Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kamil1983

problemy z VRM. nowa płya Z390 - propozycje

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W czwartek kupiłem i9 9900k i wsadziłem do płyty którą miałem Asus Z370 Prime A i okazało się, że na stockowych ustawieniach po 3 minutach stres testu w x264 mam throttling przez temp VRM. Korzystam z HWiNFO i przy IA: VR Termal Alert pokazuję się Yes gdy spadają zegary procesora. Sprawdzałem też w Intel XTU i też wskazuję na VRM płyty. Z tą płytą dostałem uchwyt na wentylator 40-50 mm który ma być nad VRM. Zamontowałem ten uchwyt z wentylatorem 50 mm i zdjąłem też maskownice na porty. Z tym wentylatorem jest lepiej bo teraz throttling mam po 15-20 minutach. Myślałem jeszcze, żeby chłodnice dać na top bo mam na froncie ale myślę że po oc tego i9 i tak będzie nieciekawie z sekcją zasilania. Dlatego planuję kupić płytę główną Z390 tylko z dobrym VRM i ceną +/- 900 zł. Gigabyte odpada bo miałem kiedyś przez kilka dni z i7 7700k i ustawić w niej adaptacyjne napięcie graniczy z cudem. Najlepiej Asus lub MSI. Myślałem o MSI Z390 Carbon Pro [bez AC]. Posiada 8+4 pin dla zasilania procesora więc wydaje mi się, że VRM powinno być w porządku. Po za tym miałem kiedyś MSI Z97 gaming 5 i byłem bardzo zadowolony z tej marki. Myślałem też o Asus ROG STRIX Z390-H ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o temp VRM. Bardzo proszę o pomoc w wyborze płyty z390 z dobą sekcją zasilania, tylko prosiłbym żeby swoje propozycje opierać na sprawdzonych informacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dla Ciebie złą wiadomość, w wybranym budżecie ciężko będzie znaleźć mocarną płytę, Pro Carbona i Strixa też zagotujesz, 9900k w zasadzie nie nadaje się do podkręcania, wręcz jest wymagany undervolting żeby to jakkolwiek chodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Znalazłem recenzje MSI Z390 carbon pro z temperaturami sekcji po oc i nie wygląda tak źle. Po oc i9 9900k dochodzi do 56 stopni a to nie jest dużo. nigdzie nie mogę znaleźć tego strixa, żeby porównać

 

https://www.tweaktown.com/reviews/8424/msi-z370-gaming-pro-carbon-ac-motherboard-review/index10.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty naprawdę wierzysz w takie cuda? Dużo mocarniejsze płyty podbijały znacznie wyżej z temperaturami i tutaj będzie to samo, prezentacja przebiegu pracy VRM na niskim obciążeniu to nic innego jak robienie z czytelnika głupka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepsze płyty mają jeszcze niższe temperatury VRM. Na kanale der8auer jest jak robić oc i9 9900k i robi to na płycie ROG MAXIMUS XI. Po oc w prime95 dobija do 200W i VRM ma 48 stopni.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszystkim tak rewelacyjnie to działa wręcz 9900k chłodzi sekcje bo temperatury niższe jak przy 8700k :E To może wyjaśnisz czemu masz problemy z throttlingiem? Bo mam poważne obawy że ta rozmowa nie ma sensu póki nie kupisz innej płyty i samemu naocznie się nie przekonasz jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mozna bylo to gówno kupić w postaci i9. Dobrze DiscT ze wziales 8086K zrobisz skalpa i zero problemow, ja tez odpuszczam zakup i9 moze za rok wydadza nowa rewizje, w miedzy czasie kupuje z390 ace i 8700k właduje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sensu ta rozmowa, bo widzę że już wszystkie Z390 testowałeś i wiesz że żadna nie da rady a pewnie nawet jednej całej recenzji nie przeczytałeś. Nie wiem czy zauważyłeś ale mam płytę z370 i mój wcześniejszy i7 8700k po oc nie miał takich problemów. Płyty Z390 są bardziej przygotowane na i9 9900k i mają lepsze sekcja zasilania dlatego zmieniam płytę. Dałeś już tyle propozycji płyt że wystarczy, zobaczymy co inni napiszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wejście w temat o CFL i przeczytanie jak wygląda kwestia podkręcania 9900k na płytach za dwukrotną równowartość propozycji który wypisałeś to umiejętność która wykracza po za Twoje możliwości. Nie nie testowałem każdej płyty Z390, ale trzeba by oderwanym od rzeczywistości aby sądzić że VRM wykręca po 40 parę stopni przy obciążeniu bagatela 250-300W kiedy na 8700k podobne układy potrafiły dobijać do ponad 8 dych.

Nie rób sobie nadziei nie każda płyta ma mocniejszy VRM, na wielu tańszych konstrukcjach zmienił się radiator i doszło drugie złącze EPS/P4 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale trzeba by oderwanym od rzeczywistości aby sądzić że VRM wykręca po 40 parę stopni przy obciążeniu bagatela 250-300W kiedy na 8700k podobne układy potrafiły dobijać do ponad 8 dych.

