Skocz do zawartości
matpol7

Oświetlenie RGB.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zamiar wymienić oświetlenie w swoim pokoju na RGB. Co ważne, będę chciał go używać jako oświetlenie główne, więc zależy mi na tym aby nie było konieczne używanie czegokolwiek do uruchomienia oświetlenia w pokoju oprócz przełącznika. Oczywiście do zmiany barwy będę używał już pilota czy telefonu. Interesują mnie 3 żarówki. Marki OSRAM, z pilotem, cena około 30zl. Xiaomi Yeelight z Chin, cena to około 50 zl. Żarówka OSSO, raczej odpada ale na wszelki wypadek zapytam. Dużo widziałem negatywnych opinii na temat aplikacji. Co do OSRAM: czy tą żarówką można sterować z telefonu z portem podczerwieni? Tą technologię wykorzystuje też pilot do obsługi tej żarówki. Pilot jednak mi nie odpowiada, ponieważ nie mogę wtedy zaprogramować czasowo uruchomienia tej żarówki, i obsługa 2 żarówek i ich oświetlenia też zapewne nie będzie zbyt wygodna. Ponadto chcę grupować żarówki i ustawiać kolory dla obu w danej grupie czy ustawieniu. Xiaomi Yeelight ma wszytko czego potrzebuje, ale jeżeli mógłbym zaoszczędzić kupując OSRAM, to ta opcja odpowiada mi bardziej, jednak nie chcę

tracić na funkcjonalności. Proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do OSRAM: czy tą żarówką można sterować z telefonu z portem podczerwieni? Tą technologię wykorzystuje też pilot do obsługi tej żarówki.

Teoretycznie tak. W praktyce ktoś musiałby napisac aplikację, która generuje kody rozpoznawane przez tą żarówkę. Z takiego pilota korzysta cała masa chińskich tanich żarówek (sam mam do zabawy), może kody są uniwersalne i rzeczywiście ktoś zrobił pod to apkę albo inny moduł uniwersalnego pilota.

 

Pilot jednak mi nie odpowiada, ponieważ nie mogę wtedy zaprogramować czasowo uruchomienia tej żarówki, i obsługa 2 żarówek i ich oświetlenia też zapewne nie będzie zbyt wygodna. Ponadto chcę grupować żarówki i ustawiać kolory dla obu w danej grupie czy ustawieniu.

Nie bardzo wiem jak sterowanie z telefonu ma te problemy rozwiązać? OK, jak zostawisz telefon w tym samym pomieszczeniu, to może włączyc automatycznie bez twojego udziału, ale do osobnego ustawiania pojedynczych żarówek dalej musisz dokładnie celować/przysłaniać, żeby sygnał łapała tylko ta, którą chcesz zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w Xiaomi mogę żarówki np. Zaprogramować czasowo, przez co nie muszę martwić się wyłączaniem światła na noc, lub mogę się budzić przy przyjemnych kolorach. Co do połączenia przez WiFi żarówki od Xiaomi. Na jakiej zasadzie to działa? Łączę je z domowym WiFi i w taki sposób używam? W takim razie muszę szukać aplikacji do OSRAM, jeżeli ktoś zna aplikację, która będzie dostatecznie funkcjonalna to proszę o sugestię.

Edytowane przez matpol7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, ale w WiFi każde urządzenie ma adres MAC, więc z każdą żarówka można się komunikować niezależnie. W przypadku IRDA zwykle każde urządzenie i każdy pilot obsługuje te same kody. Jak masz w pokoju 2 takie same TV to oa włączysz na raz jednym pilotem jak się dobrze ustawisz. A jak celujesz w żyrandol, to ciężko się źle ustawić.

 

Druga sprawa - sterowanie aplikacją jest fajne, żeby się pobawić, ale na codzień troche upierdliwe. Możesz pomyśleć tez o sterowaniu głosem. Mnie zainspirował

. Koleś testuje inteligentne wtyczki, ale są też kompatybilne żarównki i inne ustrojstwa. Edytowane przez 209458

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piloty np. do TV nie mają nic wspólnego z IrDA. Standardy używane przez piloty są dużo prostsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro żarówka ma swój własny adres, to znaczy, że jeżeli będę chciał sterować żarówkami, to nie będę mógł być podpięty pod domowe WiFi? Normalnie nie jestem w stanie być podpięty pod 2 sieci na raz, tutaj jest więc tak samo? Xiaomi fabrycznie ma ustawioną możliwość sterowania głosem.

Edytowane przez matpol7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piloty np. do TV nie mają nic wspólnego z IrDA. Standardy używane przez piloty są dużo prostsze.

Racja, z rozpędu dopisałem te 2 literki. Ale już nie będę edytował.

 

Skoro żarówka ma swój własny adres, to znaczy, że jeżeli będę chciał sterować żarówkami, to nie będę mógł być podpięty pod domowe WiFi?

Nie widzę związku.

 

Normalnie nie jestem w stanie być podpięty pod 2 sieci na raz, tutaj jest więc tak samo?

Jak wyżej. Skąd ci się wzięły dwie sieci? każde urządzenie w sieci musi mieć unikalny adres MAC: twój telefon, router i komputery również.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem więc, że mogę jednocześnie obsługiwać żarówki i być wpięty do domowego WiFi, w porządku, przepraszam za moją niewiedzę w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piloty do żarówek będą obsługiwały z osobna każdą żarówkę? Nie powinny się ze sobą kłócić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś otrzymałem odpowiedź od sprzedawcy OSRAM, że ustawienie innych kolorów na żarówkach obok siebie wymaga precyzji namierzenia odpowiedniej żarówki. Więc raczej nie będzie to zbyt wygodne. Ale jest to możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...