Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

novi

Asrock X370 gaming k4 problem z ramem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem. Posiadam płytę asrock X370 gaming K4 . Problem polega na szybkości ramu. Otóż dziś przyszedł zestaw pamięci g.skill 2x4gb opartych na samsung D-die jednostronnych . Przeglądając i czytając , wychodziło , że ta płyta najlepiej się lubi z kośćmi samsunga . Niestety , pierwsze uruchomienie pc , oczywiście płytka wstała , ale na 2133mhz , wchodzę do biosu , ustawiam profil xmp , z edycją pewnych rzeczy tzn napięcie , timingi na parzyste , próbuję włączyć pc , klapa. Testowałem tak do skutku , udało mi się uruchomić pc na 2666mhz cl12 1.35v , czy na prawdę już nic więcej nie ugram na tych pamięciach ? Liczyłem chociaż na 2933 cl16 , a tu zonk , nawet na timingach 18 płyta nie startuję przy 2933mhz. Pamięci osadzone w slotach licząc od cpu 2 i 4 . Posiada ktoś może podobną płytę np killer sli i jest w stanie mi pomoc ? Napięcie soc? Jak dobrze pisze próbowałem od 1.1 do 1.3 nic nie daje . Wcześniejszy ram , na micronie (podobno padaka pod tą płytę) latało bez problemu na 2800 , powyżej ściana . I teraz dylemat, pozbyć się ramu czy płyty ? Gram w cs go i liczyłem po cichu na grę na 400fps w miarę stabilnych (teraz gram na 300 i nie mam dużych dropów). Teraz rozkminka , sprzedać ram i kupić coś 2x8 np g.skill 3200mhz cl15 , czy sprzedać płytę i kręcić pamięci ile wlezie ? Przyznam , że zależy mi na jak najwyższej wydajności , ale też nie chcę płynąć w znaczne koszta, bo wyjdzie , że lepiej mogłem kupić i5 8600k ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładną nazwę modułów pamięci jakie posiadasz, czyli np.F4-3000C coś tam

W których slotach masz włożony RAM?

Rozumiem, że manewrowałeś tylko głównymi timingami i napięciem SOC i DRAM?

Jak sprawdzałeś co siedzi w tych Crucialach? Trochę aż zdziwiony jestem, że piszesz o jakichkolwiek samsungach, gdyż jest to marka Microna, co prawda robią moduły na np. samsungach b-die, ale tylko topowe modele, są na modułach konkurencji ;)

Jak nie używałeś programu thaiphoon burner, to możesz nim sprawdzić wszystkie timingi i subtimingi dla swojego profilu XMP + co siedzi w tych pamięciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F4-3000c15D-8gvr . Ram osadzony w A2 i B2 , manewrowałem głownymi timingami , napięciem ram i soc. Sprawdzałem thaiphoonem , microny były, ale jaki rodzaj nie mam pojęcia , były dwustronne bo podglądałem . W sumie to aż tak się nie znam na ramie , sprawdzałem programikiem te g.skille moge podesłać ss , pokazało samsungi d-die , że jednostronne to patrzyłem pod radiator ;). Ps jednak wedle ss wychodzi , że crucial też był jednostronny.

 

 

859fef6c18cd4b58c6e1a373ed8f701f_orig.jpg

 

cbc7aa138f94ef5c4ea6051564494c8d_orig.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie pytanie, ale piszesz trochę chaotycznie, uruchamiałeś to w ogóle z czystego XMP bez grzebania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja, dość dużo informacji i mi umknęło , oczywiście próba odpalenia na samym xmp kończy czarnym ekranem, wyłączę komputer przyciskiem, włączę jeszcze raz i po minucie pojawia się obraz . Bios płyty sprzed 3 miesięcy. Robiłem nawet ustawienia domyślne biosu i tylko ustawiłem xmp niestety też nie pomaga. Ram ma jakby ścianę na tej płycie przy 2666mhz , może jakaś funkcja w biosie go blokuję, ale niestety nie umiem sobie z nią poradzić. Kości pracują już na 2666 12 12 12 12 32 jak dobrze pamiętam, cr1 przy 1.35v. Ps Mój błąd, przy ustawieniu profilu xmp są 3 piknięcia i 5 restartów, przy każdym restarcie są te piknięcia , jak ręcznie ustawie na 2933 lub innej podobnej prędkości to komputer wisi , nie podając impulsu na monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha.

