Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

vdll

GPU do gotowego zestawu (1080 vs 2070)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Ubiegłego lata dzięki waszej pomocy udało mi się ustalić listę części do zestawu, natomiast z zakupem postanowiłem zaczekać na nowe karty Nvidia:

 

Procesor Intel Core i7-8700 /3.2GHz, 12MB, LGA1151, BOX/ 2099zł

Płyta główna MSI Z370 Tomahawk /intel Z370, DDR4, LGA1151/ 615zł

Dysk SATA Toshiba P300 1TB 64MB cache SATA600 7200rpm 172zł

Dysk SSD GoodRam M.2 Iridium Ultimate 240GB (2900/2200MB/s) 489zł

Karta graficzna Palit GeForce GTX1080 Game Rock 8GB DDR5 256bit (1784/10000) 2034zł

Chłodzenie procesora SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2 99zł

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 550W (SSR-550FX) 353zł

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 639 zł

Obudowa Fractal Design Define R6 czarny 519zł

Monitor Samsung 25" S25HG50FQUX 144HZ Quantum Dot 999zł

Razem 8018zł

 

Wymagania: wysoka wydajność w grach FPS online (24 cale, 144Hz), bez podkręcania i uprgade'ów minimum 5 lat. Grafika nie jest dla mnie najważniejsza. Budżet: +/- 8000 PLN.

 

Obecnie zamierzam kupować części (nie będę dłużej czekał) i chciałbym zapytać waszego zdania odnośnie GPU - brać gtx 1080 czy rtx 2070?

 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już składasz nowy komp to rtx2070 a najlepiej rtx2080. W coraz to nowszych grach rtx będzie coraz szybszy od gtx10xx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nowa i na już to oczywiście rtx 2070 albo 2080

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymagania: wysoka wydajność w grach FPS online (24 cale, 144Hz), bez podkręcania i uprgade'ów minimum 5 la - z takimi wymaganiami to bierz 2x 2080 a nie GTX2070.

 

Źle zrobiłeś z tym czekaniem teraz za procesor przepłacisz 600zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że procesor zdrożał, czemuż?

 

Żebyśmy mieli jasność, nie oczekuje 5 lat ultra detali, średnie w zupełności wystarczą.

 

Czytałem o awaryjności RTX oraz o tym, że raytracing to technologia mocno surowa, jakie jest wasze zdanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemy z dostępnością CPU Intela; przy niskiej podaży dystrybutorzy dyktują ceny

można było od razu kupić tylko przeczekać na obecnej grafie do premiery

 

ray-tracing jest "surowy" ale na tym nic nie tracisz a rtx nie ustępują wydajnością gtx

padają głownie referenty zresztą lepiej żeby padły teraz niż po gwarancji :E

jeśli masz rtx 2070 i gtx 1080 w rej samej cenie to bież 2070 i się nie oglądaj

tylko problematyczne dziś może być dostanie rtx 2070 w cenie 2299 PLN (zaraz po premierze nie było tak dużego problemu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2070

 

Jeżeli chodzi o dyski, to zamiast 250 NVMe brałbym 500 SATA. Albo zupełnie wywalił talerze, i postawił na 1TB SATA SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2070

 

Jeżeli chodzi o dyski, to zamiast 250 NVMe brałbym 500 SATA. Albo zupełnie wywalił talerze, i postawił na 1TB SATA SSD.

 

Mógłbyś podać konkretny model? Zdaje mi się, że to przekracza mój budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jadę na Samsungu MZVPV256 kupionym za <400 zł, bo klient OEM buildera zażyczył sobie wymiany na większy w jakimś laptopie, to te poszły na Allegro. Faktycznie 256 to skąpo, ale nawet nie dokładałem żadnego kolejnego dysku. Dopiero przy ugrade'zie po prostu kupię sobie płytę z dwoma slotami M.2 i tyle. Spokojnie można jechać na tym 256, a dane trzymać na zewnętrznym. Dopiero problem jest, jeśli ma się wymagający soft do pracy i kilka różnych gier w tym samym czasie zainstalowanych, to wtedy faktycznie ciasno jest. U mnie więcej niż 2 tytuły AAA raczej naraz nie wchodzą.

 

Oczywiście można mieć mały NVM na system, a np. Samsunga EVO trzymać jako dysk danych czy lokalizację rzadziej używanego softu.

 

A co do grafiki, to niekoniecznie musisz porównywać 1080 z 2070. Jeśli rozważasz 2070, to 1080ti też cenowo zmieścisz (a oprócz mocniejszego procka ma jeszcze 11 GB zamiast 8 GB pamięci).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podać konkretny model? Zdaje mi się, że to przekracza mój budżet.

Jednoterowe MX500 czy 860 EVO poniżej 700zł teraz są.

