Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

andriejek69

Delid 8700k

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Pytanie czy ktoś z forum robił delid 8700k? Oczytałem się na reddicie, że podobno delid, który wiąże się z zastąpieniem gluta, płynnym metalem, wiąże się z kolei z koniecznością corocznej wymiany w/w płynnego metalu. Dodatkowo nie zaleca się montażu miedzianego IHS-a gdyż miedź wchodzi w reakcję z płynnym metalem i z czasem ubywa jego objętości między rdzeniem, a IHS-em. Ktoś ma doświadczenie w tej materii? Bawił się już w to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem procesory po blisko roku od nałożenia ciekłego metalu i wszystko było okej. Też w temperaturach nie było żadnej zmiany. Poza tym, to 5-10 minut roboty, jak wiesz co robisz. Miedź zespala się z ciekłym metalem. Miałem to na każdym chłodzeniu. Potem trzeba zrobić polerkę, bo inaczej tego nie usuniesz(nie ma wpływu na ewentualnie pogorszenie temperatur, tylko walory estetyczne kiepskie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły metal to nie pasta termoprzewodząca żeby wymieniać co roku. To się tyczy tych którzy boją się użyć ciekłego metalu i zastępują intelowski glut innym lepszym glutem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Masz obawy przed wykonaniem delidu na własną rękę to polecam kolegę z forum, który zrobił ponad 500 zabiegów shocked.gif cyfra sama za siebie mówi wink.gifKLIK nie ma lipy thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły metal to nie pasta termoprzewodząca żeby wymieniać co roku. To się tyczy tych którzy boją się użyć ciekłego metalu i zastępują intelowski glut innym lepszym glutem.

Używanie innej pasty termoprzewodzacej na rdzeń nie ma sensu, tylko płynny metal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używanie innej pasty termoprzewodzacej na rdzeń nie ma sensu, tylko płynny metal.

 

thumbup.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja wiem. Tylko są tacy co robią delid i dają pastę z obawy przed płynnym metalem to wtedy co jakiś czas powtarzają zabieg. Osobiście wolałem raz zrobić delid z użyciem płynnego metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie użyć po prostu lepszej, nie-metalicznej pasty w miejsce intelowskiego TIM?

Użycie pasty „konwencjonalnej” w miejsce intelowskiego TIM uważam za półśrodek. Wprawdzie jest możliwe uzyskanie nawet 10 stopni poprawy, jednak należy pamiętać, że pasty pokroju CG Extreme czy Grizzly Kryonaunt stworzono z myślą o zastosowaniu ich pomiędzy IHS-em a stopą coolera/bloku.

Tym samym nigdy nie miały za zadanie „wyręczania” miedzianej/aluminiowej podstawy coolera oraz stopu miedzi użytego do konstrukcji IHS-u z obowiązku transportu ciepła. Współczynniki W/m*k miedzi, niklu czy aluminium liczy się w setkach. W gwoli przypomnienia – W/m*k dla CG Extreme wynosi „zaledwie” 8.5.

Priorytetem tego typu past od zawsze było usunięcie całego powietrza spomiędzy podstawy coolera a odpromiennika, by przerwa interface-u termicznego pomiędzy miedzią/niklem czy aluminium była jak najmniejsza. Na tej podstawie dobrano takie parametry jak gęstość i lepkość tych past. Samo przewodnictwo cieplne było sprawą drugorzędną, wynikającą z kompromisu pomiędzy w/w właściwościami takich środków.