Ogólnie na Ryzenie najlepiej chodził zawsze konfig 2x8GB, najlepszy dowód to to że takie właśnie wysyłali na początku w press kitach, oczywiście że były to prawdopodobnie Corsairy na Samsungach już nikt nie wspomniał. ;)

Ja tak miałem na Ryzenie 1700 i 2x16GB od Corsaira, nic nie pomagało i za żadne skarby nie chciały iść powyżej 2666 Mhz, możliwe że tutaj będzie podobnie.

W modułach były kostki Hynixa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wgram starszy bios , może akurat pomoże. Sądzisz, że wymiana np na f4-3200C15D-16GVK przynioslaby jakieś korzyści? Dziś wieczorem też przełoże ram w sloty a1 i b1 , zobaczę może pójdą wyżej . Nie ukrywam że 2666mhz trochę słabo, nawet tak niski cl raczej tego nie rekompensuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiątki na Szajsungach więc prawie na 100% powinien od kopa wskoczyć XMP. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BTW Cruciale są dual rank (2 ranks pokazuje przecież ;) )

Odnośnie tych G.Skilli, spróbuj je puścić najpierw na takich ustawieniach:

1.16.16.16.40.46 ; SOC=1,15V ; dram voltage= 1,4v

Tak jak masz nazwy timingów w Burnerze, 1 to command rate.

D-die to dosyć stare moduły, po nich są jeszcze e-die o lepszych parametrach, wskazują na to lepsze timingi, no nic zobaczymy co się stanie teraz.

Jutro wgram starszy bios , może akurat pomoże. Sądzisz, że wymiana np na f4-3200C15D-16GVK przynioslaby jakieś korzyści? Dziś wieczorem też przełoże ram w sloty a1 i b1 , zobaczę może pójdą wyżej . Nie ukrywam że 2666mhz trochę słabo, nawet tak niski cl raczej tego nie rekompensuje

Nie ma co raczej wgrywać starszego BIOu+ pewnie jest niemożliwe jeśli różnią się wersją agesa. f4-3200C15D-16GVK mogą być na samsungach b-die, ale jakiegoś lichego sortu/bcrc (mino, że thaiphoon burner podaje w różnych screenach tych kości bcpb) + nie są to kości ekskluzywne dla samsungów, nie przekładaj kości, one muszą być w slocie A2 i B2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za porady . Wieczorkiem będę używał pc więc się pobawie ustawieniami wedle Twojej sugestii. Oki W takim razie nie będę przekładal kości w inne sloty i cofal biosu. Nie liczę właśnie na b-die lepszego sortu, ale cena którą ostatnio na nie była tzn 629zl myślę że będzie niczego sobie . Skoro była taka bez żadnej okazji to może w czarny piątek się trafia za podobna kasę . Spojrzałem 2x na ss z gskilli chyba, takie uroki jak nie można spać w nocy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za double Ale chciałem zwrócić uwagę zainteresowanych , że coś się ruszyło w temacie . Otóż ustawiłem jak kolega wyżej proponował, niestety jest to samo . Tu daje link że zdjęciami http://pokazywarka.pl/z8upwj/ , Może coś jeszcze mam źle ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A spróbuj może w ten sposób jeszcze zanim zabrniemy za daleko. Cofnij wszystkie zmiany związane z RAMem (btw napięcia vddr nie ruszaj na razie).

I sprawdź każdą kość z osobna w 2 slocie od CPU, czy będzie działać w pojedynkę na profilu XMP 3000mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc spróbowałem , najpierw jedna kość w slocie a2 potem druga i niestety to samo , po wczytaniu profilu xmp , dałem również ustawienia te od Ciebie, bo zapisałem w biosie , jest to samo , a pyknięcia głośniczka są inne niż zakładałem, tzn w 2 restartach są po 3 pykniecia takie trwające około 1s a w trzecim jest jedno takie same pykniecie tzn 1 sekundowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na tych 2667mhz jest stabilnie, czy tak sobie?

Odpal komputer na tych ustawieniach i sprawdź programem HWINFO64, czy napięcie dla DRAM voltage po zmianie na 1,4v rzeczywiście tyle wynosi (na płytach ASRocka bywa bug, że nie chce się zmienić napięcie RAM ponad 1,2v). Bo jeśli nawet 2667mhz jest niestabilne, to może to być problem.

Alternatywnie daj 3000mhz.

