Skocz do zawartości
winuser_pl

[Ryzen 7 2700x] Pomóżcie schłodzić Ryzena 7

Rekomendowane odpowiedzi

Złożyłem nowy sprzęt na Ryzenie. Sprzęt jak w moim podpisie. Chłodzenie Gelid Phantom Black. Pasta termoprzewodząca Gelid GC Extreme.

I mam problem. Już na boxowym chłodzeniu (Wright max) miałem za wysokie temperatury, tak po zmianie chłodzenia na Phantom Black nie zmieniło się zbyt wiele. Poniżej zrzut z programu AIDA64 po uruchomieniu "system stability test" na 25 minut.

Jak widać średnia temperatura to 76 stopni, jednak jest bardzo wiele "pików" ponad 80 stopni, co widać na wykresie. Procesor nie wchodzi w throtling itd. W BIOS wszystko jest ustawione na AUTO, nie włączałem żadnego trybu auto oc itd, jedynie pamięć z 3000 na 3200 MHz podbita.

 

Co ciekawe po radiatorze chłodzenia nie czuję żeby miało nawet te 50 stopni, zastanawiam się czy to nie wina pasty (stara albo źle nałożona). Gelid GC Extreme jest bardzo gęsta, mega trudno się to nakłada :mad: Przecież te chłodzenie od Gelida powinno sobie dać radę z tym procesorem :question:

 

temperatures.jpg

statistics.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dobrze jest zamontowane ? Sprawdz temperatury w hwinfo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wszystko jest w normie. Amd dla ryzenow stosuje 20 stopniowy offset niewiedzieć czemu i nie każdy program to ogarnia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie HWinfo64 - będziesz tam miał dwie wartości CPU (Tctl) oraz CPU (Tdie), ta pierwsza to temperatura z offsetem, o którym mówi kolega dracox, ta druga to prawdziwa temperatura rdzenia.

 

XCaOG3D.png

 

Jak widać maksymalna temperatura procka u mnie to 49,4 stopnia, a ta z offsetem AMD to 76,4 stopnia, oczywiście jest to wartość oderwana od rzeczywistości :P.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chłodzenie zamontowane jest dobrze, obstawiam tą pastę która była nienormalnie gęsta i nie udało mi się jej rozprowadzić, była dość gruba warstwa zamiast "filmu". Ale co ciekawe sytuacja ta sama występowała z coolerem Wraight MAX który ma preaplikowaną pastę (też bardzo grubo...).

 

Poniżej zdjęcie z 3 programów monitorujących temperatury. Które są prawdziwe?

 

temperatures.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Sprawdź, czy wszystkie wentylatory w obudowie pchają powietrze w odpowiednich kierunkach...

2 Zobacz, czy z otwartym panelem bocznym nie będzie poprawy.

+ ja wyżej w AIDA64 musisz wybrać sensor: CPU diode(nie CPU), a w HWINFO CPU tdie.

Jaka obudowa?

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwa temperatura to max 85 stopni, więc zdecydowanie za dużo.

 

Jest odpowiedni docisk coolera? Ściągnąłeś folię ze stopy coolera? Generalnie coś jest nie tak. Masz jakąś inną pastę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przedstawiam kierunki nawiewu wentylatorów. Każdy z wentylatorów przykręconych do obudowy ma 120 mm (Silentium PC Zephyr). Skonfigurowane tak, że przy temperaturze 70 st wchodzą na 100% obrotów.

Na chłodzeniu CPU 2 x 120 mm od Gelid.

Obudowa SilentiumPC Armis AR3 CZARNY

 

Pasty jakie mam na stanie:

* Gelid GC Extreme (mega gęsta i trudna), obecnie nałożona

* Silentium PC Pactum PT2

* AAB Thermal Grease 2

* Gelid GC PRO (mega gęsta i trudna)

* HY 710 Thermal Grease

* noname silicone :lol2:

 

 

Folia ściągnięta ze stopy, docisk jest duży, praktycznie maksymalne dokręcenie śrub ze sprężyną, luzów brak.

 

obudowa.jpg

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 u góry powinna wyciągać powietrze, a nie je wtłaczać ;) , nie jest to oczywiście przyczyną, ale na pewno nie pomaga.

