Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

arturr77

GTX970 Asus Strix pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum, w związku z czym witam wszystkich :-)

Mam pytanie skierowane głównie do użytkowników GTX970 Asus Strix

Kupiłem używaną kartę jak wyżej, karta wygląda naprawdę dobrze wizualnie, ale ma ewidentnie wadliwe chłodzenie.

W spoczynku wentylatory nie działają temperatury to ok 40-45stopni, czyli tak jak powinno być, ale zaraz po obciążeniu karty (dosłownie 3min jakieś gry) temperatury skaczą do 80stopni karta utrzymuje boost w okolicach 1250MHz, a więc bez rewelacji w sumie, ale.... przy obrotach wentylatora działających na 80% czyli jakieś 2500 obrotów/min, hałas jaki wytwarza ta karta jest po prostu nie do zniesienia.

I tu moje pytanie do posiadaczy tej karty, czy takie działanie jest normalne? :-)

Karta naprawdę wygląda jak nowa i uważam, że sprzedający nie chce mnie oszukać, ale uważa że takie działanie tej karty jest normalne i on nie zwracał na to uwagi.

Staram się kartę zwrócić i prowadzę ze sprzedającym dość przeciągającą się konwersację w tej sprawie :-) próbując Mu udowodnić że takie działanie tej karty nie jest normalne :-)

Może to kwestia pasty, albo źle zamocowanego chłodzenia, ale póki co nie chcę jej rozkręcać, bo wydaje mi się że, aż tak duuuużej poprawy nie będzie, coś się pewnie poprawi, ale wątpię żeby aż tak bardzo. Karta używana 3 lata, nie rozkręcana, z plombą na śrubce i naprawdę wygląda na mało eksploatowaną.

Jak działa to chłodzenie na tej karcie u innych Kolegów?

Proszę o pomoc, opinię i z góry dziękuję :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest coś nie tak patrząc na testy tej karty:

temp_load.png

 

ucho_load.png

 

Jak widać karta jest cichutka i dodatkowo temeratura poniżej 70 stopni

Karta musi mieć ewidentnie źle założone chłodzenie albo pasta wyschła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem :-) pomiar hałasu mierzony telefonem to do 60dB

Wg testów przy obciążeniu wentylatory powinny działać na jakieś 50-55% i wcale takie najcichsze wtedy nie są

Nie wiem już jak mam "dotrzeć" do sprzedającego, przesyłam Mu wyniki testów diagnostycznych, filmiki, testy i to nie pomaga, więc wpadłem na pomysł, że może jak pokaże opinię innych to może to coś pomoże :-)

Wątpię żeby coś się stało w transporcie przesyłki bo wszystko było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw krzywą wentylatorów w MSI afterburnerze. Może pasta już zeschła i po prostu gdy momentalnie ją obciążasz to łapie wysokie temperatury a później wpada w histereze i próbuje je zbić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wizualnie nie widzisz żadnych uszkodzeń karty, to pastę masz do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zdecydowałeś się na zakup GTX 970, to pewnie karta spełnia Twoje wymagania, problemem jest tylko głośność chłodzenia. Otóż po 3 latach pasta pewnie wyschła i już nie spełnia swojej roli. Termopady pewnie też. Rozkręć ją, wyczyść dokładnie, wymień pastę i termopady. Jestem pewien, że temperatury znacznie spadną, a wraz z nimi poziom hałasu. Druga sprawa to jaką masz obudowę. Dobrze jest wentylowana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kwestia obudowy, choć tą mam dobrze wentylowaną, generalnie wiem co z czym się je...

Ta karta osiąga 80stopni po 2min odpalenia Crysis3 przy otwartej obudowie, nie wyobrażam sobie co będzie gdy karta będzie obciążona przez dłuższy czas.

Póki co nie chcę jej rozkręcać, bo z doświadczenia wiem, że to aż tak bardzo nie pomoże, no chyba że chłodzenie było źle zamontowane fabrycznie, no to wtedy sprzedający oszukał się sam, godząc się na taką pracę karty, albo pasty tam w ogóle nie ma :-)

Tak jak napisałem karta bez pracy wentylatorów utrzymuje bardzo zadowalające temperatury jakieś 40-45 stopni, a więc radiator dość dobrze odbiera ciepło i stąd wnioskuję że zmiana pasty, aż tak baaardzo nie pomoże, a nie chcę póki co rozkręcać tej karty, bo potem może być, że ja coś źle zamontowałem :-) póki są plomby jestem bezpieczny :-)

Oczywiście mogę zmienić tą pastę, ale chcę mieć gwarancję, że jeśli to znacząco nie zmieni sytuacji to będę mógł zwrócić kartę, a nie będę oskarżany że ja coś schrzaniłem.