Znakomite w natywnym zastosowaniu – na rdzeniu sprawują się średnio. Dalej też grozi im wyschnięcie z czasem, czego pasty metaliczne z reguły nie doświadczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalp jak najbardziej na + jak już to robić to celował bym w ciekły metal właśnie, a co do miedzianego IHS-a gra nie warta zachodu, o ile oryginalny ihs jest prosty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Masz obawy przed wykonaniem delidu na własną rękę to polecam kolegę z forum, który zrobił ponad 500 zabiegów shocked.gif cyfra sama za siebie mówi wink.gifKLIK nie ma lipy thumbup.gif

 

Procek dzisiaj wysłany do naszego majstra z forum. Jestem ciekaw ile stopni uda się uzyskać. Dam znać jak operacja wyszła + chcę zrobić testy z dorzuceniem do krakena x62 konfiguracja push-pull na 4x140mm NZXT Aer P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek wrócił po delidzie. Dodatkowo do krakena x62v2 dołożyłem wentylatory i teraz mam konfigurację push-pull.

 

Procek na 1,2vcore (do 1.232v podbijał mobos). Wentylatory i pompa w trybie performance. Test 30 minut w OCCT.

 

Wyniki w pliku. Dodam, że udało się zbić od 15 - 20'C.

post-322317-15417793392446_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No! I to mi się podoba. Temperatury, nie dość, że dużo niższe to jeszcze dużo bardziej wyrównane między rdzeniami. Jak ktoś dalej się zastanawia nad delidem albo uważa go za zło to warto, żeby porównał sobie Twoje wyniki. I to w nowym procku, gdzie oryginalna pasta (glut) jest jeszcze świeża i nie utraciła swoich właściwości.

Dodam tylko, że z mojego doświadczenia wynika, że im wydajniejszy procek tym bardziej delid jest wskazany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekły metal, usunięty klej pod IHS - ten na obrzeżach - poprawny montaż IHS na rdzeń, porządnie wyszlifowany IHS + jak najlepsza pasta na IHS (Gryzli lub ciekły metal) i masz 100% 15-20 stC mniej, niż oryginał na glucie.

Poza tym, jak wyżej napisano, temperatury poszczególnych rdzeni po delidzie bardzo ładnie się wyrównują.

A to jest podstawa przy OC, a nawet bez OC.

Dla tego mogę ustawić dość przyzwoite napięcie, żeby procesor przeszedł np. blendera.

Co prawda bios na ofsecie podbija z 1.168 Vcore na 1.180 vcore pod obciążeniem (blender potrafi zmęczyc proca) to i tak można to przyjąć za całkiem OK napięcia.

W sumie to aż 12x4.3GHZ :)

W grach po dokładnym delidzie, procesor może pykać na 1.13 Volt przy 12x4.3 GHZ.

 

Tutaj power max AVX:

 

6655717300_1541864268_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No! I to mi się podoba. Temperatury, nie dość, że dużo niższe to jeszcze dużo bardziej wyrównane między rdzeniami. Jak ktoś dalej się zastanawia nad delidem albo uważa go za zło to warto, żeby porównał sobie Twoje wyniki. I to w nowym procku, gdzie oryginalna pasta (glut) jest jeszcze świeża i nie utraciła swoich właściwości.

Dodam tylko, że z mojego doświadczenia wynika, że im wydajniejszy procek tym bardziej delid jest wskazany.

 

No i tu jest racja. Dodam także, że opcja push-pull na chłodnicy także jest zasadna. Dzięki lepszemu odprowadzeniu ciepła z proca i defacto większej ilości ciepła na chłodnicy, temperatura cieczy jak i obciążenie wentylatorów jest lepsza (patrz. niższa). Polecam jednak podłączyć rozgałęźnikami wszystkie wentyle na chłodnicy pod jedno sterowanie. Kiedy wentylatory push były od CPU, a pull od CPU_opt to jeździły strasznie obrotami, a tak mamy jedną, stałą, przyjemną ciszę :)

 

Na koniec polecam PatrykaT http://forum.pclab.pl/user/317790-PatrykT/ gość robi robotę i robi to dobrze!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też ostatnio robiłem delida swojego 8700k i też zysk ok. 15-20C.

 

nie kleiłem silikonem, tylko zapiąłem IHS zapinką

 

delid był level hard, bo szlifowałem IHS od wewnątrz żeby miedź się pokazała ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...