Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

tymoteusz

Rozbudowa domowej sieci

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Potrzebuje pomocy z konfiguracją sprzętu w celu uzyskania dobrze działającej sieci.

 

Na piętrze łącznie potrzebuje 14 gniazd RJ45 (tu znajduje się dysk NAS Synology DS918+)

Na parterze łącznie potrzebuje 2 gniazd RJ45 (tu znajduje się przyłącze internetowe na Genexis Titanium-48)

W piwnicy łącznie potrzebuje 4 gniazd RJ45

 

Brałem pod uwagę dwie opcje:

1. Switch 24 portowy w okolicach przyłącza internetowego + około 300m kabla LAN

2. Switch 8 portowy w każdym z pomieszczeń + 50m kabla LAN

 

Na rysunku rozpisałem ile potrzebuje gniazd w pomieszczeniach i rozrysowałem przykładowe rozmieszczenie Switch 8 portowych.

 

8mnbtSc.jpg

 

Zastanawiam się nad podłączeniem NAS przez LACP (Link Aggregation Control Protocol, równoległym łączeniu przewodów sieciowych) - nie znam się na tym więc proszę o wytłumaczenie jak coś źle napisałem.

 

Na dzień dzisiejszy posiadam Switch TP-LINK TL-SG108 i jakiś stary model D-Link.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie jest pytanie? :)

 

Wszystko zależy od tego jaki transfer będzie potrzebny. Jeśli przewidujesz mały ruch między pietrami, to wystarczy switch na każdym piętrze spięty z resztą (czyli SW1 z piętra spięty z SW2 z parteru, a SW3 z piwnicy do SW2 z parteru). Jeśli ma być większy ruch, to można SW2 i SW3 bezpośrednio do SW1. Wtedy TL-SG105 jako SW2 i SW3 będą idealne. Natomiast jeśli potrzebujesz centralne zarządzanie, to wtedy jeden switch na piętro, a parter i piwnice dociągasz kablami. Oczywiście dla przyłącza pociągnij oddzielny kabel na piętro.

LACPa na TL-SG108 nie skonfigurujesz, trzeba mieć jakiś switch zarządzany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki router, jaki switch jakie kable i jak najlepiej to połączyć? - takie mniej więcej to było pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki router, jaki switch jakie kable i jak najlepiej to połączyć? - takie mniej więcej to było pytanie.

Ruterów na rynku w bród. Nie napisałeś nic o swoich potrzebach dot. routingu (czy chcesz dzielić sieć na podsieci, separować od siebie niektóre urządzenia), czy chcesz ustawiać jakieś QOSy, firewalla, limity transferu, etc. Ja dla siebie kupiłbym jakiegoś mikrotika, bo się w nim odnajduję i korzystam z jego możliwości, ale dla zwykłego podziału łącza bym się w porządne rutery nie pakował, tylko kupił Tp-linka, czy inne tego typu ustrojstwo.

 

Jeśli chodzi o switcha, to gorąco polecam mieć jednego dużego switcha, zamiast pierdyliona małych. Jest to oszczędność w zakupie i eksploatacji, mniejsza awaryjność i przede wszystkim wygoda (bo te plastikowe badziewia nie plączą Ci się pod nogami).

Skoro wspomniałeś o LACP (choć nie jestem przekonany, czy rzeczywiście go potrzebujesz), to uderz w switcha zarządzalnego. Skoro wspomniałeś o TPlinku i twierdzisz, że potrzebujesz tylko 20 gniazd, to wskazałbym T2600G-28TS. Rutingu na tym nie zrobisz, ale trochę funkcji ma.

 

Pamiętaj, że jeśli masz zamiar w pomieszczeniu korzystać z czterech gniazd, to zrób ich sześć, lub osiem (do switcha ich wpinać nie musisz, ale lepiej kabelek mieć pociągnięty, niż zastanawiać się w razie potrzeby, jak rozbudować sieć). Karton dobrej skrętki cat.5 to niecałe 300zł, co przy koszcie pracy włożonej w jej ułożenie nie stanowi wielkich pieniędzy.

 

Tak od siebie - pamiętaj, by kupić skrętkę NIEEKRANOWANĄ. Żadne F/UTP, FTP, STP, czy inne wynalazki - one mają swoje przeznaczenie i nie jest nim na pewno instalacja domowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...