Skocz do zawartości
pulst

Customowa kompaktowa obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Po wymyśleniu tego błyskotliwego tytułu nadszedł czas żeby podzielić się swoją drogą do małego komputera (nie sądziłem, że będzie mnie to stresować).

O mniejszej obudowie zacząłem myśleć w 2016 roku kiedy złożyłem swój pierwszy PC.

Z czasem obserwowania nowości zwracałem uwagę na coraz bardziej estetyczne części w formacie itx, których wcześniejszy wygląd zdecydowanie do mnie nie przemawiał.

Miesiącami planowałem i doskonaliłem wizję swojego wymarzonego "blaszaka". W 2016 zacząłem również studiować, a z czasem zdobyłem wiedzę i narzędzia aby wykonać swój pierwszy projekt obudowy.

Głównym założeniem było zmniejszenie obudowy przy zachowaniu wysokiej wydajności jak i również kultury pracy.

Komputer używam głównie do gier competitive no i oczywiście codzienny użytek + studia.

 

Niestety fotograf ze mnie żaden, moim jedynym sprzętem do zdjęć jest prawie 3 letni telefon komórkowy. Także na zdjęciach raczej szału nie ma ale starałem się z całych sił!

 

Podzespoły:

INTEL CORE i5-8600K

ASUS ROG STRIX Z370-I GAMING

G.SKILL TRIDENT Z RGB DDR4, 2x8GB, 3200MHz

SAMSUNG 960 EVO 250GB

EVGA GTX 1060 3GB SC

KRAKEN X42 140MM / KRAKEN X52 240MM

CORSAIR SFX 450W

 

Pierwszym pomysłem było użycie 240mm krakena x42 na froncie obudowy aby zapewniał przepływ powietrza w obudowie. Niestety kosztem tego ucierpiała karta graficzna której długość musiała zamykać się w 18 cm.

Wybór padł na EVGA GTX 1060 3GB SC. Wymiary obudowy: 25 cm długości, 31 cm wysokości, 16cm szerokości.

 

rCBdkql.jpg

 

udU3Wl4.jpg

 

3Y7GOSz.jpg

 

5oZKcfg.jpg

 

8be1XfR.jpg

 

Niestety rzeczywistość zweryfikowała dokładność moich obliczeń. Wiele części było niedopasowanych jednak udało mi się to wszystko złożyć w całość. Niestety kosztem tylniego panelu, który delikatnie pękł pod wpływem siły.

Gwoździem do trumny okazało się chłodzenie za ponad 600zł czyli Kraken x52 240mm. Głośność pompki nie do zniesienia. Wcześniej używany be quiet dark rock 3 był praktycznie niesłyszalny.

Pompka wydawała z siebie dźwięk pomiędzy wiertarką a odkurzaczem. Przeczytałem wszystkie możliwe tematy i zdecydowałem się na wymianę. Nową sztukę dostałem od ręki. Niestety po zamontowaniu okazało się, że jest jeszcze gorzej.

W tamtym momencie straciłem całą motywację oraz pomysł na kontynuację projektu gdyż kraken był nieodłączną częścią wymarzonego wyglądu. Z pomocą przyszedł mi współlokator, dzięki któremu wypróbowałem mniejszą wersję czyli Krakena x42. To był strzał w dziesiątkę, niższe obroty na pompce spowodowały, że jest ono zupełnie bezgłośne. Przez dłuższy czas mój komputer wyglądał tak:

 

ws1SHWo.jpg

 

Brakowało mi czasu aby dokończyć projekt. Wtedy też zdecydowałem się zrekompensować zmniejszenie chłodnicy i zrobić delidding procesora.

