Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RayvenPL

Zdjęcie radiatorów z MOBO

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem. Pytanie najbardziej mi pasowało do tego działu.

Czy można w miarę bezpiecznie zdjąć radiatory z płyty i wymienić pastę?

Tak w ogóle one są na paście czy kleju/termopadach. Żebym ambarasu nie narobił. Ale zrobił mi się okrutny syf, a i temperatury jakieś nie takie ?

 

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiatory są mocowane na pushpiny z tego co widzę, więc spokojnie da się to zdemontować - pushpiny są upierdliwe, ale da się z nimi poradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam są chyba pushpinki - czyli od dołu lekko ściskasz żeby wyskoczyło, radiator pewnie się bedzię trzymał na pasku (bo tam jest pasek termo, a nie pasta) - czyli w sumie najpierw warto mieć paski na zmianę bo stare mogą się porwać albo w ogóle być nie do użytku), zdejmujesz radiator, zdejmujesz paski, czyścisz elektronikę i radiator izopropylem, nakładasz nowe, delikatnie i równo osadzasz radiator, wkładasz pushpiny i voila; jeśli zamiast pushpinów masz śrubexy to lepiej, tylko nie rozwal gniazd bo to mięciutki metal i potem kaput, nie usuniesz ich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego wolałem Was zapytać. Mam wszystko prócz pasków... Gdzie takowe mogę kupić to wiem, natomiast jakie...? Poradzicie? Ewentualnie bezpośredni link do produktu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,5 mm powinny styknąć, ale jak już kupujesz to weź też jakieś 1,0 mm bo może lepiej podpasują - ale z pushpinami to robi małą różnicę

 

jakie - Gelidy są OK, ale nie ma co przepłacać w sumie, nimi nie urwiersz 20 C jak po delidzie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Koledzy, wiem to co chciałem wiedzieć :)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na vrm 1mm pada może być za cienki... a na mostki dają kit termoprzewodzący :E nie zawiera sylikonu, ale zmyć go z krzemu też ciężko - w to miejsce ładuj paste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak 1 mm za cienki to można 2 warstwy dać :E mizerna przewodność cieplna padów na tym zbytnio nie ucierpi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh ? dzięki za dodatkowe rady. Kupię najwyżej dwa paski 1mm i dwa 1,5mm. Zobaczymy. Najgorzej że na zadupiu mieszkam i wszystko przez neta muszę zamawiać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana termopadow w kwesti temp malo co ci da, jak sekcja ci sie grzeje to najlepiejdac nawiew 1-2 wentylki 40-50mm nawet na niskich obrotach dadza spadek lekko o 15-20 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej syf który się tam zgromadził mnie niepokoi. Zdejmę, wyczyszczę, założę od nowa. Przy okazji będę miał rozrywkę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiana termopadow w kwesti temp malo co ci da, jak sekcja ci sie grzeje to najlepiejdac nawiew 1-2 wentylki 40-50mm nawet na niskich obrotach dadza spadek lekko o 15-20 stopni

 

Zastanawia mnie tylko jak tam upchnąć te wentyle? Mogę prosić o poradę?

 

RAdiatory zdjąłem. Na SB siedzi na pushpinach i jakimś paskudnym kicie który musiałem zeskrobać.

Sekcja i NB mieszane - część na śrubkach, część na pushpinach. Termopad i termoglut.

Wymieniłem na te termopady Gelida - 1,5mm wystarczyło bez problemów + Arctic MX4.

Ta sama pasta na procu i tak jakoś mi się zrobiło lepiej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tematu: Jeśli termopady dobrze się kleją i wyglądają w miarę świeżo, warto je w takim przypadku wymieniać?

