Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Quarantino90

Ryzen 7 1700 - nowa platforma, pytania, porady itd.? :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jestem od wczoraj nabywcą nowego sprzętu. Tym razem padło na AMD gdyż ceny intela są chore...!!!

Przez ostatnie dni dość dużo się naczytałem o Ryzenach i wybór wydawał się słuszny z benchmarków oraz opinii forumowicz z tego czy innego forum i nie żałuję wyboru bo przejście z i5 4670k (OC 4.4) poprawiło komfort grania w paru tytułach.

 

Mam kilka pytań odnośnie tej platformy, jej użytkowania itd. Prosiłbym najbardziej o odpowiedzi osób które również mają styczność z Ryzenami na co dzień i wiedzą z czym co się je.

 

1. Jak zmienić kolor podświetlenia na chłodzeniu AMD Wraith Spire? Nigdzie nie mogę znaleźć w biosie zmiany RGB ani jakiegoś dobrego, zewnętrznego programu który pozwalałby bawić się paletą barw tego podświetlenia.

 

2. Jakie mogę próbować maksymalne OC tego procesora na BOXowym chłodzeniu? Dodam, że głośność PCta pod obciążeniem jest bardzo znośna kiedy wentylator chodzi na ponad 2200rpm. Aktualnie procesor pracuje na 3.2GHz w trybie Gaming Boost wybrany w biosie.

 

3. Pamięci ram przy pierwszym odpaleniu ustawiły się na 2133MHz. Są zapisane dwa profile XMP. Pierwszy na 2933 oraz drugi na 3200. Wiadomo, że mam drugi odpalony i bez problemu działają. Czy istnieje możliwość podkręcenia tych pamięci powyżej 3200MHz? Czy jest w ogóle sens? Czy lepiej próbować zejść z CL16 na 15/14 czy nie ma takich szans.

 

Na razie to tyle. Jak coś mi się przypomni to dopiszę.

 

Dzięki za poświęcony czas na odpowiedzi w tym poście.

 

Pozdrawiam,

​Jarosław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Nie wiem

2 Tyle, żeby nie przekraczać temp. 75C (Ryzen master/AIDA64 sensor t-die) lub 1,425v vcore

3 Możesz próbować podnieść taktowanie, a rusz będzie stabilnie, ale dla pamięci z profilem 3200mhz@16 to już jest praktycznie max na Rzyenie, timingi również możesz obniżać. Sens? Jak zrobisz to dobrze, to samo zacieśnienie timingów i subtimingów może dać 3/4 fps więcej, naturalnie szybszy odczyt/zapis samych pamięci. Wszystko oczywiście zależy od tego jakie masz kości, możesz to sprawdzić program taiphoon burner.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Niestety w biosie nie ma nic odnośnie zmiany podświetlenia tego chłodzenia :/ - nawet w wyszukiwarce nic nie znalazło po wpisaniu fraz LED/RGB.

 

2. Okej, będę próbował. Czy do OC Ryzena trzeba w biosie coś innego zmieniać poza mnożnikiem i Core Voltage? Czy jest identycznie tak jak podkręcałem Haswella i5 4670k gdzie zmieniałem tylko mnożnik i napięcie?

 

3. Myślę, że taktowanie 3200Mhz to już dość wysokie i dlatego wziąłem 3200 a nie 3000 bo czytałem, że Ryzeny lepiej współpracują z wyższymi napięciami (więcej klatek w grach). Więc może sobie odpuszczę bawienie się w OC ramów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba kabelek RGB wyjąć z pudełka i podłączyć do płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie? No nie wiedziałem tego...

 

PS. Moja płyta główna nie obsługuje tego programu od MSI Mystic Light Syns.

Próbowałem tego programu: http://www.coolermaster.com/amd-ryzen-wraith-prism-rgb-software/ (on jest pod PRISM'a) ale mimo wszystko po podłączeniu ponownie złącza do płyty głównej pogram nie reaguje z moim chłodzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy podłączyłeś kabel do odpowiedniego gniazda, tam jest chyba tylko jeden RGB header.