2.16.16.16.40.46 ; SOC=1,2V lub spróbuj 1,1v ; dram voltage= 1,4v, ewentualnie 1,45v

Aby ustawić command rate=2 musisz wyłączyć opcję geardown mode= disable, będzie to gdzieś schowane w opcjach advanced chyba.

i nie wprowadzaj ręcznie żadnych innych timingów oprócz tych co podałem, bo widziałem, że zmieniałeś na screenach.

 

Na moje oko problemy są przez niedopracowany BIOS ASRocka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawione 1.35 pokazuje jak widac : http://pokazywarka.pl/v3u18k/ . 2666 raczej stabilne grałem parę godzin w gry, nic nie wysypało . Spróbowałem Twoich ustawień , niestety pc nie startuje jak przy cr 1 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,to sprobuj jeszcze tego, wprowadz jeszcze znowu te same ustawienia, 3000mhz.

1.16.16.16.40.46 ; SOC=1,1V i dram voltage= 1,4v, opcja geardown= auto. Nastepnie zapisz moze to jako profil OC aby sie nie wykasowalo i sprobuj poszukac wlasciwej wartosci dla procODT, sprawdzaj tylko wartosci od 40ohm do 80ohm, za kazdym razem wprowadzaj opcje te co wyzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spędziłem chyba z godzinę w biosie, ustawiłem wedle tego co napisałeś , przeskoki ohmów od 40 do 80 to około 6 pozycji do wyboru, niestety płyta nie wstała, samodzielnie spróbowałem podbić napięcie dla ram na 1.45v i vsoc od 1.1 do 1.2 , nic nie pomaga . Każda próba odpalenia ramu powyżej prędkości 2666 mhz kończy się failem . Na tych ustawieniach co podałeś , spróbowałem dać 2800mhz , niestety też fail ;(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwna sprawa, zainstaluj program AIDA64 lub HCLmemtest(masz 12 wątków, więc odpalasz ten program 12 razy i mniej więcej po równo dzielisz na każdy wątek RAM do sprawdzenia) i na ustawieniach domyślnych przetestuj obie kości, czy aby nie są wadliwe, IMO nie powinno być raczej takich problemów z ustawieniem 3000mhz.

 

Poprzednio miałeś microny, na dodatek dual rank z których wycisnąłeś praktycznie wszystko co się da (2800mhz), więc to nie jest normalne, że pamięci single rank od samsunga robisz tylko 2667mhz IMO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dziwne, jak pamięć nie jest wspierana to idzie maks 2666, miałem dokładnie to samo z modułami 16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest prawdą, lista QVL ma tylko charakter poglądowy. Powiedziałbym, że 95% pamięci do 3200mhz łącznie pójdzie na 3200mhz, niezależnie od tego, czy producent ją testował na danej płycie, czy też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ty możesz to sobie mówić a ja to sprawdzałem, moduły na 4 płytach nie chciały iść wyżej jak 2666, początkowo po premierze Ryzena nawet maks 2400, z tego trzy płyty AM4 i jedna X399.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech,

jeszcze pytanie co to za moduły?

Po premierze Ryzna większość pamięci nie chciało zrobić więcej jak 2666mhz, o ile nie były to super-duper samsungi b-die, dopiero po wydaniu aktualizacji do BIOSów płyt z AGESA 1006, sprawa ruszyła i pamięci np. moje f4-3600c17d-8gvk wskoczyły z automatu na 3200mhz z 2666mhz, a po dłubaniu na 3333mhz (szło nawet wejść do Windowsa przy 3600mhz)

 

Poza tym podstawowa sprawa, na liście QVL masz np. podane pamięci Corsair XYZ 3200MHz cl16 wersja 3,16- oparta o np. samsungi b-die, gwarantuję Ci, że nie kupisz już takich pamięci, a przynajmniej masz małe szanse, a jak będą to jakieś np. d-die dual rank, to 2800mhz max masz raczej gwarantowane, mimo iż były na liście QVL :thumbup:

 

Z doświadczenia wiem, że największe znaczenie ma:

Rodzaj modułów w RAM np. samsung b-die BCPB/BCRC, e-die, hynix MFR itd, czy są to jakieś selekty, które mimo bycia np. hynixami, robią 3600mhz cl16 1,35v (99% będą to samsungi tylko)

single/ dual rank

Producent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z doświadczenia tylko to co w sieci wyczytałeś, a to różnica. :E

Moduły Corsair, kostki Hynix, DR oczywiście, to było 2x16GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie z doświadczenia tylko to co w sieci wyczytałeś, a to różnica. :E

Moduły Corsair, kostki Hynix, DR oczywiście, to było 2x16GB.

