Skocz do zawartości
Ania1984

ROG STRIX Z390-F GAMING Vs ROG STRIX Z390-E GAMING

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie tych dwóch płyt. Obie mają heatsink na slot M2 na dole ale wersja E ma również heatsink na M2 na "górze". Zastanawiam się czy aby na pewno ten slot na dole jest podstawowym czy ten na górze. W sensie chce zainstalować jeden nośnik M2 - montuję go w górnym slocie, dolnym czy bez różnicy ? Pamiętam, że jak oglądałam kompa u kolegi na Z370 Hero X to miał zamontowany w górnym i twierdził, że tak powinien być zamontowany, natomiast na filmach na youtube widywałam w dolnym slocie, ale może mieli 2 nośniki i dlatego, a może kolega źle zamontował :). Tak więc proszę o info. Dzięki

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-F-GAMING/

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-E-GAMING/

Edytowane przez Ania1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest wyraźnie napisane że jeden jest tylko do dysków NVME na PCI a drugi zarówno do NVME jak i tańszych na Sata M2 - więc zależy jaki masz dysk to montujesz w odpowiedni slot.

 

pz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież jest wyraźnie napisane że jeden jest tylko do dysków NVME na PCI a drugi zarówno do NVME jak i tańszych na Sata M2 - więc zależy jaki masz dysk to montujesz w odpowiedni slot.

 

pz

 

Nie każdy się tak zna na komputerach. Jak już odpisałeś to mogłeś konkretnie napisać, że ten dolny do tego, a górny do tego, bo nadal nie jestem pewna :)

Więc proszę o potwierdzenie - ten na dole tylko do NVMe (970 Evo), a ten na górze NVMe + ewentualnie Sata M.2 ? Czyli montuję sobie na dole to 970 Evo, tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz 970 evo NVme to możesz obojętnie w którym ale lepiej zamontować na tym gdzie jest radiator.Górny obsługuje też dyski M2 SATA.

 

pz

Edytowane przez Izm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już jasne, ale jednego jeszcze nie ogarniam całkowicie ! Nie wiem ile można zainstalować wentylatorów w obudowie i podpiąć do płyty. U MSI wszystko jest w klarowny sposób wyszczególnione, a tutaj to jakaś masakra. Wygląda na to że tylko 2, a dla większej ilości trzeba dokupić 1 x 5-pin EXT_FAN(Extension Fan) connector. Ściągnęłam manual do tej płyty i jest napisane, że nie znajduje się on w zestawie i trzeba go dokupić..

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-F-GAMING/specifications/

 

2 x RGB Header(s)

1 x gniazdo na taśmy świetlne sterowalne przez oprogramowanie Aura

1 złącza USB 3.1 Gen 1(do 5Gbps) – obsługują dodatkowe 2 porty USB 3.1 Gen 1

1 x AAFP connector

2 złącza USB 2.0 – obsługują dodatkowe 4 porty USB 2.0

1 x USB 3.1 Gen 1 front panel TypeC™ connector

1 x gniazdo M.2 3 z M key, obsługa dysków typu 2242/2260/2280 (w trybach SATA i PCIE 3.0 x 4)

1 x gniazdo M.2 3 z M key, obsługa dysków typu 2242/2260/2280/22110 (w trybie PCIE 3.0 x 4 )

6 x złącze SATA 6Gb/s

1 x złącze wentylatora CPU

2 x złącze wentylatora obudowy

1 x M.2_FAN connector

1 x Złącze wentylatora procesora

1 x 24-pinowe złącze zasilania EATX

1 x 8-pinowe złącze zasilania ATX 12V

1 x W_PUMP+ connector

1 złącze panelu systemu (Chassis intrusion header is inbuilt)

1 x złącze czujnika temperatury

1 x MemOK! II switch(es)

1 x CPU OV

1 x zworka kasowania CMOS

1 x Node Connector(s)