No i oczywiście wtyczkę po drugiej stronie podłączasz do samego coolera. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak, można również robić OC poprzez bclk (ty nie masz), lub poprzez PBO, poza tym zaleca się wyłączenie różnych opcji w CPU features (praktycznie wszystko oprócz SMT), przynajmniej na czas OC, jak technologie oszczędzania energii, wirtualizacja itd. + dobrze jest dostosowac LLC, na twojej płycie powinno najlepiej działać LLC na poziomie=3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Obejrzałem cały ten filmik i chyba wyjaśnił wszystko co Ty. Co wyłączyć, właśnie o LLC by najlepiej wybrać na poziomie 3 itd. Jutro będę się bawił ale za daleko nie chcę iść bo mam BOXowe chłodzenie na razie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość nie jest jakimś znawcą OC, ale mniej więcej dobrze tłumaczy ;)

Core Performance Boost sam się wyłącza przy jakiejkolwiek manipulacji CPU ratio, jak nie nie ruszasz pamięci, to nie ruszasz SOC i Dram voltage, spread spectrum- o co innego zupełnie chodzi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

 

Nigdy nie spodziewałem się, że BOXowe chłodzenie może być tak do kitu :D.

 

Przy OC na 3.8GHz, napięciu 1.375V itd, komp wstał. Cinebench dobił do około 1750pkt. Ale jak odpaliłem OCCT czy prime i po chwili dobiłem do 100C mimo, że chłodzenie działa cały czas na full (2700rpm) to momentalnie wyłączyłem program.

 

Aktualnie zostawiłem 3.6GHz przy napięciu 1.3V. Wentylator cały czas na maxa, pograłem troche Blackout i tempy dobiły do 70C i tak stało. Test Cinebench było to 75C, a przy OCCT na tych ustawieniach również leci do 100 i przy 98 wyłączyłem test.

 

Jeżeli w normalnym użytkowaniu nie będzie mi przekraczać tych 80C to na razie tak zostawiam póki nie kupię jakiegoś lepszego chłodzenia które by pozwoliło na te 4GHz przy 80/85C w OCCT.

 

Ktoś ma jakieś pomysły dlaczego aż tak lecą te tempy w górę? :/

 

PS. Odnośnie LLC - w tej płycie mam do wybrania nazwę następująco: Mode 1 do 8. Nie mogę nigdzie znaleźć na necie jakie jest najbardziej optymalne pod OC w płytach MSI (WTF). Wybrałem Mode 3. Strzał w ciemno. Tak na prawdę nie wiem czy to dobry wybór czy też nie.

 

PS. W spoczynku temperatury mam normalne, 35C nie przekracza przy wiatraku 2700rpm. To normalne, żeby przy teście temperatury rosły aż do 100%?

 

PS. Czy może na razie spróbować takiego myku. Kupić pastę termoprzewodzącą np. Thermal Grizzly a z tego boxowego chłodzenia usunąć gotową przez nich nałożoną i może dzięki paście na tą chwilę jestem wstanie zbić trochę z temperatur. Jak myślicie? Gra warta zachodu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Kup cooler, nawet frea już da dużo.

 

Zobacz też jak wygląda sytuacja ze zdjętym panelem z obudowy. Miałem przez chwilę zalmana i to taki trochę piekarnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 1700 robił 3.7 Ghz bez podnoszenia napięć, zmieniałem mnożnik i to wystarczało, do 3.8 konieczne było jakieś tam minimalne podbicie, i stockowy cooler spokojnie to ogarniał aczkolwiek mega cichy nie był.

Pasta może zbije ze 2-3 stopnie ale na wiele więcej bym nie liczył, to co jest zaaplikowane to poziom Arctic MX mniej więcej, nie jest ona zła.

Programami w stylu OCCT czy Prime w ogóle się nie zajmuj i nie zapuszczaj tego dziadostwa, komputer jest po to żeby go używać a nie odpalać non stop Prime czy Linx, no chyba że ktoś naprawdę ma strasznie puste i bezsensowne życie. :E

Jak jest stabilnie w grze i CB to znaczy że jest stabilnie i koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ty trzymasz 3.7ghz na prawie 1.4 to co ty sie dziwisz? Uzywalem stockowego coolera na 3.7 i bylo ok tylko napiecie 1.225 a nie 1.4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

PS. Odnośnie LLC - w tej płycie mam do wybrania nazwę następująco: Mode 1 do 8. Nie mogę nigdzie znaleźć na necie jakie jest najbardziej optymalne pod OC w płytach MSI (WTF). Wybrałem Mode 3. Strzał w ciemno. Tak na prawdę nie wiem czy to dobry wybór czy też nie.

