Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tomo90

Serwer NAS i kilka prostych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie serwera NAS, nie miałem z nim nigdy wcześniej do czynienia.

 

A więc rozważam zakup domowego serwera NAS (minimum 8 TB, 16 TB byłoby najbardziej optymalne), będzie służył jako magazyn danych i kopii zapasowych.

 

- Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego serwera, czego unikać ?

- Jak działają serwery NAS ? Na jakim systemie działają ? Jak się je konfiguruje ?

- Czy jest możliwe zainstalowanie na nim klienta torrent jak np. Transmission ze zdalnym dostępem ?

- Chciałbym również mieć do niego zdalny dostęp poprzez VPN

- Jako serwer sieciowy, jaki typ partycji jest najczęściej stosowany na dyskach ? Czy serwer NAS jest widoczny jako zwykły dysk sieciowy w Windows ?

- Słyszałem ze niektóre z firm oferują dodatkowo automatyczne tworzenie kopii zapasowych NAS do "chmury" - jak to dokładnie działa ?

- Jakie dyski twarde są najczęściej używane w serwerach nas? WD / Seagate czy może coś innego ? Czy lepiej jest używać standardowych 3.5 cala czy 2.5 5400 ?

- Jakie prędkości zapisu/ odczytu można uzyskać przez gigabitową sieć LAN i przez WIFI ?

- Dla zapisu/ odczytu bezprzewodowego - Czy karta wifi ac w serwerze NAS to najlepsze/najszybsze rozwiązanie czy może warto zainwestować w coś innego ? Jakie prędkości można uzyskać na wifi ?

- USB w serwerze NAS - rozumiem że służy do zapisu/ odczytu z zewnętrznego nośnika USB, nie jest możliwe podłączenie np. laptopa do USB NAS tak żeby NAS był widoczny jak zewnętrzny dysk USB ?

- Czy istnieje oprogramowanie robiące automatyczną kopie zapasową wszystkich danych np, z laptopa - powiedzmy raz w tygodniu ?

- Zastanawiałem się jeszcze nad odtwarzaniem filmów z serwera NAS i możliwością np. obsługi serwera przez Smart TV, chyba że istnieją serwery NAS z wyjściem HDMI ?

- Czy zasilacz UPS dla NAS to coś co jest standardem ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź na jakiekolwiek z pytań,

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele zależy od tego, co wybierzesz. Możesz zbudować go samodzielnie, albo kupić np. Synology. Oczywiście Synology się cenią.

Czego unikać, to sprzętu starszego niż ~6 lat. Możliwe że jak kupisz taki sprzęt używany to nie weźmie dysków większych niż 2TB.

System ponownie - zależy co wybierzesz. Synology ma własny, inni producenci mają własne, autorskie rozwiązania. Jak zbudujesz sam to masz opcje jak np. FreeNAS lub OpenMediaVault. Zazwyczaj ustawiasz coś w rodzaju ZFS.

Tak, jest możliwe postawienie klienta torrentów i VPNa.

Jak wyżej - ZFS. Są kompatybilne z Windowsem (samba), macOS (AppleTalk) lub nawet FTP jako uniwersalne.

Niestety nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć odnośnie chmury.

Moją opinią najlepszymi dyskami do tych zastosowań są WD Red lub Purple. Seagate też powinny być, choć mają nieco wyższy failure rate. Dysków 2,5 cala unikaj, mają niską żywotność.

Wszystko zależy od sprzętu jaki wybierzesz. Budując własny NAS możesz wrzucić kartę 10Gb (1GB/s), zazwyczaj znajdziesz 1Gb/s (~100MB/s). Przez WiFi to już zależy od routera jakiego używasz, 802.11ac osiąga około 166MB/s, a zwykła 802.11n około 30MB/s.

Karta WiFi w NASie to bardzo zły pomysł, unikaj takiego rozwiązania. Nikt tak nie robi.

Nie, nie możesz podpiąć laptopa do NASa przez USB. Oba są jakby osobnymi komputerami, tutaj host i tutaj host.

Tak, na macOS jest TimeMachine, a na Windowsie jest chyba Windows Backup.

Zapomnij o HDMI, ale możesz podpiąć cokolwiek do tego telewizora (lub nawet użyć funkcji Smart czasami). Podłączysz jako dysk sieciowy i będzie odtwarzać pliki wprost z NASa na telewizorze. Jak Twój telewizor nie ma funkcji smart to kupujesz np. Intel Compute Stick i problem rozwiązany.

Tak, zazwyczaj się używa UPSa do NASów bo nagłe zatrzymanie pracy systemu operacyjnego może mieć opłakane skutki. Polecam osobiście NASy APC, mają wsparcie wszędzie praktycznie - Linux, Synology itd., a gdy UPS będzie się rozładowywał to wyśle komunikat systemowi w NASie by wykonał bezpieczne zamknięcie systemu. Około 300 - 350zł, ale warto.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :) :) :)

 

Odnośnie tego zdania

Karta WiFi w NASie to bardzo zły pomysł, unikaj takiego rozwiązania. Nikt tak nie robi.

