Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

peterkov

Plextor M8PeGN wolny zapis i odczyt - winne PCIE 3.0 x2 czy MBR?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno nabyłem dysk Plextora M8PeGN o pojemności 256GB. Podłączyłem go do płyty głównej MSI Z97 Gaming 3 (przez co przestały mi działać gniazda sata nr 5 i 6, ale zgodnie z instrukcją wszystko jest ok). Następnie sklonowałem swój dysk ssd sata na dysk plextora, po uprzednim sformatowaniu go jako gpt. Niestety program macrium nie potrafił skopiować samego systemu, a nadpisał jeden dysk drugim, przez co zamienił mi gpt na mbr które było na poprzednim dysku sata. Prawda jest taka, że nie potrzebuję GPT więc się tym zbytnio nie przejąłem. System oczywiście wstać nie chciał, ale kolejna opcja w programie macrium tj. napraw rozruch cośtam pomieliła i naprawiła - system wstaje szybciutko, działa bez zarzutu.

 

Problem jednak pojawił się w momencie pierwszych benchmarków - dysk wyciąga niecałe 700MB/s w teście zapisu i odczytu sekwencyjnego w programie AS-SSD.

I tutaj mam 3 pomysły na winnych:

1. MBR zamiast GPT. Nigdzie nie znalazłem wprost informacji czy GPT zwiększa wydajność dysków NVMe (bo to przecież wpływa tylko na rozruch, a nie samą wydajność nośnika, bo on cały czas jest w NTFS), ale jednocześnie wszyscy sugerują żeby formatować je jako GPT bo niby UEFI nie wystartuje z MBR czy cośtam - pewnie dotyczy to tylko nowych płyt głównych bez trybu legacy, na których nawet win 7 się nie zainstaluje.

2. Sterownik - używam domyślnego pochodzącego z windows 8.1, w programach przedstawia się jako stornvme, zainstalował się sam. Natknąłem się na informacje o jakichś sterownikach intela, ale nie wiem jakie by one miały być i czy pasowałyby do tego dysku.

3. Płyta główna - z pomocą programów typu aida i sandra uzyskałem informację, że dysk chodzi w trybie PCIe 3.0 x2 (a jego wymagany tryb to x4). Zgodnie z wikipedią jednak szybkość jednej linii PCIe 3.0 to 984,6 MB/s więc nawet przy tych "marnych" dwóch powinienem mieć max prędkość 1969,2MB/s. Tymczasem dysk ograniczony jest do 700-730.

 

Jak widać w testch pclabu zarówno plextor jak i porównywalny kingston kc1000 wyciągają ponad 1000MB/s w testach zapisu.

as_sekw_r.png

as_sekw_rw.png

 

Tymczasem u mnie słabiutko:

DhdnFET.png

l8pQ47i.png

 

UWAGA: testy w anvils storage utilities robione z WŁĄCZONYM opróżnianiem bufora

igHjooZ.png

(czyli nie stawiałem ptaszka przy drugiej opcji, tj. wyłącz opróżnianie bufora) więc tą teoretycznie niską wydajnością rzędu 200MB/s się nie sugerujcie. Nigdzie nie znalazłem testów czy wpływa to na faktyczną wydajność dysku w codziennym użytkowaniu, znalazłem natomiast wiele artykułów nawołujących do pozostawienia opcji "wyłącz opróżnianie bufora" WYŁĄCZONEJ ponieważ grozi to utratą danych - były nawet przypadki uszkodzenia plików systemowych podczas prostego restartu systemu dla windows update. Tym samym podjąłem decyzję, że wolę drobne ograniczenie prędkości ale pełne bezpieczeństwo danych. Nie wpływa to jednak na wyniki odczytu, ani wyniki programu AS-SSD które są zbyt niskie.

 

Jakie macie pomysły, co może być przyczyną "wolnego" działania dysku?

Może po prostu nieco przestarzały chipset płyty nie wyrabia? Dodam jeszcze, że podczas przenoszenia danych z drugiej partycji sata na drugą partycję pcie (trzymam na niej gry, zrobiłem to już po odpaleniu systemu)czyli odczyt z sata, zapis na pcie, dyski nie pracowały na 100% mocy - dysk sata był obciążony ledwie na 50%, a pcie na jakieś 30% i prędkość przenoszenia to było jakieś 250-300MB/s podczas gdy teoretyczny odczyt starego dysku sata (m6s) to ok. 450MB/s potwierdzone wynikami AS SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, MBR/GPT nie mają wpływu na wydajność dysku.

