Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

snowee

NAS do domu do 1000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

planuję zakup NASa do domu. Będzie to moje pierwsze urządzenie tego typu. Kilka kluczowych rzeczy:

1. Głównym zadaniem będzie praca jako centralny dysk twardy - ostatnio przenoszę coraz więcej plików między komputerami i zaczyna mnie denerwować udostępnianie przez Dropboxa, dysk Google itp. Trwa to za długo i często jest uciążliwe. Chciałbym takie pliki wrzucić w jedno miejsce i mieć dostęp (szybki) z każdego urządzenia. Są to głównie filmy instruktażowe, dokumenty (pdf'y, doci), pliki potrzebne do pracy (z Photoshopa, Sketcha, kopie repozytoriów), zdjęcia itp.

2. NAS nie będzie podłączany do TV (port HDMI nie jest potrzebny). Wystarczy, że w obrębie sieci będę miał dostęp do plików na nim i będę mógł bez problemu puścić film na TV z laptopa. Zakładam, że taka opcja jest też jak najbardziej do zrobienia przy iPadzie i telefonach?

3. Dwa dyski mi wystarczą, prawdopodobnie będą to 2/3TB w RAID 1. Więcej miejsca nie potrzebuję póki co. Jakie dyski polecacie? Czytałem, że IronWolf'y są dobre i ogólnie polecane.

4. Na pewno część dysku będzie służyła jako dodatkowy backup do moich obecnych (bo czemu nie).

5. Planuję go używać do przechowywania plików i ich wymiany między urządzeniami, nie będę korzystał z wirtualizacji i innych tego typu rozwiązań.

6. Z NASa w jednym momencie będzie korzystała tylko jedna osoba. Zakładam, że ma to jakieś znaczenie przy określeniu zapotrzebowania na moc samego urządzenia.

7. NAS musi działać bez problemów zarówno na Macach jak i Winach, bo w pracy/domu korzystam z obu.

8. Co do szybkości działania, to wystarczy, jak bez zacinek odtworzy filmy z 1080p lub jakieś YouTubowe 4k. Nie musi być demonem szybkości, ale nie chce sytuacji, gdzie przewinę jakiś film 1080p i będzie się buforował przez kilka sekund zanim zaskoczy. Nie wiem czy coś takiego się dzieje na lanie :P

9. Zakup na firmę.

 

Mój budżet, to 1000zł. Wybór między QNAP a Synology. Minimalnym faworytem wydaje się chyba QNAP TS-231P, w miarę dobre oceny i chyba do moich zastosowań wystarczy.

 

Ładnie proszę o pomoc w ostatecznym wyborze zarówno NASa, jak i dysków :)

 

Dzięki i pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego QNAPA powinieneś być zadowolony. Co do dysków to poszedł bym w Toshibe albo WD. Nie wiem jak te nowe serie dysków Seagatea ale starsze raczej przodowały w awaryjności w stosunku do pozostałych producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...