Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bartes8990

AMD 1600X Temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem się poradzić kogoś kto może miał taki przypadek lub się zna.

Zakupiłem i dziś złożyłem Ryzena5 1600X z płytą GIGABYTE B450M DS3H chłodzenie założyłem z starego zestawu jest to Spartan 3 LT HE1012 który przy i5 3470 sprawował się dobrze przy AMD mam problem że robiąc coś na pulpicie nie słyszę ale jeśli odpalę youtube HD to podskakuje wentylator do 1600 na minutę i spada np 888 w grach jeszcze nie testowałem ale pod obciążeniem w benchmarku na 100% jest to wyjec.

 

Drugi problem temperatura na jednym rdzeniu to 17 stopni tak pokazuje HWmonitor czy to normalne czy błąd programu ?

 

pulpit

https://zapodaj.net/39077c575a368.jpg.html

 

obciążanie benchmark 6 minut

https://zapodaj.net/fb5a9e31cd5fb.jpg.html

 

Dodam że przez przesiadkę na ryzen musiałem też przejść na windows 10 sterowniki sam windows pościągał więc może trzeba z strony płyty głównej dodatkowe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napięcie dochodzące do 1,5v. sporo. takie napięcie to już bardzo mocne oc potrzebuje. spróbuj w biosie offset napięcia dać -0,05/-0,1 na początek albo ustaw ręcznie na 1,4v/1,45v.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia wysokie to raz, a dwa spartan to nie jest jakiś super chłodnik, wcześniej sobie radził bo chłodził 4 rdzenie, tu ma do schłodzenia 12 wątków, w dodatku na za dużym napięciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor od dawna pokazuje głupoty na wielu nowszych procesorach, w pierwszej kolejności program do zmiany na HWInfo64 i dopiero będzie można ocenić jak wygląda kwestia napięcia/temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienić te napięcie ? w biosie mam wszystko ustawione na standardowe ustawienia chyba że coś przypadkiem przestawiłem jak szukałem ustawień do USB bo windows7 nie wykrywał klawiatury w czasie instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia wysokie to raz, a dwa spartan to nie jest jakiś super chłodnik, wcześniej sobie radził bo chłodził 4 rdzenie, tu ma do schłodzenia 12 wątków, w dodatku na za dużym napięciu

 

sam w sumie jestem ciekaw jak się będzie sprawował na 1600x po zmniejszeniu napięcia i może lekkim oc. mam to chłodzenie obecnie i przymierzam się do 1600x za nieco ponad 500zł :)

 

Jak zmienić te napięcie ? w biosie mam wszystko ustawione na standardowe ustawienia chyba że coś przypadkiem przestawiłem jak szukałem ustawień do USB bo windows7 nie wykrywał klawiatury w czasie instalacji.

 

niektóre nowe płyty główne mają takie swoje uroki że automatycznie mocno podbijają napięcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Windows 7 nie bosługuje nowych procków. Ewentualnie jak utworzysz dysk instalacyjny ze sterownikiem dla chipsetu (USB).

2 Nie korzystaj z HWmonitora, tylko z HWINFO64, tak jak pisał DisconnecT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HWMonitor od dawna pokazuje głupoty na wielu nowszych procesorach, w pierwszej kolejności program do zmiany na HWInfo64 i dopiero będzie można ocenić jak wygląda kwestia napięcia/temperatur.

 

https://zapodaj.net/dec5a9242aeb6.jpg.html

 

https://zapodaj.net/3331fda4e8c49.jpg.html

 

z HWinfo

 

Chłodzenie no fakt może nie najmocniejsze ale do tej pory dawało radę a tu denerwujące skoki prędkości .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam w sumie jestem ciekaw jak się będzie sprawował na 1600x po zmniejszeniu napięcia i może lekkim oc. mam to chłodzenie obecnie i przymierzam się do 1600x za nieco ponad 500zł :)

Na pewno lepiej niż BOXowy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda raczej ok, 72C max- podczas jakiegoś obciążenia?

Na pulpicie ile masz?

vcore max 1,43v też ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/dec5a9242aeb6.jpg.html

 

https://zapodaj.net/3331fda4e8c49.jpg.html

 

z HWinfo

 

Chłodzenie no fakt może nie najmocniejsze ale do tej pory dawało radę a tu denerwujące skoki prędkości .

 

poszukaj w biosie opcji docelowej temperatury procesora, 1500rpm przy temp. 52C troszkę dużo.

 

Wszystko wygląda raczej ok, 72C max- podczas jakiegoś obciążenia?

Na pulpicie ile masz?

vcore max 1,43v też ok.

