Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Avitr

AV1 na Youtube

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszedł Chrome 70, pierwsza wersja z supportem dla nowego kodeka Youtube - AV1. Jak można się spodziewać wymagania względem CPU są dużo wyższe niż dotychczasowego VP9, a akceleracji hardwarowej w GPU oczywiście jeszcze nie ma. Jakby ktoś chciał przetestować to playlista z filmami AV1:

Natomiast sam kodek włącza się tu (można go włączyć albo dla filmów do rozdzielczości 1080p albo tylko w filmach SD):

https://www.youtube.com/testtube

Wymagania są tak duże że filmów 4K AV1 jeszcze nie ma, bo do płynnego odtwarzania potrzebny byłby chyba dopiero ten najnowszy proc AMD 32c/64w (dlatego też wrzucam niusa do działu Benchmarki, bo do niczego innego AV1 nie jest teraz przydatne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego tworzą kodek bardziej obciążający zamiast mniej?

Każdy następny kodek aby osiągnąć lepsze upakowanie danych (niższy bitrate przy tej samej jakości) musi więcej poświęcić czasu na przeanalizowanie klatek.

W dekodowaniu jest podobnie. Bardziej skompresowany materiał wymaga więcej cykli zegara CPU. h.264 jest wolniejszy niż mpeg2. h.265 jest wolniejszy niż h.264. To że AV1 jest wolniejszy od h.265 wcale mnie nie dziwi. Druga sprawa to optymalizacja dekodera pod AVX. AV1 to bardzo świeży format więc dekodery softwarowe jeszcze są w bowijakach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedł Chrome 70, pierwsza wersja z supportem dla nowego kodeka Youtube - AV1. Jak można się spodziewać wymagania względem CPU są dużo wyższe niż dotychczasowego VP9, a akceleracji hardwarowej w GPU oczywiście jeszcze nie ma. Jakby ktoś chciał przetestować to playlista z filmami AV1:

Natomiast sam kodek włącza się tu (można go włączyć albo dla filmów do rozdzielczości 1080p albo tylko w filmach SD):

https://www.youtube.com/testtube

Wymagania są tak duże że filmów 4K AV1 jeszcze nie ma, bo do płynnego odtwarzania potrzebny byłby chyba dopiero ten najnowszy proc AMD 32c/64w (dlatego też wrzucam niusa do działu Benchmarki, bo do niczego innego AV1 nie jest teraz przydatne).

Przetestowałem procek chodzi przy 3-8 % wykorzystania, u mnie nawet 8k nie będzie straszne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo.

Myślę, że coś źle uruchamiamy :E

 

EDIT: u mnie ten kodek jest nieobsługiwany:

 

7133646500_1539949713_thumb.jpg

 

 

4855446000_1539949781_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego tworzą kodek bardziej obciążający zamiast mniej?

Chodzi o uzyskanie jak najlepszej kompresji (żeby film był jak najkrótszy), bez utraty jakości. A im lepsza kompresja tym większa moc obliczeniowa jest wymagana.

 

Druga sprawa to optymalizacja dekodera pod AVX. AV1 to bardzo świeży format więc dekodery softwarowe jeszcze są w bowijakach.

Różnica między softwarowymi dekoderami będzie pewnie niewielka (pod FF będzie podobne obciążenie procesora co pod Chrome).

 

Przetestowałem procek chodzi przy 3-8 % wykorzystania, u mnie nawet 8k nie będzie straszne.

Niech zgadnę - masz VP9 a nie AV1? I jeszcze wspomagane przez GPU?

U mnie 480p@AV1 obciąża procesor bardziej niż 1080p@VP9 (softwarowe dekodowanie w obu przypadkach, bez wsparcia GPU).

 

U mnie to samo.

Myślę, że coś źle uruchamiamy :E

Napewno źle :E

Wystarczy włączyć statsy dla nerdów, tam pisze czy kodek to AV1 czy VP9 (czy może jeszcze starszy avc).

