Skocz do zawartości
lukasz_cichon1

Problem z RAMem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam mały problem ze swoim komputerem który zakupiłem miesiąc temu. Na początku sprzęt sprawował się b. dobrze. Ale od kilku dni nie mogę zainstalować na komputerze żadnej gry, przeglądarka ciągle się crashuje, wyskakują blue screeny itp. Po przestudiowaniu internetu postawiłem że to wina RAMu. Zrobiłem test memtestem i na częstotliwości 2666 wyskakuje dużo błędów, a sam test trwa ponad 2h, natomiast przy 2400 test trwa około 20 minut i kończy się z pozytywnym wynikiem. W zaawansowanych ustawieniach systemu zmieniłem pliki stronnicowania z automatycznych na 16384MB i wtedy wszystko działa ok. Na ustawieniach domyślnych problemy powracają. Czy po tym wszystkim mogę stwierdzić że RAM odmówił posłuszeństwa? Z góry dzięki za pomoc wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zestaw 2 kosci, czy 1 kosc? W ktorym slocie plyty? Jak ustawiales taktowanie pamieci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zestaw 2 kosci, czy 1 kosc? W ktorym slocie plyty? Jak ustawiales taktowanie pamieci?

 

1 kość 8GB, sprawdzałem na obydwu slotach. Taktowanie ustawiane w BIOSie płyty głównej w zakładce OC i tam we DRAM frequency.

 

Wartość na 2666 zmieniłem od razu po otrzymaniu komputera i PCet działał elegancko. W zasadzie to takie cuda zaczęły się dziać kiedy bawiłem się programem Ryzen Master. Tam ustawiłem sobie OC procesora na 4GHz przy napięciu 1.4V. Ale podczas testu w cinebenchu komputer się zawieszał więc obniżyłem do 3,9GHz zostawiając napięcie takie samo, ale komputer dalej się wieszał przy teście. Więc odpuściłem temat i ustawiłem na wartości domyślne. Na drugi dzień chciałem pograć w FC Primal i zaczął się wieszać już na samym początku. Bluescreeny itp i cała lawina problemów. Wątpię bym coś spalił, ponieważ nie robiłem nie wiadomo jakiego OC.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum był wątek, że czasami Goodramy niezbyt chętnie współpracowały z Ryzen 1. Może tu tkwi problem i trzeba ręcznie je spróbować ustawić na 2666 lub wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ VSOC do 1,1-1,2 V, powinno pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 kość 8GB, sprawdzałem na obydwu slotach. Taktowanie ustawiane w BIOSie płyty głównej w zakładce OC i tam we DRAM frequency.

 

Wartość na 2666 zmieniłem od razu po otrzymaniu komputera i PCet działał elegancko. W zasadzie to takie cuda zaczęły się dziać kiedy bawiłem się programem Ryzen Master. Tam ustawiłem sobie OC procesora na 4GHz przy napięciu 1.4V. Ale podczas testu w cinebenchu komputer się zawieszał więc obniżyłem do 3,9GHz zostawiając napięcie takie samo, ale komputer dalej się wieszał przy teście. Więc odpuściłem temat i ustawiłem na wartości domyślne. Na drugi dzień chciałem pograć w FC Primal i zaczął się wieszać już na samym początku. Bluescreeny itp i cała lawina problemów. Wątpię bym coś spalił, ponieważ nie robiłem nie wiadomo jakiego OC.

Źle. Taktowanie masz zmieniać, nie poprzez zmianę dram frequency, bo to jest sama zmiana taktowania, a poprzez opcję A-XMP, która uruchamia profil OC, czyli XMP, w skład którego wchodzą taktowanie, napięcie, timingi, subtimimingi.

Pojedynczą kość powinieneś mieć tylko i wyłącznie w slocie nr 2 od procesora. Być może po zabawach z RyzenMasterem miałeś niestabilny system, BIOS zresetował ustawienia OC, a ty źle wybrałeś ustawienia dla RAMu.

