Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

badej25

Dopasowanie głośników do pokoju

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Na wstępie chcę zaznaczyć, że jestem totalnym laikiem w tym temacie.

Chcę kupić głośniki!

Obecnie mam jakieś creativy z marketu, kupione z 10 lat temu.

Głośniki chcę umieścić w pokoju ~18m2.

Blok - parter, czyli umiarkowana moc, żeby nie w**** sąsiadów.

Płyta Główna: MSI B350M PRO-VDH - Realtek ALC-892

Dodatkowo mam "stary" tv (plasma) podłączonego do kompa i do Xiaomi smart tv - przez hdmi.

 

Budżet - zależy. Do 800 zł tak myślę.

Głośniki - moje typy:

- Microlab Solo 7C

- Microlab Solo 6C

- Edifier R2730DB

- Edifier R1700BT

- Edifier R2600

 

I teraz najważniejsze pytanie: Jakbym miał wybrać Microlab Solo 7C, to czy muszę dokupić kartę dźwiękową? Odczuję różnicę?

Jak tak, to jaką? Tak żeby była odpowiednia do tych głośników.

 

Cenię opinie osób, które posiadają już głośniki w tym zakresie.

Muzyka różna - w kolejności hip-hop, rock, pop, hans zimmer.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie. Czy jest możliwość kupna używanego wzmacniacza i kolumn ? W cenie do 800zl można zdecydowanie coś niezłego złożyć.

Kolejne pytanie, czy opiszesz jaką masz akustykę w pokoju, gdzie będą stały kolumny, jak daleko od ścian. Opisz dokładnie a postaram się Tobie coś doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dopuszczam możliwość kupna używanego wzmacniacza i kolumn.

A dopasowanie kolumn, dowolne. W załączniku plan pokoju.

1. TV

2. PC

3. Szafa (tam nie postawie kolumny :()

4. Łóżko

5. Fotel (do oglądania tv).

 

Ogólnie fajnie byłoby to połączyć, czyli wykorzystywać głośniki do pc jak i tv.

 

 

Pozdrawiam :D

 

PS. TV to panasonic TH-42PY8PA

Chyba zmieszczę kolumnę między tv a szafą :P

post-591857-15403587470017_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej między kompem a TV, bo odsłuch będziesz prowadził jak rozumiem sprzed komputera? Kolumny powinny być ustawione mniej więcej na planie trójkąta równobocznego. Na dłuższej ścianie, jeśli zależy Ci na przejrzystym brzmieniu i dobrej scenie, na krótszej jeśli chciałbyś nieco podbić niższe tony. Z tym że to spore uproszczenie, ale tobie póki co wystarczy.

 

Musisz też określić na czym Ci zależy i czy prowadzisz czasami głośniejsze odsłuchy. Jeśli nie, i nie zależy Ci jakoś bardzo na niskim basie, to używane małe kolumny podstawkowe + wzmacniacz będą dobrą opcją, będzie to najlepszy wybór pod względem ogólnej jakości brzmienia. Natomiast możesz być zawiedziony jeśli słuchasz sporo rapu o którym pisałeś. W takim wypadku można albo polować na jakieś większe kolumny podstawkowe, albo zainteresować się Solo 7C (w tym budżecie kupisz Solo, dźwiękówkę i jeszcze zostaną Ci pieniądze na modyfikacje, jeśli będziesz nimi zainteresowany). Na upartego przyzwoite kolumny podłogowe + wzmacniacz też da się znaleźć, będzie to grało na pewno lepiej od Solo, W sumie masz pokój 20 metrów więc podłogówki nie będą taką złą opcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TrueFaith

 

W takim ułożeniu pokoju będzie ciężko ustawić kolumny mniej więcej na planie trójkąta równobocznego.

Na pc gram w gry i tak 50% robię to na słuchawkach (cs go), pozostały czas przełączam na głośniki - wtedy słucham muzyki, ew. gram w eu4 (notabene ma spoko soundtrack).

Na tv wiadomo oglądam filmy (netflix) lub gram w Wiedźmina 3 (tv podłączony do pc).

Reasumując przebywanie to: 40% pc, 40% fotel (tv) i 10% łóżko (do snu :)).