Przy modułach dual rank, dual channel 2400mhz to górna granica jaką wspiera platforma Ryzen, + wyższe takty to OC, ale przy Hynixach raczej nie miałeś na co liczyć, 2667mhz to i tak sporo, poza tym Corsiar nie lubi się z Ryzenem, to znany fakt na forum i nawet na Intelu ludzie się męczą z Corsairami, że jakiś badziew do nich wrzucają.

http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-single-rank-versus-dual-rank-ddr4-memory-performance_192960

Doświadczenie jakieś mam, przetestowałem 3 zestawy pamięci u siebie + pomogłem ustawić różne kości na Ryzenie, gdzieś tak z kilkudziesięciu użytkowników na forum, którzy mieli problem z RAM.

A czytając, człowiek się również sporo uczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę to jeszcze, jeśli np okaże się , że ramy są dobre , to dobrą opcją będzie zmiana płyty ? Znalazłem w bardzo dobrej cenie b350 pc mate , nową po zwrocie od klienta , i może warto będzie zmienić płytę, a asrocka się pozbyć ? Kupiłem tą pc mate 270zł z wysyłką, uszkodzony karton. Oczywiście mam możliwość 14dniowego zwrotu. Jak będzie lipa straszna to ją odeśle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Chyba Godzillę junior - trochę mała. Ta "losowość" jest świetna w tej grze. Walczyłem ze smokiem i zaraz podleciał gryf i nawzajem się naparzali. Oczywiście wykorzystałem sytuację i pojąłem walkę z dwoma przeciwnikami. Albo jechałem bryczką i gryf wleciał w nią i rozwalił na strzępy czy cyklop, który wpadł do miasta. Dużo takich podobnych akcji jest w tej grze. Nawet jeśli są to tylko skrypty, to nie widziałem czegoś podobnego w innych grach.   Dialogi jeszcze by przeszły, ale nazwy przedmiotów i umiejętności wolałbym mieć oryginalne. Może wyglądają takie akcje śmiesznie i jak był bug, ale dla mnie właśnie czyni tę grę wyjątkową. Lubię to.
    • @galakty Nic. Póki będzie działał nikt nie będzie kazał go demontować, no chyba że kamienica będzie bardzo niskiej klasy energetycznej i trzeba będzie to zrobić by ją podnieść, ale na to są też inne sposoby. Zatem dotąd dokąd będzie sprawny, będzie można go używać. Potem tak jak napisał @RimciRimci ale w dyrektywie jest też opcja używania źródeł na biopaliwa i paliwa alternatywne, zatem dalej zostaje piec na biogaz czy na inne biopaliwa.
    • Polemizowałbym. Wg mnie na to właśnie liczą rządzący, aby ludzie kupili ściemę nazewniczą. Składka ubezpieczeniowa polega na tym, że jest stała. Kup sobie jakiekolwiek ubezpieczenie w prywatnej firmie albo chociaż przeczytaj regulamin oferty. Płacisz stałą składkę x i masz ubezpieczenie od wymienionych zdarzeń na kwotę y oraz pokrycie kosztów leczenia do kwoty z. Tak działają u nas składki społeczne dla DG. Płacisz x i dostaniesz y emerytury/renty/chorobowego (gdzie y w magiczny sposób dla kolejnych roczników dąży do 0). Opłata NFZ jest wyliczana jako procent od dochodu, więc w moim odczuciu jest to podatek a nie składka. Na UoP z kolei wszystkie "składki" są podatkiem naliczanym procentowo od przychodu. Plus NFZ względem prywatnych ubezpieczeń taki, że nie masz limitu kosztów leczenia (o ile się załapiesz na termin w publicznej służbie zdrowia i uważasz ją za satysfakcjonującą). Tak więc dla mnie bliżej tu do podatku, ale też dostajesz "więcej" niż w składkowym ubezpieczeniu. Ja płacę niezbędne minimum do wspólnej skarbonki (kosza), a prywatne mam kupione ubezpieczenie na rok utraty dochodów plus do 2mln kosztów leczenia za granicą.
    • "Ale to tylko teoria spiskowa szurów!!!!"  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...