Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Under555

Obliczenie mocy... pod konkretny konfi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chcę kupić zasilacz, który będzie cichy (czyli pewnie do pewnych momentów wentylator będzie cicho chodził/będzie wyłączony) + jakoś ze sensem na pobór prądu wpłynie + wyrobi razem z OC.

 

Na jakie parametry zwracać uwagę? Wiem,że Gold parametr musi być i tyle wiem - coś jeszcze?

 

 

Tych części, które wymienię to nie mam ale będę miał za ok rok i pod nie(mocno hardcorowo chcę policzyć)

 

Kilka dysków

1080 Ti zotac amp extreme OC

8700k OC

RAM OC

 

wg. moich obliczeń bez 850Wat lepiej nie podchodzić.

 

Jak w pratyce to policzyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatory liczące pobór mocy można wsadzić w tyłek, bo zawsze mocno zawyżają.

 

Ten zestaw obleci nawet na dobrych 550W, dla zapasu możesz wziąć 650W. 850W to już przesada, ale zrobisz jak uważasz, bo to Twoja kasa.

 

Z porządnych i dobrze wycenionych jednostek masz Seasonic Focus Plus Gold - masz moce od 550W do 850W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

j.w.

 

Albo można wejść na główną i w artykule o VGA przeczytać, że 8700K @ 4.9 w Wieśku 3 bierze ze ściany (AC) z konkretnymi kartami tyle:

 

power_load_oc.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli np. jest 850 Wat a potrzebne jest 550Wat to poza marnowaniem kasy też coś więcej prądu nam pobiera?

bo tak na logikę to po prostu jak będzie potrzebowało 500 Wat a mamy 800 czy ileś tam dostępnej to po prostu ten "zapas" Watów będzie leżał nieużywany.

tak jesT?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli np. jest 850 Wat a potrzebne jest 550Wat to poza marnowaniem kasy też coś więcej prądu nam pobiera?

bo tak na logikę to po prostu jak będzie potrzebowało 500 Wat a mamy 800 czy ileś tam dostępnej to po prostu ten "zapas" Watów będzie leżał nieużywany.

tak jesT?

w teorii tak, w praktyce nie do końca. Musisz patrzeć, przy jakim obciążeniu zasilacz ma najwyższą sprawność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w teorii tak, w praktyce nie do końca. Musisz patrzeć, przy jakim obciążeniu zasilacz ma najwyższą sprawność.

 

najlepiej miec zapas chociaz testowalem zasilacz 750 850 i 1000 platnium ta sama seria

 

przy configu 660W miedzy 750 a 850W mialem 1-2W roznicy czyli granica błedu, przy 1000W mialem 4-5W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz 650W przy 400W ze ściany po OC ma zapas i to spory więc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze komputerowe są zasilaczami impulsowymi.

Tzn. że zasilacz da moc taką, jaka jest w danej chwili potrzebna przez procesor, grafikę i resztę platformy.

Reszta mocy zasilacza jest zapasem i nie jest w użyciu.

W IDLE jest to samo.

Jak Duniek napisał, warto mieć co najmniej 40% zapasu mocy w zasilaczu odnośnie poboru mocy przez platformę.

W tym przypadku od nadmiaru głowa nie boli.

Zasilacz 800Watowy będzie sobie pykał na pół gwizdka z Twoim konfigiem, natomiast zasilacz 550/600Wat będzie mieć już mocno obciążone bebechy i będzie musiał szybciej wentylator kręcić, żeby schłodzić tranzystory mocy i resztę.

 

U mnie przy I7 8700 + 1060 6GB mam zasilacz BQ 550Wat i ten zasilacz ledwo się nagrzewa przy mocnym obciążeniu całej platformy, no ale ani procesor ani grafika nie są podkręcone, dla tego te 550Wat w moim przypadku jest OK.

 

No i oczywiście oprócz samej mocy i marki zasilacza, ważna jest sprawność - czyli GOLD i Platinum do tak fajnego zestawu, jaki masz u siebie to podstawa.

Nie oszczędzaj na zasilaczu, bo to podstawowy element komputera - lekcjoważony przez dupną część użytkowników, a potem zdziwienie, że komputer się resetuje i inne kwiatki robi.

 

Jak masz kasę, taka zasiłka będzie idealna: https://proline.pl/zasilacz-seasonic-focus-plus-platinum-750-ssr-750px-80plus-platinum-750w-p1106922

 

A jak chcesz kalkulator, to tutaj masz:

 

https://seasonic.com/wattage-calculator

 

zasilacz 650W przy 400W ze ściany po OC ma zapas i to spory więc...

