Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

berserker1

4 kości pamięci na MSI B450M PRO-VDH

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie mam założone Patriot Viper 2x4 GB 3000MHx CL16. Wiem, że lepiej byłoby dać 2x8GB, ale nie znam się i tak wyszło. Jeśli chciałbym teraz dokupić identyczne 2 kości tego samego producenta i o takich samych parametrach to czy przy 4 kościach taktowanie pamięci będzie dalej 3000MHz i opóźnienie też CL16? Będzie mniejsza szybkość i wydajność procesora? Odbije się to jakoś na ilości FPS w grach? Procesor to Ryzen 5 1600X, płyta MSI B450M PRO-VDH, GTX 1060 6GB, zasilacz be quiet 500W.

Co to jest A-XMP w biosie ? Mam tam dwa profile 2800 lub 2933MHz. Po włączeniu profilu 2 pokazuje taktowanie 2933 MHz czemu nie ma 3000 MHz? Zostawić to włączone? Z wyłączoną funkcją A-XMP jest 2133MHz- dlaczego nie ma 3000MHz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Na płycie MSI B350 właśnie wpakowałem 4x4 pamięci, ale Corsairów, które od nowości nie były oficjalnie wspierane przez MSI. Komputer działa spokojnie na 2800 a dziś sprawdzę, też drugi profil z 2933.

 

2) Napisz do Qwertypka - On Ci zawsze wszystko spokojnie poradzi, bo ma "łeb jak sklep" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he

 

Przy konfiguracji 4x4gb będziesz miał problem z ustabilizowanie taktowania, max może być przy 2667mhz, niestety. Jeśli potrzebujesz 16gb, to lepiej sprzedaj swój obecny zestaw i kup 2x8gb, aby uniknąć problemów i niższej wydajności.

RAM DDR4 jest nominalnie taktowany z częstotliwością 2133mhz, wszystko powyżej to OC, dokładnie profile OC, czyli XMP (taktowanie, napięcia timingi, subtimingi).

A-XMP jest to po prostu nazwa na licencjonowany profil XMP, 2993mhz to domyślny mnożnik dla RAMu na platformie AMD, na płytach MSI możesz ustawić profil XMP 2 ten na 2933mhz(3000mhz), i zmienić dram frequency ręcznie na równe 3000mhz. Przy okazji sprawdź w BIOSie, czy timingi z profilu XMP pokrywają się z tymi ustawionymi przez płytę ;) Profil możesz podejżeć klikając bodajże f4/f5 w BIOSie lub programem w Windows.

 

@CatchKa, to że tobie RAM poszedł trochę wyżej, na danych kościach o niczym nie świadczy ;) , przy tego rodzaju kościach producenci ładują jak leci różne moduły do kości w zależności co mają pod ręką, i tak ten sam model może być na różnych rodzajach hynixów/mirconów, nanya/ specteck itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie da rady żeby było 2933MHz lub 2800 MHz? Te problemy i niższa wydajność w czym będą się objawiać? Już zamówiłem kolejny zestaw 2x4 GB:) Już włożonego zestawu 2x4 GB nie mam gdzie sprzedać a za parę lat kto mi kupi. A znowuż za parę lat może już nie być takich identycznych kości. Nie jestem jakimś zapalonym graczem, który liczy każdy FPS. Ale jak to włożę to będzie mi w ogóle działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie będzie Ci działać, musisz tylko wiedzieć, to co pisał Qwertypp10, że raczej maks co osiągniesz to 2667 MHz. Niższa wydajność - niższy FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 2 FPS to nic ale jak 20 no to już trochę jest :) A mogę próbować włączać te profile XMP jak włożę te dodatkowe 2 kości - nic nie uszkodzę ?

 

Tak na marginesie co to jest OC GENIE 4 w Biosie i jak się to ma do procesora 1600X?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie da rady żeby było 2933MHz lub 2800 MHz? Te problemy i niższa wydajność w czym będą się objawiać? Już zamówiłem kolejny zestaw 2x4 GB:) Już włożonego zestawu 2x4 GB nie mam gdzie sprzedać a za parę lat kto mi kupi. A znowuż za parę lat może już nie być takich identycznych kości. Nie jestem jakimś zapalonym graczem, który liczy każdy FPS. Ale jak to włożę to będzie mi w ogóle działać?

Problemy będą objawiać się tym, że ustawienie jakiejkolwiek prędkości będzie wiązać się z całkowicie ręcznym ustawianiem pamięci i testowaniem optymalnych ustawień, stabilności stres testami itd.

Na twoim miejscu anulowałbym zamówienie. Nie masz gdzie sprzedać? Wystaw na licytację na allegro i szybko pójdą. Jak poczekasz chwilę to RAM jeszcze bardziej potanieje i taniej kupisz 16gb, ale i taniej będziesz musiał sprzedać to co masz.

Działać będzie działać na 2133mhz standardowo, ale nie ma mowy na 99%, że odpali z profilu XMP. Jak wyżej. Nic nie uszkodzisz...

