Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Quarantino90

Ryzen 7 1700 - nowa platforma, pytania, porady itd.? :)

Rekomendowane odpowiedzi

29:54 to sobie ustawia (brak) zabezpieczen, na auto jest to ok ustawione, nie musisz tego ruszać, no chyba że planujesz podkręcać z użyciem ciekłego azotu ;)

Na razie sprawdź, przy jakich ustawieniach napięcia działają Ci taktowania, a potem się zastanowisz, czy coś się opłaca lub nie ;)

Ja nie widzę przeciw wskazań do tego, aby wyżyłować procesor, o ile nie przekraczasz wyznaczonych parametrów, no chyba że będziesz używał procka 24/7 i liczy się dla Ciebie bardziej współczynnik wydajność/prąd ;)

Pastę to można zmienić raz na 2 lata, jak temp. poszły w górę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Nie patrzę na prąd :D, spokojnie. Pewnie zmienię chłodzenie i będę kręcił do maxa ale bez pójścia więcej niż 1.45V. Tak samo swoją i5 wykrę

 

Wiadomo, że sztuka sztuce nie równa, ale powiedz mi dlaczego aż taki przeskok jest w napięciu? Widziałem dużo filmików kiedy udało się zrobić stabilne 4.0GHz ale właśnie na napięciu między 1.4V a 1.45V, kiedy załóżmy, że teraz stabilne mam 3.7GHz na napięciu 1.2V. Na prawdę potrzeba aż tyle w Ryzenach by podbić o te 300MHz procka wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, moj robil 4Ghz na ledwo ponad 1.3 V,to zalezy od sztuki.

Ale walenie 1.4+ zeby tylko wbic 4.0 jest bez sensu, najlepiej ustawic 1.3 V i zobaczyc ile pojdzie, i tak zostawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba bardziej podbić, ale 4ghz to raczej 1,4v-1,425v, chyba że masz słabą sztukę. Pod tym względem dużo lepsze są Ryzeny 2gen, np. 2700 potrzebuje bodajże 1,2v by osiągnąć 4ghz.

Ja np. do osiągnięcia 3950mhz potrzebuję 1,375v, ale już do 4000mhz 1,425v, więc zrezygnowałem z tych 50mhz :P

Warto też zaznaczyć, przy tym temacie, że Ryzen podczas OC zaczyna tracić stabilność powyżej ~75C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, moj robil 4Ghz na ledwo ponad 1.3 V,to zalezy od sztuki.

Ale walenie 1.4+ zeby tylko wbic 4.0 jest bez sensu, najlepiej ustawic 1.3 V i zobaczyc ile pojdzie, i tak zostawic.

 

No to nieźle Ci powiem. A jakiego chłodzenia używasz/używałeś do takiego OC?

 

Przeprowadziłem 15min test w OCCT, procek nie przekraczał 85C. Na razie ładnie stoi na 3.7GHz przy napięciu 1.2V.

 

Więc co teraz polecacie zrobić? Czy zostać na razie na 3.7GHz i iść powoli w dół z napięciem czy zostać na tym napięciu i iść po woli do góry z OC? Nie chcę na razie iść w większe napięcie ze względu na BOXowe chłodzenie. Myślę, że i tak jest ładnie jak już 85C nie przekraczało pod pełnym obciążeniem w OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz jak rozwiniesz Spoiler pod moimi postami ;)

 

Tzn 15min to nie jest test... co najwyżej taki poglądowy. 85C to sporo IMO nawet jak na boxa i to napięcie chyba, ale dokładnie już nie pamiętam- warto abyś sprawdził w jakiejś recenzji może (bierz poprawkę na testy w np. open benchu- otwartej obudowie. Mam nadzieję, że mierzysz odpowiednim programem np. HWINFO64- czujnik tdie, lub program Ryzen Master, lub czujnik CPU diode w AIDA64

Przy takiej temp. idź z napięciem w dół, przy czym sprawdzaj stabilność około godzinkę. Poza tym zastanawiam się, czy jeśli wszystko robisz dobrze, takie OC coś Ci da, ponieważ w trybie turbo twój procek sam dobija do 3,7ghz na 2 rdzeniach, przez co w wielu grach może nie być praktycznie żadnej różnicy, jeśli będziesz miał na wszystkich 3,7ghz, ponieważ większość gier nie jest wielowątkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury podaję dobre z HWinfo64 właśnie z czujki CPU (Tctl/Tdie).

