Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Nasir7

Synology - awaria partycji systemowej

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie

Wielka prośba o pomoc.

Mam bardzo małe doświadczenie z dyskami sieciowymi. Jest to mój pierwszy dysk Synology DS. 216j. W serwerze jest na razie tylko jeden dysk WD Red 4 TB.

 

Mam następujący komunikat:

„Partycja systemowa uległa awarii.

Jak najszybciej stwórz kopię zapasową danych i wymień uszkodzone dyski.

Następnie zainstaluj system ponownie z Synology Assistant.”

 

Jak na razie, mogę z poziomu laptopa logować się do tego dysku - widzę wszystkie pliki i mogę je kopiować.

Czy powinienem dokupić natychmiast drugi dysk Red połączyć go w macierzy RAID 1 i zrobić na nim kopię danych? Czy w ogóle w tej sytuacji jest to możliwe?

Czy awaria partycji systemowej zawsze związana jest z dużym ryzykiem utraty danych na obydwu dyskach nawet jeśli te dyski połączone są w macierzy RAID 1?

 

Rozumiem, że jest duże ryzyko utraty danych – nie chciałbym stracić danych (prawie 4TB).

 

Może jedynym najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokupienie jakiegoś dużego dysku USB zrobienie na nim kopii a potem nowy RED?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zobacz co się z dyskiem dzieje.

Menu Główne-->Zarządzanie przechowywaniem-->HDD/SSD--> Kliknij na dysk -->Informacje o kondycji-->Info SMART

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew

Po wejściu do tych opcji miałem 99% największego użycia wolumenu. Szybko wykasowałem niepotrzebne dane. W tej chwili mam 95% .

 

W zarządzaniu przechowywaniem mam następujące info

 

Status: awaria partycji systemowej

Status SMART: normalny

Liczba uszkodzonych sektorów: 1

Temperatura: 32 C

 

W smart info

Mam wszystkie atrybuty w statusie „ok”.

Zrobiłem szybki test smart - wynik jest „normalny”

Czy powinienem zrobić rozszerzony? Czy też w tej sytuacji może być to zbyt duże obciążenie dla dysku i jakieś ryzyko utraty danych?

Po uruchomieniu NAS synology miga diodą o błędzie – muszę wyłączyć i ponownie włączyć – dopiero serwer się uspokaja. Nawet teraz po oczyszczeniu części dysku.

 

W załączniku podaję screeny ssmart info

post-196076-15408440525814_thumb.jpg

post-196076-15408442264194_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokup drugi dysk, póki ten pierwszy się jeszcze całkowicie nie posypał i stwórz RAID1 (można to zrobić bez utraty danych).

Parametr 197 (Pending Sector Count) powinien być 0. Masz jeden sektor w koleje do podmiany, zazwyczaj na jednym się nie kończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

 

Czy taka sytuacja może mieć miejsce również gdy są dwa dyski podłączone w trybie RAID 1?

 

Gdybym miał dwa dyski w Raid 1 - czy tego typu awaria partycji systemowej również oznaczałaby utratę danych z dwóch dysków?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jedynym najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dokupienie jakiegoś dużego dysku USB zrobienie na nim kopii a potem nowy RED?

 

Czy awaria partycji systemowej zawsze związana jest z dużym ryzykiem utraty danych na obydwu dyskach nawet jeśli te dyski połączone są w macierzy RAID 1?

Jest to bezpieczne rozwiązanie, bo tak czy inaczej warto mieć backup danych.

 

Każda awaria każdego typu macierzy wiąże się z ryzykiem utraty danych.

Macierze dyskowe chronią (nie licząc raid0), czy raczej zapewniają ciągłość pracy, przede wszystkim przy awarii sprzętowej dysków. Jeżeli pojawi się błąd w systemie plików, to może zostać zreplikowany na pozostałe dyski w macierzy i dane mówią papa.

 

Jak masz ważne dane i chcesz spać spokojnie, to:

-dysk zewnętrzny i robisz backup (potem regularnie w miarę potrzeb (nie wiem jak często ładujesz nowe rzeczy))

-dokładasz drugi dysk i łączysz w raid1

-sprawdzasz co się da zrobić z pierwszym i go naprawiasz lub wymieniasz na nowy (jak ma gwarancję, to bym wymieniał)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bono[uG]

Dziękuję za odpowiedź

 

Spotykałem się z opiniami, że dyski połączone w RAID 1 gwarantują zabezpieczanie przed utratą danych.

 

Jednak to była nieprawda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bono[uG]

Dziękuję za odpowiedź

 

Spotykałem się z opiniami, że dyski połączone w RAID 1 gwarantują zabezpieczanie przed utratą danych.

 

Jednak to była nieprawda.

