Forum PCLab.pl: Opinie (właścicieli) o Dell Alienware AW3418DW - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Opinie (właścicieli) o Dell Alienware AW3418DW vs Viewsonic xg2703-gs

#1 Użytkownik jest niedostępny   Passt 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 11 Listopad 2018 - 17:38

Witam,

powoli przymierzam się do kupna nowego monitora.
Zastanawiam się nad dwoma wymienionymi w temacie, choć bliżej mi chyba do Della.
Czytałem o Dellu, nie ma on praktycznie BLB, jest zakrzywiony, ma 120 Hz matrycę IPS, rozdzielczość 3440 x 1440.
Do Della niestety musiałbym dokupić grafikę (najpewniej RTX 2080Ti).

Stąd pytania o wrażenia właścicieli i użytkowników tego monitora.
Jak ogląda się materiały np. z YouTube, IPLI i ElevenSports?? Przypuszczam, że będą one przycięte po bokach.
Jakie wrażenia podczas grania i oglądania filmów?
Czy kabel DP pozwoli przesłać materiał w rozdzielczości 3440x1440 120 klatek w najwyższej jakości 4:4:4 ??
Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Ten post był edytowany przez Passt dnia: 12 Listopad 2018 - 13:15

#2 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Listopad 2018 - 20:04

http://forum.pclab.p...4-100Hz-2800zl/

Zanim kupisz Della, Gsync kosztuje w nim 1500zl względem tego tutaj :] Warto 100razy sie zastanowic zanim kupi się Alienware jak masz w opcji niemal to samo dostac za 2800zl.

#3 Użytkownik jest niedostępny   Passt 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 11:27

Tyle, że ja na 99% chcę monitor z G-SYNC.

#4 Użytkownik jest niedostępny   dzb 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 11:40

Zobacz postPasst, o 11 Listopad 2018 - 17:38, napisał(a):

Czytałem o Dellu, nie ma on praktycznie BLB, jest zakrzywiony, ma 120 Hz matrycę IPS, rozdzielczość 3440 x 1440.

120Hz nie jest gwarantowane na tych monitorach i z tego co można poczytać na forach bardzo często jest nieosiągalne, albo działa tylko na początku, a później przestaje (degradacja?).
BLB i IPS Glow się zdarzają chyba tak samo często jak na innych IPSach. Podstawa to kupić w dobrym sklepie, który nie robi problemów ze zwrotami.

#5 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 12:05

Za te 1500zl przepłacone lepiej kup 8700K i 1080ti. Lepszy lek na syfa niż puder.

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 12 Listopad 2018 - 12:06

#6 Użytkownik jest niedostępny   cezary777 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 12:12

jak ktos mam mocnego kompa to g sync o kant du...y kasa w bloto

Ten post był edytowany przez cezary777 dnia: 12 Listopad 2018 - 12:13

#7 Użytkownik jest niedostępny   dzb 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 12:19

Zobacz postMinciu, o 12 Listopad 2018 - 12:05, napisał(a):

Za te 1500zl przepłacone lepiej kup 8700K i 1080ti. Lepszy lek na syfa niż puder.

Nawet na tym nie będzie miał stałych 100 czy 120 klatek w UWQHD...

#8 Użytkownik jest niedostępny   chreasy 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 12:36

Ja poczekam na konkretne szkiełka 21:9 z 144Hz/IPS/ a na razie 2560x1440@144Hz

#9 Użytkownik jest niedostępny   Passt 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 13:14

Zobacz postdzb, o 12 Listopad 2018 - 11:40, napisał(a):

120Hz nie jest gwarantowane na tych monitorach i z tego co można poczytać na forach bardzo często jest nieosiągalne, albo działa tylko na początku, a później przestaje (degradacja?).
BLB i IPS Glow się zdarzają chyba tak samo często jak na innych IPSach. Podstawa to kupić w dobrym sklepie, który nie robi problemów ze zwrotami.

Dzięki za info. Nie wiedziałem o tym.

#10 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 14:22

Zobacz postdzb, o 12 Listopad 2018 - 12:19, napisał(a):

Nawet na tym nie będzie miał stałych 100 czy 120 klatek w UWQHD...