1 x 5-pin EXT_FAN(Extension Fan) connector

1 x końcówka portu COM

1 x 14-1 pin TPM connector

1 x AIO PUMP Header

 

 

Z manuala - the FAN Extension card is purchased separately

Edytowane przez Ania1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już jasne, ale jednego jeszcze nie ogarniam całkowicie ! Nie wiem ile można zainstalować wentylatorów w obudowie i podpiąć do płyty. U MSI wszystko jest w klarowny sposób wyszczególnione, a tutaj to jakaś masakra. Wygląda na to że tylko 2, a dla większej ilości trzeba dokupić 1 x 5-pin EXT_FAN(Extension Fan) connector. Ściągnęłam manual do tej płyty i jest napisane, że nie znajduje się on w zestawie i trzeba go dokupić..

 

https://www.asus.com/pl/Motherboards/ROG-STRIX-Z390-F-GAMING/specifications/

 

2 x RGB Header(s)

1 x gniazdo na taśmy świetlne sterowalne przez oprogramowanie Aura

1 złącza USB 3.1 Gen 1(do 5Gbps) – obsługują dodatkowe 2 porty USB 3.1 Gen 1

1 x AAFP connector

2 złącza USB 2.0 – obsługują dodatkowe 4 porty USB 2.0

1 x USB 3.1 Gen 1 front panel TypeC™ connector

1 x gniazdo M.2 3 z M key, obsługa dysków typu 2242/2260/2280 (w trybach SATA i PCIE 3.0 x 4)

1 x gniazdo M.2 3 z M key, obsługa dysków typu 2242/2260/2280/22110 (w trybie PCIE 3.0 x 4 )

6 x złącze SATA 6Gb/s

1 x złącze wentylatora CPU

2 x złącze wentylatora obudowy

1 x M.2_FAN connector

1 x Złącze wentylatora procesora

1 x 24-pinowe złącze zasilania EATX

1 x 8-pinowe złącze zasilania ATX 12V

1 x W_PUMP+ connector

1 złącze panelu systemu (Chassis intrusion header is inbuilt)

1 x złącze czujnika temperatury

1 x MemOK! II switch(es)

1 x CPU OV

1 x zworka kasowania CMOS

1 x Node Connector(s)

1 x 5-pin EXT_FAN(Extension Fan) connector

1 x końcówka portu COM

1 x 14-1 pin TPM connector

1 x AIO PUMP Header

 

 

Z manuala - the FAN Extension card is purchased separately

 

Gniazd masz łącznie 5szt:

-AIO_Pump i CHA_FAN1 przy CPU;

 

W dolnym prawym rogu płyty masz:

- CHA_FAN2

- W_PUMP+

- M.2_FAN

 

Jeżeli chciałabyś sterować danym zespołem wentylatorów np. 3 na topie to wtedy faktycznie rozgałęzienie się przyda, ale są one za grosze na alledrogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam podobne pytanie, także podepnę się pod ten temat, żeby już nie tworzyć podobnego :P Otóż chce kupić MOBO Asus ROG STRIX Z390-E GAMING oraz 2 dyski SSD pod m2 z protokołem NVME. Na stronie Asusa znalazłem taki o to tekst odnośnie złącz m2 na tej płycie głównej:

 

"Płyta główna ROG Strix Z390-E Gaming jest wyposażona w dwa gniazda M.2. Jedno gniazdo obsługuje zarówno tryb SATA, jak i PCIe 3.0 x4, a drugie gniazdo obsługuje połączenia PCIe 3.0 x4 z dyskami NVMe. Razem zapewniają Ci one najszybszy i najbardziej elastyczny interfejs M.2 ze wszystkich dostępnych na rynku."

 

Ja rozumiem to tak, że to drugie gniazdo obsługuje dyski NVME, a to pierwsze już protokołu NVME nie obsługuje.... Jak to jest w rzeczywistości?

 

Z góry dziękuję za odpowiedz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...