Gdzieś na forum był wątek, że czasami Goodramy niezbyt chętnie współpracowały z Ryzen 1. Może tu tkwi problem i trzeba ręcznie je spróbować ustawić na 2666 lub wyżej.

Już od dawna 2667mhz dla Ryzena to jest jak splunąć, zwłaszcza na jednej kości... Jeśli jakiś, nawet zestaw 2x4gb/8gb nie zrobi tyle, to jest po prostu walnięty.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle. Taktowanie masz zmieniać, nie poprzez zmianę dram frequency, bo to jest sama zmiana taktowania, a poprzez opcję A-XMP, która uruchamia profil OC, czyli XMP, w skład którego wchodzą taktowanie, napięcie, timingi, subtimimingi.

Pojedynczą kość powinieneś mieć tylko i wyłącznie w slocie nr 2 od procesora. Być może po zabawach z RyzenMasterem miałeś niestabilny system, BIOS zresetował ustawienia OC, a ty źle wybrałeś ustawienia dla RAMu.

 

Już od dawna 2667mhz dla Ryzena to jest jak splunąć, zwłaszcza na jednej kości... Jeśli jakiś, nawet zestaw 2x4gb/8gb nie zrobi tyle, to jest po prostu walnięty.

Teraz mam w domu Athlona 200ge z na msi a320m Pro-vd plus oraz Patriot Viper 2800mhz. Zestaw nie chciał odpalić na 2 kościach ram, na jednej poszedł, i po 1 uruchomieniu można było już drugą kość dołączyć. Przez XMP nie idzie więcej niż 2800mhz. Recznego ustawiania nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle. Taktowanie masz zmieniać, nie poprzez zmianę dram frequency, bo to jest sama zmiana taktowania, a poprzez opcję A-XMP, która uruchamia profil OC, czyli XMP, w skład którego wchodzą taktowanie, napięcie, timingi, subtimimingi.

Pojedynczą kość powinieneś mieć tylko i wyłącznie w slocie nr 2 od procesora. Być może po zabawach z RyzenMasterem miałeś niestabilny system, BIOS zresetował ustawienia OC, a ty źle wybrałeś ustawienia dla RAMu.

 

Już od dawna 2667mhz dla Ryzena to jest jak splunąć, zwłaszcza na jednej kości... Jeśli jakiś, nawet zestaw 2x4gb/8gb nie zrobi tyle, to jest po prostu walnięty.

 

 

Kiedy włączyłem opcje A-XMP to częstotliwość nie wzrosła z 2400 dlatego ustawiłem przez DRAM frequency. Właśnie może coś się namieszało przez ten Ryzen Master. Co mógłbym zrobić aby zresetować wszystko, tak by wszystkie ustawienia były na domyślne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy włączyłem opcje A-XMP to częstotliwość nie wzrosła z 2400 dlatego ustawiłem przez DRAM frequency. Właśnie może coś się namieszało przez ten Ryzen Master. Co mógłbym zrobić aby zresetować wszystko, tak by wszystkie ustawienia były na domyślne?

Wybrałeś pewnie nie ten profil XMP, możesz mieć do wyboru profil 1 i 2.

Najlepiej zresetuj ustawienia w BIOSu i jeszcze raz wybierz prawidłowy profil XMP, mniemam po twoim opisie, że masz jakieś, Ryzen Mastera raczej nie masz co ruszać, ponieważ jego ustawienia resetują się co restart komputera.

Nominalne taktowanie DDR4, bez żadnych zmian w ustawieniach to 2133mhz.

Teraz mam w domu Athlona 200ge z na msi a320m Pro-vd plus oraz Patriot Viper 2800mhz. Zestaw nie chciał odpalić na 2 kościach ram, na jednej poszedł, i po 1 uruchomieniu można było już drugą kość dołączyć. Przez XMP nie idzie więcej niż 2800mhz. Recznego ustawiania nie sprawdzałem.

