Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KajkoMoradim

Karty pół pasywne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanie, jak się one zachowują w chwila włączenia kompa? Chodzi mi o to, czy się kręcą i dopiero jak win się załaduje to przechodzą w tryb pasywny, czy od razu od włączenia kompa wentyle się nie kręcą z uwagi na niską temperaturę rdzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że w momencie naciśnięcia powera karta dostaje pierd***a i idzie przez moment na całego, po czym hamuje do zera w kilka sekund. Podejrzewam, że to nie do końca jej prawidłowe działanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że chwilę się zakręcą dopóki nie załaduje się czujnik który steruje tymi wentylatorami (może to ma jakieś dodatkowe zastosowanie - sprawdza np czy wentylatory i regulator są sprawne? nie wiem). Co to za dylematy i pytania w tych czasach :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że w momencie naciśnięcia powera karta dostaje pierd***a i idzie przez moment na całego, po czym hamuje do zera w kilka sekund. Podejrzewam, że to nie do końca jej prawidłowe działanie.

Prawidlowe dzialanie ;) pod winda dopiero wentyle chamuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc do rzeczy. Kupiłem używkę Vapor-X HD 7770 1G D5 od Sapphire do starego kompa. Odebrałem dzis, zamontowałem i wentyle na pół sekundy się załączały i przestawały się kręcić. Nawet monitora nie włączyłem (tzn był podłączony kablem, ale był off), bo jak dla mnie jak wiatraczki się nie kręcą, to karta uwalona. Lampka mi się zapaliła, jak odbierałem paczkę punktu odbioru, to była wgnieciona. Zorganizowałem więc zwrot karty, poszedłem na pocztę i odesłałem gościowi, pisząc mu wiadomość, co było nie tak. On do mnie z tekstem, że niby ta karta jest półpasywna, ale ja takiej informacji na stronie producenta nie znalazłem. Gościu mi sciemnia, czy rzeczywiście jest taka możliwość,że jest ona jednak półpasywna, a ja mu odesłałem z powrotem działająca kartę xD ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda tak, że w momencie naciśnięcia powera karta dostaje pierd***a i idzie przez moment na całego, po czym hamuje do zera w kilka sekund. Podejrzewam, że to nie do końca jej prawidłowe działanie.

Każda tak ma :)

 

Prawidlowe dzialanie ;) pod winda dopiero wentyle chamuja.

Ja słyszałem, że jest to specjalny zabieg aby oczyścić wiatrak z kurzu. Ma to tak naprawdę sens :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie karta włącza wiatraki na jakieś 5s, i wyłącza je w zasadzie przed samym wejściem do Windowsa(trosze wcześniej) Podejrzewam ze każda pól pasywna karta ma podobnie.

 

Edit: Także całkiem możliwe, ze odesłałeś dobrą kartę :lol2: Swoją droga, odesłałeś gościowi kartę przed dokładnym sprawdzeniem dla pewności? :hmm::/:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tą kartę kupiłem:

 

http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?Pid=62B7ADF1-DA97-49A1-9092-0078ED1819B1&lang=eng

 

Gościu mi pisał, że karta załącza wiatraki, jak tego potrzebuje. A na tej stonce jest: "cooling - active", więc ściemnia czyż nie?

 

Sama karta, zanim mu ją odesłałem, załączała wiatrak na dosłownie dziesiąte części sekundy, to musiała być walnięta, czyż nie? (ale jestem głupi, że nie włączyłem monitora, by to sprawdzić :E )

 

Edit:

Jak mówię karta półpasywna, to od razu mam w głowie nowsze karty i lepsze wersje z serii, więc z góry założyłem, że ta karta nie może więc być półpasywna. Jakby nie patrzeć, link potwierdza moje przypuszczenia, ale chciałem się dowiedzieć, co Wy o tym myślicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kajko

 

W czasach VaporX i 7770 itd. nikt nie robił kart z półpasywnym chłodzeniem. W ogóle mało kto wśród producentów tak na serio podchodził do kwestii ciszy, szczególnie w idle. Krótko mówiąc, u Ciebie śmigła muszą się kręcić non-stop, nawet bez obciążenia i gdy karta jest bardzo zimna.

 

Podejrzewam, że ze starości (2012 r. premiera była) łożyska się zacierają i albo w ogóle się zatarły, albo dopiero ruszą jak wentylatory dostaną większe napięcie wynikające z wyższej temperatury. Ewentualnie szwankuje zasilanie wentylatorów. Tak czy siak karta nie była sprawna i nie ma trybu półpasywnego.

 

EDIT - pomimo, że wentylatory nie chodzą to mogła być w sumie sprawna, tylko po prostu mocno by się grzała, nawet w idle. Mimo, że potrafiła mocno zejść z napięciem i zegarem bez obciążenia.

 

Na potwierdzenie test na TPU a oni dość dokładnie sprawdzają hałas, nawet w 2012 r. - Mój link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w pełni sprawna nie była, skoro układ chłodzenia nie działał. Szkoda trochę, że nie popracowałeś na niej chociaż na pulpicie - może by wentylatory ruszyły. A może nie. W sumie to kto wie jak długo one nie działały - mogła się u sprzedawcy długo tak piec i nawet o tym nie wiedział. Tak czy siak karta niesprawna.

