Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rekebukus

Msi z390 Gaming Plus i7 9700k 100 °c

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z płytą główną i procesorem. Msi z390 Gaming Plus Cpu i7 9700k. Procesor się strasznie grzeje podczas obciażenia 100% benchmarkiem aida64. Na płycie głównej wszystko ustawione jest na Auto. W aida 64 zauważyłem że jest bardzo wysokie napięcie które podczas stresu zaczyna się od 1.376V do 1.456 V . Chłodzenie jakie posiadam to Arctic Cooling Freezer 13 CO CPU Cooler. Temperatura osiaga 100 stopni a na otwartej obudowie okolo 92°C . Jedyne co zmieniłem w ustawieniach to włączyłem Turbo i procesor pracuje tak jak powinien 4.9GhZ. Nic dodatkowo nie podkręcałem.

Aktualizacja Bios nic nie zmieniła. Domyślam się że płyta główna daje zawyżone napięcia. Tylko czemu producent Msi ustawił aż tak wysokie wartości?

 

Próbowałem obniżyć napięcie i w benchmarku i od 1.295 V jest stabilnie a temperatura w okolicach 75-82°C. W ciagu godziny się nie wywala nic. Ale gdy włączam far cry 5 to ciągle się zawiesza albo wywala windowsa. Doszedłem już do 1.345V i dalej są problemy. Czasem podczas normalneguo użytkowania potrafi się wyłączyć. Czy na prawdę ten procesor potrzebuje tak wysokiego napięcia? Jaka powinna być jego normalna temperatura?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę średnie chłodzenie jak chcesz podkręcać procesor który fabrycznie i tak już jest nieźle wyżyłowany...

 

Przy poprawnym turbo (ale z wyłączonymi power limitami) powinieneś widzieć 4.6GHz przy obciążeniu wszystkich rdzeni. I najlepiej od tego zacznij.

Płyta ma vcore ustawiane przez offset?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie rdzenie boostują na 4.9 czy tylko jeden?

Jeśli wszystkie to prawdopodobnie masz włączone w biosie "multi core enhancement", które bardzo podbija napięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie moim tematem :)

 

Czyli poprawne turbo wynosi 4.6 Ghz? a jak ustawiam na 4.9Ghz to jakieś extra turbo i dodatkowo go podkręcam?

 

Zmieniam tylko w biosie trzecią zakładkę Enhanced Turbo

Misc Setting

 

Eist -Enabled

Intel turbo Boost -Enabled

Enhanced Turbo - i tu sa dwie opcje!

 

1. Auto- to procesor pracuje na 4.637Ghz wtedy jest max 80°C 1.328Vmax

2. Enabled to jest 4.941GhZ 95°C 1.456Vmax

 

Kiedy jest na 4.9GhZ tak pracują tak samo wszystkie rdzenie! (Patrzyłem teraz i nie widzę nigdzie w biosie multi core enhancement)

 

Czyli aby było poprawnie bez overclocingu to powinno być na Auto 4.6GhZ ?

 

A co do chłodzenia jakbym zamienił to moje chłodzenie na któreś z poniższych to dużo się polepszy? Ile 10-15 stopni jest szansa?

Znalazłem coś takiego ale za bardzo się nie znam..

 

Noctua NH-D15 Premium CPU Cooler with 2x NF-A15 PWM 140mm Fans (Brown)

 

BE QUIET Dark Rock Pro 4 135 mm Silent Wings Fan CPU Cooler - Black

 

Czy może coś z wodnego np.

 

Corsair H115i PRO RGB water cooling (two ML140 fans, advanced software control of RGB lighting and fan speed, zero RPM fan mode) black

 

Czy polecili byście mi Panowie coś innego?

 

Sorry za banalne pytania ale jestem świerzak!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie pomoże zbić temperaturę. Najlepiej jeszcze ogarnij obudowę. 10*C różnicy przy samym obciążeniu CPU między otwartą a zamkniętą obudową to spory rozrzut.

 

Mało wentylatorów, zła obudowa, za niskie obroty wentylatorów. Tutaj też może być problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obudowe mam be quiet Pure Base 600 BGW20 Silent Case, Window Edition i 3 śmigła 14cm

Jest spoko!! Wszystko śmiga :thumbup: szkoda że straciłem tyle czasu na te 300GhZ, zamiast cieszyć się nowym kompem to wpadłem w rozkmine że mało.. Teraz dopiero odkryłem jaka to moc, jak w gta5 zabiera mi 35-40%. Temp max 66stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co zrobiles, ze wszystko smiga dobrze? Na ile max Ghz dzialasz? Ja chcialbym zobacz 5 z przodu :)

Bude masz fajna, ale chlodzenie raczej slabe. No i nowe MSI Z390 szalu nie robia, a Twoja GAMING PLUS przynajmniej w teorii kompletnie nie nadaje sie do krecenia 9700k.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dobry poczatek zamowilem sobie

BE QUIET Dark Rock Pro 4 135 mm Silent Wings Fan CPU Cooler - Black

Znalazlem tez poradnik na YT jak podkrecic procesor na tej plycie. Dam znac jak poszlo )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...