Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

oizo76

threadripper 1920x

Rekomendowane odpowiedzi

Pany!

 

Potrzebuje sie upewnic na 100%.

 

Skladalem koledze komputer na tej platformie i popelnilm spory blac,bo zamowilem 2x16gb pamieci,czyli dwie kosci...a wpowinny byc cztery,co uswiadomil mi kolega ponizej...

 

Na zwykłym Ryzenie mogą być dwa moduły, bo zwykły Ryzen ma tylko dual channel. Threadripper ma quad channel i potrzebuje przynajmniej 4 modułów, żeby uzyskać odpowiednią przepustowość. Oczywiście procek będzie działał na dwóch modułach, czy nawet na jednym, ale w niektórych zastosowaniach będzie ograniczany przepustowością pamięci - mowa o zastosowaniach profesjonalnych, bo zakładam, że kumpel nie wziął sobie tego 1920X do grania w gry czy przeglądania neta :P. Niech znajomy ściągnie sobie SiSoftware Sandra i sprawdzi przepustowość pamięci odpowiednim benchmarkiem - powinno być około 60-65GB/s w zależności od tego jakie ma pamięci. Przy dual channel w jakim lata obecnie ten komp będzie pewnie ze 35GB/s.

 

Mam na chwile obecna malo czasu,w srode kurier zabiera kompa,nie ma czasu na odsylanie obednej pamieci,czekanie na zwrot kasy itd W gre wchodzi szybkie dokupienie dwoch kosci-kosci ktore zakupilem sa dostepne w zestawax 2x4,2x8 oraz 2x16.

 

I teraz bardzo wazne pytanie,czy jezeli dokupie zestaw 2x4gb,quad channel bedzie dzialac w 100% poprawnie,czy jednak musza to byc dodatkowe moduly 2x16gb?

 

ps

komp bedzie uzywany do pracy,rendering,photoshop itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki,wole byc teraz na 1000% pewien.

 

Na intelu mialem tak kiedys zlozona pamiec-tzn wtedy chyba 2x4gb i 2x2gb...TR jest dosyc specyficznym procem,dlatgo musialem sie upewnic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer będzie działać z 2 kośćmi w dual channel, ale będzie mu brakować przepustowości, ponieważ masz tam kontroler 4 kanałowy (czyli po prostu będzie się marnował jego potencjał). A jak zrobisz jak wyżej Ci poradzono, to będziesz miał już w ogóle sajgon jeśli chodzi o taktowanie powyżej 2133mhz. Lepiej kup zestaw quad channel lub ewentualnie 4 kości na samsungach b-die. Napisz też jaki RAM masz. Może kup szybko jakiś zestaw i oddaj to co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz wiem,niestety zam namieszalem,bo w koszyku mialm juz 4x8gb...

 

nie ma czasu na zwrot obecnych pamieci,w srode komputer bedzie zabrany do irlandii.

Nie ma tez kasy na zakup kolejnych 2x16gb pamieci

 

Poki co w kompie jest zestaw taki jak ponizej

 

https://www.overclockers.co.uk/team-group-vulcan-t-force-32gb-2x16gb-ddr4-pc4-24000c16-3000mhz-dual-channel-kit-grey-tlgd432g3-my-08p-tg.html

 

co bedzie nie tak jezeli dolozy sie 2x8gb?

 

 

https://www.overclockers.co.uk/team-group-vulcan-t-force-16gb-2x8gb-ddr4-pc4-24000c16-3000mhz-dual-channel-kit-grey-tlgd416g30-my-087-tg.html

 

Quad chanel powinien juz normalnie dzialac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Będziesz miał quad channel (flex, o ile płyta obsługuje), ale niepełny t.j nie będzie miał pamięci równo podzielonej na każdy kanał.

2. Te 3000mhz w ogóle działa przy aktualnym zestawie 2x16gb? Masz jakieś najzwyklejsze kości, w dodatku dual rank, nawet przy dołożeniu kolejnych 2x16gb, możliwe że max taktowanie do osiągnięcia w tym zestawie będzie wynosić 2400mhz, może 2667mhz.

 

 

(Nie wspominając o tym 2 innym zestawie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosci smierdza tanioscia,budzet byl jaki byl...

 

Plyta tez jedna z najtanszych-MSI X399 SLI Plus

 

Plyta widziala te kosci jako 3000mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 różne kości to FLEX chanel co najwyżej. Może Triple z tego da się zrobić. Na QUADA bym nie liczył. Z 6 i 8 różnych kości QUAD by pewnie wyszedł.