To jest przecież Asus z dobrym chłodzeniem i powinien utrzymywać dobrą kulturę pracy, a to jak pracuje ta karta można porównać do pracy suszarki, dosłownie i to takiej nie najcichszej, albo odkurzacza :-)

 

Jeszcze raz prośba do posiadaczy tej karty, proszę ustawić wentylatory na 80% i napisać czy taka praca i taki hałas jest normalny?

będę bardzo wdzięczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda karta na 80% będzie głośna. Pasta jest zaschnięta dodatkowo możliwe że chłodzenie źle zamontowane.Dobra pasta potrafi zbić nawet temperaturę o 15-20 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szrot nie szrot, ale za nią zapłaciłem :-)

A jeśli chodzi o plomby to jest to po prostu gwarancja dla mnie, bo jak ją rozkręcę to będzie można mi w mówić że to ja ją rozkręciłem i coś namieszałem, a tak to karta jest w wydaniu fabrycznym i dla mnie to jest jakieś zabezpieczenie, a wątpię żeby zmiana pasty aż tak znacząco wpłynęła na pracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz prośba do posiadaczy tej karty, proszę ustawić wentylatory na 80% i napisać czy taka praca i taki hałas jest normalny?

będę bardzo wdzięczny

 

To o co prosisz jest praktycznie niewykonalne. Ktoś musiał by mieć - 1.Identyczną 3 letnią nierozkręcaną kartę. 2. Identyczną obudowę z taką samą ilością takich samych wentylatorów, kręcących się z taką samą prędkością. 3. Warunki zewnętrzne powinny być porównywalne (temperatura w pokoju, położenie komputera, bo inne temperatury będą we wnęce biurka, a inne na biurku).

 

Moim zdaniem nie kombinuj. GTX 970, to dobra karta. Wymień pastę i graj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba było zapytać się przed zakupem to poleciłbym rx470. Podobna wydajność i cena, a do tego gwarancja sklepowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem karta bez pracy wentylatorów utrzymuje bardzo zadowalające temperatury jakieś 40-45 stopni, a więc radiator dość dobrze odbiera ciepło i stąd wnioskuję że zmiana pasty, aż tak baaardzo nie pomoże,

sprawdź sobie, jakie napięcie jest na gpu "bez pracy wentylatorów", a jakie po włączeniu gry, dolicz do tego samo obciążenie, które wymusza większy pobór prądu i masz zagadkę rozwiązaną - także wymień pastę, bo i tak tej karty pewnie nie zwrócisz wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa że jestem posiadaczem dokładnie tej karty i według mnie jest w miarę cicha. Z tego co zauważyłem to wentylatory maksymalnie pracowały na ok. 50-65% (bez OC). Sam po OC ustawiałem 80% prędkości wentylatorów i rdzeń nie dobijał do 80*C. Polecam sprawdzić czy karta jest ciepła (stawiam na to że nie, jeśli po paru minutach jest już 80 stopni). Ja na Twoim miejscu stawiałbym na pastę lub bardziej na problem z oddawaniem ciepła rdzeń - radiator może przez źle dokręcone chłodzenie lub jakieś luzy (?).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że to ja ją rozkręciłem i coś namieszałem - a co tam można namieszać?

Nakładasz pastę termoprzewodzącą i skręcasz z powrotem, wystarczy manualnie być na poziomie szympansa ;)

Ale skoro uważasz że kupiłeś bubla to się z typem kłóć o swoje pieniądze.

Tyle można tobie poradzić, przecież nie pojadę za ciebie do typa po twój hajs :)

 

wątpię żeby zmiana pasty aż tak znacząco wpłynęła na pracę - pasta zbije o 5 stopni ale przynajmniej wentyle nie będą chodziły jak helikopter.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodziło, że ja się bałem, że coś namieszam, mam już swoje lata z komputerami za sobą, tylko o to, że po tym jak rozkręcę kartę i zerwę plombę, a problem nie zniknie to sprzedający może mnie posądzić, że to z mojej winy...

Tak czy inaczej nie wytrzymałem już nerwowo i zmieniłem tą pastę (zalman stg-2)

Na rdzeniu był gips, musiałem go odłupywać :-)

Efekty na szybko bez wygrzania pasty - karta po obciążeniu włącza wentylatory dopiero po minucie :-) a potem karta jest cicha tak jak powinna, nieco ponad 70stopni przy 53% wentylatorów, aż dopiero teraz usłyszałem, że po obciążeniu karta zaczyna syczeć - cewki?

