Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mackal83

Windows 7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj skanowałem komputer antywirusem G DATA INTERNET SECURITY.

Wykrył mi kilkanaście wirusów.

Niestety od tego momentu przestały mi działać niektóre opcje w windowsie.

Nie mogę utworzyć nowego folderu (nie ma takiej opcji przy kliknięciu PPM).W panelu sterowania nie działają poszczególne opcje takie jak konta użytkowników , programy itd.

Do tego nie można otworzyć folderów w programach takich jak VLC(do oglądania filmów).Nie otwiera się po prostu nic.Myślę,że to sprawka antywirusa i wrzucił jakiś ważny plik do kwarantanny(podesłałem screena jakby co).

Proszę o pomoc.

Oto screen:

Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie widać związku problemów z kwarantanną

 

nowy folder jest w rejestrze, to klucz

 

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shellex\ContextMenuHandlers\New

 

directory=folder, background=tło folderu, także pulpit\tapeta, shellex=shell extensions=rozszerzenia powłoki, czyli explorera, context menu handlers=funkcje\moduły dll obsługujące menu kontekstowe

 

w tym kluczu new w prawym panelu wartość domyślna z {D969A300-E7FF-11d0-A93B-00A0C90F2719} w dane wartości

 

to tzw guid=global identifier modułu\funkcji dll - w tym przypadku dll to dll powłoki czyli shell32.dll

 

ten guid musi być w kluczu HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID (clsid=class identifier) - są tam wszystkie guid dll i innych plików systemowych - łatwo znaleźć i sprawdzić, bo guid są porządkowane wg zasady najpierw cyfry, potem litery - w tym kluczu guid jest podklucz inproc server32, i w domyślna w prawym panelu powinna być ścieżka do shell32.dll

 

ewentualnie sprawdź, ewentualnie gdyby wszystko było ok poszukaj w sieci pliczku reg do naprawy tego wpisu, wpisz w google np repair registry key directory\background\..\new in windows 7, itp, i powinno coś być - nie jestem pewien, czy w 7 nie ma w tym kluczu new dodatkowych wpisów, itd

 

co do panelu - konta to plik nusrmgr.cpl, a programy (odinstalowanie?) to appwiz.cpl, w system32 - sprawdź, czy działa 2klik na nich - konta możesz sprawdzić w prawy klik na ikonkę mój komputer - zarządzaj - grupy\użytkownicy

 

ewentualnie cmd w trybie administratora, i wpisz

 

regsvr32 nusrmgr.cpl

 

i enter

 

i tak samo dla appwiz.cpl

 

ale nie wiem, czy w 7 działa, bo to z xp - .cpl (= control panel) się rejestruje w clsid tak samo jak dll

 

jaki to 7, jesli wersja pro mogą działać wpisy tzw zasad grupy - te wpisy są w kluczach

 

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\don't load - nie ładuj, czyli chyba? nie pokazuj ikonek w panelu - jeśli ikonki są raczej ok u ciebie

 

klucze do wpisów dla zasad grupy to

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

 

podklucze explorer i system

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies

 

podklucze podklucza microsoft, zwłaszcza windows, w nim jest podklucz control panel

 

i takie same klucze w kluczu local machine - w current user dla konta, w local machine dla komputera, jeśli 1 konto mogą być tu i tu

 

to z reguły wartości tzw dword, dla nowy folder np NoNewFolderInMenu, itp - tylko przykład bez sprawdzania jak jest dokładnie, z 1 jako dane - 2klik na wpisie i zmień 1 na 0, albo prawy klik na wartosci, i usuń - ale gdyby były powinno się wyświetlić, że zostały zakazane przez administratora, więc raczej nie to

 

co znaczy nie działają opcje? - wyświetla się coś, czy nic, itd; ewentualnie spróbuj to polecenie z regsvr32, bo odrejestrowanie miałoby chyba taki skutek, tzn brak reakcji; ale jeśli masz 64 rejestracja może być inna, tzn chyba? są 2 regsvr32, dla dll i cpl 64 i 32, musiałabyś sprawdzić w sieci

 

ps - dla nowy folder, jeśli klucz new ok, możesz spróbować polecenia (w cmd, tryb administratora)

 

regsvr32 /i shell32.dll

 

/i = install, czyli zainstaluj na nowo, tzn zarejestruj wszystkie moduły tej dll - ale nie wiem, czy dla 64 tak samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra chyba wszystko jasne.Otóż mój antywirus wywalił do kwarantanny masę rejestru takie jak.:

-..../contexmenuhandlers/open with encryptionmenu

-...../contexmenuhandlers/openwith

-....../eventlog/application/software protection platform service

 

a wszystko przez jakiś trojan BAT trojan-downloader,którego antywirus nie chce zrobić dezynfekcji.

Co mam teraz zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno powiedzieć, najlepiej jakbyś podmienił rejestr - jeśli nie masz kopii automatyczna kopia jest w folderze config\regback

 

wejdź przez f8 w napraw komputer - wiersz polecenia, i wpisz

 

c:

 

cd windows\system32\config

 

ren software software.old

 

cd regback

 

copy software c:\windows\system32\config

 

tzn przekopiujesz plik software kopii rejestru do folderu config, gdzie jest rejestr, i podmienisz stary plik software

 

uwaga - litera systemu może nie być c, bo odzyskiwanie może widzieć inną - żeby sprawdzić wpisz w wierszu notepad, jak się pokaże notatnik w menu plik kliknij otwórz, i sprawdź, pod jaką literą widzi partycję z 7, itd

 

czy zadziała trudno powiedzieć, tzn nie wiadomo czy kopie też nie są zarażone, itd - trzeba zabezpieczać rejestr, bo to newralgiczny punkt systemu, zrobi to np erunt, a przywrócenia takiego rejestru to normalnie 1 klik, ewentualnie można i z płytki, i z odzyskiwania, itd

 

ewentualnie przywracanie systemu, zabiera trochę miejsca, ale potrzebne na takie przypadki

 

jeśli zadziała plik software.old można usunąć, ale chyba też tylko z odzyskiwania; ewentualnie można wykorzystać do zaimportowania kluczy rejestru, itd - nie wiem dokładnie, wg jakich zasad robione są te kopie, tzn w jakich okresach - ale jeśli antywirus usunął za dużo kluczy ostatnio, to ta kopia software powinna być ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...