Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jaketherake

AM3 --> AM4

Rekomendowane odpowiedzi

Po 8 latach (!?) na AM3 przyszła pora na zmianę platformy :cool:

Mój wysłużony PII X4 965@3.8 pójdzie do chrześniaka maszynki, a u mnie zawitał R7.

Ponieważ wiele wiedzy przyswoiłem z forum, pozwolę sobie opisać własne doświadczeniach z nowym sprzętem, może będzie pomocne innym.

Miał być w zeszłym roku R5 1600, ale w sumie przestałem grać (brak czasu), więc zleciało do Zen+. Na wiosnę miał być R5 2600, ale znowu zleciało. Pod koniec października pojawiły się ciekawe oferty na R7, co mnie skusiło.

R7 1700 (20zł droższy od R5 2600, dodatkowo lepszy cooler w boxie), 2 x IRX3000D464L16S/4G (Goodram), Asus X470 Prime Pro (bios 4024).

Po kilku dniach jestem pozytywnie zaskoczony zestawem, w szczególności coolerem boxowym przy UV proca i ramem kupionym po taniości (320zł) ;)

R7 1700@3.5 na 1.05V, ram poszedł od pierwszego strzału z DOCP na ustawieniach profilu (3000 16-18-18-38-56). Po zabawach z Ryzen DRAM Calculator (nie ma gotowca dla modułów Nanya) i biosem poszły na 3266 16-17-17-34-56 (SOC-1.05V).

Z ciekawości zapuściłem 3DMARK Time Spy: ustawienia default (proc + ram) - CPU score 7000, przy CPU na 3.5 i ram na 3266 z timingami CPU Score podniósł się do 8160. Może nawet trochę pogram: przejdę wreszcie dodatki do W3, albo kiedyś doczekam się godnego następcy dla Civ4.

 

Kilka pytań odnośnie OC i UV dla Ryzenów I generacji:

1) R7 miał chodzić na 3.3GHz (best perf/watt), ale coś nie chce mi niżej zejść z napięciem niż 1.03 dla tej częstotliwości. Może czegoś nie wiem o undervoltingu?

2) Jakie minimalne V można dać na SOC? Bo to ma znaczny wpływ na zużycie energii w idle (sprzęt głównie do pracy, więcej się myśli przy kompie niż kompiluje :lol2: )?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem ;), może komuś się przyda:

1) CPU zostaje na 3.60GHz przy napięciu 1.081V (LLC3), coooler box'owy w trybie silent;

2) RAM poszedł ostatecznie na 3333MHz (16-17-17-36-1T) przy napięciu 1.35V oraz SOC=1.031V(LLC3).

CPU Score z 3DMark podniósł się do 8270. 7zip też ładnie reaguje na wyższą prędkość IF.

Chyba pierwszy raz od dawna szczęście sprzyjało w loterii krzemowej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w drugą stronę, 4GHz do ogarnięcia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3.8GHz to za dużo dla boxowego coolera. Jak wyjdzie Zen3 zanabędę jakiś przyszłościowy cooler (w ciągu 2 lat będzie przesiadka na 4K, obecne Eizo ma już prawie 14 tys. godzin przebiegu, wówczas też zawita jakieś zenek nowy), to wtedy zobaczę.

Z tego co sprawdzałem, to 3.7 wymagało już 1.13 lub 1.14, nie pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 4GHz, będzie w okolicach 1.39V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie 4GHz, będzie w okolicach 1.39V

 

Niekoniecznie, mój robi 4GHz przy 1.325V, za to 4.1GHz wysypuje nawet przy 1.4V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie wymagane do OC nie wzrasta liniowo ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój przy 3.7GHz wymagał aż 1.23V.. :/ Chyba serio masz dobrą sztukę skoro aż o 0.1V niższe napięcie przy tym samym zegarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@takitamrandom

Patrzyłeś ile wymaga wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyższe stabilne oc jakie zrobiłem to 4GHz przy 1.44V, więc też słabo. Na takim napięciu to widziałem ktoś pisał że robi 4.1GHz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno masz lepszą sztukę do ekstremalnego OC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy większym OC wymagane napięcie nie będzie tak mocno rosnąć. Ja u siebie mam 1.15V na 3.7GHz a przy 4 żeby było w pełni stabilnie potrzebuje ponad 1.45V :P

 

Procki dzielą się na takie, które mają niskie napięcia przy małych taktowaniach i wysokie przy wysokim zegarze oraz takie, które wymagają względnie wysokiego napięcia przy niskim zegarze, ale po wyższym OC (ekstremalnym, można rzec) wypadają lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Procki dzielą się na takie, które mają niskie napięcia przy małych taktowaniach i wysokie przy wysokim zegarze oraz takie, które wymagają względnie wysokiego napięcia przy niskim zegarze, ale po wyższym OC (ekstremalnym, można rzec) wypadają lepiej.

 

Pierwsze słyszę... ciekawe czemu tak jest. Akurat ja siedzę na 3.4GHz :D

 

Tutaj macie przedstawione jak wygląda sprawa OC

 

https://siliconlottery.com/pages/statistics

 

Jak komuś Ryzen 1700 robi 4GHz przy 1,44V to jest szczęściarzem.

 

Dzięki za linka, fajna stronka. Widać też że 1600x taktuje się średnio o 100MHz wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Box i wszystkie wentyle w budzie na full i poszedł R7 na 3800. Wygląda na to, że potrzebuje do tej częstotliwości napięcia 1.225V w biosie.

Co ciekawsze w międzyczasie wyszedł nowy bios do X470 Prime-Pro (4204 z Agesa 1.0.0.6) i pamięci dają się podnieść do 3466MHz, ale wydają się nie do końca stabilne przy tych samych timingach co na 3333 (16-17-17-36). Pewnie trzeba by się pobawić konfiguracją timingi/napięcia (przy 3400MHz przechodzą testy, ale nie widzę żadnej poprawy w wynikach względem 3333).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...