Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hippocampus

Karta graficzna do monitora 27" 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję Waszej pomocy w kwestii wyboru karty graficznej. Czytałem już podobne tematy na forach ale nie znalazłem w nich odpowiedzi na pytania z uwzględnieniem podzespołów mojego PC. A więc do rzeczy... szukam GPU, która pozwoli wykorzystać w pełni potencjał monitora 27" o rozdzielczości UHD i odświeżaniu 60Hz. Chciałbym również, by karta optymalnie współgrała z pozostałymi podzespołami komputera (mam tu na myśli wąskie gardła w postaci np. procesora). Innymi słowy proszę Was o poradę, w jaką kartę jest sens zainwestować (z tego też powodu nie podaję budżetu), by przy obecnej konfiguracji dało się wykorzystać jej możliwości?

 

Podzespoły mojego PC: MB: Asus P8B75-M LE, CPU: i7-2600 (bez K), RAM: 16GB 1333Mhz, dysk SSD, PS: Cooler Master RS-600-ACAB-L3 600W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27" i 4k to trochę nie ta rozdziałka. Mimo wszystko by zobaczyć różnicę większy "calarz" by się przydał. Do czego taki config?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4k, ustawień ultra i 60 FPS kup jak najmocniejszą kartę, przynajmniej 1080 Ti lub RTX 2080.

Tylko pamiętaj, że 4k na monitorze 27" sprawia, że wszystko jest bardzo małe, a skalowanie w Windowsie nie zawsze działa jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujecie, że nie ma sensu pakować się w 4K przy tej przekątnej, bo w porównaniu z fullHD różnica w wielkości plamki nie będzie miała wpływu ogólny odbiór obrazu? Monitor ma służyć do półprofesjonalnej obróbki zdjęć, oglądania filmów i prac biurowych. Wiem, że karta graficzna ma w tych zastosowaniach małe znaczenie ale pytałem pod kątem, gdyby kiedyś chciało się pograć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie miała bardzo duży, 1080p na 27" wygląda słabo, przy 4k nawet nie widać pikseli.

Rozdzielczość 1440p jest odpowiednia dla 24-27". Jak chcesz 4k to kup monitor 32" lub większy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O 4K raczej zapomnij, przynajmniej w grach, chyba że starych, ale to znowu ze skalowaniem możesz mieć problem.

 

Do 1440p przynajmniej 1070, to jest w sumie tak jak 1060 do 1080p, ale oczywiście gwarantowanego 60 fps tam nie ma. Na niczym zresztą nie ma. Ja z myślą o 1440p (ale skalowanym na 24'' monitorze 1080p) wziąłem sobie 1070ti (za 1100 zł przyfarciłem).

 

Twój CPU jest już dość nobliwym dżentelmenem, więc przy 1070ti może być już wąskie gardło, a w grach obciążających mocno CPU mocną kartą za dużo nie nadrobisz. Zacząłbym się już rozglądać za używanym najwyższym CPU, jaki Ci na płytę wejdzie (i-7 3 gen. to jeszcze sprawne rumaki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2600 bez k, do tego RAM 1333MHz, także tutaj jest problem z uzyskaniem stabilnych 60 klatek przy 1080p (przy ustawieniach ultra). 2600k kręcony na 4,5GHz + RAM 2133MHz ma czasami z tym problem. Z drugiej strony, każdy trąbi o tym, że przy wyższych rozdzielczościach procesor nie jest tak ważny, więc już w sumie nie wiem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli procesor nie wyciągnie 60 FPS w 1080p, to w 4k też nie wyciągnie, przykładowo:

1080p: CPU 80 FPS, GPU 100 FPS -> 80 FPS

1440p: CPU 80 FPS, GPU 75 FPS -> 75 FPS

2160p: CPU 80 FPS, GPU 40 FPS -> 40 FPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jak zmieniłem monitor na 27" 2k i miałem 4670k z DDR3 1600 MHz w połączeniu z GTX 1080 to rzadko kiedy miałem 60 fps w asasynie czy innych grach po prostu bardzo słabo to chodziło, teraz zmieniłem na AMD R5 2600 w połączeniu z ramami 3200 MHz a do tego póki co na przeczekanie jedna z najtanszych grafik GTX 1060 3GB i jest przepaść jeżeli chodzi o klatki i płynność w grach a co dopiero jak wrzucę RTXa... Procek i ramy to baaardzo wąskie gardło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kolegom za odpowiedzi. Ponieważ jestem laikiem, wiele rzeczy mi się rozjaśniło. Widzę, że w przypadku mojego zestawu nie ma co inwestować w mocną kartę graficzną, skoro procesor i pamięć nie będą dawać rady. Dlatego mam jeszcze jedno pytanie... jaką kartę byście polecili tylko do zastosowań biurowych i oglądania filmów? Dobrze, jakby miała DP 1.4 i HDMI 2.0. Czytałem o budżetowej GT 1030 ale ona ma tylko HDMI z tego, co widzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ramami i procesorem to ty strasznie obnizysz wydajnosc takich kart do 4k. Pomysl kiepski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj zaszło jakieś nieporozumienie. Czy @hippocampus w ogóle wspomniał, że ten komputer ma być do gier? Bo jakoś tego nie wyczytałem. :)

