Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

emil3223

PCIe Lanes a SSD - jak to działa?

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zapytać o różnice w czipsetach jeśli chodzi o podłączenie SSD. Dla przykładu - Z170 i Z390.

intel582.jpg

small-z170-chipset.png

 

1. Z tego co rozumiem peryferia podłącza się:

a) bezpośrednio do CPU - CPU lanes

b) przez chipset - chipset lanes

 

2. W opisie procesorów na stronie Intela liczba lini PCIe to właśnie liczba CPU lanes?

 

3. Z tego co widzę 6700k (Z170) ma 16 linii i tak samo 9700k (z390) ale w z390 istnieje możliwość podłączenia SSD via CPU lanes ale zapewne GPU x8 i SSD x4?

 

4. Zakładając że moje założenie z pkt. 3 jest dobre to czy biorąc pod uwagę najszybsze dyski nvme np. 970 od samsunga istnieje jakiś bottleneck przy podłączeniu przez mostek i jest sens ustawiania gpu w tryb x8 żeby podłączyć ssd bezpośrednio do cpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma większego sensu w podłączaniu SSD bezpośrednio pod linie CPU, no chyba że brakuje złącz pod chipset, nawet jeżeli występuje bottleneck ze strony DMI to jest on nieodczuwalny, transfery liniowe i tak będą powyżej 2000 MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RMS_84

Nie ma większego sensu w podłączaniu SSD bezpośrednio pod linie CPU, no chyba że brakuje złącz pod chipset, nawet jeżeli występuje bottleneck ze strony DMI to jest on nieodczuwalny, transfery liniowe i tak będą powyżej 2000 MB/s

 

Zapomniałeś dodać iż zazwyczaj jeden dysk NVMe wyłącza dwa porty SATA, oczywiście są pewne modele płyt głównych które wyłączają tylko jeden port SATA ale na Z170/Z270 to rzadkość a na Z370 jest niewiele lepiej. Oczywiście Z170/Z270/Z370 to ten sam chipset a Z390 to tylko kosmetyczne zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden nośnik NVMe niczego nie odłącza, a przynajmniej nie widziałem takiej płyty na Z170/270/370/390, odłączają dyski SATA gdyż dzielą porty. Wiele płyt umożliwia podpięcie dwóch nośników NVMe bez żadnej straty w portach SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na kanale Level1Techs pojawiło się świetne wideo na ten temat.

Wendel mówi o raid 0 z dyskami SSD 970 EVO (3500 MB/s w odczycie sekwencyjnym i 2500 MB/s w zapisie) i stwierdził maksymalną przepustowość DMI na poziomie 4000 MB/s więc RAID 0 z dwóch SSD 970 EVO przez chipset to kiepski pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID z Hynixa pc400 512GB nvme

 

Płyta z370 ASRock extreme4. Dla mnie w sumie to jedyna zaleta tej płyty. Nie wiem jak, ale jest tak:

 

Nowy_obraz_mapy_bitowej.png

 

RAID 0 z dwóch SSD 970 EVO przez chipset to kiepski pomysł.

 

Nie do końca kiepski. Po pierwsze zawsze będzie wydajność na plus.

Po drugie mamy z tego jedną dużą partycje zamiast dwie małe.

Po trzecie obciążenie kontrolera w RAID będzie mniejsze niż bez raida. Chłodniejszy dysk to też zaleta przy NVME. Zawsze to spokojniejsza głową. I dalsza droga do throtlingu jak ktoś nie ma radiatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać profesjonalizm pełną gębą :E , jeszcze jak by dokładniej sie przyjrzał to możliwe ze Piny złącza stykają się z dwoma padami PCB dysku :E

 

d3g5ixpk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisząc kiepski pomysł miałem na myśli użycie nośników o łącznej sumie (np.odczytu) powyżej 4000 MB/s połączonych z CPU przez chipset.

Nie neguje sensu RAIDu 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Tobie na maksymalnej wydajności, spójrz na specyfikację takiej "zabawki" ;-)

HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102

Szkoda jednak, że raczej przydaje się na platformie HEDT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widać profesjonalizm pełną gębą :E , jeszcze jak by dokładniej sie przyjrzał to możliwe ze Piny złącza stykają się z dwoma padami PCB dysku :E

 

https://s15.directupload.net/images/181119/d3g5ixpk.jpg

 

 

Ta plastelina się nie rozpuści?? :) Ale kosmos :E

 

Pisząc kiepski pomysł miałem na myśli użycie nośników o łącznej sumie (np.odczytu) powyżej 4000 MB/s połączonych z CPU przez chipset.

Nie neguje sensu RAIDu 0.

 

 

Wiadomo że utyka transfer. Chociaż nie wiem czemu u mnie bije o 500-600MB/s więcej niż "powinno"

 

W moich NVME odczyt na sztukę to 2700MB/s. Zapis to 1400MB/s

 

Teoretycznie potencjał jest na 5400MB/s i zapis 2800MB/s.. wyszło 700MB/s straty w odczycie względem HEDT. Reszta jak na HEDT.