 

Co innego jakby sprzedał za pół ceny i potem samemu można by zmienić wentylatory na inne, zamocować chociażby na trytytkę albo dać Accelero S1 i tanim kosztem mieć sprawne chłodzenie. No ale znowu wraca kwestia tego, co karta mogła przejść u niego pracując w pasywie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłop zaczyna się pultać. W wymienie wiadomości z nim stwierdza, że mimo iż "przyjmuje do wiadomości", że wiatraki nie działają, to wg niego opis aukcji, tzn "card works fine" był poprawny i obstaje przy swoim :E Nieważne, że wiatraki nie działają, ale póki karta wyświetla obraz, jest ok :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsza wiadomość od niego:

 

Works yes and the fans come on when the GPU gets hot, this can be set in the GPU bios, this was not done by me, but the card works as stated

 

Zastanawiam się co mu odpisać, żeby się w końcu zamknął, bo zaczyna mnie już irytować jego nastawienie, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Jakis pomysł? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie Ty kupiłeś tą kartę? Testowałeś pod obciążeniem 70 stopni czy się włączają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On tego maila napisał po zaksięgowaniu kwoty, czy paczka była za pobraniem? I kwota taka sama była jak na akcji za 1080Ti? Dobrze, że nie napisał że karta jednak nie jest sprawna. Ostatnio widziałem GTX'a 1080 z 4GB VRAM'u więc nie takie modele wędrują po Polsce :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eBay UK. Kase na bank dostanę z powrotem, ale chciałbym go zniszczyć na poziomie argumentacji, aby mieć satysfakcję :P

 

Edit:

Dla mnie krotka piłka, nie chcę mieć karty, z której ktoś zrobił pasywna majstrując w biosie, nie chcę mieć piekarnika w obudowie. Karta przez takie pasywne chłodzenie na pewno już swoje przeszła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to bardzo możliwe że karta jest sprawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawna pewnie i tak, ale przez większe temperatury jak żywotność spadła. Informacji o takim "ficzerze" jak polpasywnosc poprzez majsterkowaniu w biosie nie raczył wspomnieć w opisie aukcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy jakiej konkretnie temperaturze te wentylatory się odpalają? I jakie temperatury ona osiąga? Nie ma czegoś takiego, że karta ulega degradacji bo ma 40-50 stopni na rdzeniu bo wentylatory nie pracują. Teoretycznie takie karty mają mniej wyżyłowane wentylatory (łożyska) bo nie pracują one cały czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawna pewnie i tak, ale przez większe temperatury jak żywotność spadła. Informacji o takim "ficzerze" jak polpasywnosc poprzez majsterkowaniu w biosie nie raczył wspomnieć w opisie aukcji.

 

Przecie to Panie bajer jest że karta przy niskich temperaturach nie kręci śmigłami, bo po co? mają się zużywać? i cicho jest do tego, fajnie i przyjemnie. Nowe karty tak mają. Mała temperatura nie jest szkodliwa mam na myśli taką do 60 czy 70 stopni. A jak w biosie przestawił to masz lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewidentna sprzeczność z opisem. „Works fine” to stara karta, której wiatraki trzeszczą albo pasta wymaga przesmarowania, ale nie coś takiego, że wiatraki nie startują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój link

 

Z jednej strony w idle ta karta naprawdę bierze mało prądu, zupełnie jak współczesne konstrukcje, i jest więcej niż pewne, że z swoim coolerkiem daje radę się rozsądnie schłodzić bez obciążenia.

 

Z drugiej strony fabrycznie nie ma tryby półpasywnego więc bez dokładnego sprawdzenia w biosie nie da się ocenić, czy faktycznie ktoś modził i udało mu się zrobić tryb półpasywny, czy wentylatory mają zajechane, ciężko pracujące łożyska, które dopiero startują na wysokim napięciu.

 

Dodatkowo, z czasów gdy sam się bawiłem w maksymalne wyciszanie kart zanim jeszcze producenci zaczęli robić to fabrycznie (np. 4770, 4850, GTX960 a wcześniej też GTX7800 itp.) pamiętam, że w każdym wypadku była blokada jeszcze przed biosem, uniemożliwiająca wbicie po prostu 0% dla wentylatora przy niskiej temperaturze - tzn. fizycznie w biosie można to było wpisać, a wentylator i tak i tak kręcił się (prawie zawsze) na 20%, co oczywiście dawało różne RPM, ale generalnie i tak okazywało się, że to 20% i nie 0%, i że i tak się kręci i tak. Nie pamiętam też, żeby się to komuś udało, a na forum SPCR takich topiców było od groma.

 

Osobiście z ciekawości bym sam sprawdził jak toto działa w idle, jakie temperatury osiąga i wtedy decydował co dalej robić. Ale oczywiście rozumiem Cię, że po prostu oczekujesz sprawnej karty, bez motania itd. i jak najbardziej popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...