Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tom954

i7 8700K - chłodzenie

Rekomendowane odpowiedzi

A to zalezy glownie czy bedziesz krecil.

 

Na swoim przykladzie; kupilem 8700k za smieszne pieniadze oem i od razu zrobiony delid.

Jak zaczelem krecic to sie okazalo ze to pazdziez i na 4.8 to juz trzeba 1.3xv lekko, no wiec stanelo na 4.7 na ok 1.23v.

 

Ale teraz zszedlem na 4.6 na ok 1.13v (wciaz probuje mniej) i na nh-u14s z jednym wentylem na 400rpm nie widze wiecej niz 60 stopni.

Wiec jak nie bedziesz krecic lub w bardzo niewielkim stopniu nie potrzebujesz wcale poteznego chlodzenia. Kwetia delidu, ja sie naczytalem i delidowalem jeszcze bez sprawdzenia potencjalu oc jak mlody, nie wiem wiec ile byloby bez tego zabiegu. Ale na 4.6 jest juz naprawde chlodno.

 

edit zeby nikt mi bajek nie zarzucil takie tempy sa po dlugim uzywaniu kompa przy roznych grach. Przy wytapiaczach niewiele wiecej i bardziej to zalezy czy buda sie juz nagrzala w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki...

nie wiem w sumie czy będzie kręcone ale na "zaś" można oskalpować w sumie to nie jestem takim znawcą i z tego co tu czytam tylko stwierdzam że przyda się to zrobić, i chyba najlepiej nowy od razu wysłać...

 

a zwykłe chłodzenie nie jest wskazane? tylko woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie sprawdzic przed skalpowaniem, trafi Ci sie super sztuka skalpowac tym bardziej, trafi sie pazdziesz mozna sie zastanawiac czy warto.

 

Woda nie jest konieczna, u14s to jednowiezowe chlodzenie powietrzem i spokojnie jakies tansze tez daloby rade. Mnie przy wodzie AIO przekonuje wyglad ale nie za te pieniadze i ryzyko ze bedzie glosniej niz mam, tu wiadomo jakie kto priorytety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli na początek wstawić i odpalić i sprawdzić i dopiero potem albo wysłać albo nie

 

Noctua NH-U14S mogę kupić w sumie czy będzie skalp czy nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupujesz/masz 8700k czyli procesor z natury przeznaczony do kręcenia to lepiej zainwestować w dobre chłodzenie.

 

Noctua nie jest zła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Ale teraz zszedlem na 4.6 na ok 1.13v (wciaz probuje mniej) i na nh-u14s z jednym wentylem na 400rpm nie widze wiecej niz 60 stopni.

 

 

Noctua robi różnicę :) na fera czy innym tego typu byłoby spokojnie 10 stopni więcej. U mnie po zmianie z Fera3 na NH-D15s jest 10-15 stopni mniej na wykręconym procku (z 85 stopni spadek na 70-75). I też paździerz mi się trafił, bo absolutny max to 5GHz na 1,38 więc trochę niżej na co dzień lata. Procek po delidzie, bo przed nim łapał 100 stopni na Fera3 momentalnie... Noctua jest warta swojej ceny :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie rob jak ja na szybko. Kup, sprawdz co cpu potrafi i na spokojnie podejmij decyzje czy skalp da Ci to czego potrzebujesz. Co do chlodzenia... ja u14s kupilem uzywana jak zreszta 5/6 czesci kompa. Za nowke tyle bym nie dal ile kosztuje, mimo ze to jedno z najlepszych chlodzen, ktore nie zajmie Ci polowy obudowy. To juz w duzej mierze kwestia zasobnosci twojego portfela lub oszczednego podejscia do hobby. Ja nh-u14s polecam bo jest "zgrabne" ale jesli musisz miec TOP to juz trzeba szukac dwu-wiezowych konstrukcji. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, nowe to ponad 300 i tu znowu rozterka czy brać to czy może 300 dołożyć i szarpnąć krakena