 

Będę szedł z napięciem w dół i na razie chciałbym zostać przy tym 3.7GHz. Wiem, że normalnie bym te 3.7GHz wyciągnął w turbo przy 2 rdzeniach ale nie oszukujmy się, że większość gier korzysta z minimum 4 aktualnie. A dwa, że spodobało mi się OC na intelu wiedząc, że ze stockowego i5 4670k 3.4 podniosłem na 4.4 :P

 

To było 85C w OCCT a tam wszystkie rdzenie są wyśrubowane do 100%. W normalnym użytkowaniu jak gram w gry nie dochodzi nawet do tych 70C.

 

Powiedz mi jedno jeszcze. Jeżeli na razie wszystko jest stabilne i nie dostaje bluescreen'a załóżmy, że jest w 100% dobrze. Jak będę schodził z napięciem i dostane BS'a oznacza to, że OC procesora na danym napięciu jest niestabilne tak i należy je podbić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi jedno jeszcze. Jeżeli na razie wszystko jest stabilne i nie dostaje bluescreen'a załóżmy, że jest w 100% dobrze. Jak będę schodził z napięciem i dostane BS'a oznacza to, że OC procesora na danym napięciu jest niestabilne tak i należy je podbić?

Dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc Wam wszystkim! :D

 

Szkoda, że w żaden sposób nie można jakoś podziękować na tym forum co by wpływa na reputację i ocenę user'a :D.

 

Napięcie zjechane. Z 1.2V, niższe jakie mogłem ustawić teraz to 1.185V. W HWinfo64 pokazuje mi dobrze, od tych 1.175 do 1.188 a w CPU-Z 1.2V, WTF? :D

 

I jeszcze jedno pytanie. Jakiekolwiek bym napięcie nie miał teraz przy OC, czy to mniejsze by zostać na 3.7GHz czy to większe jak będę podkręcał do 4.0 to LLC zostaje cały czas niezmieniony, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, LLC nie zmieniaj.

1.175 do 1.188 to jest dobrze (tyle masz w procesorze), natomiast to co pokazuje CPU-Z 1,2v, to wartość, którą wypluwa sekcja zasilania na płycie, wynika to z vdroopu, dochodzi do spadku napięcia pomiędzy procesorem, a sekcją zasilania, prawo Ohma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz taka dziwna sytuacja.

 

W HWinfo64 pokazuje 3.7GHz, w CPU-Z również pokazuje 3.7GHz, odpaliłem jeszcze specjalnie Cinebench'a by obciążyć procka a w menedżerze zadań pokazuje, że procek chodzi niby na 3GHz. Specjalnie zresetowałem kompa i BIOS też pokazuje 3.7GHz. Więc o co chodzi z tym menedżerem xD

 

HyeeIsp.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo CB i Menedżer podają po prostu "Base clock".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie zawsze tak jest bo teraz wklejam screena z początku tygodnia jak właśnie prowadziłem wątek o i5 i ewidentnie widać, że Menedżer Zadań powinien pokazać dobry zegar CPU i kojarzę, że dzisiaj mi też pokazywał 3.7GHz przy obciążeniu. Nie wiem dlaczego teraz pokazuje 3GHz.

 

jB35ik4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz na wskazania "windowsowe", ponieważ pokazują one często dane z sufitu na Ryzenie -wiadomo to już od dawna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pWMfstR.png

 

Ponad jednogodzinny test. Ustawiłem od razu napięcie 1.150V. Temperatury płyty głównej nie przekraczały 66C, procka nie przekraczały 80C a średnia była 75C CPU.

 

Dalej jechać w dół z napięciem czy zostawić tak jak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował puścić na 3,8ghz na tym napięciu, lub schodziłbym z napięciem ile się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VOVF2U6.png

 

Co dalej? 3.8GHz na napięciu 1.150V nie chce iść. Tzn, odpalam Prime95 czy OCCT i po chwili jest freez ekranu i zero odpowiedzi.