 

47xsgMX.jpg

 

DBnQea6.jpg

 

K2ugAKd.jpg

 

W tym miejscu powiem tak: nie bójcie się żyletki. Koszt maszynki to około 150zł a odkąd delidding stał się biznesem raczej nikt wam jej nie pożyczy. Była to moja pierwsza próba w życiu, zachowałem dużą ostrożność i wszystko się udało. Wcześniej zapytałem się tu na forum o to czy spadek temperatur po delidzie pozwoli na lepsze możliwości podkręcania, jednak otrzymałem jedną prześmiewczą i bezużyteczną odpowiedz. Tak więc rozwiewając wątpliwości po zabiegu udało mi się osiągnać 5.0GHz przy 1.36 v, kiedy wcześniej 4.8 GHz nie było do końca stabilne przy tym napięciu. Najbardziej jednak jestem dumny z różnicy temperatur na rdzeniach która wynosi 1 stopień. Taktowanie obniżyłem do 4.5 GHz przy napięciu 1.14v gdyż więcej nie jest mi do niczego potrzebne.

 

Ayg8SpV.png

 

Po ponad miesiącu byłem gotowy do następnej próby. Wymiary obudowy 25 cm długości, 30 cm wysokości, 15,5 cm szerokości. Materiał akryl 3mm.

 

vcd1rCX.jpg

 

W tym momencie pora napisać o oryginalnym okablowaniu zasilacza corsair sf450. To najdroższy zasilacz jaki miałem do tej pory, jednak tak sztywnych i twardych kabli nie miał żaden z dużo tańszych poprzedników. Operowanie tymi kablami to był istny dramat. Końcówki są zupełnie niedopasowane, żyłem w ciągłym strachu że coś się połamię jeśli będę z taką siłą wciskać kable. O jakimkolwiek uporządkowaniu kabli mogłem zapomnieć, wszystko jest wpięte na styk bo długość kabli nie pozwalała na nic więcej. Okablowanie psuje cały efekt końcowy.

 

lhBGIJV.jpg

 

jp5xgDT.jpg

 

A teraz zdjęcie z fleszem ukazujące dokładnie jak wygląda nieszczęsny cable management.

 

ttPowis.jpg

 

Oraz zdjęcie obrazujące skalę zmian czyli moja wcześniejsza oraz jedna z mniejszych obudów ATX czyli NZXT S340.

 

UtNA9Rz.jpg

 

Na koniec dwie fotki całego stanowiska.

 

SHwmxfe.jpg

 

iNEDINn.jpg

 

Tak wygląda obudowa na dzień dzisiejszy. Zdecydowanie nie jest to koniec. Przede wszystkim zaczynam rozglądać się za customowym okablowaniem, które godnie zwieńczy projekt. Zapomniałem również wspomnieć, że mniejsza chłodnica pozwala mi teraz na montaż karty graficznej o długości max 25cm. Jestem zauroczony wyglądem nowego Founders Edition od NVIDII jednak ich cena zdecydowanie odrzuca.

Jeśli kogoś to zainteresowało i chciałby zobaczyć więcej niż zdjęcia, nagrałem również amatorski film z montażu obudowy. Jakość również nie jest powalająca gdyż to ten sam telefon.

 

Edytowane przez pulst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa buda, graty za własny projekt i wykonanie. Widać, że mocne wpływy miały tutaj konstrukcje Parvum :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy projekt.

Zrób full custom okablowanie na wymiar i będzie super.

Ewentualnie zleć wykonanie custom okablowania jeśli nie masz w domu wszelkich niezbędnych narzędzi chłopakom z forum którzy w tym się specjalizują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna buda :thumbup:

 

Nagwintowane kostki kupiłeś od Parvum?

 

A o custom kable pisz do przedmówcy Zawiszy ;) robi bardzo dobrą robotę :thumbup:

Edytowane przez groXel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kostki od Parvum jak i inspiracja na wygląd wlotów powietrza (inne ciężej też zrobić). Jak załatwię kable to również pozbędę się naklejek o których zapomniałem wspomnieć, że zdejmę jak skończę obudowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rozwiązany montaż mobo do akrylu? Kolki dystansowe z nakrętką, nitonakrętki? czy jeszcze jakoś inaczej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komputer z przezroczystej plexy, nie widziałem takiego cuda od 2003 roku :E

 

fajny projekcik, oby długo służył! :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz rozwiązany montaż mobo do akrylu? Kolki dystansowe z nakrętką, nitonakrętki? czy jeszcze jakoś inaczej?

cztery dystanse 3x5 przykręcone nakrętką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Gratuluję :D

Osobiście wolałbym kopię w panelach alu a jeden bok w szkle hartowanym.