OC genie, jest to mechanizm auto OC, polega to na tym, że ładuje Ci ustawienia taktowania i napięcia procesora z jakiegoś profilu, odradzam stosowanie tego, ponieważ z reguły taki profil daje zbyt duże napięcie, jedynie ręczne OC procesora ma sens.

Jak Ci się trafi przykładowo 2 zestaw RAMu tych Patriotów na kościach innego producenta niż te co masz, to może się okazać, że realnie ustawisz stabilnie RAM nawet na tylko 2400mhz optymistycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z pierwszymi ryzenami tak jest i to nie jest zależne od kości czy pamięci ;) 4x4GB kaplica podobnie 4x8GB ;) Nawet najlepsze bdie potrafią iść max standard.

 

Stabilnośc to 24/7... a nie po szkole właczasz, przed snem wyłączaasz i przez ten czas żadnych objawów... jak ktoś tak robi to ustawi 2800 czy więcej i być może będzie działać, i nawet niestabilności nie zauważy :E Pamiętam jak przez pierwszy tydzień smigało 3200 4x4GB i co? zwis i wszystko co miałam otwarte poszło się paść... strestesty i inne nie maja tu zastosowania bo nawet jak pokatujesz cały dzien i nic wszystko wyjdzie ok to za kilka dni może sie zdażyć, że zamiast wskaznika na ekranie zobaczysz piksele w powiększeniu hehe na to znalazłam sposób, hibernacja i wybudzenie ;) Na gorszą przypdałość niebieskiego ekranu lub czarnego to tylko dwa sposoby, obniżenie taktowania albo zmiana z 4x4GB na 2x8GB

 

 

U mnie wszystko powyżej standardu z ryzym i asus x370 prime przy 4x4GB powodowało zwis srednio dwa razy w tygodniu a komputer mam włączony cały czas.

 

Pamięci testowane od zwykłych po tridenty w jednej parze wszystko działało jak trzeba, zważając że na intelu 3733 szły ponad 3800 to na ryzenie 3200 i to juz był ich koniec. Z drugiej strony najtansze cruciale 2133 na intelu 3000 na ryzenie 2800 więc elegancko.

 

 

Gdzieś tam w czeluściach internetu czytałam na ten temat gdy jeszcze miałam ryzena i to główny problem agesy która nie przekazuje ustawien które ustawimy w bios do kontrolera jak i sam kontroler ma swoje problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli anuluję zamówienie kolejnych kości (mail do sklepu już wysłany - tylko kasę muszą zwrócić) i uda mi się sprzedać te kości co mam aktualnie włożone to jakie 2x8GB włożyć do zestawu co wyżej wymieniłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeśli anuluję zamówienie kolejnych kości (mail do sklepu już wysłany - tylko kasę muszą zwrócić) i uda mi się sprzedać te kości co mam aktualnie włożone to jakie 2x8GB włożyć do zestawu co wyżej wymieniłem?

Praktycznie każde pamięci 2x8gb do 3200mhz cl16 (powiedzmy oprócz marki Corsair), powinny śmigać w 99% przypadków. Najlepiej działają G.Skill, HyperX, ADATA.

W internecie są strony, gdzie ludzi pospisywali co mniej więcej siedzi w danym zestawie, należy unikać modułów dual rank(dwustronnych) i opartych o Hynixy, z czym aktualnie już raczej nie ma tragedii. Najlepiej współpracują i działają i dają się podkręcić moduły single rank, od samsunga, zwłaszcza b-die samsunga- ale te są drogie.

Takie listy, gdzie możesz sprawdzić sporo zestawów pamieci.

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/die-ultimative-hardwareluxx-samsung-8gb-b-die-liste-alle-hersteller-29-10-18-a-1161530.html

http://download.gigabyte.cn/FileList/Memory/mb_memory_x470-aorus-gaming-7-wifi.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które z tych G.Skill są lepsze i podeszłyby pod moją płytę? Dlaczego tak dziwnie tanio?

https://allegro.pl/g-skill-ripjaws-v-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-i7583063938.html?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed

https://www.x-kom.pl/p/340079-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3000mhz-aegis-cl16-2x8gb.html?gclid=EAIaIQobChMIrMTbsIi_3gIVBbTtCh0OVAYaEAQYASABEgJ5gfD_BwE

Zamówienie na 2x4 GB anulowane - mają wrócić kasę. Te obecne Patrioty 2x4GB wystawiłem wczoraj na allegro, ale wątpię czy ktoś kupi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zrobiłeś duży błąd anulując zamówienie, jakby nie poszły to zawsze masz 14 dni na zwrócenie ;)

Cztery moduły wcale nie są ograniczone do 2133, i zawsze warto spróbować, myślę że te 2666 powinno pójść nawet na tym paździerzu udającym płytę który kupiłeś. :E