 

Zlazłem z napięciem do 1.1375V i komp działa, zero freezów itd ale po 45min w OCCT program zastopował bo niby jest Error Detected. Widać na zdjęciu jakie były temperatury maksymalnie pod pełnym obciążeniem.

 

I teraz co dalej. Powrót do 1.150V i zostać na tym napięciu czy error w OCCT nie oznacza, że procek źle pracuje z napięciem 1.1375V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest już i tak dobry wynik, niektórzy pechowcy musieli walić ponad 1.4 V żeby 3.9 Ghz przebić :E

Zostaw 1.15 i ciesz się działającym kompem, ciśnięcie OCCT 12h na dobę dla 100 Mhz które w praktyce dadzą może średnio 1 Fps ekstra nie ma najmniejszego sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co dalej? 3.8GHz na napięciu 1.150V nie chce iść. Tzn, odpalam Prime95 czy OCCT i po chwili jest freez ekranu i zero odpowiedzi.

 

Zlazłem z napięciem do 1.1375V i komp działa, zero freezów itd ale po 45min w OCCT program zastopował bo niby jest Error Detected. Widać na zdjęciu jakie były temperatury maksymalnie pod pełnym obciążeniem.

 

I teraz co dalej. Powrót do 1.150V i zostać na tym napięciu czy error w OCCT nie oznacza, że procek źle pracuje z napięciem 1.1375V.

Jak wyskoczył error, to znaczy, że jest źle ;) . Zostań na razie w takim razie na 1,150v@3,7GHz i puść ostatni test na 2godzinki, jak będzie ok, to możesz uznać na 99% że jest ok już. Zapisz to sobie jako profil OC.

Sprawdziłbym jeszcze, na jakim minimalnym napięciu 3,8ghz pójdzie ze znośnymi temperaturami, t.j w teście może być gorąco, ale jak nie renderujesz na co dzień, tylko grasz, to byłoby spoko. 12h w OCCT to jest nic :E, ja wychodzę z założenia, aby wycisnąć zawsze tyle ile się da, a przynajmniej sprawdzić ile się da ;), ale to jest sprawa indywidualna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Error w OCCT należał do zupełnie czegoś innego? Odkąd był Error w OCCT nie resetowałem kompa. Cały czas działa. Gram w Watch Dogs 2, inne rzeczy robiłem i zero freezów, czegokolwiek. Temperatury nie przekraczały 62C.

 

Co robić dalej? Kusi mnie te 3.8GHz próbowania na wyższym napięciu, ale wiem, że przy 3.7GHz i napięciu 1.150V nie przekraczałem 80C w teście OCCT a teraz kiedy zmienię napięcie to momentalnie będę szedł więcej niż 80C w testach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już więcej nie kombinuję bo prawie na zawał zszedłem przez te próby :D

 

Dla testów zleciałem z napięciem jeszcze w dół przy 3.7GHz i ustawiłem 1.125V i wiecie co się stało? Ramy się wysypały. Komp nie chciał się w ogóle uruchomić :D :D. Na przeciwko ramów świeciła się cały czas taka dioda czerwona. Najpierw wyciągnąłem obie kości, odpaliłem tak PCta. 5x próbował uruchomić się włączając/resetując aż nagle się wyłączył. Wsadziłem 1 kość i komp się odpalił. Wyłączyłem, wsadziłem drugą i również odpalił się, wlazłem do BIOSa to były stockowe 2400MHz, odpaliłem XMP profil 2 i wszystko hula.

 

Permanentnie zostawiam te 3.7GHz na 1.150V bo jest stabilne. Co myślicie o takim napięciu kiedy udało się podbić aż o 700MHz ze stockowego zegara? Szykuje mi się dobra sztuka procka czy raczej każdy tak dochodzi na stockowym? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiam na 3.7GHz i napięciu 1.150V i nie tykam nic na razie.

 

Prime95 chodził przez godzinę jak mnie nie było w domu i temperatury: maksymalna CPU to 79.3C a MOBO to 70C. Więc do użytku codziennego nie ma opcji by osiągnąć 80C więc uważam test jak i wynik za mega pozytywny jak na chłodzenie BOXowe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz listę jakie ludzie mieli osiągi na jakich napięciach link Porównując do tamtych wyników wydaje się że masz całkiem udany egzemplarz :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...