Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mareczek87

Wymiana routera?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mieszkam w mieszkaniu dwupoziomowym, gdzie tylko na dole mam gniazdo internetowe.

Tam też obecnie jest podłączony router NETIS WF2533. Od niego przewodowo mam podłączony TV, PS4 itd.

Jeden z kabli od routera mam podłączony do transmitera TL-PA4010. Drugi transmiter TL-WPA4220 jest na drugim piętrze do którego po kablu jest podłączony stacjonarny komputer.

 

Niestety router zaczął się psuć. Co jakiś czas zrywa na kilka sekund połączenie internetowe. Wiem, że to problem ze sprzętem nie z dostawcą internetu bo kiedy podłączyłem laptop bezpośrednio pod gniazdo internetowe połączenie było ciągle stabilne.

Myślę w takim razie o zakupie nowego routera.

Teraz pytanie czy zakupić coś za 100 czy 500 zł?

Ogólnie nie wiem czy to problem routera ale laptop który mam na tym samym poziomie co gniazdo internetowego po wifi nie osiąga zawrotnych prędkości.

Ogólnie laptop bezpośrednio podłączony do gniazda osiągał ok. 80 Mbps. Po kablu elektrycznym stacjonarny dojeżdza do ok. 20-25 Mbps. WIFI na laptpie jak osiągało 10 Mbps to się cieszyłem.

Ale nie wiem czy nie zrezygnuje z WIFI i na dół do laptopa nie dokupię kolejnego transmitera TL-WPA4220.

Tylko pytanie czy lepszy router np. TP-LINK Archer C9 spowoduje, że po kablu elektrycznym osiagnę więcej niż 20-25 Mbps?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety router zaczął się psuć. Co jakiś czas zrywa na kilka sekund połączenie internetowe. Wiem, że to problem ze sprzętem nie z dostawcą internetu bo kiedy podłączyłem laptop bezpośrednio pod gniazdo internetowe połączenie było ciągle stabilne.

Ale jak doszedłeś że to właśnie router? Podłącz laptopa bezpośrednio kablem do routera i przetestuj (na okres testów odłącz transmitery). Jeśli diagnoza się potwierdzi to faktycznie cas na zmianę routera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak doszedłeś że to właśnie router? Podłącz laptopa bezpośrednio kablem do routera i przetestuj (na okres testów odłącz transmitery). Jeśli diagnoza się potwierdzi to faktycznie cas na zmianę routera.

No to zrobiłem już :)

Laptop bezpośrednio do gniazdka nie tracił sygnału, natomiast przez router tracił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież między routerem, a komputerem masz jeszcze transmitery PLC. One też mogą tracić połączenie.

Jak nie będziesz mieć Internetu na komputerze to sprawdź czy działa na PS4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale PS4 czy TV podłączone do routera (bez transmiterów) tracą połączenie...

tak samo jak podłączam laptop do routera bezpośrednio

więc ja nie pytam czy router jest uszkodzony (bo jest) tylko czym go zastąpić najlepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. WF2780. Natomiast jeśli chodzi o transmitery, to zmiana routera nie ma wpływu na ich prędkość. Pomyśl o puszczeniu kabla na piętro i tam postawić drugi AP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Router umarł już na pewno.

Laptop bezpośrednio do gniazdka podpięty działa, przez router żaden urządzenie nie ma internetu (oczywiście nie przez transmitery).

Teraz pytanie jako router?

https://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-tp-link-archer-c50-ac1200,id-598775?gclid=Cj0KCQiAw5_fBRCSARIsAGodhk98jER1B4wuJdBSbIf8rzqT4fURUH9aADsdwoN2gT-rAjIFVvWy1SgaAoo3EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Coś takiego wystarczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche drogo :D ja dorzucilbym totlinka 3002ru pelny Gbit na WANie + switch 1Gbitowy, polecam mam, ogarnia wiekszosc domu 2 pietrowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopy to podsumowując :)

Bo routerów jest miliony, tylko chciałbym wiedzieć na co mam zwracać uwagę wybierając nowy. Mogę wydać nawet to 400 zł ale wiedząc, że wykorzystam go w pełni.

Ogólnie śmieszna sytuacja bo obecny router wogóle nie przepuszczał sygnału dalej. Bo restarcie mechanicznym (nie wyłączeniu z prądu) zaczął działać :/. O co chodzi nie wiem.

Będę go monitorować co się będzie działo. Ale jak się okażę, że trzeba nowy to chce mieć już wcześniej wybrany.

 

Takie połączenie ma laptop bezpośrednio wpięty po kablu do gniazdka:

7793056296.png

A takie laptop wpięty do routera:

7793067198.png

Dlaczego połączenie jest 4 razy gorsze? Czy to wina routera? Czy czegoś innego? Jak routera to na jaki zmienić aby było szybciej po kablu?

Po transmiterach wyniki są podobne. Myślałem, że do sieć elektryczna ma swoje ograniczenia ale to już sygnał z routera jest słabszy niż z gniazdka.

 

Bo tak jak pisałem wcześniej, kupie i takiego nawet :https://www.morele.net/router-d-link-exo-smartbeam-dir-882-1660422/

Tylko co daje procesor w routerze? Czy mając dwie przepustowości tzn. 2,4 Ghz i 5 Ghz zobaczę różnicę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra wynikło zamieszanie. Ale na szczęście dostawca internetu wszystko wytłumaczył. Laptop osiągał większą prędkość bo był wpięty do gniazdka a nie ustawili na nim limitów prędkości za jaki płacę :)

Więc mam około 20-25 Mbps. W sumie Wrocław a sto lat za murzynami z taką prędkością.

Tylko teraz problem ze słabym WIFI:

7793142687.png

To są wyniki jak laptop leży 1,5 metra od routera.

 

Ale jak laptop stoi już dalej na swoim standardowym miejscu jest koło 5.

Pytanko czy wymiana na jakiś inny router, czy to z procesorem czy z dodatkowym zakresem 5 Ghz coś zmieni ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak laptop stoi już dalej na swoim standardowym miejscu jest koło 5.

Ale mieszasz :)

Pokaż jeszcze w tym miejscu screena z programu inSSIDer, ale v3 bo darmowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że jednak zaoszczędzę pieniądze i nie będę musiał kupować nowego routera.

 

Resety, ustawienia itd. - ok pomogło bo internet pojawił się w urządzeniach podłączonych kablem do routera ale tak jego stabilność...

 

Może z połączeniem kablem nie jest tragicznie. Tylko czasem na TV wyskakuje komunikat, że kabel został odłączony i internet wraca...

 

najgorzej jest z wifi. Jakieś 4 metry od laptopa połączenie jest bardzo mało stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może po prostu zasilacz w Netisie nie wyrabia i router nie dostaje poprawnego zasilania? Ale to trzeba sprawdzić empirycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie w pracy mam dostęp do miernika, mógłbym spróbować.

Śmieszna rzecz - że gdy próbuje np. telefonem łączyć się przez WIFI to na ekranie TV wyskakuje komunikat, że kabel sieciowy został właśnie rozłączony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprawdzić miernikiem ale musisz mierzyć napięcie pod obciążeniem, bo bez to najprawdopodobniej będzie trzymał napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...