 

 

EDIT: u mnie ten kodek jest nieobsługiwany:

 

7133646500_1539949713_thumb.jpg

 

 

4855446000_1539949781_thumb.jpg

Dopiero FF 63 będzie miał obsługę AV1 (wyjdzie chyba jeszcze w tym miesiącu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica między softwarowymi dekoderami będzie pewnie niewielka (pod FF będzie podobne obciążenie procesora co pod Chrome).

 

Dopiero FF 63 będzie miał obsługę AV1 (wyjdzie chyba jeszcze w tym miesiącu).

FF 63 już jest, choć obsługę AV1 ma na razie defaultowo wyłączoną (można ją włączyć w zaawansowanych opcjach about:config). Ale podobnie jak na Chrome, 480p w AV1 obciąża procesor bardziej niż 1080p w VP9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FF 63 już jest, choć obsługę AV1 ma na razie defaultowo wyłączoną (można ją włączyć w zaawansowanych opcjach about:config). Ale podobnie jak na Chrome, 480p w AV1 obciąża procesor bardziej niż 1080p w VP9.

 

A to nie dlatego że nowe procesory dekodują po prostu sprzętowo vp9? U intela od Kaby Lake bodajże. Więc takie porównanie obciążenia procesora jest trochę bez sensu. Chyba że da radę w jakiś sposób wyłączyć akcelerację HW dla VP9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie dlatego że nowe procesory dekodują po prostu sprzętowo vp9? U intela od Kaby Lake bodajże. Więc takie porównanie obciążenia procesora jest trochę bez sensu. Chyba że da radę w jakiś sposób wyłączyć akcelerację HW dla VP9.

Wystarczy użyć kompa ze starszym GPU, bez akceleracji sprzętowej vp9.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy użyć kompa ze starszym GPU, bez akceleracji sprzętowej vp9.

Pisałem o akceleracji CPU. Od Kaby Lake procesor dekoduje sprzętowo vp9. Dlatego są takie różnice wydajności YT w 4K/8K na e6xxx vs e7xx.

 

Nie wiem czy stara karta graficzna podłączona do nowego procesora wyłączy sprzętowe dekodowanie za pomocą karty graficznej wbudowanej w procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o akceleracji CPU. Od Kaby Lake procesor dekoduje sprzętowo vp9.

Nie. Dekoder vp9 nie jest w samym CPU, ale w zintegrowanym GPU. Jeśli nie używasz integry (bo masz oddzielną kartę graficzną) i nie masz w systemie sterowników do niej to nie będzie ona dekodować vp9.

 

Dlatego są takie różnice wydajności YT w 4K/8K na e6xxx vs e7xx.

Jak wyżej.

 

Nie wiem czy stara karta graficzna podłączona do nowego procesora wyłączy sprzętowe dekodowanie za pomocą karty graficznej wbudowanej w procesor.

Wystarczy użyć starego CPU (wyprodukowanego przed powstaniem kodeka vp9) ze starą integrą lub starą kartą graficzną i akceleracji sprzętowej vp9 nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FF 63 już jest, choć obsługę AV1 ma na razie defaultowo wyłączoną (można ją włączyć w zaawansowanych opcjach about:config). Ale podobnie jak na Chrome, 480p w AV1 obciąża procesor bardziej niż 1080p w VP9.

 

Gdzie to jest w about:config ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to jest w about:config ?

Wpisujesz auto:config. Pojawia się tabela z opcjami. Na górze jest pole "Szukaj", wpisujesz tam av1. Wtedy tabela z opcjami zawęża się tylko do jednej opcji (z av1 w nazwie). Klikasz na tej opcji prawym klawiszem i wciskasz "przełącz". Wtedy powinna się przełączyć z "false" na "true". Restartujesz firefoxa i możesz na youtube już włączyć av1.

FF 64 (a może nawet FF 63 po patchu) pewnie będzie już miał av1 włączone domyślnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...