 

Płyta na slocie M.2 ma PCIe 2.0 x2, i to tłumaczy takie a nie inne transfery.

 

Chcesz dwa razy lepiej - zamontuj dysk po adapterze w drugim PCIe x16 (tam jest PCIe 2.0 x4).

 

Pełna prędkość jest do uzyskania tylko na liniach z procesora - a te są tylko w pierwszym slocie x16 na tej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta na slocie M.2 ma PCIe 2.0 x2, i to tłumaczy takie a nie inne transfery.

 

Skąd takie informacje?

 

"M.2 port supports M.2 PCIe module up to 10Gb/s speed"

https://pl.msi.com/Motherboard/Z97-GAMING-3/Specification

Jeżeli się nie mylę to 10Gb/s=1250MB/s więc nie powinienem być ograniczany jakoś znacząco.

 

Update: chyba jednak masz rację: https://www.msi.com/file/test_report/TR3_3143.pdf (PCI-Ex2; Gen2)

Czyli wychodzi na to, że mam 2x500MB/s - tym samym powinienem oscylować wokół 1000MB/s zapisu, a tak niestety nie jest.

 

Czy taki adapter się nada?

https://allegro.pl/adapter-ssd-nvme-ngff-m-2-pci-e-3-0-x16-key-m-i7514812430.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co widzisz to realne, praktyczne osiągi na 2.0 x2. Inne dyski na innych płytach pracując na 2.0 x2 też się będą klinować w tej okolicy.

 

Tak, taki adapter będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak przy okazji pytanie: czy jak przełożę dysk ze slotu m.2 do pcie odzyskam sata 5 i 6?

I czy nie zwolni mi przez to grafika?

Mam jeszcze kartę dźwiękową w tym krótkim gnieździe pcie x1.

Dodam jeszcze, że wiele programów (np. hd tune) w tym najnowsze plextool (wersja 2.0, specjalnie for nvme) nie są w stanie odczytać parametrów SMART dysku. Jedynie crystaldisk dał radę, ale to też tak pi razy oko bo parametry wydają się być w dziwnym formacie. Zastanawiam się czy w slocie pcie będzie ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odzyskasz gniazda SATA.

Grafika nie zwolni - to się może wydarzyć tylko na płytach obsługujących SLI, gdzie PCIe z procesora jest w więcej niż jednym gnieździe.

PCIe 2.0 są z chipsetu.

 

Specyfikacja płyty mówi, że jeżeli używany jest slot x4, to x1 przestają działać.

Trochę bida z tą dźwiękówką. Paradoksalnie lepiej by było, gdybyś miał taką na starsze PCI :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ją kupowałem to PCI już wymierało, więc chciałem wziąć coś bardziej przyszłościowego.

Jak teraz patrzę na najnowsze płyty typu MSI Z370 GAMING PLUS to ona ma tylko pcie x16 dla grafiki i pcie x1 na dodatki, portu PCI nie ma w ogóle. Także zabawek mniej, a kosztuje tyle co kiedyś segment mid-high end.

 

Zrzuty z crystal diska, odpowiednio zapis dec:

skMAtCD.png

 

oraz hex:

Osf5Ja7.png

 

Ani jeden ani drugi nie mają dla mnie sensu, przykładowo nie wiem skąd program bierze liczbę zapisanych GB skoro parametry smart są zupełnie inne. A temperatura to już w ogóle jakieś czary. Ale przynajmniej tutaj dopiero zobaczyłem, że dysk faktycznie pracuje tylko na pcie 2.0 x2 :(

 

Czy po przekładce do slotu pcie zniknie mi również logo plextora które pojawia się przed biosem? Nie wiem co to za wynalazki :o

 

Zauważyłem w biosie jeszcze jakieś opcje odnośnie konfiguracji pci lub pcie - ciężko powiedzieć bo zakładka to:

PCI subsystem settings, a opcje do wyboru to:

PEGO - GEN x - auto, gen 1, 2 lub 3

PCH PCI-E Lanes Control - mogę wybrać auto lub x4,x0,x0 lub x2,x1,x1. Nie bardzo wiem czego to dotyczy. Opis prędkości 3 linii sugeruje, że chodzi o szybkości 3 slotów PCI, ale opcja nazywa się PCI-E więc już się gubię.

