Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bbart79

Fractal Design Define R6 czy...?

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie. Jaka obudowa? Mam zamiar zmienić obudowę w swoim PC i nie wiem co wybrać.

Mam już dość swojej ciasnej obudowy i potrzebuję czegoś większego i bardziej nowoczesnego.

 

Wstępnie wybrałem Define R6 z szybą.

Czy możecie mi podpowiedzieć jakie obudowy będą podobne funkcjonalnością to tejże?

 

Założenia:

1. kolor biały

2. możliwość zamontowania chłodnic 1x120 na tyle, 1x240 na górze i 1x360 na przodzie

3. piwnica

4. miejsce na zamontowanie dwóch SSD 2,5 cala

5. możliwość zamontowania karty graficznej pionowo będzie dodatkowym atutem :)

 

Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NZXT H700i biała moze?

Fractal jest fajny, sam się nad nim zastanawiałem, ale ma jeden minus - od góry wygląda jak pralka :P

Jak może być też strebrna to Phanteks Enthoo Evolv (ale jest dość zabudowana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że do podzespołów spod sygnaturki?

 

Jaka cena max budy?

 

Obudowa pod sprzęt z sygnaturki. Nie ma z góry określonego budżetu.

 

@iwanme Gdyby nie góra tego Fractala to w ogóle nie byłoby tego tematu. Przed zakupem tej budy powstrzymuje mnie właśnie ta nieszczęsna tarka na topie.

 

Sama obudowa będzie na kilka lat więc musi mi zapewnić swobodny upgrade podzespołów w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak lubisz stonowane obudowy to polecam Obsidian 750d osobiście mam już drugą pomiędzy nimi miałem Phanteksa enthoo pro, Zalmana z9+ i NZXT440, nie wiem czemu ale Corsair dla mnie ma najlepsze blachy i aranżację miejsca lecz dobija brakiem obudowy na PSU (piwniczka) i brak filtrów na górę tył i spód. Mam w nim dwie chłodnice 360 (top i front - tu musiałem wyciąć miejsce)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra prosta obudowa pod LC to define S, 2x 360, ładnie symetrycznie wszystko wchodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. możliwość zamontowania chłodnic 1x120 na tyle, 1x240 na górze i 1x360 na przodzie

 

Przepraszam, że podepnę się pod temat, ale od dawna nurtuje mnie pytanie - jak to jest z tymi chłodnicami? Jeżeli zastawimy nimi wszystkie otwory w obudowie, to jak wygląda wentylacja? Rozumiem, że chłodzona będzie karta i procesor, ale po co ta trzecia? A co z chłodzeniem choćby płyty głównej czy RAMu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że podepnę się pod temat, ale od dawna nurtuje mnie pytanie - jak to jest z tymi chłodnicami? Jeżeli zastawimy nimi wszystkie otwory w obudowie, to jak wygląda wentylacja? Rozumiem, że chłodzona będzie karta i procesor, ale po co ta trzecia? A co z chłodzeniem choćby płyty głównej czy RAMu?

 

120/140mm na tyle najlepiej sobie darować, bo niewiele to daje, a uwala obieg powietrza.

 

Wentylacja przez chłodnicę i tak jest, po prostu słabsza. Przy LC na CPU i GPU tak na prawdę odrobiny nawiewu potrzebuje tylko sekcja zasilania mobo. RAM w przypadku DDR4 ciągnie jakieś 2W na moduł, więc on kompletnie znaczenia nie ma.

 

Co do budy to Cooler Master H500P Mesh Edition jest w wersji białej, ewentualnie LianLi O11-Dynamic też jest spoko pod LC.

 

Define S jest spoko, ale top uwalony (brzydki strasznie po demontażu moduventów), a do tego zabudowany front, który dławi chłodnicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja przez chłodnicę i tak jest, po prostu słabsza. Przy LC na CPU i GPU tak na prawdę odrobiny nawiewu potrzebuje tylko sekcja zasilania mobo. RAM w przypadku DDR4 ciągnie jakieś 2W na moduł, więc on kompletnie znaczenia nie ma.

 

Dzięki @zawisztheblack za odpowiedź. Czyli chłodnice na przodzie i górze obudowy są ok? A ta chłodnica z przodu, to wdmuchuje ciepłe powietrze do środka, czy wydmuchuje na zewnątrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @zawisztheblack za odpowiedź. Czyli chłodnice na przodzie i górze obudowy są ok? A ta chłodnica z przodu, to wdmuchuje ciepłe powietrze do środka, czy wydmuchuje na zewnątrz?