 

Ten konfig będzie brać więcej niż 400Wat ze ściany.

 

1080ti OC ~ 280Wat.

I7 8700K OC ~ 180Wat.

Reszta flaków ~ 80 Wat.

 

Już jest ponad 500 Wat :E

 

EDIT: według tego kalkulatora od Seasonica, mój konfig pobiera ze ściany 372 Wat - rekomendowany zasilacz: 422 Wat :lol2: :lol2: :lol2:

 

https://seasonic.com/wattage-calculator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo 600-650W z palcem w nosie obleci ten zestaw i to będzie optymalna wartość dla tego setupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu 650Wat styknie, w końcu to Seasonic z złotym lub platynowym certyfikatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w tym kompie poza CPU i GPU ma wziąć jeszcze 80W?

 

Leven weź pod uwagę jedno - liczysz skrajny pobór mocy, gdy i CPU i GPU jest jednocześnie obciążone w 100% co zdarza się bardzo rzadko. Przez 90% czasu ten zestaw będzie brał ze 300W, w grach dobije do 400W. Kupno zasilacza o mocy 850W to marnotrawstwo kasy. Tak samo jak dopłacanie do sprawności platinum, która poza e-penisem nic nie daje, bo nie powiesz mi, że +2% sprawności robi jakąkolwiek różnice. Wersja Gold Focua ma już tak ścisłą regulację napięć i tętnień, że dopłata do czegokolwiek lepszego nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zasilacz 800Watowy będzie sobie pykał na pół gwizdka z Twoim konfigiem, natomiast zasilacz 550/600Wat będzie mieć już mocno obciążone bebechy i będzie musiał szybciej wentylator kręcić, żeby schłodzić tranzystory mocy i resztę.

 

Czy 800 czy 550 to sprawność z tym konfigiem OP będzie praktycznie taka sama (bo krzywa sprawności w Goldach, a na takie patrzymy) jest od 50% w górę tak mocno wypłaszczona, że 1 czy 2% w żaden sposób realnie nie wpływa na grzanie się zasilacza, a więc jego faktyczne obciążenie. I 800W i 550W będzie z takim samym konfigiem generował taką samą (+/- drobny, nieistotny ułamek) ilość ciepła.

 

To, jak sobie taki zasilacz poradzi z odprowadzeniem tego ciepła i jak będzie przy tym hałasował, to zależy od modelu - bo możesz mieć Focus+ albo RMX, albo możesz mieć EVGA G3 czy coś tam na platformie Leadex, i te zasilacze będą się zupełnie inaczej zachowywać. Ale tylko dlatego, że EVGA (SF) ma skiepszczony sterownik obrotów, a Focus+ i RMX mają to rozwiązane wzorcowo.

 

A w ogóle to u Ciebie BQ jest cichy bo on sam w sobie jest cichy. Nie tylko dlatego, że jest mało obciążony, chociaż to też ma znacznie. Ty po prostu masz lajtowy konfig i bardzo cichy z natury zasilacz. Byś tam miał u siebie Corsaira CX to byś inaczej śpiewał :E

 

A jeśli chodzi o kalkulatory to wg moich "badań" najmniej zawyża BQ. I tak zawyża, ale nie tak mocno jak Outervision i jego klony czyli np. Seasonic czy Enermax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze komputerowe są zasilaczami impulsowymi.

Tzn. że zasilacz da moc taką, jaka jest w danej chwili potrzebna przez procesor, grafikę i resztę platformy.

stabilizacja nie występuje tylko w zasilaczach impulsowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niech sobie kupi focusa 550Wat Gold i zobaczymy za rok, jak będzie 30stC w pokoju, a autor uruchomi jakiegoś Assasina, który wysteruje 1080ti OC na 99% i I7 OC na 80%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niech sobie kupi focusa 550Wat Gold i zobaczymy za rok, jak będzie 30stC w pokoju, a autor uruchomi jakiegoś Assasina, który wysteruje 1080ti OC na 99% i I7 OC na 80%.

 

Straszna sprawa, przy poborze 400-450W Seasonic Focus Gold Plus 550W będzie miał... 650 RPM na wentylatorze, po prostu tragedia :E.

 

W tym samym czasie chłodzenie karty będzie miało około 1800 RPM :P.

 

Sam sobie odpowiedź na pytanie co będzie głośniejsze i bardziej wkurzające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile ja mam w końcu kupić i co tak z zapasem? bo już się pogubiłem :D

Kup 650W, poradzi sobie spokojnie i bedzie miał zapas.

 

Kupowanie 750W będzie już na wyrost.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...