Nie rób sobie nadziei nie każda płyta ma mocniejszy VRM, na wielu tańszych konstrukcjach zmienił się radiator i doszło drugie złącze EPS/P4 ;)

Dokładnie, der8auer wyraźnie powiedział, że VRM ma poniżej 70°C z chłodzeniem powietrzem, które owiewa radiator VRM, więc z chłodzeniem wodnym te temperatury na pewno skoczą ponad te 70°C

48°C ta sekcja miała na starcie testu, dodatkowo trzymał ten zestaw na biurku bez obudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Nic nie trzyma się tematu ani jednej propozycji płyty. Może nie wszyscy zrozumieli poszukuje płyty z dobrą sekcją zasilania do +/- 900 zł. Czyli która płyta do tej ceny ma najlepszą sekcje zasilania... prościej już nie potrafię napisać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukuje płyty z dobrą sekcją zasilania do +/- 900 zł. Czyli która płyta do tej ceny ma najlepszą sekcje zasilania... prościej już nie potrafię napisać.

Nie istnieje taka płyta.

Musisz celować w płyty 1000zł+ - MSI MEG Z390 ACE / ASRock Z390 TAICHI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje taka płyta.

Musisz celować w płyty 1000zł+ - MSI MEG Z390 ACE / ASRock Z390 TAICHI

 

tu mu płyty drogie nie pomogą, będzie miał dalej wysokie temp. na tym bublowatej i9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat do zamknięcia. Nic nie trzyma się tematu ani jednej propozycji płyty. Może nie wszyscy zrozumieli poszukuje płyty z dobrą sekcją zasilania do +/- 900 zł. Czyli która płyta do tej ceny ma najlepszą sekcje zasilania... prościej już nie potrafię napisać.

Nie wiem że dla Ciebie proste słowa są takim wyzwaniem, człowieku za 9 stów nie kupisz płyty która termicznie wytrzyma pałowanie 9900k na 5GHz, czego tutaj nie rozumiesz, mam specjalnie dla Twojej satysfakcji Ci polecieć pierwszą lepszą płytę, poklepać po pleckach, a potem znosić płacz że problem nadal występuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pierdziawka ma wspomagane chłodzenie sekcji zasilania poprzez rurę i boczny radiator.

 

 

4498507700_1540980875_thumb.jpg

 

 

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390%20Phantom%20Gaming-ITXac/index.asp

 

 

EDIT: tak po prawdzie, Intel i te jego płyty, to porażka.

Procesory 8/16 i sekcja zasilania procesora na malutkim kawałku aluminium !!

Tam powinny być potężne miedziane radiatory spięte rurami, a nie takie wyrostki, jak w tym Asusie A Prime.

 

Kiedyś to były płyty :lol2: :lol2: :lol2:

 

9886711200_1540981580_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsza płyta z 6 fazami dla CPU to Gigabyte Z390 AORUS ELITE za 769 zł https://proline.pl/gigabyte-z390-aorus-elite-ddr4-1151-p1296620 , później https://proline.pl/gigabyte-z390-aorus-pro-ddr4-1151-p1296619 , Z390 Aorus Ultra, wszystkie te płyty mają taką samą sekcje zasilania, dopiero Z390 Aorus Master za 1220 zł https://www.pcprojekt.pl/plyty-glowne/2044-gigabyte-z390-aorus-master-ddr4-lga1151.html , która też ma 6 fazową sekcje zasilania lecz zbudowana z lepszych komponentów. Co do płyt 8 fazowych cena to około 2000 zł, dla pocieszenia dodam, że w 2014r za płytę Z97 Hero VII, która posiada cyfrową 8 fazową sekcje zasilania dla CPU zapłaciłem 650 zł kilka dni po premierze tej płyty. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wejście w temat o CFL i przeczytanie jak wygląda kwestia podkręcania 9900k na płytach za dwukrotną równowartość propozycji który wypisałeś to umiejętność która wykracza po za Twoje możliwości. Nie nie testowałem każdej płyty Z390, ale trzeba by oderwanym od rzeczywistości aby sądzić że VRM wykręca po 40 parę stopni przy obciążeniu bagatela 250-300W kiedy na 8700k podobne układy potrafiły dobijać do ponad 8 dych.

Nie rób sobie nadziei nie każda płyta ma mocniejszy VRM, na wielu tańszych konstrukcjach zmienił się radiator i doszło drugie złącze EPS/P4 ;)

sekcja nawet z Nawiewem przy 9900k STOCK nie osiągnie mniej jak 6 dych a i nawiew musi byc Konkretny, nie oglądaj materiałów kartofla bo wpadniesz w Kompleksy , miałem 9900k na Apexie gdzie na sekcji jest około 400g chłodziwa i z nawiewem jest ciężko o Podkręcaniu nie wspominam bo bez nawiewu 100°C+ z nawiewem ~80°+, dopiero Blok ratuje sytuacje i tnie kolejne 20°C niżej , i nie ma takiej Płyty która by uniosła Pasywnie VRM poniżej 50°C przy 9900k, nawet wzorując się takim Apexem można z lekkim offsetem adoptować wartości do innych topowych płyt,