 

Z rozpędu zaraz niektórzy mu polecą 2080Ti w SLI. Jeśli OP nawet nie wie czy będzie na nim grał i w co to nie ma sensu inwestować grubej forsy w ten komputer, wystarczy tańsze GPU które spełni jego wymagania, a o to nie trudno. A zmiana platformy pod mocniejsze CPU to już gruba przesada.

 

Autorze, zaznaczyłeś, że jesteś laikiem, dlatego piszę, że wprowadzono cię w błąd. W dodatku skalowanie aplikacji nie jest aż tak złe i w większości przypadków nie sprawia już żadnych problemów. A pomiędzy 32" 4K a 27" 4K nadal widać różnicę. Więc jeśli koniecznie będziesz chciał mieć mniejszy monitor, to nadal będziesz czerpać z tego korzyści. Tak czy inaczej spróbowałbym zainwestować w jakąś matrycę około 30-32 cali.

 

Co do wyjść obrazu to niektóre 1030 mają HDMI + DP np. ta karta.

https://www.asus.com/pl/Graphics-Cards/GT1030-2G-BRK/

Chociaż po dłuższym zastanowieniu 1030 ma mało wspólnego z opłacalnością.

 

 

PS. Jakbyś chciał jednak na tym pececie pograć to daj znać w co i jakie masz co do tego wymagania, to postaram się coś polecić. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gry raczej nie zamierzam grać. Być może niektórzy z Was tak pomyśleli na podstawie mojego posta. Chodziło mi raczej o to, żeby parametrami "nie odstawała" od reszty podzespołów. Komputera używam tylko do pracy biurowej, obróbki zdjęć i oglądania filmów.

 

@Isharoth, dlaczego uważasz, że GT 1030 jest nieopłacalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność jakie oferują te karty jest niewspółmierna do tego ile kosztują. Tym bardziej jeśli chodzi o najniższą półkę wydajnościową. No ale tu i tak mamy związane ręce, nie ma za dużo do wyboru - ewentualnie zintegrowane układy ale to wiązałoby się ze zmianą całej platformy.

 

Zwróć uwagę, że są 2 modele GT1030: jeden z pamięcią SDDR4, drugi z GDDR5. Szukaj tych modeli z GDDR5 i wyjściami DP, HDMI jak przykładowo ten Asus: https://www.x-kom.pl...-2gb-gddr5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem właśnie te dwie wersje, różniące się nawet sporo wydajnością. Czy lepsza będzie a aktywnym czy pasywnym chłodzeniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z aktywnym chłodzeniem powinna się mniej grzać. Hałas prawdopodobnie i tak nie będzie wyczuwalny wśrod innych szumów z obudowy.wink.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
    • Pokazałem wykresy ale prawda jest tylko jedna - TO NIE JEST TO SAMO "If we look at the common peak white luminance measurements you can see what impact the ‘APL stabilize’ setting is having in this area too. Only the HDR Game and Vivid modes reach up to the panels >1000 nits capability, getting to 1072 nits maximum as the setting is on ‘high’. The other 3 modes all cap out at around 484 nits where it’s set on ‘middle’." I zanim zapytasz "to czemu nie ustawił na APL HIGH pozostałych trybów?" bo ch. dają i tak nie przekroczą 480 peak nitów.   Tylko HDR Game oraz HDR Vivid mogą osiągnąć Peak 1000 w trybie APL HIGH. Potwierdziłem to też po rozmowie z kolesiem który napisał recenzje na TFTcentral i jak ustawisz "domyślny HDR" w APL HIGH to masz max peak w okolicach 480 nitów! Czyli TrueBlack 400!☠️   Mam przyjechać do ciebie z kalibratorem aby pokazać czarno na białym że zwykły HDR z APL HIGH to nie jest tryb Peak1000?    
    • @Camis masz wypowiedź mentzena o tym co dokładnie powiedział na temat tego poboru tylko mężczyzn?
    • @leven Ukryłem, ale jak widać FC widzi wentyl, teraz jest pod Fan3, jak się sparuje i ustawi to nie reaguje na kontrole manualną oraz krzywą.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...