Podziel się temperaturami ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że też Ci się chciało :) A gdyby tak zrobić jeszcze dodatkową tylną ściankę, pomalować ją na czarno (lub kontrastowo, np. czerwono, lub dwukolorowo czarno-srebro, malowane w kształcie wlotów powietrza) i jednocześnie zakryć kable?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt. Gratuluję :D

Osobiście wolałbym kopię w panelach alu a jeden bok w szkle hartowanym.

Podziel się temperaturami ;-)

 

koszt z alu podobny byłby, problem jedynie w tym ze w plexi wytnie ci kilka firm nawet po 1 panelu i czesto nawet od reki - w metalu jest malo tanih i solidnych firm i zwykle jest jakies minimalne zamowienie typu 200-300zł

do tego czasem kilkanascie dni czekania

 

poza tym z plexi nie ma wogole obudów - a z metalu jakby chciał to ma np coolteka/jonsbo o bardzo zblizonych wymiarach i pewnie nawet taniej by wyszlo

 

 

co do kabli - to jesli w oplotach to pisz do zawiszy, a jak maja byc giętkie i malo widoczne to do mnie

 

najdrozszy kabel 24pin, ale taki 6pin na 4 zyłach + sata do pompki to juz grosze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Świetny projekcik! Brawa za chęci i stworzenie czegoś pod swoje potrzeby :)

Mam dwie propozycje - jest dużo zmarowanego miejsca zaraz za zasilaczem - nie myślałeś by go umieścić nad procesorem? Zmniejszył byś wysokość obudowy o jakieś 5 cm, prawdopodobnie (popraw mnie jeśli się mylę) nie zwiększając grubości konstrukcji. Duży minus w takim rozwiązaniu to fakt, że zakryjesz płytę główną. Wtedy również trzeba by było przesunąć chłodnicę minimalnie niżej, ale skoro jeszcze lecisz na GTXie 1060 to myślę, że jest to do przełknięcia ;)

BR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury z prime95 to godzina testów już w nowej obudowie czyli 65 stopni przy 4.5Ghz. Przy gierkach 15 stopni niżej. W spoczynku 30 stopni i absolutna cisza. Jako ciekawostkę dodam, że program aura do synchronizacji i kontroli ledów ram i mobo bierze mi 15% procka w spoczynku. Powodowało to, że procesor nie zbija taktów w idle i temperatura rosła prawie do 40 stopni w spoczynku.

 

Co do niewykorzystanej przestrzeni na górze to niestety tak już będzie, niczego lepszego nie wymyśliłem. Pierwotnie zasilacz zasłaniał wentylator karty graficznej więc posadziłem go na górze. Opcja z tym żeby zasłaniał płytę główną niestety odpada nie tylko ze względów estetycznych ale wtedy już zupełnie nie ma mowy o jakimkolwiek przepływie powietrza. Do tego przy przesiadce na nową kartę graficzną zdecydowanie wybiorę długość około 23-24 cm żeby wypełnić całą przestrzeń na dole.

 

Co do malowania obudowy to początkowo chciałem to nawet zrobić jednak jeśli efekt miałby być dobry to zdecydowanie nie jest to praca dla takiego amatora jak ja. Dla testu pomalowałem sobie plexi jako blackplate do karty graficznej i zrezygnowałem z dalszego malowania.

Edytowane przez pulst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jako ciekawostkę dodam, że program aura do synchronizacji i kontroli ledów ram i mobo bierze mi 15% procka w spoczynku. Powodowało to, że procesor nie zbija taktów w idle i temperatura rosła prawie do 40 stopni w spoczynku.

:lol2:

 

 

Cudowna optymalizacja.

Edytowane przez huudy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajnie to wygląda.

 

A jak już będą kabelki zrobione tip top to będzie wypas. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizując, customowe okablowanie czekało już od dłuższego czasu, przede wszystkim na kartę stworzoną dla mnie czyli RTX 2060 FE. Wymiary karty pasują co do milimetra do obudowy no i jako użytkownik FHD w 144 Hz nie mogłem prosić o nic więcej. Mam jedynie nadzieje, że nie trafiłem na wadliwą sztukę np. z zepsutym łożyskiem wentylatora, bo jako maniak ciszy nie dam rady. Po dwóch dniach roboczych otrzymałem przesyłkę. Złożenie całości będzie czekać do czasu aż napiszę ostatnie egzaminy czyli do tego piątku.