Dziwię się tylko, że sprzedający uznawał pracę tej karty za normalną, to był po prostu odkurzacz, nawet nie suszarka :-)

Problem rozwiązany choć teraz żałuję, że faktycznie nie skierowałem się ku RX470 czy nawet RX570, ale tak naprawdę to mam już swoje growe lata daaawno za sobą, a tą kartę kupiłem tak spontanicznie, pod wpływem emocji, chciałbym zagrać jeszcze w jedną grę, bo mi się przypomniała, choć znając życie to pogram trzy godziny i będzie po graniu :-)

Dzięki wszystkim za pomoc :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i tak już szrot bez gwarancji, ja bym rozkręcił i zmienił pastę.

To nadal bardzo dobra karta tylko cena... A mówiąc że to szrot hmmm... Ale kupując go w teraźniejszych czasach mija się z celem to jest fakt.

 

Mój 4 letni strix trzyma w idle 35 stopni, pod obciążeniem maks 75(prawie 1500mhz na rdzeniu) pastę wymieniłem jakiś rok temu,a tylko dlatego że wymieniałem na procku, więc przy okazji gpu poszło. Wystarczy 4-5 śrubek odkręcić filozofii żadnej, jak ktoś pisał zdolności manualne szympansa.

 

Autorze ile dałeś za tą kartę jeśli można spytać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już pisali wcześniej, prawdopodobnie pasta wyschła i nie spełnia swojego zadania. Miałem GTX 970 od MSI (GAMING) i po 3 latach używania temperatury pod obciążeniem dochodziły do 80*C. Po wymianie pasty na GPU temperatury spadły do 72*C pod obciążeniem. IMO jak wymienisz pastę to chłodzenie nie będzie się wkręcać na tak wysokie obroty i będzie ciszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wątpię żeby zmiana pasty aż tak znacząco wpłynęła na pracę - pasta zbije o 5 stopni ale przynajmniej wentyle nie będą chodziły jak helikopter.

 

Jeżeli nasza karta osiąga wyższe temperatury niż zazwyczaj, to pierwszym krokiem jest czyszczenie. Można ją tylko przedmuchać sprężonym powietrzem lub wyczyścić pędzelkiem. Najlepsze jednak efekty daje dokładne czyszczenie. Trzeba wyjąć i rozkręcić kartę. Po dłuższym czasie użytkowania w zakamarkach zbierają się kłębki zbitego kurzu, których sprężone powietrze nie usunie. Teraz trzeba usunąć starą pastę i nałożyć nową. Jest kilka szkół jak to robić, wybór należy do nas. Ważne by pasta była dobra i by nie kłaść jej za dużo.

Teraz tak, niezwykle ważna jest też wentylacja obudowy. Trzeba pamiętać, że więcej wentylatorów nie musi oznaczać, że będzie chłodniej. Moim zdaniem lepiej mieć mniej dobrych, wydajnych wentylatorów niż więcej badziewnych. Ważne jest też umiejscowienie komputera. Nawet dobrze wentylowana obudowa wciśnięta w wąską wnękę np. w biurku nie spełni naszych oczekiwań.

 

Mnie kiedyś temperaturę GTX 770 w obudowie Zalman Z9 U3 udało się zbić o prawie 20 stopni C. Teraz moja karta ASUS GeForce GTX 1060 Strix Gaming OC 6GB VR w obudowie be quiet! Pure Base 600 osiąga max. 59 stopni. W grach temperatury zazwyczaj nie przekraczają 55 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, temperatura spadła kilka stopni ale przynajmniej nie chodzi jak bombowiec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nadal bardzo dobra karta tylko cena... A mówiąc że to szrot hmmm... Ale kupując go w teraźniejszych czasach mija się z celem to jest fakt.

 

Mój 4 letni strix trzyma w idle 35 stopni, pod obciążeniem maks 75(prawie 1500mhz na rdzeniu) pastę wymieniłem jakiś rok temu,a tylko dlatego że wymieniałem na procku, więc przy okazji gpu poszło. Wystarczy 4-5 śrubek odkręcić filozofii żadnej, jak ktoś pisał zdolności manualne szympansa.

 

Autorze ile dałeś za tą kartę jeśli można spytać?

 

Za kartę zapłaciłem 625zł, cena chyba taka umiarkowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mariusz179

Za kartę zapłaciłem 625zł, cena chyba taka umiarkowana.

a za 650 są 1060 z gwarancją i bez koślawej pamieci jak 970

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mariusz179

nawet wersja 3GB lepsza i to zauważalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a za 650 są 1060 z gwarancją i bez koślawej pamieci jak 970

 

Koślawe to możesz mieć nogi...

Kolejny fanatyk teori 3,5GB Vram. Miałeś kartę, pewnie nie i piszesz bzdury. W najnowszym Tombie karta ładnie wykorzystuje prawie 4GB nie powodując mikro ścin itp. Ale wyznawcy teorii 3,5 nigdy tego nie zrozumią, więc opuść temat i nie pisz głupot...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...