Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Equisetum

karta do FHD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Nurtuje mnie takie pytanie, na jakim "poziomie" zatrzymuje się mniej więcej sens zakupu karty do FHD 60Hz? Czy 1070 to jest już max/overkill, czy 1080/2070 może jeszcze realnie coś dać a może 1060 6Gb to już sufit? Zakładamy brak wpływu procesora. Wiem, że będzie więcej FPS, ale realnie ludzkie oko przy takim monitorze nie jest chyba w stanie odróżnić 70 FPS a 150 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz 60Hz to nie wyswietlisz wiecej, nie ma znaczenia czy bedzie to 400 czy 600. IMO 1070/70ti jest maxem ale jak wladujesz 1080 to bedziesz mial 1080, czy sie bedzie nudzic? tak bedzie ale w przyszlosci moze mniej jak wyjda bardziej wymagajace gry.

Osobiscie nie wrzucilbym nic mocniejszego niz 1070 lub 70ti w dobrej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak patrzysz na opcję w grach. Jak potrafisz zjechać z paroma suwakami to i gtx 970 dalej dobrze radzi sobie na hig w 1080@60Hz. Jak jesteś maniakiem że wszystko musi być w prawo to są już gry że 1070 będzie dropic poniżej 60 klatek.

Na dzień dzisiejszy dobre rozwiązanie to gtx 1060/ rx 580 i w zwyz. Optymalnym wydaje się być 1070. Z drugiej strony jak kupisz mocniejsza kartę to masz zapas mocy, dodatkowo przy zablokowaniu na 60 Hz nie będzie ona pracować na 100% co zazwyczaj odbija się na plus dla temperatury i kultury pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ustawień ultra i 60 FPS optymalny jest dzisiaj GTX 1070, max 1070 Ti/1080/2070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to czym więcej FPS tym lepiej:) Osobiście jestem przekonany że 1080 Ti jest idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Nurtuje mnie takie pytanie, na jakim "poziomie" zatrzymuje się mniej więcej sens zakupu karty do FHD 60Hz? Czy 1070 to jest już max/overkill, czy 1080/2070 może jeszcze realnie coś dać a może 1060 6Gb to już sufit? Zakładamy brak wpływu procesora. Wiem, że będzie więcej FPS, ale realnie ludzkie oko przy takim monitorze nie jest chyba w stanie odróżnić 70 FPS a 150 FPS.

 

Wszystkich chyba to pytanie nurtuje.

 

Słuchaj, nie ma sufitu, jest tylko prawo malejących przychodów. Jest jakiś punkt, w którym stosunek wydajności do ceny jest najwyższy, a powyżej niego na każdej kolejnej złotówce jest już coraz mniejszy zwrot.

 

W tej chwili królem tego stosunku jest używany 1060 3GB za poniżej 600 zł (widziałem 500 + 40 wysyłka), 580 8GB za 620 zł (już prawie jak 1060 6GB), potem ewentualnie opłaca się 1070 jako inwestycja w "święty spokój" i komfort, ale już wcale nie zwiększenie wydajności o dwie trzecie tak jak ceny, potem może 1070ti w dobrej cenie, potem może jak trafisz na super okazję 1080 poniżej 1400 zł (marne szanse, ale widziałem nawet 1299).

 

Ostatecznie nawet 1080 da radę tak obciążyć w 1080p 60 Hz, że i tak nie będzie dosłownie zawsze 60 fps.

 

Ale warto patrzeć na taką użyteczną rzecz jak wskaźniki „dolnego 1%”, a potem nawet „dolnego 1% z dolnego 1%”, jakie oferują niektóre recenzje. To jest użyteczne, bo wtedy wiesz, że co prawda to czasem spadnie poniżej, ale nie w taki sposób, nie w takiej mierze, żeby było warto się przejmować. Wtedy już można i moim zdaniem trzeba skupić się na rozsądnym umiarze i pokonać w sobie taką kolekcjonerską chęć stuknięcia najwyższego modelu w serii. Taką hipergamię nabywców kart graficznych. :P

 

Ja ostatnio kupiłem 1070ti do 1080p, ale dorwałem po 1100 zł. Był moment, że za 1400 prawie kupiłem też 1070ti, tylko nieco lepsze. Gdybym kupował 1070 bez ti, to byłoby i tak nie niżej 1000 zł.

 

Do ustawień ultra i 60 FPS optymalny jest dzisiaj GTX 1070, max 1070 Ti/1080/2070.