 

Najlepsze są chłodnice poza obudową lub w piwnicy z osobną wentylacją, bo wtedy zupełnie nie wpływają na obieg powietrza w głównej komorze :P. Takie obwodowy to jednak zazwyczaj kolosy i sporo kosztują, ewentualnie topisz kupę hajsu w chłodnicach zewnętrznych typu MORA.

 

Na froncie chłodnice powinna wdmuchiwać powietrze do środka, a na topie je wyciągać. Chłodnice bloku przepływ powietrza, ale jak weźmiesz coś cienkiego o niskim FPI, to tragedii nie będzie. Podstawa przy LC to obudowa z otwartym topem i frontem, żeby skutecznie te chłodnice przedmuchiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @zawisztheblack, bardzo mi pomogłeś. Muszę zweryfikować moje plany zmiany chłodzenia powietrzem na wodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chłodzona będzie karta i procesor, ale po co ta trzecia?

 

To nie tak, że potrzeba tyle chłodnic ile komponentów mamy do schłodzenia. Mój układ jest jeden na wszystkie elementy razem wzięte. Nie mam osobnego układu chłodzenia na procesor i osobnego na grafikę. Nie będę stosował gotowców na pojedyncze elementy.

 

W tym konkretnym przykładzie podałem 3 chłodnice, gdyż chciałbym maksymalnie wykorzystać to co już mam, mianowicie 1x120mm, 1x240mm i 1x180mm. Wyczytałem gdzieś, że najskuteczniejsze układy to układy zbalansowane, tzn. tyle samo wentylatorów na wlocie i na wylocie. Założyłem więc, że optymalnie będzie zamontować 1x120 na tył, 1x240 na górę a 1x180 zastąpić 1x360 i zamontować na przodzie. Wykorzystałbym więc dwie z trzech już posiadanych chłodnic a dokupił tylko jedną. Po tym zabiegu miałbym 1x360 na wlocie i 1x120 + 1x240 na wylocie. Czy mój tok rozumowania jest prawidłowy?

 

Aby usystematyzować wątek obudów pozwolę sobie zebrać owe modele do kupy :)

 

1. Fractal Design Define R6

2. NZXT H700i

3. Phanteks Enthoo Evolv (srebrny może być)

4. Obsidian 750d

5. Fractal Design Define S

6. Cooler Master H500P Mesh Edition

7. LianLi O11-Dynamic

 

Czyli wychodzi na to, że mamy kilka modeli wartych uwagi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To 120mm na tyle niewiele da, a tylko skomplikuje układ połączeń, ale jeśli już je masz i chcesz wykorzystać, to czemu nie. Poza tym ok.

 

Co do obudów, to:

Define R6 cz Define S ok, tylko trochę przyblokowane

Enthoo Evolv to piekarnik straszny, jak już je chcesz,to w grę to cięcie fabrycznych paneli, żeby poprawić wentylację lub Enthoo Evolv X, który ma poprawioną wentylację

750D to stary kloc z kiepską aranżacją wnętrza, jak chcesz kloca to Enthoo Primo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już dość swojej ciasnej obudowy i potrzebuję czegoś większego i bardziej nowoczesnego.

 

Powiem Ci tak @bbart79, trzeba uważać z wyborem tej "bardziej nowoczesnej" obudowy. Te obudowy, które uważasz za "godne uwagi" mają zabudowany przedni panel co właściwie dyskwalifikuje je całkowicie, jeżeli chcesz mieć dobre chłodzenie. Nie popełnij błędu, który ja popełniłem kupując obudowę z zabudowanym przednim panelem - be quiet pure base 600. Byłem bardzo z niej zadowolony do czasu przyjścia upałów tego lata. Temperatury podzespołów kompa znacznie wzrosły i dopiero wycięcie w przednim panelu 2 prostokątów i zwiększenie dopływu powietrza rozwiązało problem. Zamaskowałem te otwory siatką perforowaną i całkiem dobrze to wygląda, ale czy to ja powinienem robić? Kto wpadł na taki idiotyczny pomysł, by robić obudowy z zabudowanym przodem? Obudowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i oczywiście ładna, ale nie kosztem funkcjonalności.

Wniosek z tego jest taki - kup obudowę z otwartym topem i frontem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kto wpadł na taki idiotyczny pomysł, by robić obudowy z zabudowanym przodem?

Esteci.

Bez przesady. Do i7 Haswell non-K oraz RX580 nie potrzeba nie wiadomo jakiej obudowy i wentylacji. Zwłaszcza jak to jeszcze będzie zwodowane.

Ogólnie to wiadomo, że konstrukcje typu np. FD Meshify czy inne z perforowanym frontem są bardziej przewiewne, ale nie ma co popadać w paranoje.