PCI latency timer - domyślnie ustawiło się na 32 pci bus clocks, mogę wybrać mnóstwo cyferek i kompletnie nie wiem czego to dotyczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd wiesz, co oznaczają wartości w smart? Masz datasheet tłumaczący dokładne znaczenie parametrów SMART zwracanych przez ten dysk, czy robisz zgaduj-zgadula?

Temperatura co? Za wysoka, za niska? Normalna w tego typu dysku. Jak będzie ~75 też będzie normalna.

 

Czy po przekładce do slotu pcie zniknie mi również logo plextora które pojawia się przed biosem? Nie wiem co to za wynalazki :o

Ten dysk ma boot rom, a logo+napisy pokazują że się załadował. Pozwala to na rozruch dysku w trybie bios/legacy. Niewiele dysków to ma.

Powinien się ładować niezależnie od slotu.

 

 

PCH PCI-E Lanes Control jest od konfiguracji slotów x4 oraz x1 wyprowadzanych z chipsetu. Czyli płyta nie wyłącza x1 gdy coś jest w x4, ale pozwala to konfigurować.

Pozostałe parametry PCI Cię nie interesują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

A temperatura to już w ogóle jakieś czary.

 

 

A jak miała by być?20 stopni byłoby ok.? :E

Całkiem normalna temperatura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, chodzi mi o to, że realnie jest 48c a smart pokazuje wartość 141 lub 321 :o Sama jej wartość jest spoko, bo w testach obciążenia do ledwie 67 mi dochodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, chodzi mi o to, że realnie jest 48c a smart pokazuje wartość 141 lub 321 :o

Ale skąd wiesz czym jest ta wartość w smart? Co pokazuje? W jakiej jednostce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, więc skąd program wie? Przecież on tylko czyta dane ze smart. No chyba, że jest jeszcze jakiś oddzielny czujnik temp który podaje w celsjuszach.

 

"PCH PCI-E Lanes Control jest od konfiguracji slotów x4 oraz x1 wyprowadzanych z chipsetu. "

 

"1 x PCIe 2.0 x16 slot (PCI_E4, supports x4 speed)*

2 x PCIe 2.0 x1 slots

* The PCIe x1 slots (PCI_E1, PCI_E3) will be unavailable when installing an expansion card in the PCI_E4 slot."

 

Czyli wg tego co jest u nich na stroncie te dwa porty x1 powinny przestawać działać po wsadzeniu czegoś do x4, ale teraz (może dzięki aktualizacji biosu?) mogę wybrać czy nie wolę używać wszystkich, 3 przy czym ten duży będzie działać na ledwie x2?

 

Wgl nie rozumiem czemu nazywają go x16 skoro zaraz za tym jest opisany jako x4 :o Czy nazywając go x16 chcą zasygnalizować, że jest to długi port na kartę graficzną?

 

Tak czy siak dziękuję za pomoc, zamówiłem adapter i zobaczę czy to pomoże :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem, więc skąd program wie? Przecież on tylko czyta dane ze smart.

"Nie wiem co oznaczają wartości, ale jestem pewien że program źle je interpretuje". Śmiechłem :E

Albo skołuj PDF ze specyfikacją SMART dla tego dysku, albo skończ bezsensowne drążenie tematu.

 

 

Tak, możesz wybrać czy chcesz 4+0+0, czy 2+1+1.

 

PCIe niefortunnie używa identycznego zapisu do wyrażania długości gniazd, jak i ilości linii sygnałowych. Stąd odróżnia się pojęcia "fizyczny" oraz "elektryczny", np. fizyczny x16 elektryczny x4.

 

Jeżeli chcesz wciąż używać dźwiękówki, to adapter nie da Ci nic ponad to, że odzyskasz dwa porty SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, najwyżej będę miał bibelot na przyszłość, bo z dźwiękówki nie mogę zrezygnować :( Przy najbliższym odkurzaniu PC pewnie i tak przełożę bo musiałem odpiąć jeden z dwóch napędów dvd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze na koniec: które nowsze płyty oferują szybsze złącze M.2 lub więcej linii? Żeby było to pcie 3.0 x4 razem z grafiką i dźwiękiem?

