Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

Pasta termoprzewodząca zamiast Pactum PT1

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dobiłem się do takiego testu, nie wiem na ile jest wiarygodny.

 

http://www.patryk-tech.pl/testy-recenzje/test-past-termo-przewodzacych-2018/

 

W podsumowaniu ogólnie Pactum PT2 wypada blado, PT1 pewnie gorzej.

 

Ale co tak cenowo i jakościowo będzie najlepsze? 5C jakby zbić byłoby miło, ale też nie żeby płacić 100zł.

 

Np Cryorig 15zł

https://allegro.pl/wydajna-pasta-termoprzewodzaca-cryorig-cp15-i7434880644.html

 

Na ile to starczy nałożeń?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thermal Grizzly Kryonout - ok 30zł bardzo dobra pasta, taniej polecam Arctic Silver 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Arctic Silver 5 w tym teście drugi od dołu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy do czego. jeśli kręcisz lub zależy ci na każdym rpm to wtedy Grizzly, Gelid i CLU/CLP. jeśli idziesz w opłacalność i chcesz po prostu dobrą pastę za rozsądne pieniądze to MX-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli procek to niezdelidowany haswell to pasta nie ma wielkiego znaczenia. I tak się gotuje w swoim glucie. Stąd różnice między najlepszymi i najgorszymi pastami tylko kilka stopni - nieskalpowany Skylake ta sama sytuacja.

 

Z niedrogich past AC MX-4 lub MX-2. Pactum mimo wyników tego testu też nie jest zła tu nie zobaczysz nadzwyczajnej poprawy.

 

Obecnie najlepsze to TG Kryonaut, Gelid GC Extreme i Noctua NT-H1. Ja od lat lecę na Noctua i Gelidzie jedna strzykawka starcza na naprawdę sporo aplikacji więc wydać te 4 dychy od święta to warto. Kryonaut można też kupić w takiej mini strzykawce 1g za 3 dyszki bodajże.

 

Natomiast niezależnie od tego - zmiana pasty wiele Ci nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mój procek jest po delidzie, ciekły metal ma pod czapą. Coś to zmienia w kontekście past? I tak, kręcę i chcę ustawić 1.35V mimo że mam 1.25 aktualnie

 

5C by mnie zbawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to w takim wypadku parę stopni możesz ugrać przechodząc na pastę z górnej półki. Ale na ten test nie ma co patrzeć bo jest zrobiony słabo (przez brak delida) i wyniki są średnio miarodajne.

Pactum to podobna pasta do MX-2 i MX-4 - czyli całkiem niezła i niedroga. Aby odczuć poprawę to musisz wziąć coś z topki - Kryonaut, Gelid, albo Noctua.

Kryonauta nie używałem (stare nie chcą się skończyć :P ), Noctua nakłada się łatwiej niż gęstego Gelida, który z kolei w testach zwykle jest minimalnie lepszy.

 

Bierz najlepiej małą tubkę Kryonauta. Na ze trzy nałożenia może starczy (szczerze to nie wiem jak to wypada bo zawsze kupowałem większe opakowania), ale będziesz miał test.

Lepiej już tylko ciekły metal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO Gelid Gc-Extreme jest chyba najlepszy jeśli idzie wydajność/cena. 1g tubka kosztuje 12-13pln czyli połowę tego co Kryonaut, a różnica w wydajności wg. testów to 1-2*C czyli niemal na poziomie błędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak to wychodzi. Jedna pasta pewnie obniżyłaby o 3C, tamta o 5 :E liczy się łącznie. No zobaczę, choć wolałbym coś poniżej 20zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez delidu nie ma znaczenia, która z zaprezentowanych past będzie użyta.

Wystarczy popatrzeć na 1 minutę AVX na 12x4.3 GHZ z pastą Pactum PT1 i bardzo przeciętne chłodzenie AIO z 1x120mm chłodnicą + 1x140mm dodatkową w wspólnym układzie z GPU.

 

9077344700_1542647290_thumb.jpg

 

Zaraz po zakupie 8700, po uruchomieniu testu w Aida temperatura po minucie doszła prawie do 100stC.

Po delidzie na AVX po minucie mam 60stC.

 

Musisz zrobić delid, żeby jakość pasty pomiędzy IHS i stopką radiatora miała sens.

Gryzli Kryonaut lub Gelid Extreme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A mógłbyś czytać cały temat? Nie jest długi. Delid został zrobiony.

 

Ta lepsza to rozumiem Cryo? Na pewno droższa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest w połowie tematu :P

No to Kryonaut za 30zł 1 gram i coś na wodzie... jakieś AIO z 240/280mm chłodnicą.

 

EDIT: zaraz zrobię 10 minut AVX na 4 rdzenie + HT.

 

EDIT: 10 minut AVX 4/8 na 4.3 GHZ.

Pompka na 60% obrotów - niesłyszalna.

Buda BQ 600 silent bez wentylatorów na przodzie i topie.

Pactum pt1 i delid z ciekłym metalem made in żyletka.