Analogicznie te modele w wersjach ~500GB są po ~360zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, rzeczywiście ten crucial mx500 1tb wygląda nieźle. Czy do tej płyty głównej lepiej będzie zastosować 2,5" czy m.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybierz 1080ti sprawdzona konstrukcja i już wymiatana z magazynów wcale nie gorsza od 2080 A rt to śpiew przyszłości i amd na razie się nie będzie w to bawić więc się zobaczy. Biez 2.5 cala do gier świat m2 biez jeśli masz zamiar pracować z montowaniem materiałów wideo lub innymi projektami graficznymi. Chyba że chcesz kupić jakiś nośnik z 120gb wyłącznie na system choć to i tak nie będzie wielka różnica między mx od crucial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wydajesz ponad 8k pln na nowego pc to czemu masz rezygnować z NVMe? :o

 

Ten cooler to starczy do tej i7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś wydaje 8k to nie znaczy że pieniędzy tu zaoszczedzonych nie lepiej dołożyć do karty graficznej nie każdy budżet może być w nieskończoność zwiększany a cpu od Intela coraz drozsze.

Co do czasów wczytywania to różnice sięgają max 1 s więc do gier do przegadania temat i zastanowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080ti nijak nie zmieszczę w budżecie, przecież one kosztują tysiąc złotych więcej.

Mam ten sam zestaw od 9 lat, konsekwentnie obniżam detale i nie wadzi mi to, raczej w sam top gpu nie celuję.

Co do coolera nie wim, zielony jestem.

Zastanawiam się też nad 600W zamiast 550W, ma to sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz rozwiązanie top wersja 1080 jak narazie nie ma co się pchać w rt bo i tak 2070 nie pociągnie żadnej gry z rt w więcej jak 100 klatkach. 550w przy cpu bez k będzie nawet z zapasem a seasonic to najlepszy wybór wolał bym większy dysk ssd ma 2.5 cala w cenie tego m.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak już wydajesz ponad 8k pln na nowego pc to czemu masz rezygnować z NVMe? :o

 

Do gier i zwykłej, codziennej pracy nawet najszybsze NVMe nic nie daje. No ok, może o 1 sekundę skróci boot albo wgranie levelu. Znacznie sensowniej kupić większy SATA, oczywiście jakiś porządny model. Ja sobie kupiłem NVMe ale to był mało sensowny zakup, bo przyrostu żadnego nie zauważyłem w zwykłych zastosowaniach. A więcej miejsca zawsze się przyda, tym bardziej, że jest dobry czas na kupowanie SSD SATA.

 

 

 

OP

550W Ci starczy z wielkim zapasem nawet do 2080, tym bardziej, że masz 8700 bez K. A Focus+ to aktualnie najlepszy wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki, powoli obraz mi się klaruje. Zorientowałem się właśnie, że Crucial mx500 jest na TLC. Macie godne alternatywy 1tb na MLC?

Co do kart, to 1080 jest tylko 200-300 zł tańsza od 2070, ale też słabsza o 5-15% w testach. W zasadzie nie zależy mi na RTX, ale ta druga technologia (DSSL) może być bardziej przydatna, jak sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma powodu żeby się Nie kupować mx tylko cena osiągają max z sata3 czyli 560/510 mają 5 lat gwarancji i są tanie i coraz tansze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakiś powód by się upierać przy MLC?

 

Na kościach TLC przy zapełnionym dysku powyżej 50-60% kończy się bufor SLC. Jak skończy się bufor, to prędkości zapisu lecą łeb na szyję. Im bardziej procentowo zapisany SSD, tym prędkości jeszcze bardziej zwalniają do poziomu w którym określenie "drastyczne" nie będzie nic zakłamywać.

99% testów dysków SSD przeprowadzanych jest przy bardzo małym zapełnieniu więc trzeba na to brać ogromną poprawkę. Portale nie mogą sobie za bardzo pozwolić na pisanie takich rzeczy bo zaraz producenci czy dystrybutorzy się odezwą i pokiwają palcem.

Trwałość akurat nie jest tutaj tak istotna bo to i TLC ciężko zajechać.

 

Dopóki są kości MLC na dobrych kontrolerach (a takich coraz mniej), to dyski TLC nie powinny mieć w ogóle miejsca na rynku.

 

@cavalloBL: też się mu przygladam (Adata SU900), macie z nim jakieś doświadczenia?