 

PS. W spoczynku temperatury mam normalne, 35C nie przekracza przy wiatraku 2700rpm. To normalne, żeby przy teście temperatury rosły aż do 100%?

 

PS. Czy może na razie spróbować takiego myku. Kupić pastę termoprzewodzącą np. Thermal Grizzly a z tego boxowego chłodzenia usunąć gotową przez nich nałożoną i może dzięki paście na tą chwilę jestem wstanie zbić trochę z temperatur. Jak myślicie? Gra warta zachodu?

LLC =3 jest najlepsze do normalnego OC, praktycznie niweluje vdroop, LLC=2 mocniej dowoltowywuje i 1 dowoltowywuje za mocno, poziomy niższe niż 3 za słabo.

IMO wymiana pasty pod boxem to bezsens, lepiej kup chłodzenie np. od silentiumpc np. fortris lub grandis ;) + wtedy zamiast pasty pactum(jest niezła nawet), możesz dać coś od Grizzly

+ uwago jak wyżej, napięcie się miareczkuje do danego taktowania, sprawdzając potem stabilność ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cooler od SPC krótko na Ryzenie 1700 i o ile tempy CPU były ok to sekcja zdychała, na tańszych płytach kończą się one z reguły szybciej niż CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem cooler od SPC krótko na Ryzenie 1700 i o ile tempy CPU były ok to sekcja zdychała, na tańszych płytach kończą się one z reguły szybciej niż CPU.

A jaka płyta? na mojej "budżetowej" płycie temperatury sekcji nie przekraczają 70C, przy czym buda jest dobrze wentylowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ty trzymasz 3.7ghz na prawie 1.4 to co ty sie dziwisz? Uzywalem stockowego coolera na 3.7 i bylo ok tylko napiecie 1.225 a nie 1.4.

 

Okej, pokombinuje dzisiaj z tymi napięciami.

 

Spróbuję ustawić 1.225 jak u Ciebie przy 3.7 i zobaczymy czy pójdzie.

 

Jeszcze chwilę muszę się wstrzymać z zakupem ale jak będę miał coś brać to ten Grandis zbiera świetnie opinie i recenzje w necie.

 

LLC =3 jest najlepsze do normalnego OC, praktycznie niweluje vdroop, LLC=2 mocniej dowoltowywuje i 1 dowoltowywuje za mocno, poziomy niższe niż 3 za słabo.

 

Ja Ciebie rozumiem, tak też tłumaczyli na filmach z OC, że level3 jest najlepszy do konsumenckiego OC. Na innych płytach było po prostu od Level 1 do 5 z czego właśnie 3 kazali wybierać bądź jak było nazewnictwo słowne to też było 5 wyrazów i brało się 3 w kolejności.

 

Tylko u mnie wygląda to tak:

 

Mode 1

Mode 2

Mode 3

Mode 4

Mode 5

Mode 6

Mode 7

Mode 8

 

I bądź tu mądrym teraz xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ustawione na 3.7GHz, napięcie w bios na 1.200V a w CPU-Z pokazuje 1.208V. Teraz proszę powiedzcie mi na które napięcie bardziej zwracać uwagę. Na te co ustawiam w BIOS czy na te co pokazuje CPU-Z? Na filmikach mówili, żeby patrzeć na te z CPU-Z bo tam jest klarowne. Jedne płyty minimalnie podbijają, drugie obniżają. Jak to ma się u Was? Możecie sprawdzić? Jak mi się system wysypie przy 1.2V to sukcesywnie powoli będę szedł w górę o 0.25 dodatkowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy producent jest inny, u MSI jest odwrotnie im niższy lvl tym wyższe LLC, u np. ASRocka jak dobrze pamiętam, im wyższy lvl tym wyższe LLC.