Czyli np 4x4 + 2x8 albo 4x8 + 2x16 ( ważne żeby jedne były 2 razy pojemniejsze niż drugie )

 

Tak jak na tym zdjęciu Dual z 3 kości, to i Quad z 6 powinien zadziałać.

https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/images/motherboards/desktop/sb/img/dualwith3.jpg

 

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005657/boards-and-kits.html#flex

 

Tylko to na Intelu, co na to AMD to nie wiem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosci smierdza tanioscia,budzet byl jaki byl...

 

Plyta tez jedna z najtanszych-MSI X399 SLI Plus

 

Plyta widziala te kosci jako 3000mhz

A sprawdzałeś, czy to działa stabilnie na 3000mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serio to nie wiem czy takie kombo ma sens - bo jeśli składasz na zasadzie "chcę mieć quad channel bo tak" to chyba lepiej oszczędzić kasę - tak będziesz miał 32GB dla jednego kompleksu (die) i 8GB dla drugiego - więc jeśli apka będzie żarła cory i pamięć w sporych ilościach to i tak natrafisz na wąskie gardło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ThreadRipper ma w zasadzie 2 odrębne 2 kanałowe kontrolery umieszczone w 2 modułach.

 

Powinno działać, tylko nie powinieneś mieszać wielkości pamięci w obrębie jednego modułu.

Moja opinia wynika tylko z teorii budowy tego procesora.

 

Wydaje mi się, że nawet wiele może zmienić pod względem wydajności umieszczenie 2x16 w róznych slotach.

Bo raz będziesz miał 2 kanałowy RAM podłaczony do jednego z modułów a innym razem po jednym kanale ale do obydwu modułów.

 

Myślę, że znacznie szybszy będzie po jednym kanale w każdym module niż 2 kanały ale tylko z jednym modułem. Taki wniosek na podstawie doświadczeń i testów największych ThreadRipperów.

 

Dozbieraj kasy i kup 2x16. W testach zwykle jest przepaść a w praktycznych zastosowaniach już nie tak wielka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w jakiej cenie kupiłeś 1920X? też się przymierzam do tego procesora :) potrzebuje maksymalnie stabilnej platformy i się zastanawiam czy X399 to optymalny wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,jutro juz kompa zabiera kurier i nie bylo czasu na odsylanie pamieci.W szybkim trybie doszly 2x8gb.

 

Quad chanel dziala,memory aggregated score-69.468 GB/s

 

Komp widzi poprawnie kosci oraz ich predkosc 3000mhz/

 

 

Habahaba-proc kupiony za niecale 300 funtow

 

https://www.overclockers.co.uk/amd-ryzen-threadripper-twelve-core-1920x-4.00ghz-socket-tr4-processor-retail-cp-3a8-am.html

 

-mysle ze w tej cenie naprawde godne uwagi.

Dobra cena jest tez na 1950x

 

https://www.overclockers.co.uk/amd-ryzen-threadripper-sixteen-core-1950x-4.00ghz-socket-tr4-processor-retail-cp-3a7-am.html

 

Widac ze wyprzedaja pierwsza generacje TR,druga seria juz duzo drozsza...1920x to na ta chwile mysle calkiem fajna opcja-przy czym ten komp nie dla mnie tylko dla kolegi-rendering itd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba zamówię tego 1920X, mam znajomego w UK więc może mi go zgarnąć :) a jakieś promo na X399 obczaiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepszy czas aby zamowic TR,druga generacja duzo,duzo drozsza...

 

Ogolnie slaba dostepnosc tanszych plyt-pisze tanszych,choc za najtansza trzeba dac w okolicach 300 funtow-inna sprawa ze nawet najtansze plyty tr4 sa juz mocno dopakowane.

 

Tutaj calkiem niezla oferta

 

https://www.amazon.co.uk/ASRock-X399-PROFESSIONAL-GAMING-Motherboard/dp/B074J6LVBD/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1542796389&sr=8-14&keywords=tr4+motherboard

 

Problem jest tez z chlodzeniami pod TR4-czesto sa niedostepne a jezeli sa to sa drozsze niz chlodzenia pod inne sockety no i sporo fajnych chlodzen nie pasuje pod tr4.

 

Powiem Ci ze gdybym dzisiaj skladal koompa dla siebie,to chyba bym przycelowal wlasnie w ryzena tr-1920x jest najbardziej oplacalny,ale 1950x tez ciekawy w obecnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie szukaj AIO z dużą sopką i z 240/280mm chłodnicą.

Żeby tego pieca schłodzić powietrzem, musiałbyś mieć dwie noctuy z 4 wentylatorami pospawane w jeden kaloryfer, który zrobi piekło w zamkniętej budzie.