 

8th to ostatni proc intela, który nie potrzebuje Aktywnego chłodzenia dla VRM, 9th sam bal bym się puścić VRM w pasywie a po OC takiego 9900k nawet nie myślę o tym by sekcje pozostawić pasywna,

 

pozostaje miec przewiewna Bude i spora sekcje VRM dobrze chłodzoną przy 9th,

 

Parowanie 9900k z tanimi płytami zawsze będzie generować koszty i niesmak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sekcja nawet z Nawiewem przy 9900k STOCK nie osiągnie mniej jak 6 dych a i nawiew musi byc Konkretny, nie oglądaj materiałów kartofla bo wpadniesz w Kompleksy , miałem 9900k na Apexie gdzie na sekcji jest około 400g chłodziwa i z nawiewem jest ciężko o Podkręcaniu nie wspominam bo bez nawiewu 100°C+ z nawiewem ~80°+, dopiero Blok ratuje sytuacje i tnie kolejne 20°C niżej , i nie ma takiej Płyty która by uniosła Pasywnie VRM poniżej 50°C przy 9900k, nawet wzorując się takim Apexem można z lekkim offsetem adoptować wartości do innych topowych płyt,

 

8th to ostatni proc intela, który nie potrzebuje Aktywnego chłodzenia dla VRM, 9th sam bal bym się puścić VRM w pasywie a po OC takiego 9900k nawet nie myślę o tym by sekcje pozostawić pasywna,

 

pozostaje miec przewiewna Bude i spora sekcje VRM dobrze chłodzoną przy 9th,

 

Parowanie 9900k z tanimi płytami zawsze będzie generować koszty i niesmak.

 

No i właśnie OP szukał taniej płyty do pałowania 9900k na 5+ GHz więc co mu z informacji o temperaturach na stocku przy wyjącym wiaterku :E

 

No i najważniejsze kto to jest ten kartofel poważnie nie znam tego określenia :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapominasz tylko że te sekcje są na doublerach.

 

Nie zapominam, zwracam uwagę tylko na rzeczywista ilość faz dla CPU. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie OP szukał taniej płyty do pałowania 9900k na 5+ GHz więc co mu z informacji o temperaturach na stocku przy wyjącym wiaterku :E

 

No i najważniejsze kto to jest ten kartofel poważnie nie znam tego określenia :lol2:

hahaahaha przez pomylke cie zacytowalem, przepraszam mial byc cytat autora on linkowal yt od kartofla,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominam, zwracam uwagę tylko na rzeczywista ilość faz dla CPU. ;)

Określanie jakości i sprawności układu VRM już od dawna nie polega na liczeniu ilości faz, dobrze wykonany doubler w układzie 6+1 ma praktycznie sprawność 12+2,komponenty VRM od 2014 roku też się trochę pozmieniały i układy PowIRStage akurat są bardzo solidne, pomijam fakt że dublowanie nie wzięło się nagle, już za czasów LGA1366 robili takie rzeczy i nikt nie narzekał mimo że do siodła mógł być wsadzony smok klasy i7-990X ;)

 

hahaahaha przez pomylke cie zacytowalem, przepraszam mial byc cytat autora on linkowal yt od kartofla,

 

Przynajmniej już wiem o jakiego kartofla Ci chodzi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość predatormax

lepsze płyty mają jeszcze niższe temperatury VRM. Na kanale der8auer jest jak robić oc i9 9900k i robi to na płycie ROG MAXIMUS XI. Po oc w prime95 dobija do 200W i VRM ma 48 stopni.

 

 

 

Jak chcesz tak niskie temp płyty i proca to na Sybir.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze ze w koncu wracaja czasy gdzie trzebe bedzie sekcje chlodzic wodą :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba wody, tylko na mosfety położyć miedziany radiator z dość wysokimi żeberkami i spiąć to z drugim górnym miedziakiem.

Na mosfetach nie ma być gumy do żucia, tylko pasta termoprzewodząca o dużej gęstości.

Do schłodzenia tego ustrojstwa wystarczy tylny i górny wentylator wywiewający ciepło z żeberek radiatorów.

 

Nic nie da nawet 8 fazowa podwójna sekcja zasilania, jak na niej będzie kawałek aluminium wielkości paczki zapałek na termopadach w pasywie.

W dodatku na siłę montują te idiotyczne plastikowe osłonki, które tylko ograniczają przepływ powietrza wokoło radiatorów sekcji zasilania proca.

 

Ja ten plastik odkręciłem i schowałem do pudełka po płycie, a tylny wentylator na chłodnicy kręci powietrzem nad tym radiatorkiem i jakoś to idzie.

Ale nie odważyłbym się kręcić na tym Asusie co mam w sygnie I9 9900K.

Chyba, że zamontowałbym tam porządne radiatorki z miedzi na paście termo.

Choćby takie:

 

9836603900_1541042897_thumb.jpg

 

https://www.amazon.co.uk/ThermalRight-HR09T4-Thermalright-HR-09-Type-4/dp/B0077HUB4E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...