Sam pomęczyłem się, żeby zobaczyć, co gra pod tymi radiatorami na płycie i wychodzi na to, że potrzebuję wymienić pastę na NB i SB, ale termopady wyglądają w miarę nieźle, jak na tyle lat pracy (P5Q-E).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak się nie rozpadają i nie kręcisz tego kseona na 2v :E to wymieniać nie ma senu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na vrm 1mm pada może być za cienki... a na mostki dają kit termoprzewodzący :E nie zawiera sylikonu, ale zmyć go z krzemu też ciężko - w to miejsce ładuj paste

Ja zmieniałem pada na vrm na GA970 UD3 i oryginalny był 1mm więc kupiłem Gelida Extreme 12W/mK 1mm, napisałeś że na tym asusie 1mm może być zbyt cienki to znaczy że asus ładuje tam fabrycznie 1.5mm czy po prostu lepiej dać 1.5 mimo że fabryczny jest 1mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz radiator na kołki ze sprężynkami, to lepiej nawet dać te 0,5mm więcej, niż zbyt cienki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz radiator na kołki ze sprężynkami, to lepiej nawet dać te 0,5mm więcej, niż zbyt cienki

:) Też robią to dobrze na VRM i NB kołki a na SB który się wcale nie grzeje elegancko na śruby :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tym, żeby wiatrak na topie na końcu obudowy skierować w dół na sekcje, a drugi wiatrak na topie który jest wcześniej skierować w góre, żeby wywalał powietrze?. ( Oczywiście jest też wyciągający z tyłu) Widziałem, że ludzie tak robili. Chyba, że są lepsze sposoby, żeby umieścić jakiś wiatraczek w strone sekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 1,5mm na sekcję. Podeszło idealnie, po przyglądnięciu się bliżej oryginalne też miały 1,5mm (widać w miejscach które nigdzie nie przylegały). Z tym wentylem na topie ze zmienionym kierunkiem, to sobie cały obieg w budzie zaburzysz. Uważam że bez sensu. Wentyle są jeden obok drugiego, ich działanie będzie się niwelować, co najwyższej wywoływać turbulencje. Już lepiej zostawić je na wydmuch, będą przynajmniej ciepło z radiatora odprowadzać. Fizyka..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem 1,5mm na sekcję. Podeszło idealnie, po przyglądnięciu się bliżej oryginalne też miały 1,5mm (widać w miejscach które nigdzie nie przylegały). Z tym wentylem na topie ze zmienionym kierunkiem, to sobie cały obieg w budzie zaburzysz. Uważam że bez sensu. Wentyle są jeden obok drugiego, ich działanie będzie się niwelować, co najwyższej wywoływać turbulencje. Już lepiej zostawić je na wydmuch, będą przynajmniej ciepło z radiatora odprowadzać. Fizyka..

Ja zawsze termopady mierzę suwmiarką elektroniczną w tym miejscu gdzie nie ma odbicia i spłaszczenia od danego elementu wtedy dokładnie wiem jaki rozmiar kupić na oko to można różnie strzelać :D Chociaż po tym co napisał bartek mam dylemat czy nie wymienic w swoim komputerze na sekcji na 1.5 skoro w przypadku push-pinów może on się lepiej spisać niż 1mm, niby sekcja mi sie nie grzeje ale lubie miec zawsze jak najlepsze wyniki. Nie wiem czy zmieniać czy nie bo ten gelid 1mm mam dopiero pół roku i szkoda go wywalać :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem. Pytanie najbardziej mi pasowało do tego działu.

Czy można w miarę bezpiecznie zdjąć radiatory z płyty i wymienić pastę?

Tak w ogóle one są na paście czy kleju/termopadach. Żebym ambarasu nie narobił. Ale zrobił mi się okrutny syf, a i temperatury jakieś nie takie ?

 

Pozdrawiam

Artur

 

Weż się nawet tym nie przejmuj:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze termopady mierzę suwmiarką elektroniczną w tym miejscu gdzie nie ma odbicia i spłaszczenia od danego elementu wtedy dokładnie wiem jaki rozmiar kupić na oko to można różnie strzelać :D Chociaż po tym co napisał bartek mam dylemat czy nie wymienic w swoim komputerze na sekcji na 1.5 skoro w przypadku push-pinów może on się lepiej spisać niż 1mm, niby sekcja mi sie nie grzeje ale lubie miec zawsze jak najlepsze wyniki. Nie wiem czy zmieniać czy nie bo ten gelid 1mm mam dopiero pół roku i szkoda go wywalać :E

 

przyglądnięcie się bliżej oznacza, że przyłożyłem jeden do drugiego i wyszło to samo. Przy takich małych paskach byłoby widać gdyby było to 1mm lub 2mm a nie 1,5mm.

