Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Łukasz M

Kabel DP do monitora BenQ EW3270U

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na dniach chciałbym kupić monitor BenQ EW3270U. Jest to monitor o rozdzielczości 3840 x 2160, 60Hz z pseudo HDR (300 nitów jasności).

Mój problem polega na tym, że nie przychodzi on ani z kablem HDMI ani DP>DP, więc będę musiał jakiś kupić.

 

Według "4K Data Rate Calculator"danych do przesłania przy:

- rozdzielczości 3840 x 2160

- odświeżaniu 60 Hz

- głębokości kolorów 10bit

- chroma sampling 4:4:4

jest około 22,28 Gb/s. Do tego trzeba jeszcze doliczyć HDR.

 

Obsługiwany standard przez monitor to HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4. Przepustowość HDMI 2.0 to max. 18 Gb/s, natomiast dla DP 1.4 32.4 Gb/s.

Innymi słowy już mam jasność, że aby wykorzystać potencjał monitora w 100% muszę korzystać z kabla DisplayPort. I tutaj pojawia się moje pytanie:

 

Czy muszę kupować specjalny kabel DisplayPort 1.4 (np. Delock DisplayPort kabel 8K 60 Hz lub KABEL DISPLAYPORT 1.4 LINDY ANTHRA) czy wystarczy zwykły kabel z marketu. Dodatkowo powiem, że interesuje mnie długość od 1 do 1,5 metra.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii każdy kabel dp 1.4 high speed 19 pin powinien spełnić Twoje wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wielu monitorach HDR nie działa przez kabel DP.

W tym Benqu może tak być. Poczytaj, może znajdziesz jakieś informacje.

Niedawno miałem Samsunga C27HG70 z HDR600 i tam nie działało HDR przez DP.

 

Tak czy siak DP nie ma żadnych plusów względem HDMI jeśli chodzi o HDR.

Ustawienie Chromy na 4:4:4 absolutnie nic nie zmieni względem kolorów.

Jedynie ma wpływ na wygładzenie czcionki.

A i tak najlepiej to zostawić na automacie. Win 1809 z najnowszymi driverami GPU sam dobrze dobiera odpowiedni format.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa HDR przez DP Monitor posiada DisplayPort 1.4, który obsługuje HDR. Nie mam preferencji między HDMI, a DP. Chodzi tylko o czyste dane odnośnie przepustowości tych standardów i HDMI 2.0 nie wyrobi przy wszystkich zadanych parametrach tego monitora.

 

Z tego co widzę ten Samsung posiada DP 1.4, który obsługuje HDR. Może wina leżała po stronie użytego przez Ciebie kabla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa HDR przez DP Monitor posiada DisplayPort 1.4, który obsługuje HDR. Nie mam preferencji między HDMI, a DP. Chodzi tylko o czyste dane odnośnie przepustowości tych standardów i HDMI 2.0 nie wyrobi przy wszystkich zadanych parametrach tego monitora.

 

Z tego co widzę ten Samsung posiada DP 1.4, który obsługuje HDR. Może wina leżała po stronie użytego przez Ciebie kabla?

Tylko ja napisałem o tym, że monitor może nie puścić do kabla metadanych HDR przez DP.

Wiem, że DP obsługuje HDR.

 

Musiałbyś znaleźć instrukcję tego Benqa i sprawdzić.

 

Z tego co widzę ten Samsung posiada DP 1.4, który obsługuje HDR. Może wina leżała po stronie użytego przez Ciebie kabla?

Do HG70 Samsung dołącza HDMI i DP.

Akurat w przypadku HG70 to sporo zmienia się wraz z nowym softem który pojawia się co miesiąc.

Niedawno DP przez HDR działał. Teraz na 1020 nie działa.

 

Tylko ostrzegam, że w tym Benqu może po prostu nie działać HDR przez DP.

Jest sporo postów w internecie, że HDR nie działa na DP, a podłączając HDMI jest okej.

 

Co do kabla to bierz najtańszy DP z marketu który ma napis DP 1.4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W manualu BenQ nie znalazłem nic z ograniczeniem HDR do któregoś z portów. W internecie nie piszą nic o tym, że DP w tym monitorze nie obsługuje HDR. Kurcze, może ktoś na forum posiada ten monitor i miał podobny dylemat. W każdym razie, skłaniam się do zakupu tego kabelka: DISPLAYPORT 1.4 LINDY ANTHRA.

Mam nadzieję, że będzie wystarczający i nie będzie problemów z HDR przez DP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko jeden sposób żeby się o tym przekonać samemu. Po prostu kupić. Najwyżej zwrócisz i kupisz inny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

 

Jeszcze odnośnie tego Samsunga, to do jakiej karty graficznej podpiąłeś ten kabel DP?

Bo mogła to być karta nie posiadająca DP 1.4. Jeśli była to np. karta Nvidii serii 9xx to one posiadają DP 1.2, co byłoby przyczyną tego, że nie możesz odpalić HDR.

Seria 10xx od Nvidii posiada już DP 1.4.

 

EDIT: Nvidia wypuściła update w czerwcu 2018, który "odblokowuje" obsługe DP 1.3 i 1.4 w kartach https://www.nvidia.com/object/nv-uefi-update-x64.html:

 

GeForce 10 Series:

GeForce GT 1030, GeForce GTX 1050, GTX 1050Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1070Ti, GTX 1080, GTX 1080Ti

 

GeForce 900 Series:

GeForce GTX 950, GTX 950Ti, GTX 960, GTX 970, GTX 980, GTX 980Ti

 

GeForce 700 Series:

GeForce GTX 745, GTX 750, GTX 750Ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mobilnego Pascala. Nie używam desktopów.

Sterowniki jak testowałem miałem na pewno sprzed czerwca 2018. Więc pewnie to jest winowajca.

Co do tematu to kup i w razie czego zwrócisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...