Noctua. Nie powinno być jednak problemów z kompatybilnością z RAMem, bo ma wysokie podcięcia.W przypadku Noctua wentylator można też trochę podnieść, więc w sumie to będzie ok.

 

IMG_2033.JPG

 

Edit: Co do LC, to chyba tylko ten Enermax jest sensownym wyborem pod TR4. Inne wyjście to składanie swojego własnego LC na odpowiednim bloku, ale w tym momencie idziemy w koszta, bo poskładanie sensownego loopa na nowych częściach pod sam procek to 1000 zł, przy używkach idzie trochę z tym zejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem video gdzie były załączone wszystkie sloty RAM (128GB) na Taichi X399 i Noctua NH-U14S

Tak więc z kompatybilnością z RAM nie byłoby takiego problemu.

 

Swoją drogą jest strasznie mały wybór chłodzenia pod Threadrippery.

Wychodzą niby nowe, ale premiera np. Wraithrippera była pół miesiaca temu, a dalej nie jest możliwy zakup chłdzenia.

Tak samo z AIO Coolermastera pod TR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enermaxy Liqtech zżera korozja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko na filmie koleś ma Crucial Ballistix Sport, które są niższe niż Trident Z i mogły bez problemu wejść pod wentylator. Tak jak wspominałem wyżej - wentylator da się podnieść, więc nawet przy wyższych RAMach nie powinno być problemu. Na Twoim miejscu brałbym NH-U14S TR4 i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy istnieje możliwość podłączenia drugiego wentylatora do Noctua?

Bo jeżeli podniesiemy trochę wentylator, to może spaść nam wydajność chłodzenia, którą chciałbym w ten sposób zamortyzować - 1 wentylator chłodzący radiator oraz 1 wentylator "wyrzucający" gorące powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, możesz zamontować drugi wentylator - masz w zestawie dodatkowe klipsy. Wydajność jeśli nawet spadnie, to pewnie o 1-2 stopnie, więc bym się tym nie przejmował. To chłodzenie na prawdę dobrze radzi sobie z Threadripperem.

 

Edit: Z tego co widzę, to Noctua wręcz zachęca do zamontowania drugiego wentylatora przy 2950X i mocniejszych prockach, bo może to poprawić taktowania PBO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten sam, który masz w zestawie z chłodzeniem czyli NF-A15

 

Edit: Kwestia Silver Arrow TR4 była dyskutowana powyżej - chłodzenie niestety jest niedostępne w Polsce, do tego prezentuje poziom wydajności NH-U14S przy wyższym hałasie. W zależności do testu czasami jest trochę wydajniejsze, ale wyraźnie głośniejsze -w końcu ma wentylator, któy rozkręca się do 2500 RPM. Idealnym rozwiązaniem byłby Silver Arrow z 2 lub 3 wentylatorami, bo można wtedy je puścić odpowiednio wolno, ale cena takiego zestawu będzie zabijać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interesujące jest, że dany model:

1.Noctua NF-A15 PWM - 140mmLink1

ma 1200 obrotów na minute, zaś dany model:

2. Noctua NF-A15 HS-PWM CH.BK.S Link2

ma już 1500 obrotów na minutę.

Czym to jest spowodowane, skoro to jest ten sam model?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu dwie wersje tego samego wentylatora - jedna w typowych dla Noctua kolorach, druga czarna z nakładkami Chromax i z odpowiednią dopłatą. Osobiście wziąłbym zwykłe NF-A15 PWM i po sprawie. Przy dwóch wentylatorach i tak nie przekroczysz tych 1200 RPM chociażby z tego powodu, że przy takich obrotach wentylator jest zwyczajnie głośny. 2500 RPM jakie ma wentylator Silver Arrow to już suszarka; szkoda, że nie dali tam czegoś wolniejszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, już wiem wszystko. Właśnie złożyłem zamówienie.

Dziękuję bardzo za pomoc, szczególnie zawisztheblack! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak dojdzie, jak się spisuje oraz czy nie ma żadnych problemów z kompatybilnością jeśli chodzi o RAM na tej płycie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wyszło właśnie nowe chłodzenie powietrzem do TR4.

be quiet!

Co myślicie o danym chłodzeniu w porównaniu do Noctua NH-U14S?

Do tego bequiet'a dodałbym 3 wentylator jeszcze w pakiecie i gwarantowane, że wszystkie sloty ram by były dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...