Skoro temperatury się trzymają to po co ruszać?

Ja miałem straszny syf, bo płyta nie była ruszana od wieeeelu miesięcy.

 

Weż się nawet tym nie przejmuj:D

 

Rychło w czas....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W związku z niezgodnością z regulaminem działu Sprzedam, wątek zostaje zamknięty i przeniesiony do Śmietnika.
    • Owszem ,ale wszystko do czasu   ,podróżować możesz bez dokumentu ,ale w pewnym momencie sytuacji  owy dokument będziesz musiał pokazać  . Jak obecne działania  nie przyniosą  efektu  ,a na razie  chodzi o to aby tych co przebywają za granicą zarejestrować w komisjach wojskowych  to pewnie będzie dokręcanie śruby .Myslę ze wyłapywanie i odsyłanie   na UA  to kwestia  kilku miesięcy
    • Cześć, mam na sprzedaż nowy laptop Dell G15 5530. Laptop dostałem w prezencie od rodziny, niestety nie jest mi potrzebny bo kupiłem niedawno komputer stacjonarny. Dokument zakupu z marca tego roku. Laptop wyciągnięty z pudełka w celu zrobienia zdjęć. Laptop uruchomiony raz w celu sprawdzenia czy działa. Dokładna specyfikacja sprzętu poniżej: Procesor - Intel® Core™ i7-13650HX (14 rdzeni, 20 wątków, 3.60-4.90 GHz, 24 MB cache) Pamięć - RAM 16 GB (DDR5, 4800 MHz) Dysk - SSD M.2 PCIe 1TB Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (Full HD) Częstotliwość odświeżania ekranu 340 Hz Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 System operacyjny Microsoft Windows 11 Home Zasilacz 330 W Zdjęcia mogę podesłać na priv. Cena 6500zł + ewentualne koszta wysyłki. Odbiór osobisty na terenie Olsztyna. Pozdrawiam.
    • Ale bez problemu sobie podróżujesz po UE. No i jakoś te miliony nielegalnych imigrantów też sobie są i podróżują po całej UE. Nikt ich specjalnie nie sprawdza i nie zatrzymuje. Na pewno są lub będą fundacje które w tym pomogą.
    • Witam. Komputer z obudową BQ 500DX w której siedzi na stock ustawieniach Ryzen 5700X na którym zamontowane jest chłodzenie Noctua UH-14S z 2 wentylatorami w push-pull Arctic P12 PWM PST. Temperatury są bardzo spoko jednak przy każdym grzebaniu w budzie, czyszczeniu czy też wymianie pasty raz na 6-12msc to już mnie krew zalewa od tych zapinek i demontażu tejże wieży. Buda dość mała więc AIO na górę to można zapomnieć o ALF'ie, a z przodu by nie pasowało estetycznie... Zresztą to komp żony więc "trochę" to utrudnia (wizualnie musi się podobać, a AIO jej się nie podoba...). 1. W oko wpadł mi ostatnio Arctic 36 ARGB - montaż wentylatorów wydaje się znacznie bardziej komfortowy niż te zapinki, wieża niższa, wydajność na papierze wydaje się OK. Jedyne czego się obawiam to 4 heatpipow i czy ram Corsair Vengeance  LPX wejdzie/zmieści się pod spód (obecnie 2 używane kanały pamięci są pod Noctua/jej wentylatorem). Co sądzicie o tym? 2. Coś innego sensownego jeszcze znajdę gdy stawiamy na komfort montażu/demontażu/czyszczenia, cisza, chłód i wincyj światełek jak na choince...?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...