Skocz do zawartości
dadi82

ram 3200 CL14 vs 3600 CL16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad wymianą mojego ramu bo z 9900K nie kręci się tak jak z 6700K.

Otóż zastanawiam się nad G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z RGB CL16 (2x8GB) lub 3200 CL14, choć nie wiem czy nie skończy się na 3200 CL 16, bo to zawsze 400 zł w kieszeni.

Ale pomijając kwestie finansowe.

Co lepiej według was wziąć 3600CL16 czy 3200CL14 i z lepszym potencjałem do ewentualnego dalszego OC o ile w ogóle jest sens dalszego OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200 Cl14 ogólnie chyba wypada lepiej - bez problemu powinny zrobić 3600 CL16 natomiast w drugą stronę już niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa zestawy IMO będą podobne, brałbym zestawy z profilem 3600mhz, bo są tańsze, a obydwa i tak będą na samsungach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa zestawy IMO będą podobne, brałbym zestawy z profilem 3600mhz, bo są tańsze, a obydwa i tak będą na samsungach.

Różnica między 3200CL14 > 3600CL16 to 20 złych. Więc powiedziałbym że ta sama cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście kości 3200mhz cl14 bardzo potaniały, niedawno były za ~~1000zł, a odpowiednie 3600mhz cl16 za ~~800zł ;)

Chociaż i tak na morele widzę:

F4-3200C14D-16GVR za 914zł

PVLW416G360C6K 809zl.

czyli 100zł różnicy ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście kości 3200mhz cl14 bardzo potaniały, niedawno były za ~~1000zł, a odpowiednie 3600mhz cl16 za ~~800zł ;)

Chociaż i tak na morele widzę:

F4-3200C14D-16GVR za 914zł

PVLW416G360C6K 809zl.

czyli 100zł różnicy ;)

Ale RGB już 999 a ja w tym roku mam budę zamiast choinki :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojdź najpierw do porządku z obecnymi pamięciami, w temacie RTX zostawiłem wskazówki odnośnie regulacji napięć mostka północnego i kontrolera DRAM, bo jeżeli będziesz się opierać o ustawienia AUTO to niezależnie od kostek będzie kicha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojdź najpierw do porządku z obecnymi pamięciami, w temacie RTX zostawiłem wskazówki odnośnie regulacji napięć mostka północnego i kontrolera DRAM, bo jeżeli będziesz się opierać o ustawienia AUTO to niezależnie od kostek będzie kicha.

Dzięki za info, z pamięciami nie mam za dużego doświadczenia (w zasadzie żadnego) więc dlatego właśnie chciałem coś z XPM.

Dużo kopania w temacie z RTXami może mógłbyś coś bliżej powiedzieć.

Zielony jestem w temacie a może faktycznie z moimi uda się coś jeszcze wskórać.

Jak pisałem memtestem 8h bez błędów napięcie z tego co pamiętam 1,36 lub 1.4v. 3200MHZ CL 181818

Na 6700K + Z170 Pro Gaming też raczej stabilnie było z obecną płytą i procem, niby OK, CINEBanch przechodzi ale w grze wywalało do pulpitu lub blue screan. Myślałem że to wina procka ale na XMP 2133 141414 wszystko hula OK.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci z XMP nic Ci nie dadzą, obecne płyty mają straszne problemy z obsługą tych profili i często gęsto zawyżając napięcia VCCSA i VCCIO do absurdalnych poziomów przekraczających 1.30v

W tej sytuacji ok kupisz 3600 MHz na XMP wszystko ładnie załadujesz profil i bach procesor zacznie Ci się sypać i znowu będziesz musiał aż 1.40v wbić na Vcore.

Do 3200 MHz nawet przy średnim IMC powinno bez problemu wystarczyć 1.10-1.12v VCCIO i 1.13-1.15 VCCSA, z czego należy pamiętać że VCCSA powinien być o oczko dwa wyżej od VCCIO.