 

Mieszkam na osiedlu więc raczej nie mogę przesadzać z mocą - chociaż już miałem 2 imprezy i nie było problemu :) ale może to te moje pierdzafki jeszcze nikomu nie przeszkodziły :P.

Co do preferencji muzycznych. Hmmm... tak myślę że jeszcze nie doświadczyłem dobrego "brzmienia" i głównie słucham rapu (jeśli można nazwać taconafide rapem), ale na słuchawkach dousznych potrafię odsłuchać cały koncert zimmera z całkowitym skupieniem. Więc raczej nie mam jakiś sprecyzowanych preferencji muzycznych.

 

Podsumowując, zależy mi głównie na dobrym "brzmieniu", jakości, "srednio" na mocy - tak na 20m2 pokój w bloku :D

 

Tak jak wcześniej wspomniałem, nie znam się na tym :P wstępnie chciałem kupić 1 rzecz, podłączyć i już. Ale tak poczytałem pare artykułów, pare komentarzy i jest to całkiem skomplikowane (sceneria, wzmacniacz, karta dźwiękowa, tony niskie, wysokie itp :)). Ale w sumie lubię "majsterkować" więc jeśli macie jakieś propozycję dopasowania sprzętu (kolumn - wzmacniacz itp) to chętnie się tym zainteresuję.

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś ustawić tak żeby było dobrze i przy pc i przy tv, to nie będzie dobrze ani tu ani tu :P Dodatkowo kolumna blisko szafy może dawać rezonanse na niskich tonach tj. buczący bas. Wydaje mi się, że mógłbyś zostawić swoje głośniki do TV, w końcu na nim głównie oglądasz filmy/seriale i super jakość dźwięku nie będzie wymagana. Wtedy przy kompie mógłbyś mieć kolumny do muzyki. Jeśli choć trochę słuchasz Zimmera czy podobnej złożonej muzyki to naprawdę warto iść w używane kolumny i wzmacniacz, uświadczysz nieporównywalnie wyższej dynamiki i detali w porównaniu nawet do takich Solo 6/7C. Teraz pytanie, co o tym myślisz i czy kolumny chciałbyś ustawić na biurku czy na podstawkach. Jeśli biurko, to jakie ma wymiary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biurko odpada, za mało miejsca. Same umeblowanie może ulec zmianie - mam w planach remont za kilka miesięcy, więc dopasuję pokój jak należy.

 

Najważniejsze to, co mógłbym kupić w tej cenie. Tak żeby było warte swej ceny. Kolumny mogą być "na podłodze" - jest to parter...

Zestaw kolumny+ wzmacniacz+ karta dźwiękowa (?). Jeśli podał by ktoś przykład to przejrzę specyfikacje/ opinie/ komentarze/ ceny itp. :)

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eltax Liberty 3/5, brzmienie nieco na planie V (mocniejsza skraje pasm), powinny spodobać się większości ludzi. Tannoy M1, M2, M2.5, M3 jako bardziej muzykalne, średnicowe. Z nieco większych Grundig BX, tutaj już większe, mocniejsze brzmienie, dobra dynamika. Arcus AS-3 lub większe AS-4, dość neutralne brzmienie.

 

Jest dużo ciekawych modeli, kwestia tego jakie brzmienie Cię interesuje. Jeśli nie masz jeszcze wyrobionego gustu, to wziąłbym raczej coś co gra lekką V'ką lub coś neutralnego.

 

Podłogówek w tej kasie będzie mniej, ale przykładowo Jamo S406, zagrają lepiej niż KODA czy Eltaxy z jakiejś niskiej serii. Widzę że na allegro jest też starszy, ale lepszy model Jamo Classic 6. Są też Canton Fonum (i podłogówki i podstawkowe).

 

Do każdych kolumn musisz dobrać odpowiedni wzmacniacz, tak w ciemno to brałbym jakiegoś starego Rotela, bo są porządnie budowane (mają wyższą moc niż producent podaje w specyfikacji) i grają dynamicznie. Yamaha w większości gra twardo i mocno, będzie dobra do kolumn które zamulają lub grają średnicą. NAD'y grają natomiast średnicowo i łagodnie, raczej do bardziej dynamicznych i ostrzejszych kolumn. Ale oprócz tego masz mnóstwo innych dobrych wzmacniaczy, właściwie to musisz trochę poczytać i sam coś wybrać, czego byś nie wziął będzie grało nieporównywalnie lepiej niż to co masz teraz ;) Pamiętaj też że do kolumn podstawkowych trzeba by kupić podstawki.