 

Jakby to był i9 + GTX 1080Ti albo Vega 64 to można by się zastanawiać, ale tu? Gdy komponenty wezmą max 300W z hakiem w stresie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie zabudowany front blokuje trochę hałas wydobywający się ze środka. Taka była chyba główna idea tego rozwiązania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak pięknie i łatwo :) Wydawać by się mogło, że to tylko obudowa a jednak wybór jest bardzo trudny :)

 

Po wstępnych przemyśleniach ograniczyłem wybór do:

 

1. Fractal Design Define R6

2. NZXT H700i

3. LianLi O11 Dynamic

 

Fractal to mój pierwszy wybór i choć o nim nie myślę to jednak gdzieś w głowie mi siedzi i co jakiś czas wraca. Czemu zepsuli tak bardzo tą górę?

 

Lian Li jest ładna jednak nie wiem jak sprawa wentylacji? Szkło z przodu i z boku nawet by mi pasowało jednak bez piwnicy wygląda trochę "goło". Poza tym nie mam pojęcia jak miałoby wyglądać zagospodarowanie wnętrza chłodnicami? Coś mi się wydaje, że w tym przypadku chłodnice, które już posiadam, poleciałyby na śmietnik.

 

NZXT trafiła w moje gusta stylistyczne jednak obawiam się ograniczonej wentylacji spowodowanej zabudowanym przodem i górą. Czy nie będzie z tym problemu? Jak już wcześniej wspominałem obudowy będę używał kilka lat i napewno w przyszłości znajdzie się w niej coś mocniejszego. Jako że używam macOS i FCPX w przyszłości pojawi się w środku i9 i być może jakaś Vega. Dlatego też narazie chciałbym maksymalnie wykorzystać sprzęt jaki mam w tej chwili.

 

Ech ten Fractal...

 

PS. Zawisztheblack oglądałem Twoje projekty i powiem krótko: profesjonalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku O11 front nie ma znaczenia, ponieważ w obudowie jest przepływ powietrza od dołu do góry oraz na bok. Jest też wersja O11 Air z otwartym frontem, ale nią bym sobie nie zawracał głowy. Przy obecnych chłodnicach dałbym 360mm na spód, a 240mm na bok, 120mm leci niestety na sprzedaż. Najlepiej byłoby tak nn prawdę wpakować 2x360mm - jedno na top, drugie na spód. Koszt to jakieś 400 zł, bo w okolicy 200 zł masz nowe chłodnice Magicoola.

 

Co do Define R6, to jeśli ma być wodowanie, to ja bym poszedł w wersję Define S2, czyli poprawioną wersję Define S. Pod LC nada się lepiej - 360mm na top, 240mm na front, masz taki sam układ jaki miałem w swoim starym Define S. Sama rama jest ta sama w przypadku Define S2 i R6.

 

NZXT H700i ponoć tak tragicznej wentylacji nie ma, ale nie wiem jak to będzie funkcjonować jak zapchasz wszystko chłodnicami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie zdecydowałem się na Lian Li choć wybór jest bardzo trudny :)

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i dam znać jak już będzie u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy Lian Li i wodowaniu GPU musisz zwrócić uwagę na to jaką kartę planujesz wodować.

Nie wiem czy planujesz wodować tego RX580 Nitro, ale patrząc na PCB tej karty jest ono szersze niż standardowe i tym samym z blokiem fullcover (o ile w ogóle ktoś na tego RX produkuje FC) nie założysz bocznego okna...

To tyczy się większości niereferencyjnych serii jak Strix, Gaming, FTW etc.

 

Pisałeś co prawda na początku, że kartę chcesz dać pionowo i wtedy problemu nie ma, ale lepiej żebyś o tym wiedział ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki heat za wskazówkę. Full cover na tego Sapphire produkuje Bykski. Jeśli zdarzy się, że karta nie będzie się mieścić w obudowie to, tak jak wspominałem wcześniej, zamontuję ją pionowo ;)

 

Tak w ogóle to dzisiaj w pracy przyszedł mi do głowy całkiem inny pomysł. Mianowicie bardzo mała obudowa i węże wyprowadzone na zewnętrzną chłodnicę. Za długo nad tym myślę i zaczynam świrować.

 

[edit]

Jeśli zamontuję kartę pionowo to nie będę miał możliwości zamontowania chłodnicy ani wentylatorów na spodzie obudowy. Czy ktoś z Was zna maksymalną głębokość, przy której karta zmieści się w obudowie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Lian-Li PC-O11 Dynamic White. Mam nadzieję, że uda mi się zmieścić wszystko bez zbędnych komplikacji.

 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...