 

Mógłbyś to rozwinąć ? dlaczego to bardzo zły pomysł ? Myślałem o dodaniu szybkiej karty wifi ieee 802.11ac a w przyszłości może wifi ieee 802.11ax - bezprzewodowy transfer plików byłby dużo szybszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WiFi się nie używa praktycznie w samym Nasie, ethernet jest o wiele szybszym rozwiązaniem, prędkość zależy od najwolniejszego elementu w strukturze sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mógłbyś
Już 3 raz na tym forum. Może lepiej nie będę się wypowiadać lepiej jednak...

Jednak to co chcesz zrobić nie ma zupełnie, ale to absolutnie żadnego sensu. Nie wiem jaka jest Twoja wiedza informatyczna, ale... nie, po prostu nie trzyma się to kupy. Tak powinna wyglądać przykładowa konfiguracja.

RdDor1B.jpg

Nie bez powodu NASa nazywamy NASem. Network Attached Storage.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Oczywiście że tak, router z ac/ax + laptop a nas po ethernet z ap.

Racja, mój błąd, nie wiem skąd ten pomysł, chyba za dużo czytałem o kartach ethernet 10 Gbs do NA i ac+ax.

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz jak działa wifi i obrazka od M@dnes

Podłącz tak jak na obrazku, a z ruterem łącz się przez wifi, i tak, będziesz miał dostęp do NAS

Jak podłączysz NAS po wifi to robisz sobie krzywdę i będziesz narzekał na to jak to działa, nawet jeśli nie potrzebujesz prędkości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Chciałbym zadać kilka pytań odnośnie serwera NAS, nie miałem z nim nigdy wcześniej do czynienia.

 

A więc rozważam zakup domowego serwera NAS (minimum 8 TB, 16 TB byłoby najbardziej optymalne), będzie służył jako magazyn danych i kopii zapasowych.

 

- Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego serwera, czego unikać ?

- Jak działają serwery NAS ? Na jakim systemie działają ? Jak się je konfiguruje ?

- Czy jest możliwe zainstalowanie na nim klienta torrent jak np. Transmission ze zdalnym dostępem ?

- Chciałbym również mieć do niego zdalny dostęp poprzez VPN

- Jako serwer sieciowy, jaki typ partycji jest najczęściej stosowany na dyskach ? Czy serwer NAS jest widoczny jako zwykły dysk sieciowy w Windows ?

- Słyszałem ze niektóre z firm oferują dodatkowo automatyczne tworzenie kopii zapasowych NAS do "chmury" - jak to dokładnie działa ?

- Jakie dyski twarde są najczęściej używane w serwerach nas? WD / Seagate czy może coś innego ? Czy lepiej jest używać standardowych 3.5 cala czy 2.5 5400 ?

- Jakie prędkości zapisu/ odczytu można uzyskać przez gigabitową sieć LAN i przez WIFI ?

- Dla zapisu/ odczytu bezprzewodowego - Czy karta wifi ac w serwerze NAS to najlepsze/najszybsze rozwiązanie czy może warto zainwestować w coś innego ? Jakie prędkości można uzyskać na wifi ?

- USB w serwerze NAS - rozumiem że służy do zapisu/ odczytu z zewnętrznego nośnika USB, nie jest możliwe podłączenie np. laptopa do USB NAS tak żeby NAS był widoczny jak zewnętrzny dysk USB ?

- Czy istnieje oprogramowanie robiące automatyczną kopie zapasową wszystkich danych np, z laptopa - powiedzmy raz w tygodniu ?

- Zastanawiałem się jeszcze nad odtwarzaniem filmów z serwera NAS i możliwością np. obsługi serwera przez Smart TV, chyba że istnieją serwery NAS z wyjściem HDMI ?

- Czy zasilacz UPS dla NAS to coś co jest standardem ?

 

Z góry dzięki za odpowiedź na jakiekolwiek z pytań,

 

Pozdrawiam

 

- Zwróć uwagę na wsparcie (zarówno techniczne - obsługa sprzętu jak i programowe (czy nie porzucili urządzenia) )

- Z reguły to stoją na linuxie z nakładką GUI przez www. Konfiguracja jest na zasadzie plug and play - jeżeli masz podstawowe umiejętności dotyczące sieci (ustawić sobie stałe ip w sieci) i umiejętności czytania to poradzisz sobie. Przy bardziej zaawansowanych rzeczach google służy pomocą. 99% rzeczy robi się obrazkowo, więc wiadomo o co chodzi.

- jak najbardziej - wchodzisz do sklepu z apkami i działa a jak nie ma to w 99% ściągasz pakiet z programem i instalujesz.