 

Jeszcze raz,

W BIOS ustawiasz wartość napięcia np. 1,2v, i to jest napięcie, które wypluwa płyta do procesora z VRM, i tą wartość, czyli VID odczytuje CPU-Z - to jest mało istotne, dla Ciebie ważne napięcie vcore. Pomiędzy procesorem a VRM jest pewna odległość, co powoduje spadek napięcia, czyli vdroop, z tego powodu, gdy odczytasz vcore będziesz miał np. zamiast 1,2v > 1,150v (vcore odczytuj z programu HWINFO64, i tego się trzymaj.), Vdroop zwiększa się jeszcze bardziej przy obciążeniu.

Natomiast LLC, gdy jest dobrze dopasowane, będziesz miał VID~=~vcore to jest najlepsza sytuacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie powinienem zmienić LLC z Mode 3 na Mode 6 lub 5? HWinfo pokazuje mi napięcie na Vcore 1.200. Na CPU-Z jest 1.208 ale może to być błąd pomiarowy przez program.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, tylko, że nie byłoby problemu z określeniem jakie występują poziomy LLC na MSI. Już wiem z innych filmików który poziom wybrać o jakim nazewnictwie (czy to w formie nazwy poziomu, czy to w formie nazwy słownej np extreme). A w MSI jest to opisane od Mode 1 do Mode 8 i bądź tu teraz mądry które Mode odpowiada właściwemu nazewnictwie z (poziomu czy słownego). Poziomy mamy od 1 do 5, nazw też mamy 5 a u mnie występuję aż 8 trybów...

 

Z filmu podaje, że niby ASUS ma od 1 do 8 i zaleca 4 lub 5. Czy w takim bądź razie ja u siebie też powinienem wybrać 4 lub 5 i ku której bardziej iść?

 

https://www.youtube.com/embed/2DGDViPRh9k

 

Wszystko jasne. MSI ma na odwrót tak jak pisał kolega tutaj. LLC Mode 8 jest najsłabsze, Mode 1 najsilniejsze. Zaleca się wybranie między 4 a 3 z nastawieniem na 3 bo trzyma stabilne napięcie cały czas.

 

Ustawił napięcie 1.425 dla 3.9GHz i na Mode 3 stabilnie trzymało się tego napięcia. Więc zostawiam Mode 3 (ale się wstrzeliłem na ślepo :cool: ) :E :E :E

 

Jeszcze jedno pytanie z tego filmiku. Zatrzymajcie sobie na 29:54 i on dwie rzeczy ustawia na Disabled i jedną na Enable. Ja przy OC tego nie dotykałem i jest na AUTO. Ustawić tak jak on czy zostawić AUTO?

 

Dodam, że proc ustawiony na 3.7GHz przy napięciu 1.2V i "na razie" trzyma stabilnie cały czas. Temperatury w grach nie przekraczają 60/70C. Mój komp służy i tak tylko do rozrywki, więc NIC silniejszego poza grami na nim nie będę robił :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw na llc 3 ;) i sprawdzaj wartosc vcore w hwinfo podczas testu np. w prime95. 3 poziom powinien byc idealny w 99% przypadkow, na 4 bys mial okolo 1.180 a na 2 jakies 1.225v, musisz i tak samemu sprawdzic co bedzie najlepsze w twoim wypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z moim pytaniem odnośnie minuty filmu 29:54? :P

 

I jeszcze jedno. Jeżeli 3.7GHz będzie siedziało stabilnie na tym napięciu 1.2V/1.25V max nie przekraczając 75C na procku przy obciążeniu w grach itd., to jest w ogóle sens kupowania innego chłodzenia i bawienie się w OC 3.9/4GHz blisko napięcia 1.4V/1.45V kiedy to jest taki MAX dla tego procesora?

 

Dodam, że te BOXowe od AMD jest ładne ze względu na LED który komponuje się u mnie z LED na GTX 1080.

 

Oczywiście jeżeli zobaczę, że temperatury zaczynają lecieć w górę co jakiś czas to będę wymieniał pastę termoprzewodzącą na świeżą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...