 

wydawało mi się że w amd patrzy się na temp. Tdie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytałem na temat turbo u AMD i konkretnie 1600x i chwilowe napięcie dochodzące bez obciążenia do 1,5V przy 4,1ghz to norma i nie ma co się tym przejmować (amd coś pisało, że nie jest to takie dokładne, bo zmiany napięcia są zbyt szybkie i dlatego tak pokazuje). Jak obciazysz na stock wszystkie rdzenie to wtedy widać prawdziwe vcore, u mnie było jakoś 1,23-1,25V na stock. Jakbyś wyłączył PBO w biosie to napięcie nie będzie tak skakać, ale też nie będzie boostowac do 4,1ghz. Generalnie jeśli temperatury są w normie to bym się tym nie przejmował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czytałem na temat turbo u AMD i konkretnie 1600x i chwilowe napięcie dochodzące bez obciążenia do 1,5V przy 4,1ghz to norma i nie ma co się tym przejmować (amd coś pisało, że nie jest to takie dokładne, bo zmiany napięcia są zbyt szybkie i dlatego tak pokazuje). Jak obciazysz na stock wszystkie rdzenie to wtedy widać prawdziwe vcore, u mnie było jakoś 1,23-1,25V na stock. Jakbyś wyłączył PBO w biosie to napięcie nie będzie tak skakać, ale też nie będzie boostowac do 4,1ghz. Generalnie jeśli temperatury są w normie to bym się tym nie przejmował :)

 

Tylko który program dobrze pokazuje bo w tym HWiNFO jest jedna temperatura nie pokazuje (chyba) temperatur na każdy rdzeń a w HWmonitor dalej pokazuje na 4 rdzeniu 17stopni a reszta 36-50

 

w biosie pokazuje 36 stopni :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://zapodaj.net/dec5a9242aeb6.jpg.html

 

https://zapodaj.net/3331fda4e8c49.jpg.html

 

z HWinfo

 

Chłodzenie no fakt może nie najmocniejsze ale do tej pory dawało radę a tu denerwujące skoki prędkości .

 

Ustaw hwinfo na pełen ekran i używając tych dużych niebieskich strzałek zrób tak aby było ze 3-4 kolumny bo tutaj nic nie widać.

 

Dobra widzę że jest drugi zrzut, wszystko wygląda w normie, temperatury AMD sprawdzasz pod T-Ctl, niestety procki AMD nie posiadają czujników DTS jak Intel i pomiar wygląda nieco inaczej. Napięcie można trochę skorygować będzie chłodniej.

 

Radzę też poprawić pamięci ram bo 2666 MHz CL20 to wydajność bardzo podobna to najlepszych DDR2/najsłabszych DDR3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w MSI Afterburner grając godzine w CS GO na max detalach na różnych mapach temperatura nie przekroczyła 56 stopni więcej miałem na gpu bo 65 :) w biosie zmieniłem tryb pracy wentylatora na cichy i już nie odpala się tak często tylko w csie więc chyba jest ok :)

 

Ram to ADATA XPG Gammix D10 DDR4 8GB 3000MHz, CL16 trzeba w biosie ustawić zamiast na auto to wybrać jaki tryb pracy ma być ? ja nie bawię się w OC więc nie bardzo wiem co i jak :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pamięci ustaw na początek profil XMP 3000 MHz CL16, jak nie pomoże to najpewniej trzeba będzie ręcznie ustawić 2933 MHz CL16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

timingi ramu glowne wklep recznie a reszte daj na auto, napiecie z pudelka wrzuc. POwinno chodzic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukaj w biosie opcji docelowej temperatury procesora, 1500rpm przy temp. 52C troszkę dużo.

wydawało mi się że w amd patrzy się na temp. Tdie?

Wróć

52C, źle spojrzałem. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, patrzy się na temperaturę tdie, w Ryzenie nie sprawdzisz temperatury pojedynczych rdzeni bo takich czujników po prostu nie ma. Ta druga wartośc tct to temperatura z jakims 20 stopniowym offsetem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw hwinfo na pełen ekran i używając tych dużych niebieskich strzałek zrób tak aby było ze 3-4 kolumny bo tutaj nic nie widać.

 

Dobra widzę że jest drugi zrzut, wszystko wygląda w normie, temperatury AMD sprawdzasz pod T-Ctl, niestety procki AMD nie posiadają czujników DTS jak Intel i pomiar wygląda nieco inaczej. Napięcie można trochę skorygować będzie chłodniej.

 

Radzę też poprawić pamięci ram bo 2666 MHz CL20 to wydajność bardzo podobna to najlepszych DDR2/najsłabszych DDR3

On ma procka z X I T-Ctljest do date +20 jego realna temperatura to ta druga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On ma procka z X I T-Ctljest do date +20 jego realna temperatura to ta druga

 

sytuacja z serii "Jak skomplikować prostą rzecz." :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie jak dla mnie kosmiczne. Ustaw na początek ok 3800 i napięcie ok 1.33-1.35. Pokorzystaj i jak stabilnie. To zmniejszaj. 1.41 to już wartość szczytowa dla Ryzena. Do niego potrzeba naprawdę dobrego chłodzenia - topowe powietrzne w stylu noctua d15 czy solidne AiO. A nie malutki spartan. W okolicach 1.4 rozsądne minimum to Fortis 3, a wskazany jest Grandis jeśli chcesz tańszy Cooler.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...