Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ja rule

Oszustwo spod nr kierunkowego 53(Kuba) i czy musze się czymś martwić?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Miałem niedawno dwa telefony spod kierunkowego 53. Za pierwszym razem nie zdążyłem odebrać ale nie oddzwaniałem. Za drugim próbowałem odebrać ale od razu wyłączyło i ja również nie oddzwaniałem. Wkurzyłem się i wpisałem w google skąd jest ten 53 kierunkowy. Okazuje się że z Kuby. Na stronie eski jest ostrzeżenie orange że by nie oddzwaniać.

 

Moje pytanie. Czy jak dzwoni jakiś oszust do mnie i ja próbuje odebrać(nieświadomie że oszust) a on szybko wyłącza się to czy ja moge ponieść jakieś koszty? Wiem że jak bym ja oddzwaniał na ten numer to słono mi to wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale w tym oszustwie chodzi aby potencjalna ofiara oddzwaniała. A ja nie oddzwaniałem. Może powiem jaśniej, jak w przyszłości bede miał jakieś telefony spod nr kierunkowych(zapomnijmy teraz o tej Kubie) np. 70 albo 42 albo warszawskie 22 ,to przecież nie zawsze dzwoni oszust i przecież ludzie a przedewszystkim instytucja mają telefony stacjonarne na przykład. I ktoś dzwoni spod kierunkowego 70(np. nie oszust tylko ktoś w jakiejś sprawie) to odbierać czy nie? Bo zapomnijmy o oszustach, czy istnieje możliwość że odbierający telefon płaci za rozmowe??

 

Ufff się zagalopowałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może nie rozróżniam, ale ja się pytam czy istnieje możliwość że odbierający telefon płaci za rozmowe??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może nie rozróżniam, ale ja się pytam czy istnieje możliwość że odbierający telefon płaci za rozmowe??

tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czyli trzeba uważać i z podejrzanych nr nie odbierać.

 

---

 

Teraz się doczytałem że w roamingu za połączenie płaci dzwoniący i odbierający telefon.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co innego. Jeśli ty jesteś w roamingu zagranicznym (wyjechała/eś za granicę) i ktoś do ciebie dzwoni, to wtedy ty płacisz za odebranie a tamta osoba za dzwonienie (chyba że ma pakiet, no limit, itd). A o tych połączeniach przychodzących kiedyś było głośno. Wiem, że jak oddzwonisz to na pewno płacisz, ale jak odbierzesz to w tej chwili operatorzy nie dają możliwości płacenia za odebrane połączenie.

A ten numer może właśnie puszczać krótkie -> z nadzieją, że oddzwonisz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam w jaki sposób oszuści/przestępcy na tym zarabiają? Nie jest tak, że to operatorzy po jednej i po drugiej stronie są do przodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z artykułu.

"UKE rzucił też trochę światła na to, jak może działać ta metoda. Polski użytkownik oddzwania na nieznany numer i nabija sobie rachunek. Po czasie opłatę odbiera od niego jego operator, a część przekazuje do operatora np. z Kuby lub Wybrzeża Kości Słoniowej. Z kolei tamten operator część zysków przekaże osobie, która wydzierżawiła od niego numer, z którego generowane są wywołania do uzytkowników z Polski."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jak dzwoni jakiś oszust do mnie i ja próbuje odebrać(nieświadomie że oszust) a on szybko wyłącza się to czy ja moge ponieść jakieś koszty?

W Polsce odbieranie połączeń jest bezpłatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...