Armis ma zakryty cały front... Zmierz temperatury przy odkręconym boku, jak wyżej pisałem.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 u góry powinna wyciągać powietrze, a nie je wtłaczać

 

Zdaję sobie sprawę. Robiłem eksperymenty z kilkoma ułożeniami, m.in tak jak napisałeś, ale wtedy po d**** dostaje karta graficzna. W grach typu GTA V nagrzewa się do 85 stopni. Z takim ułożeniem jak obecnie temperatura na gpu to max 70 stopni. Z tego co zauważyłem na procesor nie miało to wpływu.

Leci test nagrzewania, niedługo wrzucę update.

 

Temperatury z otwartym bokiem.

temperatury2.jpg

 

Praktycznie bez zmian.

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uruchom Core Temp i ten test z wybranym SSE na 10 minut... zrób przerwę z 5 minut i ustaw AVX na 10 minut, znowu przerwa 5 minut i aida 10 minut.

 

Test Power Max: https://www.cpuid.com/downloads/powermax/powermax_1.00.zip

 

Pokaż wyniki jak poniżej:

 

2944122200_1540753117_thumb.jpg 3131732700_1540753117_thumb.jpg 6836025400_1540753117_thumb.jpg

 

I7 8700 12x4.3 GHZ na własnej roboty AIO z jedną chłodnicą 120mm push-pull.

 

Polecam porządne AIO z chłodnicą 240/280mm push-pull i będzie o wiele chłodniej niż obecnie na tym klocu.

 

Pastę mam PT1 Pactum - rzadka jak sr..a.

Zmienię na ciekły metal, ale muszę zmienić węże na grubsze, bo obecne maja ledwo 6mm. i płyn, bo już jest mętny.

 

Ty masz 11 wentylatorów, ja mam 5 wentylatorów i to w piekarniku BQ 600 silent.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Póść test na 30min i sprawdź, czy wszystkie heatpipy się nagrzewają. Dokręcałeś chłodzenie "na krzyż" tak jak trzeba? Spróbowałbym jeszcze raz założyć chłodzenie z inną pastą np. pactum. Pastę polecam nakładać "na krzyż", aby rozprowadzić ja równomiernie i uniknąć powstawania kieszeni powietrznych.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem paste Zallman STG-1. Kiedys juz ja mialem i pamietam ze byla rzadka i fajnie sie nakladala. Pewnie temperatury beda wyzsze niz dobrze nalozona Gelid, ale mam albo stara (bardzo twarda) albo zle to nakladam.

W kazdym razie wczoraj robilem eksperyment z nagrzewaniem i organoleptycznie stwierdzam, ze radiator ma okolo 35 stopni przy pelnym obciazeniu. A to oznacza, ze pasta w ogole nie dziala.

Wroce tutaj kiedy naloze Zallmana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak pasta jest jak galareta a nie żelowaty płyn to kosz na śmieci jest jej docelowym miejscem pobytu. trenowałem to z silentum pastum - miałem jakieś stare końcówki strzykawek, gluty z trudem wychodziły ze strzykawki a przewodnictwo ciepła zerowe takiego gluta było. Po wymianie pasty na świeżą mx-2 tempy zjechały o 15 stopni.

Edytowane przez munio1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem paste Zallman STG-1. Kiedys juz ja mialem i pamietam ze byla rzadka i fajnie sie nakladala. Pewnie temperatury beda wyzsze niz dobrze nalozona Gelid, ale mam albo stara (bardzo twarda) albo zle to nakladam.

W kazdym razie wczoraj robilem eksperyment z nagrzewaniem i organoleptycznie stwierdzam, ze radiator ma okolo 35 stopni przy pelnym obciazeniu. A to oznacza, ze pasta w ogole nie dziala.

Wroce tutaj kiedy naloze Zallmana.

dosyć słaby wybór - pasta jest stara (kupowałem ją w czasach Athlona XP :E ), ma dużo wydajniejsza konkurencję w tej cenie i niestety dosyć szybko robi się z niej kamień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również trochę nie rozumiem wyboru stg1 chociaż można to tłumaczyć tym że jest to pasta pędzelkowa i nakłada się jak lakier do paznokci (banalnie) chociaż większość past gdy stosuje się metodę rozprowadzenia nakłada się łatwo ale ludzie bez wprawy mają z tym problem. Ja na przykład rezygnowałem z rozprowadzania gelida gc-extreme która rozprowadza się ciężko a np grizzly kryonaut rozprowadza się rewelacyjnie szczególnie tą gumową końcówką dołączoną w opakowaniu. Pytanie tylko po co autor chce koniecznie rozprowadzać pastę jak można to zrobić różnymi metodami a różnica w stopniach wynosi zazwyczaj błąd pomiarowy lub max 1c.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pasta jest dość gęsta, jak np. Gryzli cryonaut, podgrzewa się pastę we wrzątku i smaruje proca.