- jeżeli możesz się "przebić" przez router to jak najbardziej

- albo jest ZFS, ostatnio używają BFS, dawniej ext3 lub ext4. Jak widoczne są - zależy jak udostępnisz to w pudełku - da się to zarówno jak udział sieciowy albo dysk iSCSI

- tak, są takie możliwości - równie dobrze można sobie samemu to ustawić i wysłać na własne konto - to prosty skrypt do napisania.

- dedykowane do tego celu - WD Red lub inne podobne - skierowane do NAS

- zależy od dysku i konfiguracji - z reguły karta sieciowa ograniczy do 1 Gbit / prędkość Wi-Fi

- wifi i NAS to złe połączenie - tylko i wyłącznie kabel. Wifi może być do klienta końcowego

- usb tylko do obsługi dysków - nas nie jest widoczny jako dysk usb.

- istnieje, ale trzeba to zainstalować na komputerze klienckim - nas będzie tylko przyjmować dane - więc nawet dysk na usb może spełnić tą funkcje

- nie ma takiej potrzeby - te które mają hdmi to są uczciwie mówiąc gorsze. Lepiej jest transkodować multimedia i oglądać po sieci na smart tv - np PLEX tutaj świetnie gra (tylko trzeba kupić odpowiedni procek w NAS).

- nie jest standardem dla niekrytycznych biznesowo operacji. Jeśli Stać Ciebie na takie coś i chcesz mieć pewność to możesz kupić prostego UPS - da radę utrzymać to z godzinę (jeśli masz częste przerwy na chwilę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To jest 120mm wentylator Dla pewności zmierz jeden bok i napisz. Jeżeli jest to jak pisałem 120mm to masz wybór, tylko napisz jakie jest napięcie na obecnym wentylatorze, gdy zasilacz jest w idle - wystarczy go uruchomić na stole z zwartymi zielonym i obojętnie jakimś czarnym. Ta zworka uruchomi zasilanie.
    • kupujesz najtańszy Arctic Cooling F12 bez PWM, rozcinasz wtyczkę, lutujesz i gotowe.
    • No i już widać że kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem. Napisałem, że te wykresy zostały później skorygowane. Oba które przytoczyłeś są i były niekompletne i niedokładne już w dniu ich publikacji. Pierwszy wykres w zasadzie jest drugim wykresem ale ze zmienionym liczeniem dokładności i wywaloną częścią danych, które ktoś uznał za mało szczegółowe (bo w zasadzie nie pasowały do wyliczeń by osiągnąć 95% dokładność w ujęciu statystyczno-metrologicznym modelu, nie myl tego z dokładnością danych bo to nie to samo).   Jak chcesz patrzeć w szerszej perspektywie to zainteresuj się czym było MWP (średniowieczny okres cieplny) i co było jego przyczyną. Trwał od około 1000 do 1300 roku. Napisałem, zestaw to sobie z danymi aktywności wulkanicznej (podpowiedź - była znacznie niższa niż wcześniej) oraz z promieniowaniem słonecznym, które było wyższe. Natomiast do małej epoki lodowcowej która zaczęła się około 1600 roku a skończyła około 1900 roku spowodował bardzo duży wzrost aktywności wulkanicznej w konsekwencji zmniejszone promieniowanie słoneczne. Co ciekawe nie zawsze duża aktywność wulkaniczna działa globalnie czego dowodzi wybuch Pektu-San (góra Paektu) w okolicy 946 roku którego erupcja była większa niż inne powodujące zmiany globalne, a jednak wpłynęła tylko lokalnie na Półwyspie Koreańskim.  Co na to wpłynęło? Mógł to być choćby korzystny w tej sytuacji układ prądów powietrza w okresie erupcji. To co piszesz ogólnie świadczy o tym, że nie ogarniasz jak to wszystko jest połączone i jak zmiana kilku elementów może wpłynąć na pozostałe. Stąd właśnie teksty typu:     Gdzie widać jak na dłoni, że nie ogarniasz dlaczego analizuje się tempo zmian głównie w okresie po 1900 roku.  Odpowiedz sobie sam na pytanie jaki przemysł miał człowiek w latach 800-1300 który mógłby globalnie wpłynąć na temperatury, żeby nie mówić o tym, że wtedy było to zjawisko naturalne. Zestaw to sobie teraz właśnie z tempem wzrostu temperatury i zmian w układzie klimatycznym na Ziemi w ostatnich 100 latach. Może znajdziesz odpowiedź, a nie wysiądziesz z racji tego że Cię to przerosło.  
    • Co to za gówniany monitor ten Aorus 😄 3 strony rozprawek o tym jak włączyć tryb, a co powinno być w instrukcji na wierzchu
    • Albo USA postawiło warunek w zamian za zabawki i pieniądze  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...