25stC otoczenie.

1888026200_1542649182_thumb.jpg

 

Realtemp 15 minut:

 

7841106400_1542651184_thumb.jpg

 

Jeszcze raz powtórzę... mam marnej jakości AIO własnej roboty !

Gdybym miał np. Krakena 64 to byłoby niżej z temperaturami.

Ale delid musi być dobrze wykonany - IHS wyszlifowany od spodu do miedzi, od góry tez wyszlifowany do miedzi - czyli mam miedziany IHS :E przyklejony na akryl.

 

Planuje zmianę wężyków, bo są za cienkie - 6mm - zmianę pły7nu na petrygo, wyczyszczenie bloków GPU i CPU i nałożenie ciekłego metalu na GPU i CPU.

Powinienem uzyskać z 4-5 stC mniej niż obecnie i to zostawić na grube miesiące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO Arctic MX4 4G - dzisiaj kupiłem i będę się bawił na cpu jak i gpu, 15-20zł za 4g dobrej pasty.

 

Jak liczy się każdy 1-2C to coś z pierwszej trójki, ale to nie będzie opłacalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupować Arctica jak ma Pactum to w sumie niewielki sens. Pasta oczywiście godna polecenia w swojej cenie.

 

Kryonaut w Net-S, Proline po 23 zł jest teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak inne pasty, ale Gelid Extreme miał u mnie próbę czasu, 2,5 roku, nie skamieniał, lecz konsystencja zmieniła się w glinę. Jak dla mnie pasta kiler w tej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie czy bedzie jakas roznica miedzy Pactum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna sprawa, o której nikt właściwie nie wspomina.

 

1. dla dużej powierzchni oddawania ciepła, stosować jak najrzadszą pastę i to dosłownie ma być pomazane na obu powierzchniach.

 

2. na małych powierzchniach, czyli np. Goły GPU, stosować gęste pasty. Sam nacisk stopki chłodzenia wyciśnie prawie całość poza rdzeń i zostanie tylko minimum wewnątrz nierówności stopki radiatora. I tutaj lepiej sprawdza się gęsta pasta.

 

 

Tak po prawdzie, radiator ma przylegać do IHS lub gołego rdzenia bezpośrednio, a nie poprzez warstwę pasty.

Pasta ma tylko pozaklejać nierówności, rysy, dziury, itp. w IHS/stopce chłodzenia.

Gołe rdzenie są prawie idealnie gładkie, więc problem wypełniania nie istnieje.

No i na gołe rdzenie najlepiej stosować wcieranie ciekłego metalu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tego typu testach, lepszym byłby procesor AMD, który ma lutowany IHS, większa powierzchnia, różnice w temperaturach byłyby prawdopodobnie większe. Jak dotrze do mnie Ryzen 1600X sprawdzę pastę Gelid GC-Extreme vs Cryorig CP9 na chłodzeniu Cryorig Ultimate R1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tego typu testach, lepszym byłby procesor AMD, który ma lutowany IHS, większa powierzchnia, różnice w temperaturach byłyby prawdopodobnie większe. Jak dotrze do mnie Ryzen 1600X sprawdzę pastę Gelid GC-Extreme vs Cryorig CP9 na chłodzeniu Cryorig Ultimate R1.

Miałem te chłodzenie kupić , ale udało mi się grandisa za 130zl kupić. Ja używam pasty mx2 i temperatury są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak po prawdzie, radiator ma przylegać do IHS lub gołego rdzenia bezpośrednio, a nie poprzez warstwę pasty. - u mnie tak jest :)

W starych Radeonach też tak było że aż się oderwać chłodzenia nie dało, ja jestem za tym żeby tej pasty było napaćkane żeby nie zmieniać

co kilka miesięcy.

 

Wpotrzebie2017 - teraz z pastą kombinujesz tylko po co zostaw jak jest i nie pchaj łap.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie kombinowałbym gdyby nie to, że chłodzenie hałasuje przez te skoki temperatur nawet w necie. Procek osiąga 50C i nagle zaczyna wiać na sekundę-dwie i znowu się uspokaja, bo temperatura spada do powiedzmy 47. Dość irytująca sprawa, jak tak co moment zawieje na maxa i znowu cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz źle ustawioną krzywą RPM na procesorze.

Ja mam tak ustawione wentylatory w maszynce:

 

1. dla cpu:

 

7549694100_1543146072_thumb.jpg

 

2. dla chłodzenia sekcji zasilania i pamięci karty - wentylator pod kartą:

 

1786929600_1543146111_thumb.jpg

 

3. AIO wspólny układ CPU + GPU - pompka:

 

2241825100_1543146209_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Z tańszych i dobrych past trzeba wymienić jeszcze Be Quiet DC1, niedroga a niezła pasta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zmieniłem tryb na Silent w biosie i w Windowsie jest lepiej. w grach niestety huczy i buczy, ale co zrobić jak do 79 C dochodzi, pomimo, że na może 2 sekundy, potem wraca do ok 73.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...