Albo Pactum PT1, która leci jak śpik z nosa :)

STG1 była przeciętna, gdy na rynku królował AS :E

 

Z resztą zobaczymy co będzie.

W każdym razie radiator musi być bardzo gorący, gdy CPU osiąga 70 stC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pasta jest dość gęsta, jak np. Gryzli cryonaut, podgrzewa się pastę we wrzątku i smaruje proca.

Albo Pactum PT1, która leci jak śpik z nosa :)

STG1 była przeciętna, gdy na rynku królował AS :E

 

Z resztą zobaczymy co będzie.

W każdym razie radiator musi być bardzo gorący, gdy CPU osiąga 70 stC.

"Cryonaut" nie jest wcale gęsta, rozprowadza się bardzo fajnie, to nie są pasty które wymagają grzania w szklance gorącej wody, takie coś robiłem 10lat temu z ic diamond, Grizzly się świetnie rozprowadza bez kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuję tego Zallmana, najwyżej za 3-4 miesiące kiedy temperatury się podniosą na nowo, wymienię na jakąś inną pastę bardziej współczesną ale i prostą w aplikacji.

To jest ciekawe, że poradziłem sobie kiedyś nawet z Collaboratory Liquid Pro, a Gelid GC Extreme mnie pokonała :D Ale chyba jest przeterminowana i dlatego.

W końcu kupiłem ją rok temu...

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypróbuję tego Zallmana, najwyżej za 3-4 miesiące kiedy temperatury się podniosą na nowo, wymienię na jakąś inną pastę bardziej współczesną ale i prostą w aplikacji.

To jest ciekawe, że poradziłem sobie kiedyś nawet z Collaboratory Liquid Pro, a Gelid GC Extreme mnie pokonała :D Ale chyba jest przeterminowana i dlatego.

W końcu kupiłem ją rok temu...

Pasty termo nie mają terminu ważności, rok czasu dla tubki która leży to jest nic, ja ostatnio smarowałem laptopa pastą prolimatech PK-2 która ma 6 lat i nie ma najmniejszego problemu. Zauważ że tubki nie mają informacji o terminie ważności nie bez przyczyny. Gelid jest trudniejszy do rozsmarowania i tak po prostu ma testowałem wiele past, ale po co go rozprowadzać? mogłeś go użyć np na X lub zwyczajnie kulkę na środek i docisnąć chłodzeniem.

 

PS. Bez przesady na tym zalmanie za 3-4 miesiące nie będzie różnicy a już na pewno nie będzie to wina zużytej pasty.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie maja terminu waznosci nawet po otwarciu? Poniewaz ja swoja otwartem i uzylem raz okolo rok temu i nie pamietam zeby byly takie trudnosci z nakladaniem...

Przy Ryzenie uzylem metody "na kulke" na srodek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep w ktorym internetowo kupilem tego Zallmana dal ciala i po kilku dniach nadal nie wyslal pasty, odstapilem od umowy.

Co innego proponujecie proste w aplikacji (rzadka pasta), nie uszkadzajace IHS (nie chce plynnego metalu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep w ktorym internetowo kupilem tego Zallmana dal ciala i po kilku dniach nadal nie wyslal pasty, odstapilem od umowy.

Co innego proponujecie proste w aplikacji (rzadka pasta), nie uszkadzajace IHS (nie chce plynnego metalu)?

grizzly kryonaut 1g za 2 dychy starczy a aplikacja jest łatwa do tego pasta topowej wydajności łatwa w aplikacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie poddam z tym procesorem. Nalozylem jeszcze raz dzisiaj paste, Gelid Extreme. Wszystko zgodnie ze sztuka, nawet nagrzalem ja w cieplej wodzie i sam procesor oraz radiator suszarka. Niestety nic to nie dalo.

Albo mam jakis 'felerny' egzemplarz albo brak mi juz pomyslow.

Mam skoki temperatury w idlu +10 stopni.

Procesor podczas idlowania ma temperature 50 stopni. W GTA V rozgrzewa sie do 88 stopni po czym komputer freezuje albo gra sie wylacza (zgloszone wedlug GPU-Z, dump do pliku).

 

Znalazlem na forum AMD ten watek -> https://community.amd.com/thread/213872

 

Wyglada na to, ze AMD narobilo niezlego syfu z tymi offsetami i nie wiadomo juz ktore wartosci sa prawidlowe. Zaczynam tesknic za moim 3570k...

