Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

blajo6

Siadło USB 3.0 po update BIOSu i dysku na m.2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam taki problem

Płytę mam od nowości, praktycznie od dnia jej premiery

Wszystko było ok, aż do wczoraj :(

Chciałem zrobić przesiadkę z leciwego już dysku SSD Samsung 470 120GB na nowy 970 EVO pod m.2

(jak się potem okazało, bo mądry Polak po szkodzie, że ta płyta nie wykorzysta w pełni jego szybkości i będę musiał nabyć adapter pod PCI-E, ale to już inna bajka)

Po podłączeniu okazało się, że nie mogę botować systemu z dysku, ponieważ nie widzi go BIOS (Windows 8.1 normalnie wykrył dysk pod odpaleniu jeszcze systemu z 470-tki)

Jak się po chwili okazało winna była wersja BIOSu, ponieważ miałem starą wersję 501 z 2014 roku i nie osbługiwała NVMe.

Na stronie producenta okazało się, że obsługa NMVe jest dostępna od BIOSu wersji 2104, ale zamiast instalować tą wersje wrzuciłem wiadomo najnowszą z 2016 roku 2203

 

No i tu zaczyna się mój problem, bo po chwili zauważyłem, że nie działają porty USB 3.0 - żadne !! Ani te 4 z tyłu obudowy, ani ten wyprowadzony na przedni panel obudowy.

Myślałem, że to kwestia sterowników w windzie. Próbowałem różne i nic. Sterownik się instaluje czyli kontroler "widzi". Problem jest taki, że nie widzi żadnego urządzeinia podłączonego do tych portów.

Nie ma w nich napięcia !! nawet w BIOSie !! pokazuje mi tylko dostępne porty 2 x USB 2.0 z tyłu obudowy + 2 x USB 2.0 na przednim panelu. W opcjach zaawansowanych wszystkie porty są na "Enabled"

Po czym poznałem, że nie ma w nich napięcia ?? Podłączam telefon pod te porty i nie załącza się ładowanie baterii nawet będąc w BIOSie.

 

Co może być nie tak ? Czy "uwaliły" się na płycie wszystkie porty USB 3.0 ???? czy to jest możliwe ?? jak to sprawdzić ?? Płyta jak wiadomo nie jest już na gwarancji :)

 

PS.

Próbowałem nawet przywracać różne starsze wersje BIOSu, nawet tą początkową v.501 i cały czas to samo...

Jak będą potrzbne jakieś LOG-i albo screenshooty systemu albo BIOSu to pisać dodam wszystko co trzeba..

 

Bardzo mi na tym zależy, bo często robię kopie zapasowe systemu i plików przez stacje dokującą na dyski zewnętrzne i nie uśmiech mi się robić kopii około 1TB danych przez port USB 2.0 :/

 

Pomóżcie, bo już wyczerpał mi się limit pomysłów....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wgraniu tego najnowszego ponownie wciąż nic?

 

Win8 ma swój sterownik USB3 - nic się nie wgrywa.

Menedżer urządzeń pokazuje coś z wykrzyknikiem/znakiem zapytania? Kontroler XHCI (usb3) w ogóle widnieje tam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnych wykrzykników

W sterownikach wszystko jest ok

 

 

7zGlFcd.png

 

 

nawet kasowałem to wszystko tutaj i winda sama ponownie to instalowała

Niestety nie działa :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 raz słyszę że po aktualizacji biosu padły złącza USB :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heh no niezłe jaja :E

 

może wyjmij baterię i zrób reset biosu?

dziwne po prostu :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cały czas to samo. Wgrywałem już chyba 4 wersje najstarsze po czym z powrotem na najnowszą. Nic to nie daje. Kontroler widzi. Brak zasilania w gniazdach.

Też pierwszy raz w życiu się z czymś takim spotkałem, a widziałem różne cuda co chodzi o komputery, z którymi obcuje od czasów atari 65XE :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obstawiam problem z zasilaczem.

 

widziałem kiedyś coś podobnego z tą różnicą ze porty niby działały ale nie działała żadna klawiatura pod każdym portem nawet nie świeciły się żadne diody od capslocka albo nimlocka tak jak by nie dostawały zasilania ,ale działały np. myszki czy pendrive.

problem wydawał mi się tak absurdalny dlaczego tylko klawiatury nie działają nawet w biosie.

winnym okazał się być zasilacz ponieważ po zmianie na inny problem znikną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

może wyjmij baterię i zrób reset biosu?

 

 

niewiem, ale pomogło :)

zrobiłem tak. wgrałem starą wersję BIOSu - nic, potem najnowszą i też nic... odłączyłem zasilanie do kompa (żeby było pewne wyjąłem wtyczkę z zasilacza) wyjąłem baterię i.... poszedłem do sklepu :) po powrocie wsadziłem baterie i wszystko działa jak powinno :) dzięki

Temat do zamknięcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...