 

Athlon z tego co widzę obsługuje RAM do 2667mhz i ma zablokowane podkręcanie, więc się nie dziwię, że nie poszło 2800mhz :P

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź spod jakiejś płytki/pena live, być może program coś przypadkiem uwalił w systemie, ja sam tak miałem - BSODował niemal co pół godziny z powodu błędu sterownika grafiki, reinstalowałem dziesiątki razy wszystkie sterowniki i nic. Po formacie jak ręką odjął, zero problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś pewnie nie ten profil XMP, możesz mieć do wyboru profil 1 i 2.

Najlepiej zresetuj ustawienia w BIOSu i jeszcze raz wybierz prawidłowy profil XMP, mniemam po twoim opisie, że masz jakieś, Ryzen Mastera raczej nie masz co ruszać, ponieważ jego ustawienia resetują się co restart komputera.

Nominalne taktowanie DDR4, bez żadnych zmian w ustawieniach to 2133mhz.

 

 

Athlon z tego co widzę obsługuje RAM do 2667mhz i ma zablokowane podkręcanie, więc się nie dziwię, że nie poszło 2800mhz :P

 

Cześć, zrobiłem jak napisałeś. Zresetowałem ustawienia BIOSu, potem zaktualizowałem, bo znalazłem na stronce MSI nowszą wersję, włączyłem 2 profil A-XMP (pod 2-gim była wartość 2666MHz czyli taka z jaką działają te RAMy) i jak reką odjął. Coś ten Master Ryzen musiał namieszać w BIOSie. Sprawdzone na Far Cry Primal. Poinstaluje jeszcze kilka programów i sprawdzę dokładnie czy się nie wiesza. Dzięki za pomoc wszystkim.

 

A tak przy okazji. Czy sądzicie że ten procesor, czyli Ryzen 5 1600x może być trochę wąski dla GTXa 1070? W niektórych momentach w grach mam użycie GPU na poziomie 60-70% i wyświetlane FPSy wynoszą 50-60 kl/s. Np we FC Primal kiedy patrzę na wioskę z jaskini jest taki spadek klatek do około 55 i użycie karty na poziomie 70%. A jak spojrzę w niebo to wyświetla ponad 100 i użycie karty jest 99%. Stąd też zainteresowałem się podkręceniem mojego Ryża ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w lokacjach graficznych, może być bottlneckiem.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak, ustawienia na 2666 zacząłem instalować grę i już na początku błąd. Zmieniłem w Biosie na 2133 i poszło. Potem na 2400 i poszło. I znowu na 2666 i poszło. Pewnie za następnym razem się zawiesi. O co chodzi? Czy na najwyższej częstotliwości coś nie trybi? Czy może jednak RAM się sypie. Nie wiem już. Denerwuje mnie że to takie losowe, raz działa a raz nie. Co tu można jeszcze sprawdzić?

 

Na 2400 instalacja przebiegła do końca pomyślnie. Na 2666 pojawiają się różne błędy, np ISdone.ll Unarc.dll error itp.

 

A-XMP 1: 2400

A-XMP 2: 2666

 

