Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Salvien

Asrock z370 gaming k6 długie ładowanie systemu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pewien problem z długim uruchamianie systemu, na poprzedniej płycie głównej było to samo ( Asus p8z77-v). Obecna płyta z opisu ma włączony fast boot. Dysk ustawiony na AHCI. Pacjent to Toshiba Q Series Pro. System uruchamia się około 30-40 sekund. Około 80% czasu zajmuje załadowanie samej płyty głównej, na tle loga płyty głównej mieli jakieś informacje. Kiedy przechodzimy do systemu to rozruch jest momentalny. Programów w tle nie jest za wiele, zresztą nawet po postawieniu systemu na nowo jest ten problem. Dzięki za pomoc

post-257106-154172672753_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie gpu tam siedzi? byc moze tu jest problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reset Biosu bo może coś tam poprzestawiałeś dziwnego.

 

Jak GPU długo bootuje to warto zrobić aktualizację BIOSu karty. U mnie kiedyś urwało z 3-5 sekund względem starego (gtx970).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w biosie płyty, czy masz opcję dotyczącą czasu wyświetlania splash bios, czyli tego logo płyty po uruchomieniu komputera.

U mnie jest i można ustawiać od 1 d0 10 sekund lub wyłączyć logo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odłącz dysk twardy i zobacz po jakim czasie płyta wyświetli info o braku systemu.

Będziesz wiedział co blokuje - czy dysk czy grafika.

Aktualizacja biosu wskazana.

Mam K6 i u mnie start jest błyskawiczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafika gtx 1080. Caly zestaw z opisu pod moim profilem. Bios resetowany, aktualizowany. Ok, jutro zobaczę jak będzie startował bez grafiki, sprawdze rowniez jak bez dysku. Chociaż do obecnego komputera przeniosłem tylko dyski. Inne podzespoły jak Asus P8Z77-V czy r9 270 z poprzednim zestawie również stwarzały problem z uruchamianiem systemu. 

Bios karty graficznej tej zaaktualizowany, uruchamia sie w takim samym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź co startuje razem z windą i powyłączaj niepotrzebne programy/usługi systemowe.

msconfig albo masz podobną opcję w ccleanerze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej pisałem, że po formacie miałem taką samą sytuacje. Mozliwe, ze to kwestia ustawień biosu, bo wczesniej mialem r9 270 i startowalo rownie dlugo jak z gtx 1080, wiec grafika odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do płyty głównej ma być podpięta tylko klawiatura.

Żadnych myszek, drukarek, dysków - nic, tylko klawiatura i monitor do integry.

Grafikę też wymontuj.

W ten sposób za jednym razem wyeliminujesz praktycznie 90% urządzeń, które mogą powodować problem.

Następnie ustawienia bios, w szczególności czasy wyświetlania logo, sprawdzanie bootowania, itp.

W bootowaniu pozostaw tylko dysk, na którym jest system i daj go jako pierwszy.

Resztę ustaw na Disabled - bios nie będzie musiał przeszukiwać innych źródeł z systemem.

 

Jak nic się nie zmieni, trzeba będzie zająć się pamięciami - w singlu, dualu i innych portach próbować, a nawet podmienić na inne dla próby.

Nawet sterowniki potrafią wydłużać start komputera.

Jak Jacek napisał, jak płyta będzie miała tylko procesor i pamięci - bez grafiki i dysków, pojawienie się informacji o braku nośnika z systemem powinno być w bardzo krótkim czasie - ten czas to praktycznie wszystko co musi wykonać platforma,aby już zacząć ładować system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wypięte, został tylko dysk ładował się dalej długi, do biosu wchodzi w parę sekund bez dyskóu. Czyli najprawdopodobniej winowajcą jest sam dysk, ale w jaki sposób ? Może to być kwestia zużycia ? Dysk niestety jest już po gwarancji, ma około 3 lata. Jeśli nic z tym nie uda się wymyślić to kupie nowy dysk, a ten będzie jako magazyn.

Zastanawiam się nad kupnem dysku pod M.2, lecz dużo ludzi skarży się, że się grzeje, czy różnice w prędkości będą zauważalne w porównaniu na ssd pod sata ? Zastanawiałem się nad ::

Plextor 256Gb M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe 2280 M9PSamsung 250GB 970 EVO M.2 2280 NVMeADATA 240GB M.2 PCIe XPG SX8200Czy może jakiś inny ? Czy jesli dysk ma juz plytke, ktora ma zamiar odprowadzac cieplo, a bede chcial zakupic chlodzenie na dysk, to muszę ją sciągać ? Cz wiaze sie to z utrata gwarancji ? Zastanawiam sie nad EKWB EK-M.2 NVMe Heatsink. Polecacie cos lepszego, duzo osob skarzy sie na montaz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung ma naklejkę papierową a nie płytkę. Ona nie odprowadza ciepła ani nie blokuje możliwości montażu radiatorka.

Jakbyś szukał sklepu z dobrymi cenami to zerknij na angela.pl

 

 

Co do planu zakupu SSD 250GB za 300-400zl, to średni to ma sens. Lepiej kup 480-512GB:

https://www.x-kom.pl/p/406961-dysk-ssd-samsung-500gb-25-sata-ssd-860-evo.html

 

Różnica wydajności między NVME a SSD nie jest warta rezygnacji z 2 razy większego nośnika, a niestety tak to jakoś aktualnie wychodzi:

https://www.x-kom.pl/p/426058-dysk-ssd-adata-480gb-m2-pcie-nvme-xpg-gammix-s11.html

https://www.x-kom.pl/p/421187-dysk-ssd-adata-480gb-m2-pcie-xpg-sx8200.html

https://www.x-kom.pl/p/438367-dysk-ssd-adata-960gb-25-sata-ssd-ultimate-su650.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...