 

 

Oba dyski wpięte są bezpośrednio w chiepset płyty głównej. W fabryczne gniazda płyty NVME. Żaden z dysków nie jest wpięty pod procesor i nie dzieli się z GPU liniami PCIE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nowa moda która pójdzie w parze razem z RGB, trzeba tylko w tej plastelince ukryć kilka ledów 8:E

 

Tak jak patrzę zysk z RAID0 na DMI jest minimalny, porównuje do swojej Adaty XPG SX8200 1TB która ukręca ok 3000MB/s Odczyt i 1850 MB/s Zapis, zaraz do mnie dotrze też Samsung 970 Evo 500GB po wymianie za wadliwego 960 Evo 250GB :E i tam powinno wyjść ok 3200 MB/s Odczyt i zapis 2400 MB/s ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Tobie na maksymalnej wydajności, spójrz na specyfikację takiej "zabawki" ;-)

HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102

Szkoda jednak, że raczej przydaje się na platformie HEDT.

 

https://images.anandtech.com/doci/13511/Untitled.png

 

PLX - nic z tego nie rozumiem. Po co to jak karta jest 16x.. Pewnie nie da się rozdzielić bezinwazyjnie jednego gniazda 16x na 4 sprzęty 4x ?

 

Zamiast GPU hulałoby dobrze na i7 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://images.anandtech.com/doci/13511/Untitled.png

 

PLX - nic z tego nie rozumiem. Po co to jak karta jest 16x.. Pewnie nie da się rozdzielić bezinwazyjnie jednego gniazda 16x na 4 sprzęty 4x ?

 

Zamiast GPU hulałoby dobrze na i7 ;)

 

Konsumencka platforma nie ma wbudowanego switcha PCIe, stąd 16x nie da się rozdzielić na 4 razy po 4x a mostek PLX to umożliwia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to nowa moda która pójdzie w parze razem z RGB, trzeba tylko w tej plastelince ukryć kilka ledów 8:E

 

Tak jak patrzę zysk z RAID0 na DMI jest minimalny, porównuje do swojej Adaty XPG SX8200 1TB która ukręca ok 3000MB/s Odczyt i 1850 MB/s Zapis, zaraz do mnie dotrze też Samsung 970 Evo 500GB po wymianie za wadliwego 960 Evo 250GB :E i tam powinno wyjść ok 3200 MB/s Odczyt i zapis 2400 MB/s ;)

 

 

Ja to bym chciał tylko lepszy IOPS, bo mam 220-250. Czyli połowę tego co Samsungi NVME co widać na testach 4KiB. Samsungi na SATA kręcą podobne wyniki :)

 

I ten IOPS w RAID chyba się nie bardzo sumuje jak transfer ciągły ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Tobie na maksymalnej wydajności, spójrz na specyfikację takiej "zabawki" ;-)

HighPoint Releases Bootable Quad M.2 NVMe RAID SSD7102

Szkoda jednak, że raczej przydaje się na platformie HEDT.

 

Już wiem co chcę pod choinkę :) A tak poważnie to jak konsumenckie i7 albo chociaż i9 nie będą miały 24 lini (16+4+4) to dziękuje. Oczywiście 4x M.2 to overkill.

Projektuje urządzenia sterowania ruchem kolejowym i aplikacje których używam nie potrzebują więcej niż 4 rdzeni (przeważnie) tylko dużo szybkiego RAMu i szybki dysk.

 

Trzeba poczytać o mostkach PLX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Chiepset Z370 sam w sobie jest jak PLX przy trzech dyskach NVME ;] Tyle chyba maksymalnie da mu się zapiąć.

 

Każdy dysk z osobna ma pełną prędkość. Dopiero na RAID zaczynają się schody :D

 

Ja liczę, że kolejna generacja iCore dostanie PCIE 4.0 i DMI 4.0.. Odblokuje to trochę czkawkę ;] Na więcej linii PCIE nie liczę, chociaż może te 20 dadzą jak w ryzenach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no Minciu troche wystrzelil twoj RAID , dla porownania 2xMP500 240

 

lxq37gf4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na MSI z370 SLI PLUS miałem 3300MB/s tak na oko.. Nie pamiętam, gdzieś mam chyba screeny.. Na pewno było wolniej niż na Extreme4 z370.

 

A na Extreme4 już nie raz odpalałem test bo nie uwierzyłem co zobaczyłem.. teoretycznie out of spec :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Windowsie nie w biosie - RAID 0 czyli sumowanie powierzchni i wydajności.

 

Biosowy Raid nie udało mi się ustawić na Extreme4. Na MSI Raid z biosu działał bez problemu.. Ale wolniej niż ten z windowsa na Extreme4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...