Skocz do zawartości
nExim

Karta graficzna działa w PCI-E 8x zamiast 16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam problem z magistralą pamięci, ale o tym za chwilkę. Na początek specyfikacja

 

Zasilacz Seasonic 700w gold

Gtx 1080ti

Intel I7 8700k

DDR4 G-Skill 3600Mhz

Asrock Z370 Taichi

 

Problem polega na tym że GPU działa w PCI-E 8x zamiast 16x (w załączniku screen z GPU-z), karta oczywiście wpięta w pierwszy slot od góry.

Co ciekawe sprawdzałem kartę w slocie 8x i ku mojemu zdziwieniu karta działała w trybie 1x... Gdzie może leżeć problem?

 

Co już zrobiłem:

Format

Clear Cmos

Aktualizacja Bios

Sprawdzenie innej karty graficznej (Gtx 1070) to samo

Przedmuchanie slotów Pci-E

 

Zaglądając dogłębniej w slot PCI-E 16x zauwazyłem że jeden pin (ten na samym końcu koło zatrzasku karty od strony procesora) jest wygięty, nie jestem w stanie powiedzieć czy wygiąłem go przez nadmierne wsadzanie i wyciąganie karty aby naprawić ten problem czy był on już wcześniej wygięty tak btw. Ktoś wie może za co odpowiada ten pin? Wszystko by było ok, uznałbym że padnięty jest slot PCI-E, ale sytuacja w drugim slocie mnie strasznie źdzwiwila ponieważ zamiast 8x idzie 1x.

 

Pytanie: Co zrobić aby karta graficzna zaczęła wkońcu działa w 16x@16x a może działa? tylko jakis czujnik przekłamuje?

Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Edytowane przez nExim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W biosie jest ustawione ok. Robiłem aktualizacje i resety biosu nic nie dało.

No właśnie testowałem pod obciążeniem na różnych kartach graficznych (Na tej 1070 było kiedys (16x16) nie wiem od kiedy mi to niedziała zorientowałem się przy montażu nowej karty GTX 1080ti jak sprawdzalem w GPU-z) i dalej 8x co ciekawe w drugim slocie gdzie powinno być 8x jest 1x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pinout PCIe jest na wiki.

 

Jeżeli nie wierzysz odczytowi ilości linii z programów, to możesz użyć GPGPU benchmarka z aidy - wyniki testów "memory read" i "memory write" pokazują z jaką przepustowością test daje radę czytać i zapisywać dane na karcie. Jak będziesz mieć powyżej 8GB/s, to naturalnie musi być coś więcej niż PCIe 3.0 x8.

 

A tak ogólnie większość przypadków pracy na złej ilości linii to pogięte piny w sockecie albo procek zabrudzony od spodu.

 

karta ma tryb x16 ale zmienia sobie to tylko systemowo podczas obciążenia :)

Zmienia to się wersja PCIe, ilość linii zostaje bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągałem teraz procesor, piny są w porządku. Przetarłem go też od spodu niestety to samo. Zaraz sprawdza tym benchem od aidy.

Edit:

W bench wyskoczyło mi

Memory Write: 6192Mb/s

Memory Read: 6401 Mb/s

 

Wieć słabo ;/

 

Przyjrzeć się jeszcze raz dokładnie socketowi i procesorowi?

Prockowi mogło się coś stać?

 

Edit 2:

Przeczyściłem go drugi raz i patrzyłem na piny ale wszystko jest ok.

Mimo wszystko dalej działa w trybie 8x

Edytowane przez nExim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie był ruszany to procek powinien być ok.

 

Przyjrzyj się dokładniej płycie, w szczególności okolicy tych slotów i scalaczkom.

Jesteś w stanie zrobić wyraźne zdjęcie tego pinu w pierwszym slocie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem scalaka który wyglądałby podejrzanie.

Na poprzednim zdjęci poglądowym zaznaczyłem pin który u mnie jest wygięty co nie zmienia faktu i mojego zdziwienia dlaczego w dobrym slocie poniżej wykrywa x1 zamiast x8.

Edytowane przez nExim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja:

Sprawdzałem na innej płycie głównej, nadal to samo.

Pozostał procesor ;/ Chyba że macie jakieś pomysły?

Nie uśmiecha mi się kupowanie nowego procesora ;/

Bo chyba nie możliwe żeby dwie karty były uszkodzone

Edytowane przez nExim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz jeszcze popodpinane do płyty, bo może to zabiera mozliwosc komunikacji karty. Masz jakies dyski SSD m2 itp? Jesli tak to jakie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam dysków m2, a resztę dysków próbowałem przepinać, niestety bez rezultatu.

Czego jeszcze nie ruszałem:

Zasilacz

Ram

Wentylatory

Chłodzenie

Obudowa

 

Procesor wyjmowałem, czyściłem itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdz do UEFI - zakładka Advanced -> Chipset Configuration -> kliknij PCIE-2 Link Speed (znaczy zależy gdzie masz kartę graf włożoną, )- zmień z AUTO na najwyższą wartość. Przetestuj.