AIO wyrzuca całe gorąco poza budę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez przesady :E

Miałem Noctua 14 TR4 i dawała radę zarówno z 1920X jak i 1950X, a tempy bardzo przyzwoite były.

Z kolei do CLC jest zapinka w komplecie, warunek to pompa by Asetek, ale moim zdaniem jest głośniej i niekoniecznie chłodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że quad vs dual w większości zastosowań nie daje żadnej przewagi, jedynie w benchmarkach. Wystarczy sobie dowolny test odpalić. Więc na miejscu autora bym w ogóle nie dramatyzował i olał temat.

A robienie jakichś flex-quad to już totalny bezsens i strata kasy w imię - no własnie czego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znasz specyfiki budowy ThreadRippera.

To są 2 procesory z dwoma odrębnymi kanałami pamięci w architekturze NUMA.

Tutaj akurat właściwe rozmieszczenie pamięci ma ogromne znaczenie.

Ponieważ możesz podłączyć pamięć tylko do jednego z procesorów.

 

Wygląda, że zostałeś w epoce Pentium D a są rzeczy o których nie śniło się fizjologom ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że quad vs dual w większości zastosowań nie daje żadnej przewagi, jedynie w benchmarkach. Wystarczy sobie dowolny test odpalić. Więc na miejscu autora bym w ogóle nie dramatyzował i olał temat.

A robienie jakichś flex-quad to już totalny bezsens i strata kasy w imię - no własnie czego?

 

W niektórych zastosowaniach u mnie w pracy quad daje 50% wzrostu wydajności na Threadripperach. Także ten ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie rację, moja wina, miałem otwarty wątek Intelowy i mi się totalnie wszystko popierzyło, że dotyczy to Intela.

 

Przepraszam za zamieszanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • No właśnie, co do zmiany. Jak zapatrujecie się na wynik wojny domowej w Sudanie?
    • Z czasem ona mądrzeje. Ma niesamowity dar trafiania na głupich przeciwników, ale co najciekawsze potrafi wędrować przez długi czas bez wody. Z drugiej strony napiła się trochę radioaktywnej i już miała chorobę popromienną. Z wieżyczkami to rzeczywiście solidnie przesadzili.  Fabuła się komplikuje i im dalej tym mniej mi było do śmiechu. Pewne tezy są bardzo podobne do tych z serii Metro, w szczególności 2035. Całość oceniam w sumie pozytywnie, ale:   Bractwo Stali w grach było co do zasady pozytywną organizacją, a tutaj mają wielu złych członków i przypominają sektę.   Początek, postępowanie jednej osoby, nie pasuje fabularnie do końca.   
    • a w jakim ma robić? między 2% a 10% generalnie powyżej 10% jasność leci na pysk 
    • Sorki. Przez tryb ciągły miałem na myśli tryb HDR trzymający się w okolicy 500 nit bez peak do 1000. Ma 570 w tym kalibratorze. Gdzie Asus w kalibratorze miał 420. I na bieli 100% pokrywającej ekran trzyma się w pip jaśniej niż Asus. 
    • Problemy są w obu obozach, ale teraz masz na zielono, więc... Zrobiłem z ciekawości teścik swojego 3060ti w CapsViewerze z benchu z futerkiem w 700/700. Taka rozdziałka obciąża moją kartę w sposób dynamiczny (sześcian się kręci, więc pobory mocy się zmieniają) i dochodzą pod sam PL karty, ale go nie dotyka, czyli karta pokazuje pracę w IDLE - pasek PerfCap  szary. Monitoring z gpu-z pokazuje, że przy uruchomieniu futerka, karta pracuje (po UV 1800mhz/850mV) z 1785mhz/850mV by po 4 minutach (gpu uzyskuje wtedy 53stC) taktowanie przeskoczyło na 1800mhz/850mV i tak leci już jakiś czas. Karta rozgrzewa się do 60stC i dalej taktowanie i napięcie jest bez zmian. Tylko ten początek był zmienny Czyżby sterownik zmieniał taktowania (napięcie się nie ruszyło) w raz z temperaturą ? I to w tak dziwnym zakresie 53stC a później już nie ? W sumie nie ma z taką marginalną zmianą żadnych problemów, ale ciekawość drąży Autor też mógłby sobie z ciekawości zrobić ten test i naskrobać, jak w serii 4xxx zachowuje się odczyt z taktowania pod obciążeniem. W prawdzie to syntetyk, ale... Aha... UV zrobiłem specjalnie na odwrót, czyli początkowo obniżyłem całą krzywą, a później chwyciłem tylko punkt styczny i podniosłem do 1800mhz i jest identycznie, jak z  poradnikiem od Techmaniaka
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...