A ile będzie ?

#11 Użytkownik jest niedostępny   chreasy 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 14:58

Zobacz postMinciu, o 12 Listopad 2018 - 14:22, napisał(a):

A ile będzie ?

A w czym ?

#12 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 15:31

Obojętnie. Ja obstawiam że 30% więcej niż na configu autora. A to lepsze niż Gsync.

85FPS bez problemu da się tym wyciągać w każdej gierce. Gsync zbędny.

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 12 Listopad 2018 - 15:33

#13 Użytkownik jest niedostępny   dzb 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Listopad 2018 - 15:42

Jeden widzi rwanie drugi nie.
Tak samo jak jeden widzi 120Hz a drugiemu starcza 60.

Zakładam, że jak autor chce na 99% kupić monitor z G-Sync to wie po co.

#14 Użytkownik jest niedostępny   KenpachiSC 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 01:38

Zobacz postPasst, o 11 Listopad 2018 - 17:38, napisał(a):

Witam,

powoli przymierzam się do kupna nowego monitora.
Zastanawiam się nad dwoma wymienionymi w temacie, choć bliżej mi chyba do Della.
Do Della niestety musiałbym dokupić grafikę (najpewniej RTX 2080Ti).

Stąd pytania o wrażenia właścicieli i użytkowników tego monitora.
Jak ogląda się materiały np. z YouTube, IPLI i ElevenSports?? Przypuszczam, że będą one przycięte po bokach.
Jakie wrażenia podczas grania i oglądania filmów?
Czy kabel DP pozwoli przesłać materiał w rozdzielczości 3440x1440 120 klatek w najwyższej jakości 4:4:4 ??
Będę wdzięczny za wszelkie opinie.

Pierwsza i najważniejsza rzecz, to G-Sync jest widoczny dla każdego kto nie ma wady wzroku, lub nie jest całkowicie ślepy. Serio, to widać, a jak już się przyzwyczaicie, to ciężko potem wrócić do monitora bez G-Sync. Nie dajcie sobie wmówić nikomu, że G-Sync to zbędny bajer. Czy jest warty dopłaty? No to już każdy musi na własne oczy ocenić, najlelpiej u znajomego, albo w jakimś sklepie, powinni się zgodzić. Jeżeli kogoś stać, i chce mieć jak najlepsze odczucia z gry, to ja mogę polecić g-sync.

Co do samego monitora, to ja go posiadam, i mogę go polecić, bo jest to najlepszy monitor w tej cenie na matrycy IPS, bo posiada natywnie 100Hz z możliwością OC do 120Hz. Konkurencyjny Asus ma tylko 60Hz z możliwością OC do 100Hz co nie zawsze działa, a cena ta sama. Jest jeszcze Acer, ale jest na tej samej matrycy co Alienware, jest kilkaset zł droższy, plus w mojej opinii ma gorszy wygląd.

Po paru dniach od kupienia miałem problem, że wystapił flickering przy OC 120Hz, więc musiałem wrócić do 100Hz. Potem zrobiłem kalibracje monitora, i włączyłem z ciekawości 120Hz OC i nie było żadnego problemu z migotaniem obrazu, i tak monitor już działa ponad miesiąc. Z tym, że włączam OC tylko do grania, a jak nie gram to używam natywne 100Hz. Filmy na yt, czy na ipli jeżeli są w 16:9 lub 4:3, to tak. Są paski po bokach, ale jeżeli oglądasz filmy w 21:9, to wtedy masz idealny obraz na cały ekran bez pasków na górze i dole, czy po bokach, chociaż ja nie używam monitora do oglądania filmów, mam od tego TV. Generalnie polecam monitor, bo jak wspomniałem w tej cenie jest to najlepszy wybór do gier, lepszy jest od niego tylko LG, który ma wszystko to samo, ale na matrycy NANO IPS, i jest droższy około 2 tysiące, jak ostatnio patrzyłem to kosztował ponad 6 tysięcy.