 

EDIT: jest jeszcze Samsung 1TB M.2 SATA SSD 860 EVO za 800 zł, on chyba też ma MLC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję post forumowicza krisol

 

Każdy dysk SSD zwalnia po zapełnieniu w 90%, ale dodatkowo zależy czy ma dynamiczny czy statyczny bufor SLC, jeżeli dynamiczny, to dysk zwolni po zapełnieniu ~50%(komórki 2-bit) w przypadku MLC(np. Adata SU900 - do 100 MB/s http://thessdreviewc...12GB-HDTune.png ) lub ~33,3%(komórki 3-bit) w przypadku TLC(np. Adata SU800 - do 40 MB/s https://benchmarkrev...ite-600x407.png ), jeżeli statyczny, to dysk nie wolni po zapełnieniu dysku nawet w 80%, nie ważne czy to dysk MLC czy TLC, mimo to zapis zwolni zawsze po zapełnieniu stałej wielkości bufora SLC, każdy dysk ma inny rozmiar tego bufora, na przykład w przypadku 860 EVO 500GB jest to 22 GB, więc gdy nawet na pustym dysku będziesz zapisywał plik o rozmiarze 30 GB, to pierwsze 22 GB zapisze się z prędkością 500 MB/s, a pozostałe 8 GB z prędkością 285 MB/s. http://www.legitrevi...inear-write.jpg 

Dodatkowo dyski z dynamicznym buforem mają zwiększone czasy dostępu i z tego co zaobserwowałem po wypełnieniu bufora zwalniają bardziej od dysków z wypełnionym statycznym buforem, przykładowo BX300 ma te same kości pamięci, ten sam kontroler, tyle samo pamięci DRAM co SU900 ale BX300 zwalnia mniej, mimo tego, że teoretycznie jest z niższej półki. http://www.legitrevi...inear-write.jpg

MX200 zwalniał po zajęciu 50% miejsca, bo miał dynamiczny bufor SLC, Iridium Pro nie ma bufora SLC, ma szybkie kości MLC Toshiby i dobry kontroler, więc zapis nie zwalnia.

V-NAND od Samsunga to najlepsze TLC na rynku, szybsze niż 3D MLC od Microna, więc generalnie 860 Evo jest lepszy od SU900 i MX500 z dynamicznymi buforami, następny lepszy dysk od 860 Evo to dopiero IRDM Pro za 489 zł. 

Co do żywotności to 2D TLC i 3D TLC od Microna z tranzystorami Floating Gate oraz litografii 16nm mają jakieś 500 cykli zapisu, więc na MX500 500 GB teoretycznie 

zapiszesz 250 TB danych zanim padnie. 

Samsung wykorzystuje litografię 40nm oraz technologię Charge Trap Flash, przez co ilość cykli zapisu wynosi 2000, więc na Evo 860 500 GB zapiszesz nawet 1000 TB danych.

IRDM Pro ma kości MLC Toshiby w 19nm, gdzie ilość cykli zapisu wynosi 3000, tak więc dla IRDM Pro 480 GB będzie to 1440 TB zapisanych danych.

Co do pozostałych kości NAND jest jeszcze:

- 3D MLC od Microna/Intela w 16nm(Crucial BX300 - 2500 cykli P/E);

- 2D MLC od Microna/Intela w 20nm(Adata SP920 - 3000 cykli P/E);

- 3D MLC od Samsunga w 40nm(860 Pro - 6000 cykli P/E);

- 2D TLC i 3D TLC od Toshiby/SanDiska w 15nm(Coodram CX300 - 2D, 500 cykli P/E, Toshiba TR200 - 3D, 1000 cykli P/E), (SanDisk Plus - 2D, 500 cykli P/E, SanDisk Ultra 3D - 3D, 1000 cykli P/E);

- 2D TLC od SK Hynix w 16nm(Intel 540s - 500 cykli P/E)

SanDisk/Toshiba i Hynix(tak jak Samsung) wykorzystują CTF w swoich kościach 3D, natomiast Micron/Intel wykorzystują FG, więc żywotność na 3D TLC od SanDiska/Toshiby, Hynixa i Samsunga jest wyższa niż na 3D TLC od Microna/Intela.

U konkurencji na b jest moderator o nicku kokosnh, jeżeli ktoś chce wiedzieć jeszcze więcej to polecam tego użytkownika.  

 

Ten post był edytowany przez Krisol dnia: 30 Wrzesień 2018 - 23:44

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk SATA Toshiba P300 1TB 64MB cache SATA600 7200rpm 172zł

Dysk SSD GoodRam M.2 Iridium Ultimate 240GB (2900/2200MB/s) 489zł

 

Razem 661zl za za dyski :)

 

Lada chwila w sklepach będą SX8200 PRO nvme 1TB z radiatorem za około 800pln. Polecam tą drogę ;)

https://pclab.pl/news79091.html

 

N PcLabie mają być niedługo testy SX8200 PRO. W pierwszych sklepach za granicą już się pojawiają.

 

Samsungi EVO są na 3D TLC (3 bit MLC to TLC. 2 bit MLC to MLC w dyskach Samsung PRO)

Żywotność 1TB 3D MLC jest na dobrym poziomie w porównaniu do 240GB MLC, bo masz 4 razy więcej komórek. W przypadku Samsunga 500gb MLC ma ten sam TBW jak 3D TLC 1TB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...