 

Możesz też kupić Solo 7C, kolumny mają jakiś tam potencjał ale jest to inna liga niż prawdziwe stereo. W Microlabach można pobawić się zwrotnicą, wytłumieniem, przedwzmacniaczem żeby uzyskać lepsze brzmienie.

 

Jeśli chodzi o dźwiękówkę: zyskasz mniej zakłóceń, mniej szumu, więcej detali, lepszy bas, ale głównie te dwie pierwsze rzeczy. Raczej nie ma się co spodziewać efektu wow od razu, ale po czasie każdy doceni, szczególnie przy odpowiedniej muzyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@badej25

W twoim obecnym umeblowaniu nie widzę jakoś specjalnie możliwości, by prawidłowo ustawić kolumny stereo.

O ile przemeblowanie będzie możliwe daj znać a zdecydowanie doradzę Ci co wypadało by zrobić by uzyskać korzystne warunki dla dobrego dźwięku.

Z moich obecnych doświadczeń za 400-600zł można kupić wręcz rewelacyjnie grające wzmacniacze od Luxmana. Sam ostatnio kupiłem jako tańsza alternatywa po sprzedaży sporo droższego Thula IA100. Jestem mega zadowolony z dźwięku bardzo taniego Luxmana.

Jeżeli jesteś zainteresowany napisz a podam Ci konkretny test mojego wzmacniacza Luxman L205.

Kolumny mogą być podłogowa ale moim zdaniem podstawkowe lepiej mogą zagrać w cięższych warunkach. Chociaż wyjątkiem, by może tu były wspominane Jamo.

Z moich propozycji fajnie mogły by tu zagrać kolumny Tannoy Mercury, Dali 103, Stare Cantony.

Wiele zależy jakie będziesz miał warunki akustyczne. Nawet tak tani budżetowy zestaw może przebić zdecydowanie droższe zestawy które są źle dobrane lub grają w kiepskich warunkach.

Przerabiałem już ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W Windows będziesz miał zawsze ciemno w HDR W grach będzie okej. 
    • Matko boska jak ja miałbym coś takiego na moim 34DW to by mnie krew zalała 😶 bo nie małe pieniądze wydałem na tewn monitor ale warto było zero problemów 
    • Ile czujników masz na płycie głównej ? FanControl wykrywa wszystko, co płyta udostępni nawet te czujniki, które nie są wyprowadzone jako gniazda FAN na płycie głównej. Nie sugeruj się nazwami FAN, bo FanControl je może zamienić. Trzeba samemu określić które gniazdo FAN na płycie odpowiada danemu odczytowi w FC. Nie znam Gigabyta, ale nie widzę sensu, żeby Gigabyt nie współpracował z FC.
    • Jednak ten chat jest głupi  Ty o asteroidach, a on o sterydach  
    • Jest już niewiarygodnie pięknie i wspaniale, ale będzie jeszcze cudowniej i ideologicznie wspanialej, to jeszcze nie koniec: pięciokrotnie (!) przesuwano wprowadzenie pełnej kontroli importowanej żywności. Cztery lata po (!) brexicie, dopiero od następnego wtorku, będą obecne kontrole fizyczne, ale zapowiada się, że będą wprowadzane stopniowo (hehehe), żeby dać biznesom czas na dostosowanie się. Ponieważ UE się nie pitoliła, kontrole żywności sprowadzanej z UK do UE zaczęły się od razu. Co ubiło 80-90% wolumenu eksportu w przypadku niektórych biznesów (pisząc z pamięci przykłady: jakieś chyba tam sery, produkty z grzybów). Do tej celebry sukcesu można dołożyć przykładowo jeszcze sprawę Irlandii Północnej, w której przez lata próbowano wprowadzić nowy wynalazek: Kontrolę Celną Schrodingera - czyli taką kontrolę, która jednocześnie istnieje i jej nie ma. UK "mainland" chciał kontroli, UK "ireland" reagował paniką na samą myśl o kontrolach. W związku z tym rząd tam się obraził na rząd "główny" i odmówił pracy. Foszek przez lata.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...