Co do grafiki potrzebnej do takiego monitora, to ja używam GTX 1080Ti OC z procesorem i7 8700k podkręconym do 4.6GHz na każdym rdzeniu, i prawie każda gra AAA chodzi mi w 60 FPS na ultra, lub wyżej poza małymi wyjątkami jak Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands, czy parę innych, ale wystarczy zjechać z ultra na ultra/high i mam ponad 70 fps. Jeżeli chciałbyś się zblizyć w grach AAA na ultra do 100/120 FPS no to tak, tylko RTX 2080Ti na to pozwoli, ale ja generalnie nie widzę potrzeby zmiany GTX 1080Ti, wolę poczekać na 3080Ti. Przy mniej wymagających grach bez problemu GTX 1080Ti zapewnia 120fps, i nie kupowałbym nic poniżej 1080Ti do tej rozdzielczości.

Tak, kabel DP pozwoli przesłać materiał w rozdzielczości 3440x1440 120 klatek w najwyższej jakości 4:4:4, i tylko na takim możliwe jest OC, bo nawet sam monitor o tym informuje. HDMI 1.4 jest niewystarczające, i nie jest w stanie przesłać tylu informacji. Odpowiedni kabel DP jest oczywiście dołączony w zestawie z monitorem.

Jeżeli byś się zdecydował na zakup monitora z g-sync (obojętnie jaki), to pokaże Ci jak go skonfigurować. Tutaj zrobiłem fotkę jak ja to mam u siebie. Najpierw włączamy G-Sync dla trybu pełnoekranowego, i okienkowego, bo wtedy nie musimy się martwić, i możemy używać trybu jaki nam pasuje, bo w każdym trybie G-Sync będzie włączony. Kolejna kwestia, to trzeba nie tylko włączyć g-sync, ale również v-sync, żeby nie pozwalał grze generować większej ilości fps od najwyższego odświeżania obrazu jakie obsługuje monitor, bo wtedy g-sync przestaje działać. G-Sync działa w zakresie jakie jest maksymalne odświeżanie monitora, czyli jeżeli monitor ma odświeżanie do 120Hz, to po przekroczeniu 120fps w grze g-sync przestaje działać, daltego trzeba wymusić v-sync w sterowniku Nvidii, żeby fpsy nie przekroczyły tej granicy. Jeżeli monitor ma 240Hz, to nie może przekroczyć tych 240 fps, itd. Minimalny zakres działania G-Sync to 30 fps, czyli na moim monitorze będzie to 30-120fps, i w takim przedziale działa G-Sync. Jeżeli już włączysz v-sync w sterowniku Nvidii, to w grach musi być v-sync wyłączony, tak samo wszystkie ograniczenia limitu klatek, które możesz znaleść w ustawieniach gry, bo to się wtedy może ze sobą gryźć i g-sync może nie działać prawidłowo. Niektóre gry jak Batman Arkham Knight nie mają odblokowanego licznika fps i w ustawieniach można ustawić np 30/60/90 fps jak w Batmanie i wtedy maksymalnie osiągniesz te 90 fps, nic na to sie nie poradzi, no ale to nie ma wpływu na g-sync, tylko na maksymalną ilość klatek, najważniejsze jest wyłączenie v-sync w ustawieniach gry. Ostatnia opcja to "Preferowana częstotliwość odświeżania obrazu" wybierasz "najwyższa dostępna" tak jak to na zdjęciu pokazałem, wtedy zastępuje wbudowany w grę v-sync, v-synciem wymuszonym przez sterownik od Nvidii, i nie ma ewentualnych problemów, które mogłyby być spowodowane przez v-sync w grze. Wiem, że dużo napisałem, ale chciałem opisać to jak najdokładniej, i mam nadzieję, że będzie to dla każdego zainteresowanego zrozumiałe.

Dodaj obrazek

Zamieszczam jeszcze zdjęcie ze wspomnianego Batmana. Niektóre gry mają limit klatek, i nic się na to nie poradzi, ale nie ma się co tym przejmować, bo nie ma to wpływu na g-sync, tylko na maksymalną ilość klatek jaką uzyskami w grze, najważniejsze to wyłączyć v-sync w grze. Zalecam też wyłączać motion blur we wszystkich grach (czasami jest kilka opcji motion blur, ale każda ma w sobie "blur", lub "motion" więc łatwo się zorientować), bo ta opcja powoduje rozmazanie tła kiedy się poruszamy, aby sztucznie zniwelować małą ilość klatek na sekundę i sprawić wrażenie, że gra działa szybciej (w większej ilości fps), ale przez to tło traci na detalach. Od tego jest G-Sync, i wysoka wartość odświeżania, żeby tło było jak najbardziej szczegółowe i wyraźne w ruchu, a nie rozmazane, i w tym motion blur przeszkadza.