 

Przy okazji możesz (nie musisz) zmienic poniżej (PCI Express Native control, PCIE ASPM Support, PCH PCI ASPM Support, DMI ASPM Support itd) z disable na auto/enable.

 

 

(PCI Express Native Control Select Enable for enhanced PCI Express power saving in OS. PCIE ASPM Support This option enables/disables the ASPM support for all CPU downstream devices. PCH PCIE ASPM Support This option enables/disables the ASPM support for all PCH PCIE devices. DMI ASPM Support This option enables/disables the control of ASPM on CPU side of the DMI Link. PCH DMI ASPM Support This option enables/disables the ASPM support for all PCH DMI devices) - to z instrukcji.

 

Możesz też sciągnąć i odpalić "force-enable-gen3.exe" - ze strony Nvidii. Może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nic to nie dało ;/

Musze sprawdzić tego procka w jakimś serwisie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, gdyż mam podobny problem. Płyta główna Asrock Taichi Z690, karta graficzna Intel Arc750, DDR5. Cpu-z, Gpu-z pokazują x8. Ale co ciekawe bardzo rzadko, ale pokazują x16. W biosie (w każdej wersji)  - w zakładce chipset - gdzie jest parę opcji dot. PCI-E - wyświetla się na górze informacja - DMI Link Speed x8 Gen4 (nie wiem czy to ważne). Moje pytanie do fachowców - jeśli czytają mój wpis - czy to wina karty graficznej (jakaś awaria), czy płyty głównej (jakaś awaria), czy zasilania??? Wspomnę, że płyta ma 2 złącza PCI-E x16 i gdyby oba były obłożone to każda z nich powinna działać x8, ale przy obłożeniu jednego slotu - powinna być pełna przepustowość x16. Zaznaczę, że nie mam dysków m2. Jestem trochę zirytowany gdyz co prawda w 3D nie ma żadnej utraty wydajności praktycznie, ale np. w kodowaniu filmów - jest, i to znaczna.

Może ktoś się spotkał z podobna sytuacją i zna odpowiedź dlaczego? Poza tym komputer z procesorem 12Gen działa idealnie. Na innej płycie Z690 DDR4 Asusa jest x16.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie na b450 po zmianie karty jest ok. Zapewne obie karty uwalone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. Komputer uruchamia się do windowsa i jest - x8, ale od czasu do czasu już w trakcie pracy pojawia się - ni z tego ni z owego - x16.

4be92e9ca5fa5.jpg  fe2cc8320fe65.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, mimuszek napisał:

wgraj zdecydowanie nowszy bios do płyty, bios z marca 2022, trochę stary

Uwierz mi, proszę, na słowo - sprawdzałem także nowsze wersje biosów do mojej płyty, w tym najnowszy - występuje to samo  co opisywałem wcześniej.

Podejrzewam nieśmiało ewentualnie, że może bios w karcie coś knoci - (w ostatnim czasie w nowszych sterownikach Intela do karty graficznej,  załączone bywają uaktualnienia firmware karty, które wgrywają się automatycznie w trakcie procesu instalacji sterowników)

37 minut temu, mimuszek napisał:

co masz w gpu-z ?

Aktualnie x8, nawet w trakcie rednerowania 3D.

fe9aaf7ac4265.jpg

Chciałbym zdiagnozować problem - czy winna jest grafika czy płyta, czy coś innego -  bo jak grafika, to będę musiał nawiązac kontakt z X-Kom.

 

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie śledzę tematu o intelu ( podpiętego ), tu też na pewno nie każdy z właścicieli intela zajrzy..

może napisz tam to samo, może być tak że ktoś ma to samo i nawet o tym nie wie, de facto kolega wyżej pisze że miał to samo na b450..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobię, zadam pytanie w wątku o kartach Intela, dzięki za zainteresowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyjmij kartę jeszcze raz i zobacz czy nie masz jakiegoś syfu w slocie lub na pinach pci-e, już kiedyś był taki temat i właśnie tego typu błachostka się okazała :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie @Send1N. Zanim postanowiłem  mój problem upublicznić na forum przeczesałem interenet i m.in tą opcję, o której piszesz, przećwiczyłem, więc jestem przekonany, że styki i slot są OK.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sert napisał:

Chciałbym zdiagnozować problem - czy winna jest grafika czy płyta, czy coś innego -  bo jak grafika, to będę musiał nawiązac kontakt z X-Kom.

Pisałeś, że na innej płycie jest x16. Dla mnie sprawa jest więc oczywista, co jest winowajcą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, tomcug napisał:

Pisałeś, że na innej płycie jest x16. Dla mnie sprawa jest więc oczywista, co jest winowajcą ;)

Wielce prawdopodobne, że masz rację. Mi cały czas jeszcze, trochę irracjonalnie, chodzi po głowie zasilacz (650W), może do tamtej uboższej płyty z tylko jednym pełnym slotem x16 i DDR4 wystarczał, a do tej - z "bogatszą" i inną konfiguracją już czegoś brakuje i płyta nie jest usatysfakcjonowana z ilości i jakości prądu (czasami w systemie zaskakuje x16). Ale sam w to raczej powątpiewam.

Edytowane przez sert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...