Znalazłem info, że Z170 ma 20 linii pcie a Z270 24 linie, ale nie wiem jak to się przekłada na linie procesora i linie płyty, jak to policzyć?

Zakładam jednak, że nawet Z170 wystarczy, bo Z97 ma tylko 8 linii pcie 2.0 a daje radę. Czyli przy 20 liniach wszystko powinno się spokojnie pomieścić.

 

Update: tutaj znalazłem informację, że niby Z170 obsłuży aż 3 gniazda M.2 PCIE 3.0 x4

https://www.techspot.com/news/61682-intel-z170-vs-z97-chipset-difference.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski NVMe pracują na PCIe 3.0.

Socket 1150 potrzebuje podkradania linii PCIe grafice - bo chipset daje tylko PCIe 2.0.

Na sockecie 1151 wszystkie chipsety z wyjątkiem H110 oraz H310 dają PCIe 3.0. Ilość M.2 z PCIe zależy od konkretnego modelu chipsetu oraz woli producenta płyty.

Większość płyt serii 100 pozbawia części SATA przy użyciu M.2 PCIe. Serie 200/300 pod tym kątem trochę polepszono, i tutaj przynajmniej jeden slot działa całkiem niezależnie.

 

Linie PCIe procesora oraz chipsetu są niezależnie: patrz diagram.

 

Znalazłem info, że Z170 ma 20 linii pcie a Z270 24 linie

Informacja w ten sposób przedstawiona bardzo wprowadza w błąd.

Z170 daje do 20 linii PCIe, a Z270 daje do 24 linii. Lekko manipulacyjny zapis, wynikający z elastyczności portów w chipsecie - im więcej chcesz SATA i USB3, tym mniej zostaje na PCIe. Patrz tabelka.

 

Na AM4 przynajmniej jedno M.2 PCIe 3.0 x4 przysługuje z automatu (na lepszych procesorach).

Kolejne wymagają dzielenia się z łączem graficznym. Chipsety mogą tam udostępnić albo 2.0 x4, albo 3.0 x2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli np ta płyta mnie zadowoli?

https://pl.msi.com/Motherboard/Z270-A-PRO/Specification

 

The SATA1 port will become unavailable when M.2 SATA SSD has been installed in M.2 slot.

Czyli powinienem mieć 5 portów sata czyli dokładnie tyle ile potrzebuję, do tego pcie 3.0 x16 na gpu, pcie 3.0 x1 na kartę dźwiękową oraz slot M.2 pcie 3.0 x4 na dysk?

 

Bo rozumiem, że opcja 2 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x4 mode) dotyczy głównie crossfire i nie ma sensu wkładać wtedy dysku M.2 do portu pcie bo sobie zwolnię grafikę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, zakładając że opłaca Ci się wymiana trzech rzeczy na raz - procesora, płyty i pamięci. Ale generalnie lepiej brać coś serii 300 - masz wsparcie nowszych generacji które mają 6 albo 8 rdzeni. Serie 100/200 to teoretycznie 4 rdzenie max.

 

Czyli powinienem mieć 5 portów sata

Nie. Adnotacja tyczy się dysków M.2 SATA. Ty posiadasz dysk M.2 PCIe. Wciąż będzie 6 SATA do dyspozycji.

;)

 

Bo rozumiem, że opcja 2 x PCIe 3.0 x16 slots (support x16/x4 mode) dotyczy głównie crossfire i nie ma sensu wkładać wtedy dysku M.2 do portu pcie bo sobie zwolnię grafikę?

Nie, nie zwolnisz grafiki, bo linie z procesora są tylko w pierwszym slocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ale wymieniając na serię 1xx mogę wziąć płytę za 200zł i cpu za 400, a przy 3xx płyta 500 i cpu 900 (używki rzecz jasna) :/ Przyszłościowo i tak nie ma co myśleć bo znając życie za rok intel wypuści kolejną podstawkę/chipset/serię cpu i 3xx będą przestarzałe :/

 

A podejrzewam, że przeskok z 4690k na 6400 i tak poczuję.

