Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

HamX

ASUS P5B + Xeon E5405: migająca kreska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Ostatnio postanowiłem zmodować płytę ASUS P5B, tak aby obsługiwała Xeony. Cięcie wyszło dobrze - procesor stabilnie siedzi w gnieździe, nie nie ociera. Adapter oczywiście naklejony poprawnie. Bios z mikrokodami wgrany. Zamontowany procesor to Xeon E5405. Wszystko odpaliło, mogłem normalnie wejść do biosu i zmieniać opcje, jednak moja radość nie potrwała długo. Mianowicie system nawet nie chciał się uruchomić. Cały czas po ekranie post, migała biała kreska w lewym górnym rogu. Próbowałem zmieniać ustawienia w biosie, ustawiać kolejność bootowania, zmienić tryb IDE na AHCI itp. a nawet próbować uruchomić komputer w różnych konfiguracjach kości RAM. Niestety nic nie pomogło. Dodam jeszcze, że bez wgranego biosu kreska znikała, system zaczął się uruchamiać, a pół sekundy potem wywalało bluescreena.

 

Mam nadzieję że ktoś będzie znał rozwiązanie, gdyż nie chcę kupować nowego procesora. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

~HamX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P5B Plus miała ten problem, że nie bootowała za pierwszym razem np. z płyty przy wyborze IDE przez F8, tylko dopiero po pierwszym resecie. Inaczej działo się dokładnie to samo. Niemniej system ładowało poprawnie.

Spróbuj odpalić F8 przy boocie, wybrać ręcznie HDD, i ew. powtórzyć to po restarcie jeśli to samo (guzikiem reset na obudowie).

 

Nie pamiętasz może wersji BIOSu jaką miałeś?

Być może wystarczyło by do niej dograć mikrokody i by działało.

Gdyby był stary bios, wtedy by trzeba zrobić tylko jego dump, i ręcznie edytować w MMTool.

 

Podaj dokładny model Twojej płyty, najlepiej z laminatu, wraz z rewizją.

Może zły bios wgrałeś.

Skąd brałeś tego biosa? Który dokładnie wgrałeś?

 

 

Te P5B ogólnie to dość hardkorowy temat do Xeonów, bo tam bardzo stary chipset siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na końcu jeszcze czy tutaj nie znajdziesz czegoś interesującego:

https://www.techpowerup.com/forums/threads/p5b-bios-flash-failure-help-needed.57049/

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/649303-ASUS-P5B-E6750-System-hangs-after-POST-EZ-Flash-dead-boot-disks-don-t-work/page2

 

Przeczytaj jeszcze PM które Ci wysłałem (w wersji mobilnej musisz uruchomić stronę na komputer).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety odpalanie przez F8 nie przyniosło żadnego skutku, cały czas to samo.

 

Rewizja płyty to 1.03G

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij baterię w płycie na 5 minut, i odłącz wszystko od prądu wcześniej.

Zostaw jedną kość.

Zobacz czy coś pomoże.

 

Stary CPU rozumiem działa? Bo jak nie, to trzeba szukać raczej jakiejś starszej wersji biosu, aczkolwiek część CPU 4 core dostała wsparcie od 2104 właśnie.

 

Ale można próbować starsze.

https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5B/HelpDesk_BIOS/

Jest ich tu trochę.

 

Ręcznie możesz do każdej wersji dodać mikrokody wg. poradnika.

https://www.delidded.com/how-to-update-cpu-microcode-in-ami-bios/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem prywatną wiadomość i teraz próbuję uruchomić Xeona według poradnika. Normalne procesory działały. Wczoraj próbowałem ze starszą wersją biosu z mikrokodami, niestety bez skutku.

 

EDIT: Nie mogę znaleźć opcji TPM w biosie. Przejrzałem już chyba wszystkie opcje i nie natknąłem się na to. Nie mam też klawiatury na PS/2. Da radę jakoś to obejść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, bo to była instrukcja pod P5B Plus, Twoja płyta nie ma TPM, więc tamto nie ma tu zastosowania. Dopisałem do PW potem.

 

Spróbuj z baterią. Kombinowałbym też ze starszymi biosami jak nie zadziała.

 

Nie da się też najzupełniej wykluczyć czy ten Xeon jest na 100% sprawny, jeśli nie zobaczysz na innej płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych anglojęzycznych linkach wyczytałem jak ktoś pisał, że po resecie biosu (do którego defacto też dochodzi przy updacie) musiał użyć kości 1GB 667 żeby w ogóle przeszła ekran POST. Że za każdym resetem biosu musiał.

Szukałem po słowach kluczowych P5B flashing cursor i coś tam wyskoczyło.

Tak samo jest o tym, że ktoś wracał dokładnie do wersji 1101 biosu, bo nowsze były niestabilne. Nie wiem jak do tej sytuacji się to akurat miało.

W drugim linku zaś jest o tym, że gość musiał zmienić port IDE na inny, przepiąć taśmę do drugiego (z tym że nie widzę innego na tej płycie). Można w ogóle wyłączyć kontroler Microna który odpowiada za PATA/IDE w tej płycie.

Padła też hipoteza żeby zmienić z IDE na AHCI w biosie.

Ja bym jeszcze dodał aby zmienić jakieś ustawienia od bootowania (just in case).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, wielkie dzięki za odpowiedź. Około godziny 20 sprawdzę jeszcze starszy bios niż próbowałem. Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze spróbować wyłączyć kontroler JMicron na płycie w biosie, bo nie widzę drugiego slotu IDE u Ciebie.

(edytowałem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety również bez skutku :/

Chyba po prostu zamówię Q6600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze możliwość zamówić od firmy przez InPost z darmowym zwrotem innego Xeona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Bios brałem stąd

http://genius239239.....hinet.net/771/

 

Wersja to 2104, najnowszy według producenta

 

Jak wrócę do domu to sprawdzę model i spróbuję odpalić przez F8.

 

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź, pzdr.

 

 

 

Hej, witam. Włóż z powrotem starego procka - nie xeona. Ściągnij sobie ze strony asusa oryginalny bios do Twojej płyty i sam dograj mikrokody do xeona na ten właśnie bios ( w necie jest masa instrukcji jak to zrobić). Ja miałem kilka płyt, które modowałem do obsługi xeonów i biosy ze strony, którą podałeś czasami działały a czasami nie. najlepiej wychodzi jak zmodujesz sam oryginalny bios płyty o obsługę kseonów. Powinno pomóc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by poszukać po screenach z płyty z netu, od ludzi z for, czy jakiś recenzji, jaki był tam BIOS oryginalny.

Ale można spróbować wgrać najstarszy jaki jest na stronie płyty.

Byle on sam ten CPU w ogóle obsługiwał, bo wszystkich raczej nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, kupiłem Q8300. Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...