Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

kretowicz

FreeNAS - jakie cache i log do i raid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Będę stawiał server freenas na supermicro SC847

 

Posiadam dyski HDD SAS 8x4TB

Myślałem o jak najbardziej efektywnym raid i konfiguracji

 

Mogę spiąć to w RAID 10 po stronie hardware, lub też po stronie freenas w jakiś inny.

Dodatkowo najlepiej by był log i cache.

Jak powinno dobrać się dyski na log i cache? Jakiej wielkości, jakiej prędkości?

Cache myślałem o nvme x4 512 GB, lecz log nie wiem czy zwykły ssd starczy, czy raczej podobna prędkość do cache musi być.

 

Jak to najlepiej spiąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły SSD będzie okej, chyba że planujesz 10Gb/s. Wtedy NVMe się przyda.

Po stronie sprzętu nie spinaj tego w żaden RAID, we FreeNAS robisz to programowo. Tak, tak ma być wink.gif

Jeśli chodzi o programowy RAID (ZFS), nie wiem jeszcze osobiście jak dokładnie to działa jednak najlepszą opcją myślę będzie RAID6. Przy 8x 4TB da Ci to 24TB (6 dysków na dane i 2 na parity). Przynajmniej w teorii, ale niezbyt ogarniam matematykę :P

Po instalacji tutaj będziesz mieć do wyboru więcej opcji (RAID6 będzie oznaczony chyba jako RaidZ2)DTcfWgp.png

 

http://kbdone.com/zfs-basics/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli bawisz się w ZFS to musisz mieć pełna "przeźroczystość" dysków - tj pełne posyłanie SMART do systemu. Tylko z tym jesteś w stanie zbadać stan dysku i działać proaktywnie - bo wnioskuje, że dane na tym będą coś warte. O takich rzeczach jak ECC to nie muszę mówić. W sieci są fajne gotowe skrypty do okresowego sprawdzania stanu dysków i informowania o ostrzeżeniach / błędach dysków (na poziomie sprzętowym)

cache - wszystko zależy od obciążenia maszyny (ilu userów, jaki spodziewany ruch, jaka sieć)

logi - de facto to zależy od góry. Oczywiście najlepiej robić backupy logów na zewnętrzny serwer (skrypt w cron) - jak to mawiają, strzeżonego Pan Bóg strzeże.

Jeżeli się bawisz w cache typu L2ARC to 2 dyski (raid1) to minimum - jak się to położy to jest niewesoło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za odpowiedź. Poczekam aż firma dośle mi server i będę dalej kombinował, pewnie też pojawią się pytania.

Na pewno z tym raid po stronie kontrolera a freenas to cenna informacja.

 

Dla czego dysk log jest tak ważny? Jakie logi są tam przechowywane?

Przy RAID6 odczyt będzie bardzo dobry, lecz zapis na poziomie prędkości 1 dysku jak dobrze pamiętam?

Pewnie jeszcze sobie porobię benchmarki w różnych opcjach zanim to produkcyjnie ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...