 

Najnowszy BIOS tez nie pomogl.

 

Edit: nagralem wideo na ktorym widac skaczace temperatury. Dla porownania z AIDA64, odpalilem rowniez program Ryzen Master ktory niby ma pokazywac realne temperatury (bez zadnych offsetow itd, tak jak w intelu).

 

https://player.vimeo.com/video/298032758

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Widać młody jeszcze jesteś, życia mało znasz. Na prawdziwej wonie prawie zawsze czegoś brakuje, z czymś jest problem i trzeba kombinować.
    • 4090 i gra na low?  Ouch...
    • Racja, rozsądkiem jest skakanie co 2-3 gen procków. Poczekam na Zen 5 i zobaczymy co dalej. Myślałem pogonić 5800X i dołożyć do używki 5800X3D. Za parę stówek wyczerpałbym możliwości na AM4, chociaż tym prockom na tyle blisko, że nie jest to jakiś zauważalny przeskok. Dawało się używki za 1k kupić, a teraz rzeczywiście drożej. Słusznie. Jak kupowałem 5800X to chodziły po 2k, oema trafiłem za ok. 1670zł gdzie za 5600X trzeba było dać 1400zł. Gdybym teraz siedział na 5600X byłby większy sens przeskoku.   Z multi to CS2 z detalami na Ultra High 1440p bez upscalingu. Obecnie klatkarz to tak 250-300+ na tym ustawieniu. Procki X3D dają kopa w tym tytule ale czy mi zrobi różnicę te +50-100 FPS?   A nie kręciłem tych memek, ponoć słabo się kręcą ale nie sprawdzałem. Chyba wybiję sobie z głowy zmiany. Warto chyba czekać na ZEN 5 - z tego co widziałem przyrost ma być na poziomie 40% co mnie zaciekawiło. Na intela nawet się nie oglądam. Ostatni raz miałem 6-7 gen i styka
    • Już te pisanie że czegoś zabraknie mi gotuje krew w żyłach... Miał Putin zdechnąć a żyje. Miały sankcje udusić Rosję a tu sami Amerykanie ganiają Ukrainę za ataki na rosyjskie przetwórnie ropy. Miało zabraknąć czołgów, wychodzi że produkują/restaurują kolejne. Miało zabraknąć amunicji wychodzi że sobie z tych dyktatorskich państewek pościągali szybciej niż zachód się zrzucił na źródełko Czech, nim sami swoją gospodarkę przestawili w tryb wojenny. Jest tak jak Wolski mówił w ostatnim raporcie że prędzej chudy zdechnie niż gruby schudnie. Przy braku błyskotliwej i wręcz cudownej kontrofensywy i postawieniu na odbitym terenie sytych oddziałach w sensie ilości to plan jaki ten Ławrow wyjawił w tym wywiadzie(polecam choćby tego poczytać jak nie martwi się ktoś że mu zalasuję mózg) jest bliżej do finiszu. Zostanie kaleka bez możliwości wejścia do tego NATO i UE a ciekawe ile to potrwa nim się nie rozpadnie bo raczej nie zwróci się z powrotem na wschód do najbliższego sąsiada. Pik produkcyjny w Rosji minie po 26 roku czyli jeszcze 2.5 roku walki o co. Z Chersońszczyzną skończyły się jakiekolwiek postępy i nawet chyba nadzieje na nie, a tylko była pokerowa rozgrywka gdzie krupier / cała publika raczej nie pomagała dostatecznie wystraszyć agresora. Niech ścierają agresora by szybko nie przyszło do głowy to powtórzyć to jest chyba jedyny cel teraz. Ostatni szczebel eskalacji z wyczerpania raczej też średnio wygląda. Teraz jest problem by te drony zwalczać na terytorium własnym by nie sprzedawały pozycji opl i lotnictwa to chyba raczej pod koniec nie będą ich tak lekkomyślnie używać.    
    • Toż mówię, że na AMD było cacy. Afterburner śmigał przy 5600XT (2 egzemplarze), 6600XT na końcu 5700XT na codzień UV referenta. Profil się wczytywał z windą, działało wszystko beton stabilnie na zasadzie ustaw i zapomnij. Ale wylewam gorzkie żale na ułomność u zielonych, a temat jest o konkretnej karcie - karta sama w sobie jest przyzwoita, polecam w tym budżecie Jedynie jak ktoś ma przyzwyczajenia z AMD, tj. proste, szybkie, działające OC/UV to może się rozczarować.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...