 

Wszelkiej maści RAID'y ( oprócz 0 - bo to już w ogóle jest jazda po bandzie) nigdy nie gwarantowały i nie gwarantują braku utraty danych. To tylko sposób na zmniejszenie ryzyka ich utraty oraz zapewnienie ciągłości pracy. Używanie RAID nie zwalnia z robienia kopi bezpieczeństwa. Osobiście używam RAID5 w komputerze ( ze spare), backup trzymam na NAS ( gdzie jest mirror), który nie ma wystawionego zasobu przez SMB tylko używam innych protokołów, aby zmniejszyć ryzyko zaszyfrowania przez robale. Za to gry trzymam na pojedynczym SSD bo jak będzie pad to nie za wiele stracę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Bono[uG]

Dziękuję za odpowiedź

 

Spotykałem się z opiniami, że dyski połączone w RAID 1 gwarantują zabezpieczanie przed utratą danych.

 

Jednak to była nieprawda.

Zabezpieczają w sensie, że jak będziesz miał awarię jednego dysku to go wymieniasz i nie tracisz danych. Pod tym względem jest dodatkowe zabezpieczenie.

Przed wieloma zdarzeniami natomiast nie zabezpieczają dlatego dobrze jest mieć dodatkowy backup.

 

Tak dobra praktyka to właśnie NAS z Raid1 + zewnętrzny dysk na backup (bądź chmura, ale w długiej perspektywie to wychodzi dość drogo)

 

 

Jeżeli pojawi się błąd w systemie plików, to może zostać zreplikowany na pozostałe dyski w macierzy i dane mówią papa.

Tak z ciekawości jak często to się dzieje? Bo jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, naprawdę musi to być pech, podobnie jak awaria kontrolera co zabija oba dyski na raz, czy jakieś czary mary podczas odtwarzania macierzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak często to się dzieje? Bo jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, naprawdę musi to być pech, podobnie jak awaria kontrolera co zabija oba dyski na raz, czy jakieś czary mary podczas odtwarzania macierzy.

 

Miałem tę nieprzyjemność zobaczyć takie coś w akcji. Uszkodzenie cache w kontrolerze powodowało przekłamywanie zapisywanych danych. Niby jest CRC i inne sprawdzania, ale to położyło robotę na 1 dzień. Wymiana kontrolera i odzysk z kopii bezpieczeństwa plus 1 dzień prac w plecy. Dobrze, że wykryliśmy to wcześnie bo ktoś oglądał zdjęcia i JPG się wczytywały do połowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spotykałem się z opiniami, że dyski połączone w RAID 1 gwarantują zabezpieczanie przed utratą danych.

 

Jednak to była nieprawda.

Zasadniczo dyski połączone w RAID1 gwarantują ciągłość pracy takiego NAS jak DS216j. Tyle że u Ciebie jest tylko jeden dysk, więc nie ma tu mowy o RAID1 (ewentualnie może być macierz zdegradowana, ale jak sam napisałeś miałeś i masz tylko jeden dysk). Nie miałem do czynienia z DS216j ale w przypadku dwóch dysków spiętych w RAID, ta "Partycja systemowa" była by też zmirrorowana i awaria jednego dysku nie miała by tak katastroficznego wydźwięku. NAS zgłosiłby awarię dysku, wymieniłbyś ten dysk i dalej by życie toczyło się swoim torem.

 

Natomiast należy pamiętać, że dysk sieciowy NAS nie chroni przed utratą danych w przypadku awarii sprzętowej urządzenia (w wyniku np burzy, przepięcia w sieci czy innych zdarzeń losowych, wliczając w to kradzież urządzenia). Od tego właśnie jest backup, czyli kopia zapasowa offline(w chmurze czy na dodatkowym dysku), przechowywana z dala od NAS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak często to się dzieje? Bo jeszcze nie słyszałem o takim przypadku, naprawdę musi to być pech, podobnie jak awaria kontrolera co zabija oba dyski na raz, czy jakieś czary mary podczas odtwarzania macierzy.

Rzadko, osobiście znam jeden przypadek. Jednak podciągnąłbym pod to też wszelkie inne przypadki działania na systemie plików, jak przypadkowe skasowanie, wirusy, zaszyfrowanie danych itp.

Czary mary przy wymianie dysków w macierzy to już osobiście przerobiłem :crash2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy konfiguracja MIRROR jest pod jakimiś względami bezpieczniejsza (od różnych RAID) jeśli chodzi wyeliminowanie ryzyka utraty danych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy konfiguracja MIRROR jest pod jakimiś względami bezpieczniejsza (od różnych RAID) jeśli chodzi wyeliminowanie ryzyka utraty danych?

RAID1 to jest właśnie Mirror inaczej kopia lustrzana. W takim przypadku na obu dyskach mamy ten sam zestaw danych. Awaria jednego dysku nie powoduje utraty danych. Do dyspozycji 50% pojemności dysków.

RAID0 to stripe, czyli łączymy ze sobą dyski zwiększając pojemność volumenu. Awaria jednego dysku npowoduje utratę całego volumenu danych. Do dyspozycji mamy 100% powierzchni volumenu.

RAID5 to zestaw co najmniej 3 dysków,, gdzie na jednym z nich mamy sumy kontrolne. Awaria jednego dysku nie powoduje utraty całego volumenu danych. Do dyspozycji mamy 67% - 94% (przy 16 HDDs).

RAID6 to min 4 dyski i awaria dwóch dysków nie powoduje utraty całego volumenu danych.