 

Update: chyba jednak nie:

gry.png

 

Przecież to kpina jakaś, żeby 6400 był słabszy od starego 4690k, tym bardziej po oc więc tylko bym sobie pogorszył wydajność. W takim razie chyba zostaje jak jest bo musiałbym 6600K żeby cokolwiek wydajność zwiększyć, a ów kosztuje już 650zł minimum.

 

Wydawać 650+200+300=1150zł żeby skończyć tak samo jak zacząłem się nie opłaca, więc chyba faktycznie najlepiej wyłożyć te 1700zł na 8400 i mieć praktycznie dwukrotny skok wydajności. A przy takich wariacjach to pewnie równie dobrze mógłbym się nad amd zastanowić, ale to już inna bajka, bo na amd się nie znam kompletnie i musiałbym wszystko studiować od zera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej taktowane cztery rdzenie bez HT 4gen zmieniać na niżej taktowane cztery rdzenie bez HT 6gen... To nie ma sensu.

Jeżeli już, to polować na co najmniej i7 - HT ostatnio coraz częściej daje efekty (albo raczej - gołe 4 rdzenie bez HT powoli przestają wystarczać).

 

Czemu w ogóle intel? AMD w tym momencie jest dużo bardziej opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD też ma problemy z dobrą obsługą NVME :D

 

Ja mam 3xNVME na intelu (Z370) i jest ok. No prawie OK bo wiadomo że DMI 3.0x4 nie zaszaleje za bardzo w RAID :P

 

1 NVME w gnieździe dysku płyty 3.0 4x

1 NVME w gnieździe dysku płyty3.0 4x

1 NVME w adapterze na PCIE 16x też ma 3.0 4x

 

Wszytko razem niestety ciska się przez chiepset. Ale pojedynczo każdy z dysków ma pełną prędkość. Wszystkie jakby miały operować na danych jednocześnie, musiałyby się dzielić. Ogólnie jest przyzwoicie jak na MainStreem..

 

Takie opcje (3xPCIE) dają tylko płyty wyposażone w czarne gniazda PCIE 16x. Czarne zawsze podpięte są do chiepsetu. Srebne podpięte są do CPU więc co tam się nie wsadzi to obcina PCIE na GPU do 8x. Jak pisze Mityczny, płyty pod SLI mają taki problem jak mają wszystkie srebrne gniazdka. Srebne są wzmacniane pod ciężkie GPU. Czarne są tanie i takich potrzeba dla dysków NVME na adapterach PCIE:) Oczywiście i tak zawsze trzeba wpierw zerknąć do instrukcji, bo chyna są też takie płyty, gdzie trzeba wybierać między NVME a czarnym PCIE 16x

:)

 

 

 

Idąc teraz z tym samym zestawem 3xNVME do AMD miałbym jedno PCIE 3.0 4x albo gniazdo NVME PCIE 3.0 4x spięte z CPU ( tutaj Ryzeny mają 20 linii PCIE. 4 linie dla dysku czy czegoś tam i 16 dla GPU ). Niby wszystko super, ale chiepset ma DMI 2.0 ( zamiast 3.0 WTF AMD!!! ) i drugie gniazdo NVME na płycie oraz te czarne PCIE to tylko 2.0 4x.. Lipa straszna w tym temacie :D

 

 

Ale dla jednego dysku NVME dowolna płyta i platforma będzie OK. Wszędzie będzie można mieć pełną prędkość i zasilić jeszcze Dźwiękówkę.

 

 

Dobra ale żeby dalej nie przeciągać, tak można podpiąć kartę dźwiękową na PCIE jeszcze w starym kompie:

https://pl.aliexpress.com/item/1-paczka-NGFF-Do-PCI-E-Riser-Karty-M-2-Port-PCIE-Karty-Rozszerze-NGFF-Do/32850272748.html

https://pl.aliexpress.com/item/New-Pcie-Pci-e-Pci-Express-Riser-Card-1x-To-16x-GPU-Usb-3-0-Extender/32822595519.html

 

Temat trochę dziwny ale się da. Chociaż lepiej kupić sobie DACa na USB i uwolnić się od PCI które umarły i od PCIE których jest zawsze za mało na mainstreemie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMD też ma problemy z dobrą obsługą NVME :D

To nie są "problemy", tylko specyfika platformy która warunkuje, czy wystarczy ona danemu userowi czy nie.