Przy takich ustawieniach powinno znacząco spaść zapotrzebowanie na Vcore i z definicji powinno się udać uruchomić te pamięci na wyższym taktowaniu bez potrzeby dowalania aż 1.40v na CPU.

 

Nie dziw się że na 2133 napięcia są sporo niższe, wolne pamięci ograniczają cały system przez co nie może rozwinąć skrzydeł do tak niskiego taktowania pamięci spokojnie SA i IO wrzucasz poniżej 1.0v

 

Na ile masz ustawiony cache w tym CPU kręciłeś coś w ogóle?

 

Możesz też wrzucić log z Thaiphoon burner, zobaczymy jakie masz kostki w tych pamięciach RAM, bo aż nie chce mi się wierzyć że nie dało się odpalić 3200 MHz na jakiś w miarę ludzkich opóźnieniach ~ 16 CL.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że płyta Z390 MSI? Tam powinieneś mieć w UEFI funkcję Memory TryIt! czy jakoś podobnie - i listę proponowanych profili wybierz coś z niej co wygląda przyzwoicie i spróbuj.

 

Na XMP bym zbytnio nie polegał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memory TryIT działa beznadziejnie przynajmniej w moim wypadku do tego prędkości zaczynają się od 3600 MHz, więc w żadnym wypadku na memkach 2133 to nie odpali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci z XMP nic Ci nie dadzą, obecne płyty mają straszne problemy z obsługą tych profili i często gęsto zawyżając napięcia VCCSA i VCCIO do absurdalnych poziomów przekraczających 1.30v

W tej sytuacji ok kupisz 3600 MHz na XMP wszystko ładnie załadujesz profil i bach procesor zacznie Ci się sypać i znowu będziesz musiał aż 1.40v wbić na Vcore.

Do 3200 MHz nawet przy średnim IMC powinno bez problemu wystarczyć 1.10-1.12v VCCIO i 1.13-1.15 VCCSA, z czego należy pamiętać że VCCSA powinien być o oczko dwa wyżej od VCCIO.

Przy takich ustawieniach powinno znacząco spaść zapotrzebowanie na Vcore i z definicji powinno się udać uruchomić te pamięci na wyższym taktowaniu bez potrzeby dowalania aż 1.40v na CPU.

 

Nie dziw się że na 2133 napięcia są sporo niższe, wolne pamięci ograniczają cały system przez co nie może rozwinąć skrzydeł do tak niskiego taktowania pamięci spokojnie SA i IO wrzucasz poniżej 1.0v

 

Na ile masz ustawiony cache w tym CPU kręciłeś coś w ogóle?

 

Możesz też wrzucić log z Thaiphoon burner, zobaczymy jakie masz kostki w tych pamięciach RAM, bo aż nie chce mi się wierzyć że nie dało się odpalić 3200 MHz na jakiś w miarę ludzkich opóźnieniach ~ 16 CL.

 

Dzięki pobawię się jeszcze dzisiaj troszkę jak znajdę czas i dam znać.

A procka kręcić napięciami na sztywno czy zostawić jak mam czyli Adaptive ofset -0,11?

 

Rozumiem, że płyta Z390 MSI? Tam powinieneś mieć w UEFI funkcję Memory TryIt! czy jakoś podobnie - i listę proponowanych profili wybierz coś z niej co wygląda przyzwoicie i spróbuj.

 

Na XMP bym zbytnio nie polegał.

Z tego co pamiętam to Memroy TryIT proponuje 3200 z CL14 chyba, z góry przyjąłem że to nie realne jest.

A jak ten TryIt działa? Dobiera sam napięcia itp?

Rozumiem że jak będę się bawił 3200 na kostkach to napięcie 1,35-1,40 na nich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...............

