Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

toja321

Podkręcanie Ryzen 7 1700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W zwiazku z małą modernizacją mojego PC postanowilem zmienić płytę, ram, a przy okazji procek. Zamówiłem Ryzen 7 1700, bo fajnie ceny spadły na niego ostatnio. I tutaj moje pytanie. Warto mu robić OC? Jak myślicie, ile mogę z niego wyciągnąć przy zestawie, który posiadam? Komputer głównie do użytku codziennego, czasami jakaś gra, np civ 6 lub wiedzmin 3.

 

-Dysk SSD Crucial MX100 512GB

-Karta graficzna Asus GeForce GTX 780, 3GB DDR5 (384 Bit)

-Zasilacz Corsair CS 650W

-Chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White

-płyta MSI B450-A PRO

-pamięci G.Skill Aegis CL16 3000

 

Płytę zmieniłem z asrock z97 a procek z i5 4690k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto, R7 1700 jest stosunkowo nisko taktowany, OC do 4GHz+ OC RAM na np. 3200mhz powinno przynieść wymierny wynik, płyta powinna (jej VRM) też dać radę. Zwłaszcza w grach/ lokacjach procesrowych jak CIV6, wiedźminowi raczej pomogło by lepsze GPU. RAM masz naturalnie w 2 kościach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie obawiam się, czy ta płyta poradzi sobie z OC 1700, bo nigdzie nie znalazłem takiego wątku, a na MSI b350 ludzie często odradzali i pisali, że to ryzykowne. 3.9 GHz w 100% by mnie zadowoliło. Tak, mam 2 kości po 8GB każda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za pomoc. Gpu narazie na pewno nie zmienię. O ile procki się w miarę trzymają i mojego i5 po 4 latach jeszcze odsprzedam ze stosunkowo niewielką stratą, tak samo płytę zreszta, to za grafikę 4 lata temu dałem 2000zł i była w rankingach na szczycie, a teraz to już jest mocno przeciętna i warta może 500zł albo i mniej. Zmienię jak już nie będzie się do niczego nadawała ? Ta modyfikacja winika wyłącznie z tego, że moje DDR3 padły i dostałem za nie zwrot 600 zł, więc zupełnie nie opłacało mi się kolejnych DDR3 kupować, a przy okazji pociągnęło to za sobą zmianę platformy. AMD nigdy nie miałem, zobaczę, ocenię ? Z i5 byłem w sumie zadowolony. Zrobiłem OC na 4,5 GHz przy 1.2V i w zupełności mi to wystarczało. Zresztą moje chłodzenie na więcej za bardzo nie pozwalało. Zobaczymy jak będzie z AMD ? Jak coś będę wkrótce wołał o pomoc ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że moje chłodzenie nie jest kompatybilne z AM4. Zrobiłem skromne OC na boxowym chlodzeniu i mam 3,7 GHz na 1.25V. Temperatury w HWiNFO przy obciążeniu prime95 dochodzą do 83C, więc więcej raczej nie da się zdziałać.

W BIOSie zmieniłem jednynie profil XMP, żeby mi pamięci wskoczyły na 2933MHz oraz CPU Ratio na 37.00 i CPU Core Voltage na 1.250V (oczywiście po kilku próbach z innymi taktowaniami, przy 1.3V tempetaruty do 90C ) Czy na tej płycie (MSI B450 pro) powinienem zmieniać cokolwiek więcej? Dołączam zdjęcia z zakładki OC w BIOSie.

 

d8d685f0fe82104cgen.jpg

730fb07e46495981gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim OC jak jest stabilnie, to raczej nie musisz nic zmieniać (czy to jest najniższe napięcie vcore przy, którym CPU jest stabilne?), a odnośnie temperatur, temperatura CPU nie powinna przekraczać pod obciążeniem 75C np. w prime95. Możesz przy włączonym XMP zmienić taktowanie RAMu z 2933mhz na 3000mhz równe + napięcie dram z 1,4v na 1,35v, tylko sprawdź RAM ,czy będzie stabilnie programem np. prime95 lub AIDA64, przez godzinkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie najniższe, ale wtedy temperatury mnie ograniczały... Zamontowałem Fortis 3 i temperatury spadły o 20C. Teraz mam 3,9 GHz przy napięciu 1,3125V. Testowane w prime95, temperatura dochodzi max do 71C i jestem z tego wyniku zadowolony. Z 4,0 GHz doszedłem do 1,3875V i nie było stabilnie, więc odpuściłem, z 3,95 GHz dochodziłem do 1,375V i też niestabilnie, dalej nie próbowałem, bo raczej nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...