 

XnMGV5g.jpg

 

Więcej zdjęć kabelków można zobaczyć tutaj: KLIK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem klienta na delid ze świeżutką 2060 i byłem w szoku jak ten referent jest cichy w spoczynki i podczas grania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekt, mega szacun za samodzielność. Tylko w tym wypadku (obudowa cała z plexy/szkła), urządzenie (komputer) nie spełnia żadnych norm w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej. Ergo urządzenie, może powodować zakłócenia w pracy innych urządzeń, jest wrażliwe na zakłócenia emitowane przez inne urządzenia, może samo powodować zakłócenia w swojej pracy. Wiadomo, że w użytkowaniu domowym, każdy EMC ma w głębokim poważaniu. Ale brak EMC przy takiej obudowie, jest to jednak fakt niezaprzeczalny i ja przez zboczenie zawodowe, w takim wypadku muszę zastosować maść na ból "D" ;) , bo wiem, że do nikogo to nie przemówi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem klienta na delid ze świeżutką 2060 i byłem w szoku jak ten referent jest cichy w spoczynki i podczas grania

 

Wiem właśnie, kultura pracy i elegancki wygląd sprawiły, że marzyłem o tej karcie. Jednak znając moje szczęście, myślę tylko o takim scenariuszu

Edytowane przez pulst

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc karta siedzi już w obudowie. Na szczęście nie było z nią żadnych problemów. Zestaw jest naprawdę cichy, nie jest bezgłośny ale dźwięk jest bardzo przyjemny i myślę, że słychać po prostu przepływ powietrza (w stosunku do hałasu pompki poprzednich krakenów, którego nie dało się wytrzymać).

 

iWlzoUQ.jpg

 

Całość podoba mi się niesamowicie, te pastelowe kolorki w rzeczywistości wyglądają tak dobrze, że nie mogę się napatrzeć.

 

Co do okablowania to jest o niebo lepiej niż na oryginalnych kablach. Wpinanie ich to bajka, już zapomniałem, że ta czynność nie musi stresować i nie trzeba używać całej siły żeby coś podłączyć lub odłączyć. Niestety pojawił się jeden problem w innym miejscu. Mianowicie kable zbyt mocno "skręcają" po wyjściu z zasilacza co powoduje że nie ma szans żeby zamknąć tylni panel. Od jakiegoś czasu chciałem i tak delikatnie zmienić tylne ścianki dlatego zbytnio się tym nie przejąłem. Tutaj pojawia się jednak moje pytanie. Myślę o tym aby zamienić te dwie tylne ścianki na panele z aluminium. Twardszy materiał nie odkształcałby się pod wpływem kabli i można by je tam zgrabnie schować aby całość wyglądała bardziej schludnie. Jednak nie wiem jaka grubość aluminium byłaby wystarczająca i jaki typ aluminium wybrać aby dało się w nim łatwo wyciąć. Z tego co mi się wydaje to grubość 2mm to już naprawdę kawał metalu dlatego zastanawiam się czy wybrać grubość 1,5mm czy może 1mm będzie już wystarczający.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mowilem zebyś brał ode mnie bez oplotow - ja teraz zrobilem wiązke 24pin na 0,75mm kablach poza 12V ktore dalem 1mm i wszystko jest mega giętkie i spokonie wchodzi pod plyte na dystansach 5mm

 

 

boczki chlodnicy z alu bym zrobił/jakis cover moze - dobrze komponowaloby sie z RTX-em i mobo

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie lepiej by było odwrócić obieg co by chłodnica wywalała na zewnątrz? (tył -> przód)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich małych obudowach to trzeba zamawiać kable już wygięte. Wtedy nie ma żadnych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy udostępniłbyś pliki projektu abyśmy mogli złożyć taką obudowę? Fenomenalnie to wygląda!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...