 

Też tak uważam, tzn. że warto pogodzić się z tym, że procentowy wzrost ceny 1070 jest wyższy niż wzrost wydajności w porównaniu z 1060 3GB, no bo dociąga człowiek do tego 60 locka, no i na dłużej starczy w razie czego.

 

Z drugiej strony jeśli ktoś ma ostrą dyscyplinę budżetową, to na 1060 3GB/580 w okolicach 600 zł też nie ma co narzekać i jest to również rozsądny wybór.

 

Za to można zwrócić uwagę, że wszystkie te karty mają opcję VSR/DSR, którą można skalować 1440p, co na niektórych dużych monitorach 1080p w niektórych grach wygląda dobrze. Dlatego jeśli ktoś ma monitor np. 24'', tym bardziej 27'' albo gra na telewizorze, to warto wziąć pod uwagę to 1070ti czy 1080, żeby w 1440p mieć względny spokój.

 

***

 

Aha, jeszcze jedna rzecz — 1060 6GB może się opłacać przy spojrzeniu na ceny nówek (np. 1000 a 1150), ale jak tak patrzę na używki, to ceny 6GB dochodzą prawie do poziomu 1070. A płacić 850 zł za używane 1060 6GB moim zdaniem jest bez sensu, skoro można dołożyć 150 do używanego 1070 albo np. ze 300 do 1060 6GB nowego na gwarancji i — uwaga, bo niedoceniania rzecz, a wpływająca na komfort/irytację — z nowiutkimi łożyskami wiatraczków. Albo zachować 200 zł i kupić po prostu 580 8GB.

 

Oczywiście to się wszystko zmienia zależnie od tego, na jak dobrą trafimy okazję, od stanu używki, gwarancji, jakości danego chłodzenia (np., wiadomo, MSI GamingX będzie prawie zawsze mocne, ciche i dobre do kręcenia).

 

***

 

Jesli masz 60Hz to nie wyswietlisz wiecej, nie ma znaczenia czy bedzie to 400 czy 600. IMO 1070/70ti jest maxem ale jak wladujesz 1080 to bedziesz mial 1080, czy sie bedzie nudzic? tak bedzie ale w przyszlosci moze mniej jak wyjda bardziej wymagajace gry.

Osobiscie nie wrzucilbym nic mocniejszego niz 1070 lub 70ti w dobrej cenie.

 

Jak ktoś ma zamiar zmieniać procka, to w którymś momencie ładowania w grafikę może się okazać, że jednak bardziej by się opłaciło wrzucić do świnki skarbonki na szybszą wymianę CPU. No i wiadomo, im słabszy procesor główny, tym coraz mniejszy sens ładować się w najwyższe grafiki.

 

***

 

Jeszcze jedna uwaga: jeśli ktoś ma mocny zasilacz i dużo miejsca w budzie, to 580 albo 1070 może być lepszym wyborem niż 1060 ze względu na brak możliwości SLI/CrossFire w 1060. Oczywiście wiadomo, że co do zasady jedna mocniejsza karta jest lepsza niż SLI, ale czasami może się bardziej opłacać dokupienie drugiej karty, gdy karty stanieją / nasza sytuacja finansowa nagle się poprawi, niż bawienie się w sprzedaż/wymianę.

 

Na przykład przy moim zasilaczu 750W od Corsaira (RX750, gold) prawdopodobnie mogłem kupić drugie R9 280X zamiast wymieniać grafikę, tylko że moje 280X ostatnio po prostu padło, a i tak sam wiek kart z 2013 r. nie nastraja optymizmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze gadasz, dodam jeszcze że 1080 Ti jest fajna bo szybka i ma 11GB pamięci, przez co nie ma realnej konkurencji cenowej i nie padnie z ceny tak szybko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jeżeli ktoś gra w 1080p @ 60 Hz, to za jej cenę kupisz GTXa 1070 Ti na 3 lata, a potem coś pokroju RTX 3060 o wydajności RTX 2080 z połowę mniejszym poborem prądu i nowszymi technologiami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak wyzej wspomniano zalezy czy chce sie wszystko na ultra czy tez jest sie sklonnym opuscic czesc opcji oczko w dol. Jesli kategorycznie wszystko ultra to serio w 1080p nawet gtx 1080 Ti moze miec problemy ze stabilnym jak skala utrzymaniem 60 fps