 

 

Niby wszystko super, ale chiepset ma DMI 2.0 ( zamiast 3.0 WTF AMD!!! ) i drugie gniazdo NVME na płycie oraz te czarne PCIE to tylko 2.0 4x.. Lipa straszna w tym temacie :D

Nie - łącze między CPU a chipsetem to jest PCIe 3.0 x4. Po prostu porty w chipsecie są 2.0 (wyjątek - wyprowadzalne sata express - które może być 3.0 x2).

 

Na mainstreamie więcej niż jedno NVMe PCIe 3.0 x4 zawsze wiąże się z jakimś kompromisem (limit łącza CPU<->chipset, dzielenie się z gpu).

Jak ktoś faktycznie potrzebuje pełnej, nieograniczonej niczym obsługi kilku takich dysków, to idzie w HEDT.

 

Trochę bardzo odlot do tematu, bo temat o jednym dysku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło matko bosko. To dwa dyski to już HEDT? Do czego to doszło...

 

W AMD nie idę bo się po prostu nie znam. Intela sobie jakoś poukładałem w głowie:

Z97 - generacja 4 i 5

Z170 - generacja 6 i 7 (po aktualizacji biosu?)

Z270 - generacja 7

Z370 - generacja 8 i 9 (po aktualizacji biosu)

Z390 - generacja 9, głównie i7 i i9 do OC (mocniejsze sekcje zasilania?).

 

Do tego segmenty cpu to celeron, pentium, i3, i5, i7, i9. Z interesującego mnie przedziału i5 numeracja jest dość prosta bo od generacji 6 w każdej generacji są tylko 4 cpu: x400, x500, x600 i x600K do OC. Więc mogę bez problemu np. wyszukiwać płyty główne po haśle z270 czy procesory 6400 czy inne 7500.

 

W amd nie mam żadnej wiedzy na ten temat, nie wiem jakie są chipsety, segmenty procesorów, podstawki itp. (chociaż w przypadku intela podstawka chyba nie ma już znaczenia, bo inaczej 9 generacja by pasowała do Z270). Mogę jedynie bazować na podobnym nazewnictwie typu ryzen 5 to pewnie odpowiednik i5, ale przecież na ryzenach świat się nie kończy, oni mają mnóstwo cpu, część ze zintegrowaną grafiką, a część bez i nie nadążam za ich numeracją.

 

 

 

Dobra ale żeby dalej nie przeciągać, tak można podpiąć kartę dźwiękową na PCIE jeszcze w starym kompie:

https://pl.aliexpress.com/item/1-paczka-NGFF-Do-PCI-E-Riser-Karty-M-2-Port-PCIE-Karty-Rozszerze-NGFF-Do/32850272748.html

https://pl.aliexpress.com/item/New-Pcie-Pci-e-Pci-Express-Riser-Card-1x-To-16x-GPU-Usb-3-0-Extender/32822595519.html

 

Temat trochę dziwny ale się da. Chociaż lepiej kupić sobie DACa na USB i uwolnić się od PCI które umarły i od PCIE których jest zawsze za mało na mainstreemie :D

 

Hmm, dobrze rozumiem, że mogę dźwiękówkę wpiąć do portu M.2 i wtedy używać dysku w trybie x4 w porcie pcie długości 16?

Nie wiem natomiast do czego mi ten drugi adapter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło matko bosko. To dwa dyski to już HEDT? Do czego to doszło...

Dwa dyski działające równocześnie, bez "gryzienia się" i kompromisów z łączem gpu? Tak.

 

W AMD nie idę bo się po prostu nie znam. Intela sobie jakoś poukładałem w głowie:

I nie chcesz się poznać, mimo że jest mniej informacji do przyswojenia, a do tego wychodzi bardziej opłacalnie? :hmm:

Jeden socket AM4, wszystkie ryzeny wsadzalne do wszystkich płyt (chipsety seria 300 może potrzebować update bios do obsługi serii 2000).

Tym bardziej, że pierwsza generacja jest już dość tania (można dostać 8 rdzeni poniżej 800zł!).

Co do płyt - zależy czego potrzebujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...