Na 6700K + Z170 Pro Gaming też raczej stabilnie było z obecną płytą i procem, niby OK, CINEBanch przechodzi ale w grze wywalało do pulpitu lub blue screan. Myślałem że to wina procka ale na XMP 2133 141414 wszystko hula OK.

CBr15 to taki średni soft do weryfikacji stabilności, ewentualnie można za pomocą CBr15 zdiagnozować stabilność Pulpitu :E :

polecam dla RAM: https://hcidesign.com/memtest

dla Procesora: https://www.mersenne.org/download/ pobrać możesz z innych witryn

 

 

 

Pamięci z XMP nic Ci nie dadzą, obecne płyty mają straszne problemy z obsługą tych profili i często gęsto zawyżając napięcia VCCSA i VCCIO do absurdalnych poziomów przekraczających 1.30v

W tej sytuacji ok kupisz 3600 MHz na XMP wszystko ładnie załadujesz profil i bach procesor zacznie Ci się sypać i znowu będziesz musiał aż 1.40v wbić na Vcore.

Do 3200 MHz nawet przy średnim IMC powinno bez problemu wystarczyć 1.10-1.12v VCCIO i 1.13-1.15 VCCSA, z czego należy pamiętać że VCCSA powinien być o oczko dwa wyżej od VCCIO.

Przy takich ustawieniach powinno znacząco spaść zapotrzebowanie na Vcore i z definicji powinno się udać uruchomić te pamięci na wyższym taktowaniu bez potrzeby dowalania aż 1.40v na CPU.

 

Nie dziw się że na 2133 napięcia są sporo niższe, wolne pamięci ograniczają cały system przez co nie może rozwinąć skrzydeł do tak niskiego taktowania pamięci spokojnie SA i IO wrzucasz poniżej 1.0v

 

Na ile masz ustawiony cache w tym CPU kręciłeś coś w ogóle?

 

Możesz też wrzucić log z Thaiphoon burner, zobaczymy jakie masz kostki w tych pamięciach RAM, bo aż nie chce mi się wierzyć że nie dało się odpalić 3200 MHz na jakiś w miarę ludzkich opóźnieniach ~ 16 CL.

co do VCCIO i VCCSA to nie zgodzę się w kwestii Oczka wyżej , u mnie testowałem kilkakrotnie jak nie kilkadziesiąt razy właśnie IO oczko wyżej od SA, przykładowo 1.2375 i 1.225 dla SA i hula niesamowicie stabilnie przy 4133c17, następna Kwestia to VCCIO raczej pozwoli lub nie ci załadować system, SA bardziej stabilizuje RAM i przykładowo zaczynając od 1.2V na SA przy 4133C17 Memtest dopiero robi się Stable przy SA 1.225v, no ale to tez jest uwarunkowane VDIMM i wieloma innymi peryferiami RAM, nie sprawdzałem dokładnie ale niskie tRFC i ciasny CL może tez generować wyższe SA

 

przykładowo RAM 4133C17 , VCCIO 1.125 VCCSA 1.125 Windows wstaje ale odpalenie czegokolwiek BSOD, na 1.15v system działa poprawnie ale stabilnie dopiero jest na 1.2+

 

co do Vcore to możliwe ze wbicie sie w odpowiedni CFG nie będzie miało wpływu na konieczność podbijania Vcore, jednak testowałem kilka setów RAM i zarówno 4400 czy 32GB 4133 zawsze wychodziło mi oczko wyżej na Vcore względem niższego zegara RAM

Edytowane przez VSS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Prima znam i testuje nim CPU.

Memtestem tym dosowym testowałem pamiątki ale to na starej płycie i procku.

8H bez błędów szły 3200 i jednak CL18 przy napięciu 1,36

 

Jeszcze co do OC procka to mam adaptive offset na -0,11, bawić się offsetem czy na sztywno ustawiać napięcia.

Powiedzmy że będę chciał ustawić te kostki na 3200.

Jaki CL na początek próbować i jakie napięcia. Tak żeby była jakaś szansa że będzie stabilnie (nawet ciut zawyżone), potem będę ewentualnie schodził w dół.