Co do tych G.Skilli to one na bank nie są na B-die, natomiast mogą być na Samsungu tyle że gorszym, ale Hynix też niestety może się trafić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te G.Skill wymienione wyżej będą lepsze od patriotów tych co mam teraz? Chyba, że jeszcze jakieś propozycje 2x8 GB 3000 lub 3200?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te G.skille 3200mhz czasem sprawiaja problemy ( koncowka B w nazwie kodowej g.skill wskazuje na gorszy sort pamieci), moga smigac, ale nikt nie da 100% gwarancji, Hyperxy 3200mhz cl16 powinny byc ok, a juz na pewno g.skill z koncowka gvk, zamiast gvkb. 4 moduly jak beda smigac na 2666mhz to by bylo juz szalenstwo. No nie sa zadnenz nich na samsungach, ale do 3200mhz takowych nie potrzeba. Jak wroce do domu to puszkam jakis pewnych pamieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci 3000mhz, powinny śmigać bez problemu, w przypadku 3200mhz 95% pamięci działa jak trzeba, czasem jak nie działa trzeba po prostu je ręcznie ustawić i też jest dobrze.

Ten model pamięci też jest w dobrej cenie i powinnien być lepszy niż tamten model G.Skill, pod względem kompatybilności.

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-16-774211/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adata XPG to są pamięci pod Ryzena, u mnie śmigały bez najmniejszych problemów z TR 1920X i 1950X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wybór między tymi dwoma, którą wybralibyście :

https://www.sferis.pl/adata-xpg-z1-ddr4-3000-dimm-16gb-2x8gb-czerwony-ax4u300038g16-drz-p600143

https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl16-hx432c16pb3k2-16-774211/

 

Pomóżcie bo mam już potencjalnego nabywcę na te patrioty 2x4 GB i chciałbym już zamówić nowe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym Hyperxy ze względu na wyższe taktowanie.

Adata XPG to są pamięci pod Ryzena, u mnie śmigały bez najmniejszych problemów z TR 1920X i 1950X.

Co z tego, że są "certyfikowane" pod Ryzena, skoro wszystkie modele XPG są do 3200mhz, a tyle zrobi 95% pamięci na rynku :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałbym Hyperxy ze względu na wyższe taktowanie.

 

Co z tego, że są "certyfikowane" pod Ryzena, skoro wszystkie modele XPG są do 3200mhz, a tyle zrobi 95% pamięci na rynku :E

OK. Zamówię Hyperxy. Dzięki za pomoc. Czy to są te same tylko tańsze trochę? https://www.x-kom.pl/p/309457-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3200mhz-predator-black-cl16-2x8gb.html#Specyfikacja

Czemu pisze, że napięcie 1.2V a z morele 1.35V?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co z tego, że są "certyfikowane" pod Ryzena, skoro wszystkie modele XPG są do 3200mhz, a tyle zrobi 95% pamięci na rynku :E

Nie lubię niepotrzebnych złośliwości, ale jakby co to potrafię z nawiązką odpłacić...

 

Procesor jest pierwszej generacji więc zdecydowanie lepiej zainwestować w sprawdzony ram który producent sam określa jako przeznaczony pod Ryzena, szczególnie że płyta do najlepszych nie należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Zamówię Hyperxy. Dzięki za pomoc. Czy to są te same tylko tańsze trochę? https://www.x-kom.pl/p/309457-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-3200mhz-predator-black-cl16-2x8gb.html#Specyfikacja

Czemu pisze, że napięcie 1.2V a z morele 1.35V?

Błąd w opisie, jak szukasz jakiś kości to szukaj po nazwie kodowej producenta np. jak te HyperXy, poza tym nie mają na stanie w Xkom już.

HX432C16PB3K2/16

Nie lubię niepotrzebnych złośliwości, ale jakby co to potrafię z nawiązką odpłacić...

 

Procesor jest pierwszej generacji więc zdecydowanie lepiej zainwestować w sprawdzony ram który producent sam określa jako przeznaczony pod Ryzena, szczególnie że płyta do najlepszych nie należy.

 

Nie miałem żadnego zamiaru być złośliwy w stosunku do nikogo, po prostu przywołałem suchy fakt... :question:

 

Dalej, płyta jest ok, generalnie nie potrzeba niczego specjalnego by odpalić RAM do 3200mhz. W przypadku Ryzena największym ograniczeniem jest kontroler pamięci na procesorze. Płyta i RAM (samsungi b-die) mają znaczenie IMO dopiero, gdy ktoś się przymierza do OC powyżej 3200mhz, inaczej w dniu dzisiejszym (w zasadzie od wydania chyba agesa 1006) nie ma większych problemów z uruchomieniem RAMu z samego profilu XMP na 3200mhz, no chyba że tak jak w przypadku tych G.Skill wyżej GVKB, w jednej partii są jakieś słabesze Hynixy z którymi nie radzi sobie Ryzen, pewnie nawet na Intelu mogą być problemy. W tego typu kościach nie ma praktycznie żadnej powtarzalności jednego tygodnia dają tam mikrony, innego Hynixy, różne rodzaje jeszcze pewnie, zależy jak się trafi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz że nie mają w XKom? Przyszedł mail, że zamówienie jest kompletne i czeka na wysyłkę jak zrobię przelew.To kiszka bo zamówiłem już tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...