 

W DS216j masz do dyspozycji RAID 0, RAID 1. Jak widać RAID 1 jest bezpieczniejszy od RAID 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Zrobiłem kopię zapasową danych. Zaktualizowałem system dsm.

Synology w dalszym ciągu pokazuje mi komunikat:

 

Partycja systemowa uległa awarii.

Jak najszybciej stwórz kopię zapasową danych i wymień uszkodzone dyski.

Następnie zainstaluj system ponownie z Synology Assistant.

 

Mam również o uszkodzeniu wolumenu i uszkodzonej puli pamięci. Jest również jakaś informacja o uszkodzonym stanie przydziału dysku.

Załączam print screen

 

Jednocześnie jak sprawdzam stan dysku w smart wszystkie atrybuty są OK:

Załączam print screen

 

 

Co powinienem w tej sytuacji zrobić z tym dyskiem?

Czy Waszym zdaniem jest on już bezużyteczny? Czy jest jakaś szansa na jego uratowanie?

Czy sformatować go? Jeśli tak, w jaki sposób? Po formatowaniu spróbować ponownie instalację systemu synology?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

post-196076-15423896318789_thumb.gif

post-196076-1542389650299_thumb.gif

post-196076-15423898723196_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Zrobiłem kopię zapasową danych. Zaktualizowałem system dsm.

Synology w dalszym ciągu pokazuje mi komunikat:

 

Partycja systemowa uległa awarii.

Jak najszybciej stwórz kopię zapasową danych i wymień uszkodzone dyski.

Następnie zainstaluj system ponownie z Synology Assistant.

 

Mam również o uszkodzeniu wolumenu i uszkodzonej puli pamięci. Jest również jakaś informacja o uszkodzonym stanie przydziału dysku.

Załączam print screen

 

Jednocześnie jak sprawdzam stan dysku w smart wszystkie atrybuty są OK:

Załączam print screen

 

 

Co powinienem w tej sytuacji zrobić z tym dyskiem?

Czy Waszym zdaniem jest on już bezużyteczny? Czy jest jakaś szansa na jego uratowanie?

Czy sformatować go? Jeśli tak, w jaki sposób? Po formatowaniu spróbować ponownie instalację systemu synology?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Ale co ty dalej próbujesz osiągnąć? Wymień wadliwy dysk, na którym jest current pending sector. Trzymanie na nim danych jest niebezpieczne i to jest loteria czy pożyje rok, czy może jeszcze 2 dni. Dysk do kosza i nowy (+ najlepiej drugi taki sam pod RAID1 - i wtedy będziesz "ubezpieczony" w razie awarii jednego z dysków).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Meska pilka rozwija sie ponad 100 lat a kobieca, hmm moze 20. Ten Mentzen jest jednym z najglupszych politykow jakich sluchalem. Zgapil od Korwina styl wypowiedzi gdzie wszystko da sie wyjasnic jak krowie na rowie
    • Jest spoko, ale .. Pod 7800X3D jak najbardziej możesz dać sobie jakieś AiO 240 / 360 Oszczędności jak coś szukaj na dysku. Nie potrzebujesz 990 PRO. Można dać Lexar NM790, Kingston KC3000 Obudowę raczej bym dobrał z filtrem z przodu, Endorfy nie ma.   
    • Prawda taka że każdy producent ma swoje lepsze i gorsze sockety, lepsze i gorsze momenty itp. Pamiętam jak miałem asrocki p67 pro 3 i z170 extreme 4. Ale to były mega fajne płyty🙂 ok, może nie były z najnizszej półki cenowej ale super się je użytkowało, a z170 extreme 4 z 6600k podkręconym na 4,5 GHz działa u mnie bezproblemowo od 8,5 roku. Tak więc nie można generalizować że jedna marka jest lepsza od drugiej w każdym sockecie. Na am5 asrock jest zdecydowanie godny polecenia i to jest fakt.
    • https://ithardware.pl/aktualnosci/naukowcy_wiedza_jak_wyeliminowac_problem_wypalania_sie_oledow-32278.html
    • Od trzech lat posiadam tablet graficzny  XP-PEN Artist 22R Pro z którym mam spore problemy, bo PC go nie wykrywa - tablet jest podłączony przez USB-C i muszę najpierw odpiąć kabel USB od PC, podłączyć do smartfona, ponownie podpiąć do PC, jest dźwięk, wychodzi komunikat, że system nie rozpoznał sprzętu, muszę jeszcze zmieniać w ustawieniach ekranu z "rozszerz te ekrany" na "Powiel te ekrany" i ponownie na rozszerz i dopiero wtedy działa Teraz chodzi mi o coś innego: korzystam głównie z darmowego programu Krita i jest sporo rysunków, których nie da się kolorować, po prostu cała paleta barw w programie jest szara i nie da się wybrać żadnego koloru, kupiłem sobie w PDF kilkanaście rysunków do pokolorowania i z nimi jest to samo, są to pliki JPG (jpg) i czy można coś zrobić, np. jakoś zmienić typ pliku, żeby Krita go widziała i dało się kolorować?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...