Jestem już po słowie z jednym forumowiczem w sprawieG.Skill trident z RGB 3200 CL14 ale oczywiście najpierw zgodnie z waszymi sugestiami postaram się ustabilizować OC i ujarzmić płytę na tym co mam.

Potem się zobaczy.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak , moje 3200c14 szly na 4133C17 ale tylko na pych, stawiajac profil od podstaw na tych kosciach to na 4k sie konczyla zabawa a i to zalezy tez od plyty, procesora i samych kosci ,

 

jak B-die i jak im zapodasz 1.5v to powinny wylądować na 4300-4400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem ci tak , moje 3200c14 szly na 4133C17 ale tylko na pych, stawiajac profil od podstaw na tych kosciach to na 4k sie konczyla zabawa a i to zalezy tez od plyty, procesora i samych kosci ,

 

jak B-die i jak im zapodasz 1.5v to powinny wylądować na 4300-4400

 

A VCCIO I VCCSA ?

A ten B-die co to jest jak to sprawdzić?

Na razie bawię się tym co mam w stopce czyli Kingston HyperX FURY 16GB (2x8GB) DDR4 @XMP 2133 CL14 te kostki to nie samsungi.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO SA musisz znaleźć odpowiednie wartości startowe dla twoje HW , oczywiście albo zaczniesz od 1.0v i BSOD albo od razu postawisz na 1.2v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci modułów RAM typu G.skill, ADATA itd. kupują kości od ich producentów, czyli: Samsung, Micron, Hynix itd.

Aktualnie najlepsze kości do OC robi Samsung (nie ma innych które zrobią np. 3200mhz cl14.14.14.14.22 lub 4000mhz cl12), a dokładnie kości samsung b-die (5WB BCPB)

Istnieją strony, gdzie ludzie pospisywali z grubsza różne zestawy:

https://www.hardwareluxx.de/community/f13/die-ultimative-hardwareluxx-samsung-8gb-b-die-liste-alle-hersteller-26-11-18-a-1161530.html

http://download.gigabyte.cn/FileList/Memory/mb_memory_x470-aorus-gaming-7-wifi.pdf

 

Powiedzmy, że zasada jest taka, np:

2x8gb i wielokrotność, 3200mhz cl14, 3600mhz =/< cl17

Programem do sprawdzenia takich info jest np. taiphoon burner.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, wczoraj bawiłem się trochę tym OC i oto co mi wyszło.

Ram 1,4V 3000mhz CL 16. Także jak na to ze ram ma prawie 3 lata to uważam że nieźle, tym bardziej że to żaden selekt tylko zwykłe kostki Microna.

Co do współpracy z procem to offset -0,070 co daje 1,36V VCCIO 1,13 VCCSA 1,14. Na takich ustawieniach ram stabilny, procek też. 3,5 h prime95 torture test na priorytecie 10 bez błędów. Najcieplejszy rdzeń 92stC. To sporo ale nigdy takich temperatur nie osiągnie w normalnej pracy. Test potem powtórzony AIDA stress test i maks temperatura 82-83stC.

Także na teraz tak zostawiam, pewnie kupię te kostki Trident Z RGB 3200 MHZ cl14 / 1,35V. Myślę, że spokojnie pójdą minimum 3600/3800 przy CL 15-16 i napięciu 1.40V a może wyżej.

Cinebench r15 daje wynik ~2170-2180

 

Dodam że AIDA stress test przechodzi na niższych napięciach Vcore 1,33V jest parę stopni chłodniej ale Prime95 weryfikuje to i po kilkunastu mintach walnie jakimś błędem.

W pełni stabilnie po 3,5h testu są te ustawienia które podałem wyżej.