Duża ilość użycia ramu, to nie przez grę, i nie wirus, tylko mam odpalone w Chrome około 90 kart (zaleta monitorów 21:9 z dużą przekątną 34 cale), i nie chciałem zamykać przeglądarki jakby ktoś się pytał.

Dodaj obrazek

Na koniec jeszcze mała ciekawostka.

Otóż z włączonym g-sync nigdy nie jest wyświetlana maksymalna wartość odświeżania (w moim przypadku to 120Hz), tylko zawsze jest ułamek poniżej, po to właśnie, aby przypadkiem nie dopuścić do przekroczenia tej gónej granicy maksymalnego odświeżania monitora, bo wtedy g-sync przestałby działać. Jeżeli mam monitor 120Hz z G-Sync, to zakres działania G-Sync wynosi 30-120 FPS, jeżeli jest monitor 240Hz, to zakres działania G-Sync wynosi 30-240 FPS, itd. Nie może przekroczyć maksymalnej wartości odświeżania jakie obsługuje dany monitor, bo wtedy G-Sync przestaje działać.

G-Sync Wyłączony

Dodaj obrazek

G-Sync Włączony

Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez KenpachiSC dnia: 13 Listopad 2018 - 04:30

#15 Użytkownik jest dostępny   Phoenixsuple 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 13:06

Wystarczy limit klatek ustawic i nie trzeba wlaczac v-sync, takze spoosby masz dwa.

#16 Użytkownik jest niedostępny   KenpachiSC 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 13:13

Zobacz postPhoenixsuple, o 13 Listopad 2018 - 13:06, napisał(a):

Wystarczy limit klatek ustawic i nie trzeba wlaczac v-sync, takze spoosby masz dwa.

Można ustawić limit klatek w jakimś programie, ale spotkałem się z opiniami, że to nie zawsze działa, że może się ze sobą gryźć, dlatego najlepiej ustawić v-sync globalnie w sterowniku Nvidii.

#17 Użytkownik jest niedostępny   chreasy 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 13:18

KenpachiSC

Grasz w fpsy (b1,b5) na AW3418DW czy na AW2518Hf ?

#18 Użytkownik jest niedostępny   KenpachiSC 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 13:22

Zobacz postchreasy, o 13 Listopad 2018 - 13:18, napisał(a):

KenpachiSC

Grasz w fpsy (b1,b5) na AW3418DW czy na AW2518Hf ?

Nie gram w Battlefieldy, nie przepadam za nimi. Ostatni BF w jakiego grałem, to BF3, ale w inne FPSY oczywiście gram.

AW2518H z odświeżaniem 240Hz używam do szybkich gier gdzie gram w multi (nie tylko fpsy), do całej reszty używam ultrawide AW3418DW.

ps. AW2518Hf to model z FreeSync, z G-Sync jest bez f na końcu AW2518H

Ten post był edytowany przez KenpachiSC dnia: 13 Listopad 2018 - 14:22

#19 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 13 Listopad 2018 - 16:52

Ken ale ty bzdury gadasz.

Powiedz jeszcze jak to rozrywanie ekranu z włączonym vsync.

#20 Użytkownik jest niedostępny   BlindObserver 

• "Lepiej umrzeć stojąc, niż żyć klęcząc"
  • Ikona
  • Grupa: Moderatorzy

Napisany 13 Listopad 2018 - 19:31

Zobacz postMinciu, o 13 Listopad 2018 - 16:52, napisał(a):

Ken ale ty bzdury gadasz.

Powiedz jeszcze jak to rozrywanie ekranu z włączonym vsync.

Skończ to trollowanie. Jeśli nie masz nic ciekawego do powiedzenia, to nie zaczynaj wojenek.

• (2 Stron)
  • +
  • 1
  • 2