Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość sir.walazz

Sprawność: Be Quiet! SYSTEM POWER 9 500W vs FORTRON FSP350-60HHN(85%)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość sir.walazz

Jestem wstrząśnięty po tym jak odebrałem zasilacz Be Quiet System Power 9 500W i porównałem do mojego starego Fortrona FSP350-60HHN(85%)

 

KONFIG:

I5 8400 / B360M-HD3 / NVME PATRIOT SCORCH / TOSHIBA 1TB DT01ACA100 / ASUS GTX950

 

Pobór mierzony watomierzem z gniazdka (wielokrotnie używany, zero podejrzeń o większe przekłaman). Stres uzyskany dzięki furmark.

 

 

 

_____________BE_QUIET_______________FORTRON

___________SYSTEM_POWER_9_______FSP350-60HHN(85)

_____________500W_(89%)____________350W_(85%)

 

IDLE:__________41W__________________42,3W

 

CPU_STRESS:____93,8W_________________95W

 

GPU_STRESS:____136W__________________144W

 

GPU+CPU

STRESS:________176W__________________187W

 

 

Jak widać stary fortron na prawdę daje radę!!!!. Nie posiada DC-DC ale i tak jakość tego zasilacza sprzed ilu? 8-10 lat jest kosmiczna. Jeśli chodzi o kulturę pracy to po wymianie wentyla na arctic - bezgłośny jak i Be Quiet!.

 

Dla porównania - jakiś czas temu miałem w budzie COOLER MASTER 460W - RS-460-PCAP-A3. I powiem szczerze że ten zasilacz to była taka lipa że to się w głowie nie mieści - w porównaniu do fotrona j/w ten coolermaster miał +15% +20% +25% poboru prądu! Nie tak jak tutaj 1,5W rożnicy. Z tego co pamiętam z tym samym konfigiem było +10W czyli ponad 50W w idlu.

 

I weź tu kup nowy zasilacz jak masz nieśmiertelnego fortrona!

post-587851-15441001999527_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem tego Fortrona.

Wg specyfikacji łapał się na "bronze", tylko po prostu nie miał certyfikatu.

 

Wady:

- standardowy wentylator do nacjcichszych nie należał

- brak wtyczki PCI-E (ew. podpięcie karty graficznej z wtyczką trzeba by realizować przy pomocy molex'ów)

- 336W na dwóch liniach 12V minus co najmniej 10% za wiek to jednak trochę mało, nawet do średnio wymagających zestawów

 

Fortron HHN był dobry do ultra-budżetowych zestawów (swego czasu chodził na allgro po trzydzieści kilka zł), ale z nowym sprzętem na dłuższą

metę bałbym się go trzymać.

Z wiekiem ryzyko rośnie, a ów zasilacz żadnym high-endeem nigdy nie był.

Na pewno nie popełniłeś błędu zmieniając PSU na nowego BeQuiet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Wiesz. Chodzi mi o to że to jest na prawdę świetny zasilator. Mimo lat. Na google sprawdzałem z jakich lat są o nim wzmianki i wychodzi na to że to zasiłka z okolic 2005 roku czyli ma 13 lat. I tak imponuje sprawnością! Jak mam ten wentyl od arctic cooling wstawiony do fortrona to jest perfekt (wcześniej też było cicho lecz po czasie wyrobiło się łożysko i zaczął lekko terkotać).

 

Ogólnie już byłem przekonany by wziąść VERO L2 500W ale jak mogę dołożyć 20zł do DC-DC to przecież jest przeskok technologiczny ogromny. Poza tym te polecane na lewo i prawo VERO L2 mają często problemy z piszczącymi cewkami i niekiedy łożysko wiatraka w niektórych hałasuje. Jakbym dostał coś takiego to by mnie szlag trafił............

 

Zostawię sobie tego fortronka HHN na zapas. Z resztą w szafie mam 2 zasilacze leżące po upgrade Tracer4life 400W i fortron 300PNR :E i te popchę. Szkoda mi mojego HHN z którym jestem od chyba 5-6 lat. Nawet nie pamiętam kiedy go kupiłem :o. Pamiętam tylko że dałem ok. 30PLN :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Vero L2 to takie rozwiązanie "ni w pipę, ni w oko".

Albo naprawdę oszczędzamy, i wtedy szukamy jakiegoś używanego Fortrona/BeQuiet'a/Corsair'a/Seasonica do ~100zł.

Albo wykładamy te ~300zł i kupujemy porządny zasilacz na lata.

 

Vero L2 kosztuje ~190zł i moim zdaniem jest to wysoka cena w stosunku do tego co oferuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Hell-o hell-o........... ja dałem za tego BeQuiet SP9 500W 199 złociszy + paczkomat, pewnie weszła wersja system power 10 lub 11 i wyprzedają te dziewiątki. Czytałem wiele recenzji i wszyscy wychwalają pod niebiosa. Za 300 na pewno bym go nie kupił. Nie mam takiego mocnego sprzętu by wykorzystać jakikolwiek zasilacz tak na prawdę mocniejszy niż 350-400W a co dopiero 500-600W. Jedyne co to stabilność napięć i sprawność mnie interesowała.

 

https://allegro.pl/be-quiet-system-power-9-500w-i7673248107.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli regularne ceny.

W kwocie 199zł nowy BeQuiet SP9 to oferta o niebo lepsza od Vero L2.

 

Co do mocy- zawsze warto mieć zapas:

- sprawność PSU jest największa przy ~50% obciążenia

- większość dobrych zasilaczy do ~50% obciążenia pracuje bezgłośnie

- trzeba pamiętać że chwilowe piki obciążenia np. przez kartę graficzną potrafią znaczenie wykraczać poza średnie obciążenie- teoretycznie nie powinno to mieć wpływu na pracę zasilacza, ale w praktyce potrafi włączyć zabezpieczenia jeżeli taki pik przekracza maksymalne obciążenie PSU (vide: starsze partie Seasonic'ów Focus).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Hmm zainstalowałem tego Be Quiet na stałe ale irytujące jest:

-oplot jest zbyt sztywny, wg. mnie w ogóle niepotrzebny, utrudnia instalację bardzo mocno w mojej małej obudowie

-kable są zbyt długie, w połączeniu z oplotem daje to dużą trudność poukładania kabli w obudowie

 

Hmm gwarancję stracę jak usunę oplot CPU 8PIN? Przeszkadza mi bardzo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam :)

 

Xbxqccf.jpg

 

Fortron miał wtedy z 3lata a Seasonic był nówką w dodatku jeden z lepszych w swojej klasie z certyfikatem 80+ Gold. 350HHN to niezniszczalna legenda, nawet dziś do zestawów 150-200W nie bałbym się go włożyć (na linii 12V ma 336W ale powyżej 270-280Watt zaczyna niewyrabiać i powoduje restarty, do 200Watt bez problemu, max 250Watt powinien dać jeszcze radę z takim zestawem "do 250Watt")

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak odpowiednio go obciążysz, to wyjmiesz z niego ponad 300w na luzie... ten zasilacz ma działające ocp na 12v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Zauważyłem taką zmianę że jak mam xfi pcie - to dołożenie czegokolwiek do obudowy dawało trzask w głośnikach przy fortronie. Przy BeQuiet tego nie ma. (tak tak tak, sprawdzałem czy nie mam napięcia na budzie- nie miałem!).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...