Trzeba patrzec na swoj budzet, ceny uzywek i nowek a potem wybrac to co sie okaze najrozsadniejsze. Wiadomo ze zamiast kupowac jakiesgo Aourusa gtx 1060 tego dopakowanego to ze stosunku cena/wydajnosc lepiej bedzie kupic uzywke 1070 ale...uzywka to roznie z nimi jest tak samo jak z ewentualna gwarancja. Moze na te obnizki w czarny piatek sie cos natrafi typu ekstra cena np 1500 zl za jakiego 1070 gigabyte czy zotaca. Trzeba patrzec i polowac

 

Dzisiejsze gry maja wiele opcji graficznych i czasem 1 taka opcja potrafi zniszczyc wydajnosc a jej zmniejszenie dac ogromnego kopa np pakiet HW w Wiedzminie 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na to tak patrzę, że za x zł mam zasadniczo 60 fps, tylko nie zawsze, a np. gwarantowane prawie nigdy nie poniżej 55, a na pewno nie 50. I teraz prawidłowo (moim zdaniem) sformułowane pytanie brzmi, czy za korzyść/usługę w postaci podniesienia mi tego minimum i też absolutnej gwarancji, że „nigdy nie spadnie”, czy to jest dla mnie warte np. 1000 zł. Przy takim postawieniu sprawy już bym wolał w CPU tę kasę wrzucić. A nie wiem, czy nie w piwo. ;)

 

Analogicznie to ultra. Też warto spojrzeć, co to oznacza w konkretnym przypadku i na ile nam się pogorszy jakość obrazu.

 

Są ludzie, którzy wydają kupę kasy na karty, a nawet nie celują w ultra, bo im chodzi o 144 fps w medium-high. I też żyją i mówią, że tak im lepiej, choć na dokładnie tym samym sprzęcie mogliby sobie spokojnie ustawić 60/ultra (pewnie 75 też). No więc skoro to ultra jest takie jednak względne, to nie wiem, czy warto je absolutyzować — i to samo się tyczy 60 locka.

 

Ale drugie pytanie brzmi, czy skoro już wydajesz np. 700 zł, to czy nie lepiej wydać od razu 1000 i mieć trochę więcej spokoju, np. o rok dłużej do następnej wymiany, a na obecną chwilę więcej fajerwerków. Też niegłupi interes.

 

Teraz mam kupione (jeszcze nie dotarło) 1070ti za 1100 zamiast 1070 za 1000, zamiast 580 8GB za 620/1060 3GB za ~600 i w sumie też dobrze. Samo to 1100 mnie przeraża, ale skoro i tak było do wydania minimum te 600, to staram się na to patrzeć jak na +600 zamiast +1100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz 60Hz to nie wyswietlisz wiecej, nie ma znaczenia czy bedzie to 400 czy 600.

 

Dla mnie i wielu innych graczy Quake'a robi duza roznice czy sie gra w 60fps czy 120fps mimo, ze monitor 60Hz wiec bym sie nie zgodzil ze nie ma znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nastały takie czasy, że jak chcesz grać na ultra z efektami RT to nawet RTX 2080ti to mało do 1080p

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesiadka z 1060 6GB na 1070 Ti dała potężnego kopa, w niektórych grach po 30-40 klatek. Na pewno dzięki takiemu upgrade dasz choćby takie AA o jeden / dwa suwaki dalej, no i w każdej chwili możesz się przesiąść na 1440p przy zachowaniu stabilnych 60 klatek. W moim odczuciu jest to takie WOW towarzyszące przesiadce z mid-endu na high-end

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie i wielu innych graczy Quake'a robi duza roznice czy sie gra w 60fps czy 120fps mimo, ze monitor 60Hz wiec bym sie nie zgodzil ze nie ma znaczenia.

 

Osoby które zdaja sobie sprawe z takich roznic nie beda zadawaly pytania o odczuwalna roznice miedzy "70 FPS a 150 FPS." jak autor ;) ale to tak tylko na swoja obrone :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 1070 w zupełności wystarczy ale jeśli w tej samej cenie można mieć 1070 Ti no to bierz 1070 Ti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat cena "rozsądnych" używanych 1070ti zaczyna sie od 1400+ pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili jest masa licytacji na 1070ti na Allegro, może kogoś zainteresują. Kup Teraz są drogo, bo właśnie 1400 zł, chyba że ktoś blowera chce kupić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...