Edytowane przez dadi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tym ram testujesz, mam 16GB. to znaczy co otwieram program 8 razy, w każdym wpisuję 2048 (mb) i jazda aż wszystkie dolecą do 100% czy wystarczą 2-3 okna programu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 16gb mozesz odpalic 12-14 okienek po 1024 i przeleciec sie do tak srednio 400% , 1000% jak juz bedziesz mial profil dpoiety na fest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memory TryIT działa beznadziejnie przynajmniej w moim wypadku do tego prędkości zaczynają się od 3600 MHz, więc w żadnym wypadku na memkach 2133 to nie odpali.

 

TryIT jest dla B-Die ;]

 

3600cl15 - te kosteczki robią to bez problemów ;]

https://www.ceneo.pl/45853210

 

Ale jak są dostępne 3200CL14 za ponad 100zl taniej, to warto sobie przyoszczędzić.

 

Jak chcesz jakiś tani ram w wersji budżet, to aktualnie 3200cl15 chyba króluje :)

https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

 

Tylko w cenie około 600-700zl. Bo ostanio sporo osób nakupiło czarne 3200CL15 i już cena podskoczyła ;] Reakcja na popyt/podaż ? Nie wiem.. ale mam wrażenie, że na cenę ramu ma wpływ nawet zakup kulku sztuk w skali kraju :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TryIT jest dla B-Die ;]

 

3600cl15 - te kosteczki robią to bez problemów ;]

https://www.ceneo.pl/45853210

 

Ale jak są dostępne 3200CL14 za ponad 100zl taniej, to warto sobie przyoszczędzić.

 

Jak chcesz jakiś tani ram w wersji budżet, to aktualnie 3200cl15 chyba króluje :)

https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

 

Tylko w cenie około 600-700zl. Bo ostanio sporo osób nakupiło czarne 3200CL15 i już cena podskoczyła ;] Reakcja na popyt/podaż ? Nie wiem.. ale mam wrażenie, że na cenę ramu ma wpływ nawet zakup kulku sztuk w skali kraju :D

Jestem po słowie z kolegą z forum który sprzedaje triden z rgb 3200CL14, na samsungach b-die.

Jak nic się nie wysypie to w poniedziałek będę finalizował transakcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TryIT jest dla B-Die ;]

 

3600cl15 - te kosteczki robią to bez problemów ;]

https://www.ceneo.pl/45853210

 

Ale jak są dostępne 3200CL14 za ponad 100zl taniej, to warto sobie przyoszczędzić.

 

Jak chcesz jakiś tani ram w wersji budżet, to aktualnie 3200cl15 chyba króluje :)

https://www.x-kom.pl/p/427810-pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-3200mhz-ripjaws-v-cl15-red-2x8gb.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click

 

 

Tylko w cenie około 600-700zl. Bo ostanio sporo osób nakupiło czarne 3200CL15 i już cena podskoczyła ;] Reakcja na popyt/podaż ? Nie wiem.. ale mam wrażenie, że na cenę ramu ma wpływ nawet zakup kulku sztuk w skali kraju :D

Zatem sądzisz że ja nie mam kostek B-Die i zwykłe Hynixy wykręciłem do 4133 CL17-17-17-34-2-370 tRFC? :E

 

Wiem że TryIT jest dla B-Die ale nawet przy kostkach B-Die działa to nędznie, gdyby wspierali niższe strapy to na micronach/hynixach jakieś niskie tryby mogły by wstać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądzę że TryIt jest dokładnie tym co sugeruje nazwa ;] Taka typowa BETA wprowadzona niedawno. I z dostępnej listy w zasadzie widać, że bez B-Die nie ma tam co kombinować.

 

Lipa trochę, bo to jest takie niby ułatwienie dla Kowalskiego. Z drugiej strony Kowalski jak już poluje na B-Die to pewnie mu ten TryIt nie jest niezbędny do życia :D Powinni to znacznie bardziej rozszerzyć. Podzielić też na inne kości. Sporo osób by to pewnie usczęśliwiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...