Albo RAM walnięty albo zestaw nie wyciąga. Spróbował bym z tymi napięciami VCOS, ale nie wiem ile dokładnie ustawić, bo tym się akurat nie bawiłem.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpier wyklucz uszkodzenie RAMu. Przywroc ustawienia domyslne dla RAMu, czyli 2133mhz i na tych ustawieniach przetestuj go HCLmemtestem, program jest 1 watkowy, masz 12 watkow na CPU wiec odpalasz 11 razy ten program, tak aby sprawdzal jakas czesc pojemnosci RAMu, a 12 zeby sorawdzal dostepna reszte. Jak Ram sie wysypie przy na auto ustawieniach, to jest do reklamacji, jak bedzie ok, powiedzmy po uplynieciu powiedzmy 600% testu, to bedziemy myslec dalej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpier wyklucz uszkodzenie RAMu. Przywroc ustawienia domyslne dla RAMu, czyli 2133mhz i na tych ustawieniach przetestuj go HCLmemtestem, program jest 1 watkowy, masz 12 watkow na CPU wiec odpalasz 11 razy ten program, tak aby sprawdzal jakas czesc pojemnosci RAMu, a 12 zeby sorawdzal dostepna reszte. Jak Ram sie wysypie przy na auto ustawieniach, to jest do reklamacji, jak bedzie ok, powiedzmy po uplynieciu powiedzmy 600% testu, to bedziemy myslec dalej ;)

 

 

Ten program odpalam z pozycji Windowsa? Firma HCi design tak? Bo nie wiem czy znalazłem ten który podałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest taki maly programik, wpisz na youtube najlepiej to zobaczysz jak tego uzywac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest taki maly programik, wpisz na youtube najlepiej to zobaczysz jak tego uzywac ;)

 

Ok, dzisiaj po pracy go wrzucę i sprawdzę wieczorem. Dam znać jaki wynik.

 

 

Program nie pokazał błędów. Chyba nie wyciągnę po prostu na tych RAMach więcej niż 2400MHz.

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie testu. Odpaliłem 12 razy test i w każdym wpisałem wartość 1024mb.

 

Jak wyżej

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2400MHz też wywala błędy podczas instalacji. Czy przez to OC Ryzen Masterem mogłem uszkodzić coś w procesorze?

Edytowane przez lukasz_cichon1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 2400MHz też wywala błędy podczas instalacji. Czy przez to OC Ryzen Masterem mogłem uszkodzić coś w procesorze?

Nic nie uszkodziłeś, no chyba że zmieniałeś napięcie na jakieś kosmiczne wartości, ale przez RyzenMastera chyba się nawet nie da. Aha czyli rozumiem, że na ustawieniach auto przeszedł testy RAM?

W takim razie weź włącz XMP w BIOS na profil dla 2667mhz, zrestartuj PC i daj zdjęcia z BIOSu dla ustawień napięć i timingów głównych i subtimingów. Prawdopodobnie płyta coś źle aplikuje chyba.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na początek podbić SOC voltage na 1,15v i sprawdź programem AIDA64, wbudowanym stress testem, czy jest stabilnie.

Jeszcze wrzuć będąc w BIOS zdjęcie, klikając bodajże f4/f5 przywołasz okienko w którym będziesz miał wypisane wszystkie timingi dla profilu XMP.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na początek podbić SOC voltage na 1,15v i sprawdź programem AIDA64, wbudowanym stress testem, czy jest stabilnie.

 

Ustawić na sztywno 1,15V tak? Wyłączyć auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawić na sztywno 1,15V tak? Wyłączyć auto?

Zamiast auto wpisujesz w pole po prostu 1,15v, albo zmieniać wartości znakami + - na klawiaturze ;)

 

EDIT jak wyżej

Jeszcze wrzuć będąc w BIOS zdjęcie, klikając bodajże f4/f5 przywołasz okienko w którym będziesz miał wypisane wszystkie timingi dla profilu XMP.

+ sprawdź najlepiej w programie CPU-Z, w zakładce memory SPD, czy twoje kości są single, czy dual rank.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast auto wpisujesz w pole po prostu 1,15v, albo zmieniać wartości znakami + - na klawiaturze ;)

 

EDIT jak wyżej

Jeszcze wrzuć będąc w BIOS zdjęcie, klikając bodajże f4/f5 przywołasz okienko w którym będziesz miał wypisane wszystkie timingi dla profilu XMP.

+ sprawdź najlepiej w programie CPU-Z, w zakładce memory, czy twoje kości są single, czy dual rank.

 

Channels# Single

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...