 

Wydajniejsza zapewne będzie woda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem czy warto, wiadomo musisz czytac testy i porownac halas, temperatury, cene i sie zdecydowac. Ja jakis czas chorowalem na zestaw Aio ale z powodu braku mozliwosci znalezienia idealnego kompromisu pozostalem na powietrzu, jak masz parcie i pieniadze mozesz rozwazyc zestawy aio od Ek jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermalright Macho Rev. B też jest dobry do tego proca. Póki co używam i nie narzekam ani na temperatury ani na hałas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua NH-D15s kosztuje 350zł na allegro. Dużo mniej od Krakena, a wydajność raczej podobna. Jest wiele testów w sieci. Zaletą powietrza jest chłodzenie VRM oraz ramów, czego przy wodzie raczej nie ma jeśli np. chłodnica jest z przodu.

 

Dodatkowo Noctua jest cichsza http://www.relaxedtech.com/reviews/noctua/nh-d15-versus-closed-loop-liquid-coolers/2

 

miałem ten sam dylemat i wybrałem powietrze

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/nzxt_kraken_62_review

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zamieszaliście mi teraz... :)

 

 

Powiem tak, na ciszy mi zupełnie nie zależy, chodzi mi o to żeby podzespoły miały chłodno (w tym wypadku procek) 300zł przy całej kwocie ponad 5 tys nie zrobi róznicy jak ma być lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobacz testy i sam zdecyduj co jest lepsze. D15s nie ustępuje chłodzeniu wodnemu i to jest fakt, a ma pewne zalety i zero ryzyka związanego z wodą :) krakena to ja już miałem w koszyku, ale na chłodno się zastanowiłem i nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz noctue?

 

W obudowie zmieści się ale ciekawe jak z ramem... płyta to Gigabyte Z390 GAMING X

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, mam tego D15s. Ta wersja nie koliduje z ramem ani z niczym innym (wersja S - poprawiona, poprzednia kolidowała np. z pierwszym portem pciexpress i niektórymi ramami też)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, bez skalpa była tragedia :) i żadne chłodzenie by mu nie pomogło. A najlepsze, że od stycznia do czerwca było ok - ten glut chyba z biegiem czasu tracił właściwości i w czerwcu zaczął się thrlottling nawet na stock...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na początku jest okej a potem jakie by chłodzenie nie było to piździec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie w każdym. ja miałem pecha, bo nawet się jakoś dobrze nie kręci - ale też nie ma tragedii teraz i jestem zadowolony (4,9GHz i max 75 stopni w OCCT, w grach 65 stopni)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra dzìęki za poradę wezmę tego D15s, i tak jak u Ciebie w koszyku juz czekał NZXT Kraken X62 v.2

 

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przyszło, poskładałem (chłodzenie jest na prawdę wielkie) ledwo zmieścił się ram, jak bym wziął 4 kości to by był problem nawet umieszczając odwrotnie chłodzenie wtedy by był problem z karta graficzną... ale to tylko to było na styk :) dzięki wielkie za porady

 

P.s. obudowa do takiego zestawu musi być też wielka.... pierwszy raz mam taka z odzielna strefą na dyski i zasilacz... nie ma plątaniny kabli

 

 

 

0f327644f72f.jpg

 

 

904ba1b80963.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzień Dobry,  Mam pytanie dotyczące chłodzenia wodnego przykładowo: Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm. Jeżeli kupuję się taki zestaw, to trzeba uzupełniać w nim płyny itd, czy wyjmuję się z pudełka, montuje i z głowy? Pytam z czystej ciekawości, wiem, że kiedyś z wodnymi było trochę zabawy, ale dzisiaj wyglądają na gotowe od razu po wyjęciu z pudełka.  Druga sprawa, czy te tańsze chłodzenia są cos warte, czy to bardziej bajer niż funkcjonalność? 
    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...